REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Europejska Współpraca Terytorialna - nabór tylko do końca stycznia 2019 r.

Europejska Współpraca Terytorialna - nabór tylko do końca stycznia 2019 r./ fot. Shutterstock
Europejska Współpraca Terytorialna - nabór tylko do końca stycznia 2019 r./ fot. Shutterstock
fot. Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Ostatnie nabory wniosków w programach współpracy transnarodowej. Nabór tylko do końca stycznia 2019 r.

W dwóch z trzech programów współpracy transnarodowej, w ramach Europejskiej Współpracy Terytorialnej (EWT), w których uczestniczy Polska, planowane są lub trwają ostatnie nabory wniosków – podali w czwartek w Katowicach przedstawiciele Ministerstwa Inwestycji i Rozwoju.

REKLAMA

REKLAMA

Regionalną konferencję poświęconą m.in. realizacji programów w ramach tej formy współpracy zorganizowano w czwartek w Sali Sejmu Śląskiego. Otwierający spotkanie wicemarszałek woj. śląskiego Michał Gramatyka nawiązał m.in. do czasu odzyskania przez Polskę niepodległości i ówczesnej trudnej sytuacji na granicach zachodniej, południowo-zachodniej i południowej. Jak mówił Unia Europejska docenia dziś te miejsca, kierując do nich fundusze w ramach programów Interreg.

„Tam wtedy działo się źle - tam dzisiaj dzieje się Unia Europejska. Tam dzisiaj toczy się takie naprawdę europejskie życie polegające na tym, że tak naprawdę nie jest istotne, jakiej narodowości jesteśmy, w jakim kraju żyjemy, jaki kraj reprezentujemy. Istotne jest, aby w naszych małych ojczyznach tu i teraz, wspólnie, dzięki wspólnemu zaangażowaniu i wspólnej pracy wzrastać” - podkreślił Gramatyka.

Jak akcentowała Monika Strojecka-Gevorgyan z Ministerstwa Inwestycji i Rozwoju, trzy realizowane w ramach EWT programy współpracy transnarodowej, w których uczestniczy Polska: Interreg Europa, Interreg Europa Środkowa i Interreg Region Morza Bałtyckiego, są już „daleko po półmetku”: większość naborów została już już przeprowadzona; nie zostały one jeszcze zakończone w dwóch z tych programów.

REKLAMA

W programie Interreg Europa Środkowa, na który zapewniono 246 mln euro, dwa dotychczasowe rozstrzygnięte nabory wyczerpały w 85 projektach pulę 160 mln euro. Trzeci nabór ma zostać rozstrzygnięty w styczniu 2019 r. Wiosną 2019 r. planowany jest ostatni nabór projektów w tym programie. Jego założeniem jest kapitalizacja rezultatów projektów już realizowanych (z dotychczasowych naborów), czyli np. ich rozwijanie i adaptacja do lokalnych potrzeb.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Strojecka-Gevorgyan podała, że po dwóch naborach Polska zajmuje w tym programie pod względem liczby krajowych partnerów drugie miejsce po Włoszech (w 64 projektach uczestniczy 119 polskich partnerów; wśród nich 8 polskich podmiotów pełni funkcję podmiotów wiodących).

Barbara Szafir z wydziału rozwoju regionalnego Urzędu Marszałkowskiego Woj. Śląskiego dodała, że w 11 spośród tych projektów uczestniczą partnerzy z woj. śląskiego. Trzech z nich pełni funkcję partnerów wiodących: Główny Instytut Górnictwa (GIG), Instytut Ekologii Terenów (IETU) Uprzemysłowionych oraz Górnośląska Agencja Przedsiębiorczości i Rozwoju (GAPR - w dwóch projektach).

Zobacz: Rozwój i promocja

Trzy nabory odbyły się już w programie Interreg Region Morza Bałtyckiego. Zatwierdzono w nich 105 projektów na kwotę dofinansowania ponad 230 mln euro (do tego dochodzi 6 tzw. platform projektowych). W 90 z tych projektów bierze udział 173 polskich partnerów (w tym 7 jako partnerzy wiodący) – Polska pod względem liczby partnerów zajmuje tu dotąd 4. miejsce po Finlandii, Szwecji i Niemczech.

Choć w tym programie nie będzie czwartego naboru, od października br. trwają jeszcze nabory o charakterze ograniczonym (do końca stycznia 2019 r.). Dotyczą one projektów już realizowanych – w celu ich kontynuacji czy rozszerzenia – lub platform projektowych, czyli zwiększenia wpływu projektów już realizowanych poprzez ich grupowanie.

W programie Interreg Europa, w którym biorą udział wszystkie kraje unijne oraz Norwegia i Szwajcaria, celem jest zmiana instrumentów polityki i dostosowanie ich do zmieniających się potrzeb. W trzech rozstrzygniętych naborach rozdysponowano 285 mln euro między zatwierdzone 184 projekty.

W 74 z tych projektów uczestniczy 79 polskich partnerów (w tym 3 jako wiodący), co daje Polsce pod tym względem czwarte miejsce w programie (wraz z Rumunią, po Włoszech, Hiszpanii i Grecji). W sześciu tych projektach uczestniczą partnerzy z woj. śląskiego (m.in. GAPR – w dwóch projektach, GIG i urząd marszałkowski).

Czwarty nabór w programie Interreg Europa, na który przeznaczono dostępne jeszcze 74 mln euro, zakończył się w połowie br. Ma on zostać rozstrzygnięty w marcu 2019 r.

