REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Wykup mieszkania będącego własnością gminy

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Piotr Rola

REKLAMA

Lokatorzy wynajmujący gminne mieszkania mają szansę stać się ich właścicielami wykupując je po znacznie niższych niż rynkowe cenach. Pamiętać jednak należy o tym, że także po wykupie mieszkania, na nowym właścicielu ciążyć będą zobowiązania, których przestrzeganie urzędnicy gminni będą stanowczo egzekwować.

W procesie wykupu mieszkania komunalnego zasadnicze znaczenie mają przepisy ustawy z 21 sierpnia 1997 r. o gospodarce nieruchomościami, oraz uchwały poszczególnych gmin. Można pokusić się o stwierdzenie, że podejmowane dla danej miejscowości lokalne uchwały mają większe dla całego zagadnienia znaczenie, gdyż zawierają bardziej szczegółowe unormowania związane z nabyciem nieruchomości.

REKLAMA

Wartość bonifikaty

Dokonując sprzedaży nieruchomości w drodze bezprzetargowej, cenę nieruchomości ustala się w wysokości nie niższej niż jej wartość (art. 67 pkt 3 i 3a ustawy o gospodarce nieruchomościami).

Przepisy ww. ustawy stwarzają możliwość sprzedaży nieruchomości po cenie niższej od rynkowej. Bonifikata - bo o niej mowa, jest możliwa na podstawie ww. przepisu, jeżeli nieruchomość jest sprzedawana m.in.:

1. na cele mieszkaniowe,

2. osobom fizycznym,

Dalszy ciąg materiału pod wideo

3. jako lokal mieszkalny (art. 68 ustawy o gospodarce nieruchomościami).

REKLAMA

Aby ustalić wartość bonifikaty, konieczne jest dokonanie wyceny nieruchomości będącej przedmiotem transakcji. Wycena biegłego ukazująca rynkową wartość mieszkania ma zasadnicze znaczenie w procesie wykupu mieszkania. Gmina udziela bowiem bonifikaty w zależności od ceny ustalonej przez rzeczoznawcę. Od rynkowej wartości mieszkania gmina może udzielić bonifikaty, której wartość teoretycznie może wynieść od 1 do 99 proc. Ta zależy jednak od konkretnej uchwały podjętej przez konkretną gminę.

Wysokość bonifikaty uzależnia się m.in. od planowanych wydatków, możliwości lokalowych, długości okresu wynajmowania mieszkania, równoczesnej sprzedaży wszystkich lub sporej części lokali w budynku czy wieku budynku. Istotne jest również to czy lokator zdecyduje się kupić mieszkanie gotówką czy w ratach. Cena rynkowa mieszkania zależeć będzie natomiast m.in. od metrażu, piętra w budynku, stanu technicznego, miejsca położenia w danym mieście, czy daty oddania go do użytku.

Czytaj także: Postępowanie eksmisyjne z lokalu będącego własnością gminy>>

Procedura wykupu lokalu

Nieruchomość będąca przedmiotem wykupu może być zbyta w drodze bezprzetargowej, jeżeli m.in. jest zbywana na rzecz osoby, która jest najemcą lokalu mieszkalnego, a umowa najmu została nawiązana na czas nieoznaczony (art 37 ust 2 ustawy o gospodarce nieruchomościami).

REKLAMA

Jeżeli gmina zdecyduje się na sprzedaż mieszkań w danym budynku, to nie powinna w procesie sprzedaży pominąć uprawnionego do wykupu mieszkania najemcy. Najemcy lokalu mieszkalnego przysługuje bowiem prawo pierwszeństwa w nabyciu lokalu, jeśli gmina przeznaczy go do sprzedaży (art. 34 ustawy o gospodarce nieruchomościami).

Najemca powinien zostać zawiadomiony w formie pisemnej o planowanej sprzedaży lokalu, pod warunkiem złożenia wniosku o nabycie w terminie określonym w zawiadomieniu. Lokator pragnący wykupić lokal, nie powinien mieć w stosunku do gminy żadnych zaległości czynszowych. Nieruchomość powinna natomiast mieć uregulowaną sytuację prawną.

Po złożeniu przez najemcę wniosku w odpowiednim wydziale gospodarki mieszkaniowej lub mienia gminnego urzędu gminy lub miasta, urzędnicy gminni ustalą, czy lokator nie zalega się z opłatami za czynsz i skierują do niego rzeczoznawcę majątkowego, którego zadaniem będzie dokonanie tzw. operatu szacunkowego określającego wartość rynkową lokalu.

Od ustalonej rynkowej wartości lokalu naliczona zostaje, w zależności od ustalonej w uchwale wartości, bonifikata, dzięki której mieszkanie można wykupić za stosunkowo niewielką kwotę. Informację o ustalonej cenie za lokal najemca powinien otrzymać za pośrednictwem poczty. Jeżeli potwierdzi on chęć wykupu, zasadne pozostaje zawarcie umowy przenoszącej własność w formie aktu notarialnego oraz dokonanie wpisu do księgi wieczystej. Czas trwania całej procedury wykupu mieszkania uzależniony jest od konkretnej gminy i zwykle trwa kilka miesięcy. Warto również pamiętać, że wszelkie koszty związane z dokonaniem sprzedaży lokalu takie jak np. koszty aktu notarialnego czy wyceny wartości mieszkania przez rzeczoznawcę ponosi nabywca.

Czytaj także: TK uznał roszczenia za brak lokalu socjalnego>>

Ograniczenia w rozporządzaniu nieruchomością

W całym zagadnieniu bardzo istotne są przepisy ustawy o gospodarce nieruchomościami określające pewne wymogi dla nowych właścicieli związane z rozporządzaniem nabytym mieniem.

Nabywca nieruchomości, który dokona bowiem jej zbycia lub wykorzysta ją na inne cele niż cele uzasadniające udzielenie bonifikaty, przed upływem 10 lat, licząc od dnia jej nabycia, a w przypadku nieruchomości stanowiącej lokal mieszkalny przed upływem 5 lat, będzie zobowiązany do zwrotu kwoty równej udzielonej bonifikacie po jej waloryzacji (art. 86 ust. 2 ustawy o gospodarce nieruchomościami).

Uniknąć zwrotu bonifikaty można w sytuacji zbycia lokalu na rzecz osoby bliskiej lub sprzedaży lokalu mieszkalnego, jeśli środki uzyskane z jego sprzedaży przeznaczone zostaną w ciągu 12 miesięcy na nabycie innego lokalu mieszkalnego albo nieruchomości przeznaczonej lub wykorzystanej na cele mieszkaniowe (art. 68 ust. 2a pkt 1 i 5 ustawy o gospodarce nieruchomościami). Definicja osoby bliskiej zawarta jest w art. 4 pkt 13 ustawy o gospodarce nieruchomościami.

Przez osoby bliskie należy rozumieć:

1.zstępnych (dzieci, wnuki, prawnuki),

2.wstępnych (rodzice, dziadkowie, pradziadkowie),

3.rodzeństwo (bracia i siostry),

4.dzieci rodzeństwa (siostrzeńcy, siostrzenice, bratankowie, bratanice),

5.małżonka,

6.osoby przysposabiające i przysposobione (adoptowane dzieci i adopcyjni rodzice),

7.osoby, które pozostają ze zbywcą faktycznie we wspólnym pożyciu (konkubina lub konkubent).

Mimo tego, że przepisy dotyczące zwrotu bonifikaty zmieniały się wielokrotnie, a po każdej zmianie pojawiały się nowe wątpliwości trafiające pod rozwagę Sądu Najwyższego, to jedna zasada obowiązuje od początku niezmiennie: brak jest obowiązku zwrotu bonifikaty w sytuacji darowania i sprzedaży mieszkania przed upływem okresu karencji na rzecz osoby bliskiej.

Warto dodać, że spadkobierca osoby, która wykupiła mieszkanie z bonifikatą, może je sprzedać bez obawy, że gmina zażąda jej zwrotu o czym mowa w w uchwale to Sądu Najwyższego z 17 grudnia 2010 r. (sygn. III CZP 102/10).

Piotr Rola

samorzad.infor.pl

Zapisz się na newsletter
Śledź na bieżąco nowe inicjatywy, projekty i ważne decyzje, które wpływają na Twoje życie codzienne. Zapisz się na nasz newsletter samorządowy.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: Samorzad.infor.pl

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Sektor publiczny
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Odpowiedzialność trenera personalnego za kontuzje

Branża fitness dynamicznie się rozwija. Coraz więcej osób uzyskuje kwalifikacje trenera personalnego lub instruktora fitness i podejmuje się trenowania podopiecznych w ramach współpracy z siłownią, czy klubem fitness, albo działając na własną rękę. W toku takich treningów zdarzają się jednak kontuzje.

