reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Sektor publiczny > Temat dnia > Podwyższenie kwalifikacji pracownika samorządowego a podwyżka wynagrodzenia

Podwyższenie kwalifikacji pracownika samorządowego a podwyżka wynagrodzenia

Pracownik samorządowy musi posiadać kwalifikacje wymagane do pracy na określonym stanowisku. Jeżeli kwalifikacje te posiada, ale dodatkowo postanowił podwyższyć poziom wykształcenia i robi to z własnej inicjatywy, to nie przysługuje mu roszczenie o podwyżkę wynagrodzenia z tego tytułu

Pracownikowi samorządowemu przysługuje wynagrodzenie stosowne do zajmowanego stanowiska oraz posiadanych kwalifikacji zawodowych (art. 36 ust. 1 ustawy z dnia 21 listopada 2008 r. o pracownikach samorządowych).

Zasady wynagradzania pracowników samorządowych określone są w:

- przepisach powszechnie obowiązujących (ustawa o pracownikach samorządowych i rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 18 marca 2009 r. w sprawie wynagradzania pracowników samorządowych)

- regulaminie wynagradzania obowiązującym w danej jednostce.

Czytaj także: Negocjowanie podwyżki>>

Przepisy powszechnie obowiązujące określają minimalne stawki wynagrodzenia zasadniczego. Maksymalny poziom wynagrodzenia zasadniczego oraz warunki przyznawania ewentualnych dodatków do tego wynagrodzenia określa regulamin wynagradzania pracowników obowiązujący w danej jednostce.

Pracownik samorządowy, który podwyższył poziom wykształcenia w trakcie zatrudnienia nie nabywa automatycznie prawa do wyższej stawki wynagrodzenia. Jeżeli mieści się w widełkach wynagrodzenia zasadniczego wynikających z regulaminu wynagradzania, to pracodawca nie ma obowiązku podwyższania wynagrodzenia, nawet jeśli pracownik podwyższył poziom wykształcenia i są na to środki finansowe.

Indywidualną wysokość wynagrodzenia zasadniczego dla pracownika samorządowego ustala pracodawca. Pracownik nie ma roszczenia o podwyżkę wynagrodzenia z powodu podwyższenia poziomu wykształcenia, jeżeli prawo do takiej podwyżki nie wynika z obowiązujących u danego pracodawcy przepisów prawa pracy.

Wprawdzie Kodeks pracy przewiduje, że wynagrodzenie za pracę powinno być tak ustalone, aby odpowiadało w szczególności rodzajowi wykonywanej pracy i kwalifikacjom wymaganym przy jej wykonywaniu, a także uwzględniało ilość i jakość świadczonej pracy (art. 78 § 1 Kodeksu pracy), ale z normy tej nie wynika roszczenie pracownika o podwyższenie wynagrodzenia w związku z podwyższeniem poziomu wykształcenia.

Podnoszenie kwalifikacji zawodowych pracowników może odbywać się z inicjatywy lub za zgodą pracodawcy. W takim wypadku pracodawca zawiera z pracownikiem podnoszącym kwalifikacje zawodowe umowę określającą wzajemne prawa i obowiązki stron. Umowę zawiera się na piśmie. Nie ma przeszkód prawnych, aby w takiej umowie zapisać ewentualną podwyżkę wynagrodzenia w związku z podwyższeniem kwalifikacji pracownika. W takim wypadku podwyżka przysługiwałaby pracownikowi na podstawie tej umowy. Należy jednak zaznaczyć, że zapis taki w tej umowie nie jest obligatoryjny i zależy wyłącznie od dobrej woli pracodawcy. Podobnie sama umowa i zgoda na podwyższenie kwalifikacji pracownika nie jest obowiązkowe.

Reasumując, pracownik samorządowy musi posiadać kwalifikacje wymagane do pracy na określonym stanowisku. Jeżeli kwalifikacje te posiada, ale dodatkowo postanowił podwyższyć poziom wykształcenia i robi to z własnej inicjatywy, to nie przysługuje mu roszczenie o podwyżkę wynagrodzenia z tego tytułu. Ewentualne podwyższenie wynagrodzenia pracownika w takim wypadku zależy wyłącznie od dobrej woli pracodawcy.

Czytaj także: Podnoszenie kwalifikacji, urlopy szkoleniowe - nowe zasady>>

Podstawa prawna:


-    ustawa z dnia 21 listopada 2008 r. o pracownikach samorządowych (Dz.U. Nr  223, poz. 1458 ze zm.),

-    rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 18 marca 2009 r. w sprawie wynagradzania pracowników samorządowych (Dz.U. Nr 50, poz. 398 ze zm.),

-    ustawa z dnia 26 czerwca 1974 r. - Kodeks pracy (Dz.U. 1998 r., Nr 21, poz. 94 ze zm.).

Dariusz Dwojewski

samorzad.infor.pl

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Ekspert:

Dariusz Dwojewski

Prawnik, specjalista z zakresu prawa pracy i prawa oświatowego

Źródło:

Samorzad.infor.pl
Zatrudnianie i zwalnianie pracowników. Obowiązki pracodawców59.00 zł
reklama

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Compliance 2021

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Wojciech Górny

Radca prawny współpracujący z kancelarią prawną LEXBRIDGE Groński Adwokaci i Radcowie Prawni sp. k. we Wrocławiu.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama