REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Europejska Współpraca Terytorialna - nabór tylko do końca stycznia 2019 r.

Europejska Współpraca Terytorialna - nabór tylko do końca stycznia 2019 r./ fot. Shutterstock
Europejska Współpraca Terytorialna - nabór tylko do końca stycznia 2019 r./ fot. Shutterstock
fot. Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Ostatnie nabory wniosków w programach współpracy transnarodowej. Nabór tylko do końca stycznia 2019 r.

W dwóch z trzech programów współpracy transnarodowej, w ramach Europejskiej Współpracy Terytorialnej (EWT), w których uczestniczy Polska, planowane są lub trwają ostatnie nabory wniosków – podali w czwartek w Katowicach przedstawiciele Ministerstwa Inwestycji i Rozwoju.

REKLAMA

REKLAMA

Regionalną konferencję poświęconą m.in. realizacji programów w ramach tej formy współpracy zorganizowano w czwartek w Sali Sejmu Śląskiego. Otwierający spotkanie wicemarszałek woj. śląskiego Michał Gramatyka nawiązał m.in. do czasu odzyskania przez Polskę niepodległości i ówczesnej trudnej sytuacji na granicach zachodniej, południowo-zachodniej i południowej. Jak mówił Unia Europejska docenia dziś te miejsca, kierując do nich fundusze w ramach programów Interreg.

„Tam wtedy działo się źle - tam dzisiaj dzieje się Unia Europejska. Tam dzisiaj toczy się takie naprawdę europejskie życie polegające na tym, że tak naprawdę nie jest istotne, jakiej narodowości jesteśmy, w jakim kraju żyjemy, jaki kraj reprezentujemy. Istotne jest, aby w naszych małych ojczyznach tu i teraz, wspólnie, dzięki wspólnemu zaangażowaniu i wspólnej pracy wzrastać” - podkreślił Gramatyka.

Jak akcentowała Monika Strojecka-Gevorgyan z Ministerstwa Inwestycji i Rozwoju, trzy realizowane w ramach EWT programy współpracy transnarodowej, w których uczestniczy Polska: Interreg Europa, Interreg Europa Środkowa i Interreg Region Morza Bałtyckiego, są już „daleko po półmetku”: większość naborów została już już przeprowadzona; nie zostały one jeszcze zakończone w dwóch z tych programów.

REKLAMA

W programie Interreg Europa Środkowa, na który zapewniono 246 mln euro, dwa dotychczasowe rozstrzygnięte nabory wyczerpały w 85 projektach pulę 160 mln euro. Trzeci nabór ma zostać rozstrzygnięty w styczniu 2019 r. Wiosną 2019 r. planowany jest ostatni nabór projektów w tym programie. Jego założeniem jest kapitalizacja rezultatów projektów już realizowanych (z dotychczasowych naborów), czyli np. ich rozwijanie i adaptacja do lokalnych potrzeb.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Strojecka-Gevorgyan podała, że po dwóch naborach Polska zajmuje w tym programie pod względem liczby krajowych partnerów drugie miejsce po Włoszech (w 64 projektach uczestniczy 119 polskich partnerów; wśród nich 8 polskich podmiotów pełni funkcję podmiotów wiodących).

Barbara Szafir z wydziału rozwoju regionalnego Urzędu Marszałkowskiego Woj. Śląskiego dodała, że w 11 spośród tych projektów uczestniczą partnerzy z woj. śląskiego. Trzech z nich pełni funkcję partnerów wiodących: Główny Instytut Górnictwa (GIG), Instytut Ekologii Terenów (IETU) Uprzemysłowionych oraz Górnośląska Agencja Przedsiębiorczości i Rozwoju (GAPR - w dwóch projektach).