Strefa czystego transportu (STC) w Krakowie od 1 stycznia 2026 r.

W głosowaniu przeprowadzonym w nocy ze środy (11.06.) na czwartek (12.06.), Rada Miasta Krakowa większością głosów zdecydowała, że SCT zacznie obowiązywać od stycznia 2026 r. i obejmie obszar do granic IV obwodnicy. Oznacza to, że nowymi przepisami objęta zostanie niemal cała powierzchnia miasta – z wyłączeniem jego obrzeży, w tym m.in. Wzgórz Krzesławickich i Swoszowic.

Konkurs MEN: Bezpłatne studia podyplomowe przygotowujące do wykonywania zawodu nauczyciela w kształceniu zawodowym /zgłoszenia do 10 lipca 2025/

Ministerstwo Edukacji Narodowej ogłosiło konkurs na studia podyplomowe przygotowujące do wykonywania zawodu nauczyciela w kształceniu zawodowym dla obecnych i przyszłych nauczycieli. Na realizację projektów przeznaczono niemal 50 mln zł.

Patologie publicznej służby zdrowia. OZPSP: Pieniądze ze składki zdrowotnej nie idą na leczenie, ale na zyski dla prywatnych firm; lekarz na kontrakcie to prywatna działalność prowadzona na szpitalnym sprzęcie

W ochronie zdrowia państwo nie istnieje; publiczny system to maszynka do zarabiania pieniędzy - powiedział w wywiadzie dla PAP Mariusz Trojanowski z Ogólnopolskiego Związku Pracodawców Szpitali Powiatowych (OZPSP). Pieniądze ze składki zdrowotnej nie idą na leczenie, ale na zyski dla prywatnych podmiotów - podkreślił.

REKLAMA

Wysokość opłat za krew i jej składniki w 2026 r. [PROJEKT RESORTU ZDROWIA z 3 czerwca 2025 r.]

6 czerwca 2025 r. do uzgodnień i konsultacji publicznych trafił projekt rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie określenia wysokości opłat za krew i jej składniki w 2026 r. Resort zdrowia ma czas na określenie tych opłat do 30 czerwca 2025 r.

Tańsze leki dzięki importowi równoległemu? Konieczne są zmiany legislacyjne w obszarze importu równoległego. Apel do resortu zdrowia

Trwają prace nad nowelizacją ustawy o refundacji leków, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz wyrobów medycznych oraz niektórych innych ustaw. Stowarzyszenie reprezentujące importerów równoległych leków apeluje o uproszczenie procedur i likwidację barier administracyjnych, które dziś blokują ten segment rynku.

Ponad 500 pociągów PKP Intercity na dobę w nowym rozkładzie jazdy na lato

15 czerwca wchodzi w życie letni rozkład jazdy PKP Intercity. Wiceminister infrastruktury Piotr Malepszak zapowiedział, że planowanych jest ponad 500 pociągów na dobę.

Prof. Jerzy Stępień: Potrzebujemy holistycznego spojrzenia na samorząd

Po raz pierwszy w historii niepubliczna uczelnia została współorganizatorem Zjazdu Katedr i Zakładów Prawa Konstytucyjnego. Wydarzenie, które na stałe wpisało się w kalendarz akademicki, w tym roku odbywa się na Uczelni Łazarskiego. O znaczeniu tej zmiany, stanie polskiego samorządu terytorialnego oraz wyzwaniach dla prawa konstytucyjnego rozmawiamy z prof. Jerzym Stępniem – byłym prezesem Trybunału Konstytucyjnego, współtwórcą reformy samorządowej i wykładowcą Uczelni Łazarskiego.

REKLAMA

Pożar w lesie. Co robić?

Od stycznia do 28 maja w Polsce odnotowano 2491 pożarów lasów. Brak śniegu zimą i sucha wiosna zwiększyły zagrożenie pożarowe. W lasach panuje susza, dlatego strażacy i leśnicy apelują o ostrożność.

Minimum 8000 zł brutto dla pracowników sądów? Związki zawodowe apelują o reformy

Brak rąk do pracy, niskie wynagrodzenia i narastający problem rotacji – pracownicy sądów alarmują, że bez systemowych reform i podwyżek polski wymiar sprawiedliwości może się załamać. Związek Zawodowy Ad Rem wskazuje, że choć podpisano porozumienie z rządem, jest to dopiero pierwszy krok do normalizacji.

REKLAMA