Ochrona zdrowia jako wyzwanie międzyresortowe
REKLAMA
REKLAMA
5 września podczas Forum Ekonomicznego w Krynicy odbyła się debata „Wspólnie dla zdrowia” z udziałem przedstawicieli rządu. W spotkaniu uczestniczyła minister Elżbieta Rafalska.
REKLAMA
- „6,3 mld zł płacą pracodawcy z tytułu absencji chorobowej; państwo wydaje najwięcej na zasiłki krótkoterminowe, które stanowią 56 proc. wszystkich zasiłków” – powiedziała podczas debaty minister Rafalska.
Minister podkreśliła, że impulsem do powstania rządowych programów prorodzinnych była sytuacja demograficzna Polski. Dla zwiększenia dzietności potrzebne jest nie tylko wsparcie materialne i dobra sytuacja na rynku pracy, ale także zapewnienie dobrej opieki zdrowotnej.
REKLAMA
"Rodziny potrzebują dobrej opieki zdrowotnej nad kobietą w ciąży, małym dzieckiem, standardów opieki okołoporodowej" – powiedziała minister Rafalska. Wyzwaniem jest także starzenie się społeczeństwa i konieczność sprawowania opieki nad przewlekle chorymi członkami rodzin.
Podczas drugiego dnia Forum Ekonomicznego w Krynicy minister Elżbieta Rafalska przedstawiła także najnowsze dane dot. bezrobocia. W sierpniu tego roku, wg szacunków MRPiPS, spadło ono do rekordowych 5,8%.
Wiceminister Stanisław Szwed wziął udział w panelu Forum Ekonomicznego pt. "W poszukiwaniu nowoczesnego rynku pracy dla nowej epoki. Trendy, dyskusje, działania".
Zwrócił uwagę, że rząd stawia na to, aby elastyczne formy zatrudnienia "miały ramy umów o pracę" i dawały poczucie bezpieczeństwa, gwarancji płacy. Przypomniał, że wprowadzono minimalną stawkę godzinową i minimalną pensję.
"Chcemy na rynku pracy pozostawiać elastyczność, ale w takiej formie, która spowoduje, że młody i starszy pracownik będzie czuł się bezpiecznie, nie będzie miał poczucia, że jest wykorzystywany w jakikolwiek sposób" – powiedział wiceminister Szwed.
REKLAMA
REKLAMA