REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Wykup mieszkania będącego własnością gminy

Piotr Rola

REKLAMA

Lokatorzy wynajmujący gminne mieszkania mają szansę stać się ich właścicielami wykupując je po znacznie niższych niż rynkowe cenach. Pamiętać jednak należy o tym, że także po wykupie mieszkania, na nowym właścicielu ciążyć będą zobowiązania, których przestrzeganie urzędnicy gminni będą stanowczo egzekwować.

W procesie wykupu mieszkania komunalnego zasadnicze znaczenie mają przepisy ustawy z 21 sierpnia 1997 r. o gospodarce nieruchomościami, oraz uchwały poszczególnych gmin. Można pokusić się o stwierdzenie, że podejmowane dla danej miejscowości lokalne uchwały mają większe dla całego zagadnienia znaczenie, gdyż zawierają bardziej szczegółowe unormowania związane z nabyciem nieruchomości.

REKLAMA

Wartość bonifikaty

Dokonując sprzedaży nieruchomości w drodze bezprzetargowej, cenę nieruchomości ustala się w wysokości nie niższej niż jej wartość (art. 67 pkt 3 i 3a ustawy o gospodarce nieruchomościami).

Przepisy ww. ustawy stwarzają możliwość sprzedaży nieruchomości po cenie niższej od rynkowej. Bonifikata - bo o niej mowa, jest możliwa na podstawie ww. przepisu, jeżeli nieruchomość jest sprzedawana m.in.:

1. na cele mieszkaniowe,

2. osobom fizycznym,

Dalszy ciąg materiału pod wideo

3. jako lokal mieszkalny (art. 68 ustawy o gospodarce nieruchomościami).

REKLAMA

Aby ustalić wartość bonifikaty, konieczne jest dokonanie wyceny nieruchomości będącej przedmiotem transakcji. Wycena biegłego ukazująca rynkową wartość mieszkania ma zasadnicze znaczenie w procesie wykupu mieszkania. Gmina udziela bowiem bonifikaty w zależności od ceny ustalonej przez rzeczoznawcę. Od rynkowej wartości mieszkania gmina może udzielić bonifikaty, której wartość teoretycznie może wynieść od 1 do 99 proc. Ta zależy jednak od konkretnej uchwały podjętej przez konkretną gminę.

Wysokość bonifikaty uzależnia się m.in. od planowanych wydatków, możliwości lokalowych, długości okresu wynajmowania mieszkania, równoczesnej sprzedaży wszystkich lub sporej części lokali w budynku czy wieku budynku. Istotne jest również to czy lokator zdecyduje się kupić mieszkanie gotówką czy w ratach. Cena rynkowa mieszkania zależeć będzie natomiast m.in. od metrażu, piętra w budynku, stanu technicznego, miejsca położenia w danym mieście, czy daty oddania go do użytku.

Czytaj także: Postępowanie eksmisyjne z lokalu będącego własnością gminy>>

Procedura wykupu lokalu

Nieruchomość będąca przedmiotem wykupu może być zbyta w drodze bezprzetargowej, jeżeli m.in. jest zbywana na rzecz osoby, która jest najemcą lokalu mieszkalnego, a umowa najmu została nawiązana na czas nieoznaczony (art 37 ust 2 ustawy o gospodarce nieruchomościami).

REKLAMA

Jeżeli gmina zdecyduje się na sprzedaż mieszkań w danym budynku, to nie powinna w procesie sprzedaży pominąć uprawnionego do wykupu mieszkania najemcy. Najemcy lokalu mieszkalnego przysługuje bowiem prawo pierwszeństwa w nabyciu lokalu, jeśli gmina przeznaczy go do sprzedaży (art. 34 ustawy o gospodarce nieruchomościami).

Najemca powinien zostać zawiadomiony w formie pisemnej o planowanej sprzedaży lokalu, pod warunkiem złożenia wniosku o nabycie w terminie określonym w zawiadomieniu. Lokator pragnący wykupić lokal, nie powinien mieć w stosunku do gminy żadnych zaległości czynszowych. Nieruchomość powinna natomiast mieć uregulowaną sytuację prawną.

Po złożeniu przez najemcę wniosku w odpowiednim wydziale gospodarki mieszkaniowej lub mienia gminnego urzędu gminy lub miasta, urzędnicy gminni ustalą, czy lokator nie zalega się z opłatami za czynsz i skierują do niego rzeczoznawcę majątkowego, którego zadaniem będzie dokonanie tzw. operatu szacunkowego określającego wartość rynkową lokalu.

Od ustalonej rynkowej wartości lokalu naliczona zostaje, w zależności od ustalonej w uchwale wartości, bonifikata, dzięki której mieszkanie można wykupić za stosunkowo niewielką kwotę. Informację o ustalonej cenie za lokal najemca powinien otrzymać za pośrednictwem poczty. Jeżeli potwierdzi on chęć wykupu, zasadne pozostaje zawarcie umowy przenoszącej własność w formie aktu notarialnego oraz dokonanie wpisu do księgi wieczystej. Czas trwania całej procedury wykupu mieszkania uzależniony jest od konkretnej gminy i zwykle trwa kilka miesięcy. Warto również pamiętać, że wszelkie koszty związane z dokonaniem sprzedaży lokalu takie jak np. koszty aktu notarialnego czy wyceny wartości mieszkania przez rzeczoznawcę ponosi nabywca.

Czytaj także: TK uznał roszczenia za brak lokalu socjalnego>>

Ograniczenia w rozporządzaniu nieruchomością

W całym zagadnieniu bardzo istotne są przepisy ustawy o gospodarce nieruchomościami określające pewne wymogi dla nowych właścicieli związane z rozporządzaniem nabytym mieniem.

Nabywca nieruchomości, który dokona bowiem jej zbycia lub wykorzysta ją na inne cele niż cele uzasadniające udzielenie bonifikaty, przed upływem 10 lat, licząc od dnia jej nabycia, a w przypadku nieruchomości stanowiącej lokal mieszkalny przed upływem 5 lat, będzie zobowiązany do zwrotu kwoty równej udzielonej bonifikacie po jej waloryzacji (art. 86 ust. 2 ustawy o gospodarce nieruchomościami).

Uniknąć zwrotu bonifikaty można w sytuacji zbycia lokalu na rzecz osoby bliskiej lub sprzedaży lokalu mieszkalnego, jeśli środki uzyskane z jego sprzedaży przeznaczone zostaną w ciągu 12 miesięcy na nabycie innego lokalu mieszkalnego albo nieruchomości przeznaczonej lub wykorzystanej na cele mieszkaniowe (art. 68 ust. 2a pkt 1 i 5 ustawy o gospodarce nieruchomościami). Definicja osoby bliskiej zawarta jest w art. 4 pkt 13 ustawy o gospodarce nieruchomościami.

Przez osoby bliskie należy rozumieć:

1.zstępnych (dzieci, wnuki, prawnuki),

2.wstępnych (rodzice, dziadkowie, pradziadkowie),

3.rodzeństwo (bracia i siostry),

4.dzieci rodzeństwa (siostrzeńcy, siostrzenice, bratankowie, bratanice),

5.małżonka,

6.osoby przysposabiające i przysposobione (adoptowane dzieci i adopcyjni rodzice),

7.osoby, które pozostają ze zbywcą faktycznie we wspólnym pożyciu (konkubina lub konkubent).

Mimo tego, że przepisy dotyczące zwrotu bonifikaty zmieniały się wielokrotnie, a po każdej zmianie pojawiały się nowe wątpliwości trafiające pod rozwagę Sądu Najwyższego, to jedna zasada obowiązuje od początku niezmiennie: brak jest obowiązku zwrotu bonifikaty w sytuacji darowania i sprzedaży mieszkania przed upływem okresu karencji na rzecz osoby bliskiej.

Warto dodać, że spadkobierca osoby, która wykupiła mieszkanie z bonifikatą, może je sprzedać bez obawy, że gmina zażąda jej zwrotu o czym mowa w w uchwale to Sądu Najwyższego z 17 grudnia 2010 r. (sygn. III CZP 102/10).