Strojecka-Gevorgyan poinformowała też, że pod względem liczby projektów, w których uczestniczą partnerzy z poszczególnych regionów Polski, przoduje woj. pomorskie (70 projektów; dominują tam projekty z Interreg Region Morza Bałtyckiego). Kolejne są woj. mazowieckie (blisko 70 projektów), małopolskie (ok. 35) i śląskie (ponad 30). W woj. śląskim i innych południowych regionach najwięcej jest projektów z Interreg Europa Środkowa.(PAP)

autor: Mateusz Babak

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: PAP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Sektor publiczny
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Kary za przepisywanie leków bez zbadania pacjenta

Rzecznik praw pacjenta Bartłomiej Chmielowiec ocenił, że przepisywanie leków bez zbadania pacjenta, a tylko na podstawie wypełnionej ankiety na stronie placówki jest niedopuszczalne. 

Okres przejściowy dla e-Doręczeń do końca 2025 r. W celu zapewnienia skutecznego wdrożenia w podmiotach publicznych

Wprowadzenie okresu przejściowego dla e-Doręczeń do 31 grudnia 2025 r. dla podmiotów publicznych. Tak zakłada projekt nowelizacji ustawy opublikowany na stronie Rządowego Centrum Legislacji.

Egzaminy zawodowe i potwierdzające kwalifikacje w 2025 r. CKE opublikowała harmonogram

Centralna Komisja Egzaminacyjna opublikowała harmonogram egzaminów zawodowych i egzaminów potwierdzających kwalifikacje w zawodzie, które będą przeprowadzane w 2025 r. w sesji zimowej - w styczniu oraz w sesji letniej - w czerwcu i na początku lipca.

Rewolucja w przychodniach już od 24 sierpnia. Problemy ginekologiczne i kardiologiczne rozwiążesz na innych zasadach

Od soboty, 24 sierpnia pacjenci mogą korzystać z centralnej elektronicznej rejestracji na wybrane świadczenia. Pacjenci w ramach programu pilotażowego mogą samodzielnie zapisywać się i odwoływać wizyty online w poradniach kardiologicznych i w ramach dwóch programów ginekologicznych.

REKLAMA

Likwidacja 1/3 porodówek w Polsce? MZ: nie spełniają limitu 400 porodów rocznie

W sierpniu 2024 r. Ministerstwo Zdrowia przekazało do konsultacji publicznych projekt nowelizacji ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych oraz niektórych innych ustaw. To element reformy szpitalnictwa, która m.in. zmienia zasady kwalifikacji szpitali do tzw. sieci. Projekt ten przewiduje, że w przypadku profilu położnictwo i ginekologia o kwalifikacji miałaby decydować minimalna liczba odebranych porodów. Resort zdrowia wstępnie określił ją na około 400 rocznie. Szpitale w "sieci" mają umowę z Narodowym Funduszem Zdrowia, co ma im gwarantować ciągłość i stabilność finansowania.

Stypendia: Uczniowie dostali po 5000 zł od premiera. Teraz wnioski do fundacji i uczelni składają studenci

Otwierają się okienka na składanie wniosków o stypendia dla studentów. Miejsce składania wniosków: uczelnie i fundacje. Rok akademicki rozpoczyna się przecież już w październiku. Rok szkolny w szkołach zaczyna się miesiące wcześniej. Dlatego stypendia dla uczniów ruszyły wcześniej. Przykładem są stypendia premiera w łącznej kwocie 20 mln zł dla 4000 uczniów.

Depresja okołoporodowa. Dlaczego tak mało zwraca się uwagę na zdrowie psychiczne kobiet w ciąży, połogu i po stracie?

Depresja okołoporodowa dotyczy bardzo wielu kobiet. Tymczasem ponad 70 proc. matek, które urodziły dziecko w latach 2019-2024 nie miało przeprowadzonej obowiązkowej oceny ryzyka wystąpienia tej choroby. 

Chciał okraść mieszkanie, ale pogrążył się w lekturze książki

Do niecodziennego włamania doszło w jednym z mieszkań w Rzymie. Złodziej, przeszukując sypialnię natknął się na leżącą na szafce książkę. Zaczął czytać z zainteresowaniem. Przerwał dopiero, gdy do mieszkania wkroczyła wezwana przez właściciela apartamentu policja. 

REKLAMA

5 zmian w roku szkolnym 2024/2025 r. Co zmienia się dla ucznia, rodzica i nauczyciela

Uczniów czeka uszczuplona podstawa programowa, a nauczycieli standardy zatrudniania specjalistów, które w pełni zaczną obowiązywać od roku szkolnego 2024/2025. Rodzice uczniów z Ukrainy powinni przygotować się na uzależnienie wypłat świadczeń wychowawczych (tzw. 800 plus) od realizacji obowiązku szkolnego. To jednak nie wszystkie nowości. Oto 5 kolejnych ważnych zmian!

L4 z kodem "C" - co oznacza? Duży wzrost tego typu zwolnień lekarskich

W 2022 r. wydano 6,1 tys. zwolnień lekarskich z kodem "C". W 2023 r. było to już 6,6 tys. Tak wynika z raportu ZUS dotyczącego absencji w pracy z powodu choroby w 2023 r. Kod ten oznacza, że zwolnienie zostało wystawione w przypadku niezdolności do pracy spowodowanej nadużyciem alkoholu. 

REKLAMA