Ustawa śmieciowa – zmiany 2015
REKLAMA
REKLAMA
Postępowanie w Trybunale
Rada Miasta Świdnika, grupa posłów PiS i SLD skierowała wniosek do Trybunału Konstytucyjnego w sprawie zbadania zgodności poszczególnych części „ustawy śmieciowej” z Konstytucją RP. Mimo bezzasadności większości postulatów, Trybunał doszukał się pewnych nieprawidłowości. Głównie chodzi o brak maksymalnych granic w ustalaniu wysokości stawki za gospodarowanie odpadami komunalnymi oraz swobodę rady gminy w zwolnieniach podatkowych.
REKLAMA
Brak górnej granicy
REKLAMA
Brak „widełek” kłóci się z art. 84 i art. 217 Konstytucji, które stanowią o obowiązku płacenia podatków określonych jedynie w ustawie, oraz że każdy rodzaj daniny publicznej i zasady przyznawania ulg następują również tylko w drodze ustawy. Natomiast wg ustawy śmieciowej to rada gminy w formie uchwały aktu prawa miejscowego nakładałaby obowiązek podatkowy.
Wg ustawy o samorządzie gminnym prawo samoopodatkowania mieszkańców posiada tylko gmina, ale podejmuje tę decyzję wyłącznie na podstawie wyników referendum gminnego, a nie posiedzeniu rady gminy, jak miałoby to miejsce na podstawie zasad ustawy śmieciowej. Ewidentnie widać więc, że postanowienia te są niekonstytucyjne.
Zobacz także: Niesegregowanie śmieci przez mieszkańców - skutki
Gmina niekompetentna ws. ulg
Trybunał nie odniósł się pozytywnie także do ustalania przez radę gminy zwolnień i ulg podatkowych. Takie postanowienia mogą mieć miejsce tylko na postawie odpowiedniej ustawy, a nie decyzji organu samorządowego. Z drugiej strony – nie może również ustanawiać dopłat dla właścicieli nieruchomości, którzy w nowej ustawie zdefiniowani zostali bardzo szeroko: są nimi także współwłaściciele, użytkownicy wieczyści, jednostki organizacyjne i osoby posiadające nieruchomości w zarządzie lub użytkowaniu oraz inne podmioty władające nieruchomościami.
Oczekiwanie na zmiany
Wobec określania stawek gospodarowania odpadami Trybunał nałożył obowiązek na ustalenie maksymalnej wysokości opłat – niekonstytucyjny przepis nie został więc uchylony. W mocy nie pozostały natomiast pozostałe błędne przepisy: w terminie 18 miesięcy od ogłoszenia wyroku ustawodawca musi wprowadzić zmiany w zakresie ustalania zwolnień od opłat i ustanawiania dopłat dla właścicieli. Można więc oczekiwać ich w połowie przyszłego roku.
Polecamy portal: Samorząd
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.