Kiedy można zwolnić pracownika samorządowego
REKLAMA
Ustawa z 21 listopada 2008 r. o pracownikach samorządowych (zwana dalej ustawą o pracownikach samorządowych), która obowiązuje od początku 2009 r., nie przewiduje mianowania jako podstawy nawiązania stosunku pracy w samorządach. W związku z tym od początku 2012 r. stosunki pracy pracowników samorządowych zatrudnionych na podstawie mianowania przekształciły się w stosunki pracy na podstawie umowy o pracę na czas nieokreślony.
REKLAMA
Stosunek pracy pracownika samorządowego może zostać rozwiązany:
● z zachowaniem okresu wypowiedzenia,
● bez wypowiedzenia (zwolnienie dyscyplinarne),
● za porozumieniem stron.
Rozwiązanie z okresem wypowiedzenia
Ustawa o pracownikach samorządowych nie reguluje zagadnień związanych z wypowiedzeniem umowy o pracę, dlatego w tej kwestii do umów o pracę zawartych z pracownikami samorządowymi stosuje się przepisy Kodeksu pracy. W związku z tym przy rozwiązaniu za wypowiedzeniem umowy o pracę w oświadczeniu pracodawcy o wypowiedzeniu umowy o pracę zawartej na czas nieokreślony powinna być wskazana przyczyna uzasadniająca wypowiedzenie (art. 30 § 4 k.p.). Przyjmuje się, że przyczyna ta musi być konkretna, jasna, zgodna z prawdą, ale nie musi być znacznej wagi.
Według Sądu Najwyższego przyczyną uzasadniającą wypowiedzenie umowy o pracę jest np.:
● odmowa akceptacji nowego (zmienionego) zakresu czynności, ustalonego zgodnie z umową o pracę, niezmieniającego istotnych warunków pracy i/lub płacy (wyrok SN z 12 lutego 2010 r., II PK 215/09),
● sporządzenie i podpisanie pisma w imieniu pracodawcy bez upoważnienia (wyrok SN z 3 sierpnia 2007 r., I PK 79/07).
Więcej w Serwisie Prawno-Pracowniczym - Zamów prenumeratę >>
REKLAMA
REKLAMA