REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Ustawa śmieciowa – zmiany 2015

Justyna Leszkowicz
Ustawa śmieciowa – zmiany 2015
Ustawa śmieciowa – zmiany 2015
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Rewolucyjna ustawa śmieciowa do tej pory budzi kontrowersje. Podstawowe założenia, na jakich opiera się nowy system utrzymywania czystości w gminach nie został podważony przez Trybunał Konstucyjny, jednak już za rok można oczekiwać pewnych zmian w ustawie.

Postępowanie w Trybunale

Rada Miasta Świdnika, grupa posłów PiS i SLD skierowała wniosek do Trybunału Konstytucyjnego w sprawie zbadania zgodności poszczególnych części „ustawy śmieciowej” z Konstytucją RP. Mimo bezzasadności większości postulatów, Trybunał doszukał się pewnych nieprawidłowości. Głównie chodzi o brak maksymalnych granic w ustalaniu wysokości stawki za gospodarowanie odpadami komunalnymi oraz swobodę rady gminy w zwolnieniach podatkowych. 

REKLAMA

Brak górnej granicy

REKLAMA

Brak „widełek” kłóci się z art. 84 i art. 217 Konstytucji, które stanowią o obowiązku płacenia podatków określonych jedynie w ustawie, oraz że każdy rodzaj daniny publicznej i zasady przyznawania ulg następują również tylko w drodze ustawy. Natomiast wg ustawy śmieciowej to rada gminy w formie uchwały aktu prawa miejscowego nakładałaby obowiązek podatkowy.

Wg ustawy o samorządzie gminnym prawo samoopodatkowania mieszkańców posiada tylko gmina, ale podejmuje tę decyzję wyłącznie na podstawie wyników referendum gminnego, a nie posiedzeniu rady gminy, jak miałoby to miejsce na podstawie zasad ustawy śmieciowej. Ewidentnie widać więc, że postanowienia te są niekonstytucyjne.

Zobacz także: Niesegregowanie śmieci przez mieszkańców - skutki

Gmina niekompetentna ws. ulg

Trybunał nie odniósł się pozytywnie także do ustalania przez radę gminy zwolnień i ulg podatkowych. Takie postanowienia mogą mieć miejsce tylko na postawie odpowiedniej ustawy, a nie decyzji organu samorządowego. Z drugiej strony – nie może również ustanawiać dopłat dla właścicieli nieruchomości, którzy w nowej ustawie zdefiniowani zostali bardzo szeroko: są nimi także współwłaściciele, użytkownicy wieczyści, jednostki organizacyjne i osoby posiadające nieruchomości w zarządzie lub użytkowaniu oraz inne podmioty władające nieruchomościami. 

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Oczekiwanie na zmiany

Wobec określania stawek gospodarowania odpadami Trybunał nałożył obowiązek na ustalenie maksymalnej wysokości opłat – niekonstytucyjny przepis nie został więc uchylony. W mocy nie pozostały natomiast pozostałe błędne przepisy: w terminie 18 miesięcy od ogłoszenia wyroku ustawodawca musi wprowadzić zmiany w zakresie ustalania zwolnień od opłat i ustanawiania dopłat dla właścicieli. Można więc oczekiwać ich w połowie przyszłego roku.

Polecamy portal: Samorząd

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Sektor publiczny
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Majówka. Kleszcze mogą zepsuć nam wypoczynek. Jak się przed nimi chronić?

Majówka to okres, który wielu z nas chce spędzić na łonie natury, ciesząc się pięknem otoczenia i towarzystwem bliskich. Jednak wraz z nadejściem wiosny, musimy pamiętać o zagrożeniu, jakie niosą ze sobą kleszcze i choroby przez nie przenoszone, takie jak kleszczowe zapalenie mózgu. Dlatego niezwykle ważne jest, aby pamiętać o odpowiednich środkach ochrony, w tym o szczepieniach przeciwko KZM.

MF: Już 30 tys. uczniów bierze udział w edukacyjnym programie Finansoaktywni. Zgłoszenia do programu przyjmowane są do 6 maja br. Czekają atrakcyjne nagrody!

„Finansoaktywni” to program edukacyjny organizowany przez Ministerstwo Finansów. Misja tegorocznej edycji brzmi „Podatki płacimy, korzyści widzimy”. W tym roku w programie bierze udział prawie 30 tysięcy uczniów szkół podstawowych z 1800 klas z całej Polski. Zgłoszenia do programu i konkursu trwają do 6 maja 2024 r.

Duże zmiany w wojsku. Nowy plan MON

14 sierpnia nastąpi istotna zmiana w strukturach dowodzenia Wojsk Obrony Terytorialnej. Jak poinformował wiceszef Ministerstwa Obrony Narodowej, Cezary Tomczyk, podczas posiedzenia sejmowej Komisji Obrony Narodowej, WOT zostaną bezpośrednio podporządkowane Sztabowi Generalnemu Wojska Polskiego.

Bezpłatne szkolenia wojskowe dla każdego! - Trenuj z Wojskiem 5

Bezpłatne szkolenia wojskowe dla każdego ruszają. To już 5. edycja programu Trenuj z Wojskiem. Można nauczyć się posługiwania się bronią, strzelania na trenażerze, przetrwania, zachowania podczas alarmów, walki wręcz, a nawet rzutu granatem. Kiedy odbywają się szkolenia? Kto może się zgłosić?

REKLAMA

Top 10 szkół przyjaznych LGBTQ+ w 2024 roku. Nowy ranking

W ramach 4. ogólnopolskiej edycji Rankingu Szkół Przyjaznych LGBTQ+, przeprowadzonej pod hasłem "Szkoła Zaufania", zebrano opinie 20 tys. osób. Po raz pierwszy wyniki zostały zaprezentowane w Ministerstwie Edukacji Narodowej. Szkoły, które zdobyły najwyższe miejsca, otrzymają tarcze z rysunkiem tęczy i napisem "Szkoła Zaufania".

Europejska karta parkingowa dla osób z niepełnosprawnościami. Parlament Europejski zatwierdził nowe przepisy

Parlament Europejski zatwierdził nowe przepisy, które mają na celu ułatwienie życia osobom z niepełnosprawnościami w całej Unii Europejskiej. Przepisy te wprowadzają ogólnounijną kartę dla osób z niepełnosprawnościami oraz europejską kartę parkingową dla osób z niepełnosprawnościami.

Rada Krajowa KO zatwierdziła listy do Parlamentu Europejskiego. Sienkiewicz podał się do dymisji

Rada Krajowa Platformy Obywatelskiej zatwierdziła listy Koalicji Obywatelskiej do Parlamentu Europejskiego. Na czele list znajdują się znane postacie, w tym członkowie rządu.

Jak walczyć z przymrozkami? Gdzie? kiedy? Co z kwitnącymi sadami, ogrodami, plantacjami? [prognoza pogody]

Przymrozki 24-26 kwietnia. Gdzie? kiedy? Jakie? Co z kwitnącymi jabłoniami, gruszami, śliwami, borówką, porzeczkami?

REKLAMA

Jaka jest liczba ludności w Polsce? Dane GUS

Liczba ludności w Polsce znów się zmniejszyła. Ile wynosi na koniec I kwartału 2024 r.? GUS podał dane. 

Różowe skrzyneczki w szkołach. MEN pracuje nad nowym projektem

Wiceminister edukacji Paulina Piechna-Więckiewicz poinformowała, że resort bierze pod uwagę kwestię dostępności w szkołach tzw. różowych skrzyneczek ze środkami higieny intymnej. Przekazała, że w środę spotka się w tej sprawie z przedstawicielami samorządu.

REKLAMA