| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Sektor publiczny > Wiadomości > Ochrona zdrowia jako wyzwanie międzyresortowe

Ochrona zdrowia jako wyzwanie międzyresortowe

Kolejne zmiany w ochronie zdrowia. Ministerstwa mają zająć się m.in. opieką okołoporodową. Wyzwaniem jest także starzenie się społeczeństwa i konieczność sprawowania opieki nad przewlekle chorymi członkami rodzin.

5 września podczas Forum Ekonomicznego w Krynicy odbyła się debata „Wspólnie dla zdrowia” z udziałem przedstawicieli rządu. W spotkaniu uczestniczyła minister Elżbieta Rafalska.

- „6,3 mld zł płacą pracodawcy z tytułu absencji chorobowej; państwo wydaje najwięcej na zasiłki krótkoterminowe, które stanowią 56 proc. wszystkich zasiłków” – powiedziała podczas debaty minister Rafalska.

Minister podkreśliła, że impulsem do powstania rządowych programów prorodzinnych była sytuacja demograficzna Polski. Dla zwiększenia dzietności potrzebne jest nie tylko wsparcie materialne i dobra sytuacja na rynku pracy, ale także zapewnienie dobrej opieki zdrowotnej.

"Rodziny potrzebują dobrej opieki zdrowotnej nad kobietą w ciąży, małym dzieckiem, standardów opieki okołoporodowej" – powiedziała minister Rafalska. Wyzwaniem jest także starzenie się społeczeństwa i konieczność sprawowania opieki nad przewlekle chorymi członkami rodzin.

Podczas drugiego dnia Forum Ekonomicznego w Krynicy minister Elżbieta Rafalska przedstawiła także najnowsze dane dot. bezrobocia. W sierpniu tego roku, wg szacunków MRPiPS, spadło ono do rekordowych 5,8%.

Wiceminister Stanisław Szwed wziął udział w panelu Forum Ekonomicznego pt. "W poszukiwaniu nowoczesnego rynku pracy dla nowej epoki. Trendy, dyskusje, działania".

Zwrócił uwagę, że rząd stawia na to, aby elastyczne formy zatrudnienia "miały ramy umów o pracę" i dawały poczucie bezpieczeństwa, gwarancji płacy. Przypomniał, że wprowadzono minimalną stawkę godzinową i minimalną pensję.

"Chcemy na rynku pracy pozostawiać elastyczność, ale w takiej formie, która spowoduje, że młody i starszy pracownik będzie czuł się bezpiecznie, nie będzie miał poczucia, że jest wykorzystywany w jakikolwiek sposób" – powiedział wiceminister Szwed.

Czytaj także

Data publikacji:

Źródło:

Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej

Zdjęcia

Ochrona zdrowia jako wyzwanie międzyresortowe./ fot. Fotolia
Ochrona zdrowia jako wyzwanie międzyresortowe./ fot. Fotolia

Prawo pracy i ZUS 2020 - pakiet STANDARD49.00 zł

Narzędzia księgowego

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

Compliance 2020

Eksperci portalu infor.pl

Cafe Finance

Ogólnopolskie biuro rachunkowe

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »