Gospodarka lekami 2018-2022
REKLAMA
REKLAMA
Rada Ministrów przyjęła we wtorek dokument określający priorytety działań rządu w zakresie gospodarowania lekami – podało Ministerstwo Zdrowia. Celem "Polityki Lekowej Państwa 2018–2022" jest m.in. zapewnienie pacjentom dostępu do leków oraz rozwój sektora farmaceutycznego.
REKLAMA
Dokument powstał na podstawie założeń Światowej Organizacji Zdrowia z 2016 roku dotyczących tworzenia i wdrażania polityki lekowej. Zgodnie z wytycznymi, wyznacza on średnio- i długoterminowe cele stawiane uczestnikom i decydentom rynku farmaceutycznego oraz identyfikuje główne narzędzia ich osiągnięcia.
REKLAMA
Resort akcentuje, że celem "Polityki Lekowej Państwa" jest zapewnienie pacjentom szerokiego dostępu do skutecznych i bezpiecznych leków oraz przejrzystego i racjonalnie działającego systemu refundacji leków, który wspiera aktywność inwestycyjną w Polsce i rozwój polskiej gospodarki.
Strategiczne cele "Polityki Lekowej Państwa" to zmniejszenie zapadalności na choroby zakaźne poprzez skuteczne działania profilaktyczne oraz zapewnienie bezpiecznych i skutecznych leków, dostępnych w odpowiednim miejscu i czasie.
Celem jest też systematyczne poprawianie stanu zdrowia ludności, dzięki optymalizacji wydatków publicznych, zapewniających możliwie najszerszy dostęp do skutecznych, bezpiecznych i kosztowo-efektywnych terapii. Wśród celów wskazano także wzmacnianie i sukcesywny rozwój potencjału sektora farmaceutycznego w Polsce.
Zobacz: Zdrowie
Kolejnym celem jest uzyskiwanie jak najlepszego efektu zdrowotnego poprzez racjonalizację leczenia farmakologicznego na podstawie dowodów naukowych i wytycznych klinicznych, skuteczny nadzór oraz efektywną współpracę lekarzy i farmaceutów.
Polityka lekowa ma również wpłynąć na podniesienie efektywności systemu ochrony zdrowia w Polsce i osiągnięcie dodatkowych wyników zdrowotnych dzięki wykorzystaniu systemów informacyjnych.
Cele polityki lekowej i stopień ich realizacji będą poddawane ocenie co do wpływu na zdrowie ludności i oddziaływania na gospodarkę. Zdaniem MZ dokument obejmujący cztery kolejne lata powinien zostać zaktualizowany po dwóch latach obowiązywania.(PAP)
autor: Katarzyna Lechowicz-Dyl
REKLAMA
REKLAMA