Zobacz: Rozwój i promocja

Trzy nabory odbyły się już w programie Interreg Region Morza Bałtyckiego. Zatwierdzono w nich 105 projektów na kwotę dofinansowania ponad 230 mln euro (do tego dochodzi 6 tzw. platform projektowych). W 90 z tych projektów bierze udział 173 polskich partnerów (w tym 7 jako partnerzy wiodący) – Polska pod względem liczby partnerów zajmuje tu dotąd 4. miejsce po Finlandii, Szwecji i Niemczech.

Choć w tym programie nie będzie czwartego naboru, od października br. trwają jeszcze nabory o charakterze ograniczonym (do końca stycznia 2019 r.). Dotyczą one projektów już realizowanych – w celu ich kontynuacji czy rozszerzenia – lub platform projektowych, czyli zwiększenia wpływu projektów już realizowanych poprzez ich grupowanie.

W programie Interreg Europa, w którym biorą udział wszystkie kraje unijne oraz Norwegia i Szwajcaria, celem jest zmiana instrumentów polityki i dostosowanie ich do zmieniających się potrzeb. W trzech rozstrzygniętych naborach rozdysponowano 285 mln euro między zatwierdzone 184 projekty.

W 74 z tych projektów uczestniczy 79 polskich partnerów (w tym 3 jako wiodący), co daje Polsce pod tym względem czwarte miejsce w programie (wraz z Rumunią, po Włoszech, Hiszpanii i Grecji). W sześciu tych projektach uczestniczą partnerzy z woj. śląskiego (m.in. GAPR – w dwóch projektach, GIG i urząd marszałkowski).

Czwarty nabór w programie Interreg Europa, na który przeznaczono dostępne jeszcze 74 mln euro, zakończył się w połowie br. Ma on zostać rozstrzygnięty w marcu 2019 r.

Strojecka-Gevorgyan poinformowała też, że pod względem liczby projektów, w których uczestniczą partnerzy z poszczególnych regionów Polski, przoduje woj. pomorskie (70 projektów; dominują tam projekty z Interreg Region Morza Bałtyckiego). Kolejne są woj. mazowieckie (blisko 70 projektów), małopolskie (ok. 35) i śląskie (ponad 30). W woj. śląskim i innych południowych regionach najwięcej jest projektów z Interreg Europa Środkowa.(PAP)

autor: Mateusz Babak

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: PAP
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Sektor publiczny
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  MEN: Rozporządzenie zostało podpisane - nauczyciele mają już zagwarantowane podwyżki wynagrodzeń

  Minister Edukacji oraz Minister Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej podpisały rozporządzenie zwiększające wynagrodzenie zasadnicze nauczycieli. Wzrost wynagrodzenia nauczycieli początkujących wyniesie 33%, natomiast wynagrodzenie nauczycieli mianowanych i dyplomowanych wzrośnie o 30%.

  Zmiany w KRS 2024 - rząd Tuska przyjął projekt nowelizacji

  Na posiedzeniu 20 lutego 2024 r. Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o zmianie ustawy o Krajowej Radzie Sądownictwa (KRS), przygot4owany przez Ministra Sprawiedliwości. 

  Podwyżki dla nauczycieli w 2024 roku - rozporządzenie podpisane

  W dniu 20 lutego 2024 r. Minister Edukacji oraz Minister Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej podpisały rozporządzenie określające minimalne stawki wynagrodzenia zasadniczego nauczycieli. Wynagrodzenie nauczycieli początkujących rośnie o 33%, a w przypadku nauczycieli mianowanych i dyplomowanych wzrost wynosi 30%. Podpisane rozporządzenie skierowano do publikacji w Dzienniku Ustaw. Wzrost wynagrodzeń jest możliwy z powodu zwiększenia subwencji oświatowej.

  Ile jest osób w kryzysie bezdomności w Polsce? W nocy z 28 na 29 odbędzie się liczenie

  Ile jest w Polsce osób w kryzysie bezdomności? Dokładne szacunki nie są znane. Ostatnie badanie miało miejsce w 2019 r. W tym roku, w nocy z 28 na 29 lutego w całej Polsce zostanie przeprowadzone liczenie osób w kryzysie bezdomności. 

  REKLAMA

  Podwyżki w budżetówce 2024. Komu +10%,+20% a nawet +47%? Wyższe kwoty wynagrodzenia zasadniczego w kategoriach zaszeregowania [projekt rozporządzenia]

  W dniu 20 lutego 2024 r. został opublikowany projekt rozporządzenia Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej zmieniający rozporządzenie w sprawie warunków wynagradzania za pracę i przyznawania innych świadczeń związanych z pracą dla pracowników zatrudnionych w niektórych państwowych jednostkach budżetowych. Jakie podwyżki wynikają z tego projektu? O ile wzrosną wynagrodzenia?

  Protest rolników. Warszawa będzie zablokowana 27 lutego, tzw. "Gwiaździsty marsz na Warszawę"

  Protest rolników. Warszawa będzie zablokowana w dniu 27 lutego 2024 roku, odbędzie się tzw. "Gwiaździsty marsz na Warszawę". Tak zapowiadają strajkujący rolnicy, którzy chcą m.in. żeby rząd zadeklarował wycofanie się z Zielonego Ładu.

  Badania naukowe: Nadmiar białka w diecie szkodzi tętnicom. To wyższe ryzyko miażdżycy

  Spożywanie zbyt dużych ilości białka zwiększa ryzyko miażdżycy. Winę za to ponosi aminokwas leucyna – informuje pismo “Nature Metabolism”. Odkryty przez naukowców z University of Pittsburgh School of Medicine mechanizm molekularny sprawia, że nadmierna ilość białka w diecie może zwiększać ryzyko miażdżycy.

  Protest rolników 20 lutego. "Chcemy, żeby rząd zadeklarował wycofanie się z Zielonego Ładu"

  Protest rolników 20 lutego. "Chcemy, żeby rząd zadeklarował wycofanie się z Zielonego Ładu" - wskazał przewodniczący OPZZ Rolników i Organizacji Rolniczych Sławomir Izdebski. Rolnicy oczekują też wstrzymania niekontrolowanego importu produktów rolnych z Ukrainy oraz utrzymania w Polsce hodowli zwierząt futerkowych.

  REKLAMA

  Dofinansowaniem inwestycji w OZE i poprawę efektywności energetycznej gospodarstw [wnioski do 23 lutego]

  Inwestycje w OZE i poprawę efektywności energetycznej gospodarstw. Wnioski o przyznanie pomocy finansowej można składać do 23 lutego 2024 roku.

  Lek na porost zębów jeszcze w tej dekadzie? Dr Takahashi w połowie 2024 roku rozpocznie badania kliniczne. Jak daleko do rewolucji w stomatologii?

  W ostatnich tygodniach w mediach toczyła się dyskusja o tym, że japoński naukowiec zapowiedział, iż jeszcze w tej dekadzie powstanie lek na porost zębów. Ta wiadomość zelektryzowała środowisko medyczne, a także pacjentów implantologicznych i protetycznych. Ale zdaniem dr n. med. Piotra Przybylskiego należy trochę ostudzić emocje w tym zakresie. Lek na porost zębów, jak każdy lek, musiałby przejść wiele badań klinicznych, aby potwierdzono jego skuteczność i bezpieczeństwo, a następnie dopuszczono do obrotu. Jak wskazuje ekspert, sam ewentualny proces odrastania zębów musi być też dokładnie monitorowany, aby nie wywołał poważnych problemów z układem zgryzowym i funkcją żucia. Nawet jeśli lek rozpocznie nową erę w stomatologii, to upłynie jeszcze wiele lat, zanim w ogóle trafi do Polski. Sami lekarze będą musieli też przejść liczne szkolenia, aby móc go podawać pacjentom. I to też nie będzie łatwy proces do zrealizowania.

  REKLAMA