R.Fogiel: 2,7 mld zł w 2023 r. na telewizję publiczną to realizacja wyroku Trybunału Konstytucyjnego [35% waloryzacja]
01 gru 2022
Przyjęta przez sejmową komisję finansów poprawka zwiększająca dofinansowanie dla telewizji publicznej do 2,7 mld zł wynika z wyroku Trybunału Konstytucyjnego z 2009 roku, w którym uznano, że jeśli są zwolnienia z abonamentu, to należy je wyrównać - powiedział poseł PiS Radosław Fogiel.
Żądamy podwyżek. Za nadgodziny chcemy wynagrodzenie. [Urzędnicy grożą protestami]
01 cze 2022
Choć pracownicy zatrudnieni na podstawie kodeksu pracy mogą liczyć na dodatek w wysokości 100 proc. za pracę w godzinach nadliczbowych w nocy lub w niedziele i święta, a w pozostałe dni - w wysokości 50 proc., to członkom korpusu służby cywilnej taka gratyfikacja nie przysługuje. Jest to niezgodne z Europejską Kartą Społeczną.
TK: Automatyczne podwyższanie opłat za składowanie odpadów bez zezwolenia zgodne z Konstytucją
11 wrz 2020
Przepisy przewidujące podwyższanie, w sposób automatyczny, opłat za składowanie odpadów bez wymaganej decyzji dot. wysypiska są zgodne z konstytucją - orzekł Trybunał Konstytucyjny. Uznał, że potencjalne zagrożenie środowiska w takich przypadkach uzasadnia surową sankcję.
Zwolnienia w administracji publicznej - Tarcza antykryzysowa 2.0 zaskarżona do Trybunału Konstytucyjnego
18 cze 2020
Jeden ze związków zawodowych zdecydował się zaskarżyć przepisy tarczy 2.0 do Trybunału Konstytucyjnego. Chodzi o rozwiązania pozwalające szukać oszczędności w urzędach.
Od 2020 roku ważne zmiany w sprawie janosikowego
22 kwi 2020
Wydany w 2019 roku wyrok Trybunału Konstytucyjnego, który uznał za niezgodne z Konstytucją RP przepisy o rozliczaniu gmin z części wyrównawczej, równoważącej i regionalnej subwencji ogólnej oraz o tzw. janosikowym, wymusił zmianę przepisów. Nowe regulacje obowiązują od stycznia 2020 roku.
Co zmieniło się w ochronie środowiska w 2019?
25 mar 2019
W związku z wyrokiem Trybunału Konstytucyjnego z dnia 7 marca 2018 r. (sygn. akt K 2/17) zmieniły się przepisy ustawy Prawo ochrony środowiska. Zmiana dotyczy za krótkiego terminu na wystąpienie z roszczeniami, o których mowa w art. 129 ust. 1–3 ustawy. Nowe przepisy weszły życie 14 marca 2019 r.
Samorządowcy wycofali wniosek z TK
28 lut 2017
Samorządowcy bardzo długo czekali na rozprawę przed TK dotyczącą dochodów jednostek samorządu terytorialnego. Rozprawa nie odbyła się jednak - z powodu wycofania wniosku przez samorządowców.
Ograniczenie wolności gospodarczej w zakresie organizacji gier hazardowych - czy zgodne z Konstytucją?
10 gru 2014
W obecnym stanie prawnym wyłącznym podmiotem uprawnionym do prowadzenia tego typu działalności są kasyna gry, działające na podstawie uzyskanej koncesji. NSA ma jednak wątpliwości odnośnie zgodności z Konstytucją RP ustawy o grach hazardowych.
Dodatki do świadczenia pielęgnacyjnego zgodne z Konstytucją
08 lip 2014
Trybunał Konstytucyjny uznał, iż zasady przyznawania dodatku do świadczenia pielęgnacyjnego nie naruszają konstytucyjnej zasady równości i obowiązku państwa uwzględniania w polityce społecznej i gospodarczej dobra rodziny.
Ustawa śmieciowa – zmiany 2015
30 maja 2014
Rewolucyjna ustawa śmieciowa
do tej pory budzi kontrowersje. Podstawowe założenia, na jakich opiera się nowy
system utrzymywania czystości w gminach nie został podważony przez Trybunał
Konstucyjny, jednak już za rok można oczekiwać pewnych zmian w ustawie.
Wybory sędziów do TK: kluby poselskie zgłosiły dwóch kandydatów
02 lut 2010
Adwokat Kazimierz Barczyk i profesor Krystyna Pawłowicz są kandydatami
na sędziego Trybunału Konstytucyjnego zgłoszonymi przez kluby poselskie.