Piotr Rola

samorzad.infor.pl

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Samorzad.infor.pl

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Sektor publiczny
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Rządowi brakuje pieniędzy na służby: Policję, SG, PSP i SOP. Co z programem modernizacyjnym?

Cały czas mamy sytuację niepełnego pokrycia w budżecie wydatków na służby (chodzi o Policję, Straż Graniczną, Państwową Straż Pożarną i Służbę Ochrony Państwa) - poinformował 23 lipca 2024 r. podczas sejmowej Komisji Administracji i Spraw Wewnętrznych wiceszef MSWiA Czesław Mroczek. Dodał, że w najbliższym czasie przedstawione zostaną propozycje na kolejne lata.

Ponad 854 mln zł na Sejm w 2025 r. Podwyżki wynagrodzeń dla posłów i wszystkich pracowników Kancelarii Sejmu. Większe ryczałty na biura poselskie

Budżet Kancelarii Sejmu na 2025 r. ma wynieść 854 mln 258 tys. zł - to ponad 80 mln więcej niż w 2024 roku. W dniu 23 lipca 2024 r. sejmowa komisja regulaminowa, spraw poselskich i immunitetowych pozytywnie zaopiniowała projekt budżetu Kancelarii Sejmu na 2025 rok. Szef Kancelarii Sejmu Jacek Cichocki poinformował, że w 2025 roku nastąpi wzrost wynagrodzeń wszystkich pracowników Kancelarii Sejmu a także posłów.

Zmiany w finansowaniu ochotniczych straży pożarnych. Znamy plany ministerstwa

Wiceszef MSWiA Wiesław Leśniakiewicz przekazał, że w resorcie trwają prace nad nowelizacją rozporządzenia ws. przyznawania rekompensaty pieniężnej oraz wyrównania do wysokości rekompensaty wypłacanej strażakowi ratownikowi ochotniczej straży pożarnej.

Zmiany w wynagradzaniu pracowników samorządowych wchodzą w życie 1 sierpnia 2024 r. Pensje od 4000 zł do 6200 zł

1 sierpnia wejdzie w życie znowelizowane rozporządzenie w sprawie wynagradzania pracowników samorządowych. Ale na wyższe pensje można liczyć przy pensjach należnych od 1 lipca. 

REKLAMA

Polaków ubywa, takie są fakty. Dane GUS pokazują co się dzieje, jest coraz gorzej

Polaków jest coraz mniej. W porównaniu z poprzednim rokiem liczba ludności w Polsce zmniejszyła się o prawie 130 tys. osób. Spadek liczby ludności zanotowano w 14 województwach i w 270 powiatach. Takie dane podał Główny Urząd Statystyczny (GUS).

Tragiczne dane z weekendu - wypadki i utonięcia

Statystyki z minionego weekendu są zatrważające. W niedzielę w pięciu wypadkach śmiertelnych zginęło 5 osób, łącznie w weekend zginęło 11 osób. 17 osób utonęło.

Nie żartuj, że masz bombę w walizce, nie zostawiaj bagażu bez opieki. Mandaty są surowe

Pozostawienie na lotnisku bagaży bez opieki staje się plagą. Straż Graniczna od początku czerwca interweniowała już 125 razy. Nałożono mandaty na łączna kwotę 11 tys. zł.

Globalna awaria systemów Microsoft. Czy mamy się czym martwić w Polsce?

Wicepremier, minister cyfryzacji Krzysztof Gawkowski uspokaja, że obecnie w Polsce systemy infrastruktury informatycznej działają płynnie. 

REKLAMA

Jak uczniowie Szkoły w Chmurze poradzili sobie z maturą? "Wyniki są dramatyczne"

Kilkanaście procent polskich maturzystów nie zdało egzaminu maturalnego. Jak poszło uczniom Szkoły w Chmurze? 

Coraz większa liczba dzieci ukraińskich w polskich szkołach

Od 1 września 2024 r. do polskich szkół może pójść między 20 tys. a 60 tys. ukraińskich dzieci - szacuje Paulina Chrostowska z Centrum Edukacji Obywatelskiej. Zdaniem nauczycieli największym wyzwaniem w edukacji uczniów z doświadczeniem migracji jest bariera językowa.

REKLAMA