REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Poznańskie spotkania lokalnych samorządów i biznesu

REKLAMA

Blisko 100 wystawców, ponad 1200 m² powierzchni wystawienniczej i około 20 konferencji oraz debat – to statystyki kończące 3. edycję Targów Produktów i Usług dla Samorządów Lokalnych GMINA.

REKLAMA

Targi GMINA (22-25.11.2011) na dobre wpisały się w krajobraz listopadowych wydarzeń poświęconych ochronie środowiska i kwestiom samorządowym. Zorganizowane równolegle z Międzynarodowymi Targami Ochrony Środowiska POLEKO oraz Międzynarodowymi Targami Techniki Komunalnej KOMTECHNIKA, stanowią doskonały przykład synergii branż. Podczas tegorocznej edycji łącznie wszystkie wydarzenia zwiedziło blisko 20 000 gości. Wydano 200 akredytacji dziennikarskich. Statystyki te wskazują na rosnące zainteresowanie tematyką ekologiczną i samorządową.

REKLAMA

Targi GMINA zgromadziły firmy oferujące m.in. doradztwo  finansowe, nowoczesne place zabaw, system informacji publicznej  dla osób z dysfunkcjami narządów wzroku i słuchu, mobilne przedszkola, witacze dla miast i regionów, systemy informatyczne czy też usługę udźwiękowienia stron internetowych. - To bez wapienia najbardziej kompleksowa oferta dla samorządów – komentuje Joanna Mizerska, dyrektor projektu GMINA - Cieszymy się, iż targi ponownie zyskały zaufanie i uznanie naszych wystawców, poszukujących kontaktu z reprezentantami lokalnych społeczności.

REKLAMA

Targi GMINA zyskały również uznanie profesjonalnych jury konkursowych. W ramach tego wydarzenia nagrodzono Złotym Medalem produkty trzech wystawców. Wyróżniono: firmę Vulcan za system Edukacja, Instytut Technik Innowacyjnych EMAG z Katowic za system informacji publicznej dla osób z dysfunkcjami narządów wzroku i słuchu INFOMAT –E oraz firmę SUN +, dystrybutora linii bezpiecznych urządzeń wyposażenia placów zbaw wykonanych w technologii drewna klejonego. Natomiast Lower Silesia Region  - wystawca salonu INVESTFIELD, zdobyło statuetkę Złotego Akanta za stoisko najskuteczniej odzwierciedlające strategię marketingową.

Dużą popularnością cieszyły się konferencje i wykłady, podczas których poruszono tak aktualne tematy jak: skuteczny marketing miast, partnerstwo publiczno-prywatne, efektywność energetyczna czy też pozyskiwanie funduszy unijnych. Ważnym i aktualnym z legislacyjnego punktu widzenia punktem programu była konferencja Wspólna gospodarka odpadami gmin i regionów – jak nie utopić publicznych pieniędzy w śmieciach, organizowana wspólnie ze Związkiem Miast Polskich w ramach V Zjazdu Gospodarczego Miast.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Targi GMINA były również areną rozstrzygnięcia prestiżowych rankingów. Po raz ósmy Wydział Administracji i Nauk Społecznych Politechniki Warszawskiej opracował Ranking Zrównoważonego Rozwoju Jednostek Samorządu Terytorialnego, który ogłoszony został na targach GMINA. Zwycięzcami plebiscytu okazały się: Sopot (kategoria: miasto na prawach powiatu), Krynica Morska (kategoria: gmina miejska), Międzyzdroje (kategoria: gmina miejsko-wiejska), Kleszczów (gmina wiejska) oraz województwo mazowieckie. Redakcja „Rzeczpospolitej” we współpracy z Instytutem Książki zaprezentowała natomiast wyniki rankingu bibliotek gminnych, w którym zwycięzcą została biblioteka w Czechowicach-Dziedzicach (woj. Śląskie).

Wydarzeniem towarzyszącym targom GMINA był Salon Nieruchomości i Inwestycji INVESTFIELD. Jego zakres tematyczny obejmował: oferty inwestycyjne jednostek samorządu terytorialnego, stref ekonomicznych, biur zajmujących się obrotem nieruchomościami, finansowaniem projektów publicznych, doradztwem prawnym i gospodarczym. W tym roku swą ofertę przedstawiły m.in.: Gmina Czerwionka-Leszczyny, Gmina Sosnowiec, Gmina Zawiercie, Miasto Kostrzyn nad Odrą, Powiat Tarnogórski, Starostwo Powiatowe w Oławie, Urząd Miejski – Koszalin, Urząd Miejski w Bytomiu, Gmina Nowa Dęba, Gmina Tarnobrzeg, Gmina Jaworzno, Urząd Marszałkowski Województwa Wielkopolskiego, Lower Silesia Region, Agencja Rozwoju Mazowsza, Agencja Rozwoju Przemysłu Warszawa Oddział Tarnobrzeg, Agencja Mienia Wojskowego oraz Bank Gospodarstwa Krajowego.

W ramach targów GMINA odbyła się również II edycja Targów Przedsiębiorczości Społecznej, organizowanych przez Regionalny Ośrodek Polityki Społecznej w Poznaniu oraz MTP. Było to wydarzenie integrujące różnorodne środowiska, m.in.: organizacje obywatelskie, samorządy lokalne, powiatowe i regionalne, przedsiębiorców społecznych, przedstawicieli administracji publicznej i przedstawicieli biznesu. Podczas Targów przedstawiono oferty przedsiębiorstw społecznych - spółdzielni socjalnych, przedsiębiorstw prowadzonych przez organizacje obywatelskie, Zakładów Aktywizacji Zawodowej i innych podmiotów działających w obszarze ekonomii społecznej.

Kolejna edycja targów GMINA, POLEKO i KOMTECHNIKA odbędzie się w dniach 20-23.11.2012.

Więcej informacji: www.gmina.mtp.pl, www.investfield.mtp.pl

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Samorzad.infor.pl

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Sektor publiczny
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Idą Święta. Jak rozliczyć wynagrodzenie nauczyciela w okresie między Świętami? Urząd wyjaśnia

Na pytanie o rozliczenie godzin ponadwymiarowych za okres przerwy świątecznej odpowiedziała Regionalna Izba Obrachunkowa w Białymstoku. Brak jest bowiem podstaw dla twierdzenia, że w okresie przerwy świątecznej w realizacji zajęć, ustalonej odgórnie przepisami prawa powszechnie obowiązującego (rozporządzeniem w sprawie organizacji roku szkolnego) nauczyciel pozostawał w gotowości do wykonywania pracy, bowiem w okresie jej trwania nie są realizowane zajęcia dydaktyczne, wychowawcze i opiekuńcze, a co za tym idzie nie zaistniała realna możliwość do świadczenia pracy. Nie można więc przyjąć, że nauczyciel mógł wyrażać gotowość do świadczenia pracy a niemożność jej wykonania spowodowana została przez pracodawcę.

Premier D. Tusk i min. edukacji B. Nowacka. Podwyżki pensji nauczycieli bez udziału polityków

Mają to być „podwyżki stabilne i niezależne od jakiejkolwiek władzy”. Prawdopodobnie szefowa MEN zapowiedziała wdrożenie rozwiązań podobnych do tych ze słynnego projektu obywatelskiej nowelizacji Karty Nauczyciela - według projektu (prace trwają w Sejmie) wynagrodzenie nauczycieli ma być powiązane z bieżącymi podawanymi przez GUS danymi o wysokości przeciętnego wynagrodzenia w Polsce. Jest kilka miar tego wynagrodzenia, a cały system zależy od tego, jaką Sejm przyjmie relację procentową między wynagrodzeniem przeciętnym w gospodarce (według GUS) a pensją nauczyciela dyplomowanego (100%?, 90%, 80%). 

Samorządy: Strefy płatnego parkowania w miastach poniżej 100 tys. mieszkańców

Miasta liczące mniej niż 100 tys. mieszkańców będą mogły ustanawiać śródmiejskie strefy płatnego parkowania – taką zmianę przepisów proponują posłowie. Jeśli zmiana wejdzie w życie, to samorządy będą mogły ustalić wyższe opłaty za parkowanie w centrum miejscowości.

Rząd i nauczyciele: W grudniu o losie 14 postulatów ZNP z 2024 r. Czy i co będzie zrealizowane w 2025 r.?

W grudniu 2024 r. zespół do spraw pragmatyki zawodowej nauczycieli zbierze prace z grup roboczych i opracuje harmonogram wdrożenia zmian w przepisach ważnych dla nauczycieli. Wszystko prawdopodobnie w 2025 r. i latach kolejnych.

REKLAMA

System kaucyjny od 1 października 2025 r. Ekspert pozytywnie o zmianach

System kaucyjny od 1 października 2025 r. Ekspert pozytywnie o poprawkach przyjętych przez podkomisję nadzwyczajną dotyczącą nowelizacji ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi. Chodzi m.in. o wyłączenie z systemu kaucyjnego opakowań mleka i produktów mlecznych.

W Tatrach ratownicy ogłosili zagrożenie lawinowe pierwszego stopnia

Pierwszy stopień zagrożenia lawinowego ogłosili w czwartek ratownicy TOPR. Obowiązuje od wysokości 1800 m n.p.m. Mogą samoistnie schodzić małe i średnie lawiny. 

Będą pieniądze na budowę i przystosowanie schronów. Nawet 6 mld zł rocznie

Szef MSWiA Tomasz Siemoniak poinformował, że ok. 6 mld zł rocznie będzie przeznaczonych na budowę i przystosowanie schronów w samorządach. Niebawem na ten cel zostanie przekazanych 0,15 pkt proc. PKB.

Znów rekord odprawionych pasażerów z Lotniska Chopina. Dokąd latamy najczęściej?

W ciągu 10 miesięcy Lotnisko Chopina odprawiło ponad 18 mln pasażerów. Tylko w październiku Okęcie odprawiło blisko 1,9 mln podróżnych. Najwięcej osób podróżowało w niedzielę, 6 października – 68 tys. 883.

REKLAMA

Rośnie liczba ubezpieczonych cudzoziemców. Na koniec października było ich 1 mln 191 tys. [Dane ZUS]

Zakład Ubezpieczeń Społecznych poinformował o wzroście liczby ubezpieczonych cudzoziemców. Jak wynika z najnowszych danych ZUS, na koniec października 2024 r. do ubezpieczeń społecznych w ZUS było zgłoszonych 1 mln 191 tys. cudzoziemców.

MEN: Jest 27 000 nauczycieli religii. 45% poradzi sobie z ograniczeniem godzin religii z 2 do 1 tygodniowo [Wykaz]

MEN podał informacje o liczbie katechetów w Polsce (w tym liczbę katechetów mających uprawnienia do nauki innego przedmiotu). Przeszło 27 000 nauczycieli wiąże swoje zajęcia zawodowe z nauczaniem religii. I taka jest liczba osób, które z niepokojem czekają na ostateczny kształt lekcji religii. Czy min. Barbarze Nowackiej uda się redukcja liczby godzin religii z 2 do 1 tygodniowo? Czy za drugą godzinę odbywającą się np. w salkach katechetycznych rząd wypłaci wynagrodzenia katechetom? Na ogólną liczbą 27 000 katechetów uczyć innego przedmiotu niż religia może 12 304 nauczycieli. 

REKLAMA