| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Sektor publiczny > Wiadomości > Europejska Współpraca Terytorialna - nabór tylko do końca stycznia 2019 r.

Europejska Współpraca Terytorialna - nabór tylko do końca stycznia 2019 r.

Ostatnie nabory wniosków w programach współpracy transnarodowej. Nabór tylko do końca stycznia 2019 r.

W dwóch z trzech programów współpracy transnarodowej, w ramach Europejskiej Współpracy Terytorialnej (EWT), w których uczestniczy Polska, planowane są lub trwają ostatnie nabory wniosków – podali w czwartek w Katowicach przedstawiciele Ministerstwa Inwestycji i Rozwoju.

Regionalną konferencję poświęconą m.in. realizacji programów w ramach tej formy współpracy zorganizowano w czwartek w Sali Sejmu Śląskiego. Otwierający spotkanie wicemarszałek woj. śląskiego Michał Gramatyka nawiązał m.in. do czasu odzyskania przez Polskę niepodległości i ówczesnej trudnej sytuacji na granicach zachodniej, południowo-zachodniej i południowej. Jak mówił Unia Europejska docenia dziś te miejsca, kierując do nich fundusze w ramach programów Interreg.

„Tam wtedy działo się źle - tam dzisiaj dzieje się Unia Europejska. Tam dzisiaj toczy się takie naprawdę europejskie życie polegające na tym, że tak naprawdę nie jest istotne, jakiej narodowości jesteśmy, w jakim kraju żyjemy, jaki kraj reprezentujemy. Istotne jest, aby w naszych małych ojczyznach tu i teraz, wspólnie, dzięki wspólnemu zaangażowaniu i wspólnej pracy wzrastać” - podkreślił Gramatyka.

Jak akcentowała Monika Strojecka-Gevorgyan z Ministerstwa Inwestycji i Rozwoju, trzy realizowane w ramach EWT programy współpracy transnarodowej, w których uczestniczy Polska: Interreg Europa, Interreg Europa Środkowa i Interreg Region Morza Bałtyckiego, są już „daleko po półmetku”: większość naborów została już już przeprowadzona; nie zostały one jeszcze zakończone w dwóch z tych programów.

W programie Interreg Europa Środkowa, na który zapewniono 246 mln euro, dwa dotychczasowe rozstrzygnięte nabory wyczerpały w 85 projektach pulę 160 mln euro. Trzeci nabór ma zostać rozstrzygnięty w styczniu 2019 r. Wiosną 2019 r. planowany jest ostatni nabór projektów w tym programie. Jego założeniem jest kapitalizacja rezultatów projektów już realizowanych (z dotychczasowych naborów), czyli np. ich rozwijanie i adaptacja do lokalnych potrzeb.

Strojecka-Gevorgyan podała, że po dwóch naborach Polska zajmuje w tym programie pod względem liczby krajowych partnerów drugie miejsce po Włoszech (w 64 projektach uczestniczy 119 polskich partnerów; wśród nich 8 polskich podmiotów pełni funkcję podmiotów wiodących).

Barbara Szafir z wydziału rozwoju regionalnego Urzędu Marszałkowskiego Woj. Śląskiego dodała, że w 11 spośród tych projektów uczestniczą partnerzy z woj. śląskiego. Trzech z nich pełni funkcję partnerów wiodących: Główny Instytut Górnictwa (GIG), Instytut Ekologii Terenów (IETU) Uprzemysłowionych oraz Górnośląska Agencja Przedsiębiorczości i Rozwoju (GAPR - w dwóch projektach).

Zobacz: Rozwój i promocja

Trzy nabory odbyły się już w programie Interreg Region Morza Bałtyckiego. Zatwierdzono w nich 105 projektów na kwotę dofinansowania ponad 230 mln euro (do tego dochodzi 6 tzw. platform projektowych). W 90 z tych projektów bierze udział 173 polskich partnerów (w tym 7 jako partnerzy wiodący) – Polska pod względem liczby partnerów zajmuje tu dotąd 4. miejsce po Finlandii, Szwecji i Niemczech.

Choć w tym programie nie będzie czwartego naboru, od października br. trwają jeszcze nabory o charakterze ograniczonym (do końca stycznia 2019 r.). Dotyczą one projektów już realizowanych – w celu ich kontynuacji czy rozszerzenia – lub platform projektowych, czyli zwiększenia wpływu projektów już realizowanych poprzez ich grupowanie.

W programie Interreg Europa, w którym biorą udział wszystkie kraje unijne oraz Norwegia i Szwajcaria, celem jest zmiana instrumentów polityki i dostosowanie ich do zmieniających się potrzeb. W trzech rozstrzygniętych naborach rozdysponowano 285 mln euro między zatwierdzone 184 projekty.

W 74 z tych projektów uczestniczy 79 polskich partnerów (w tym 3 jako wiodący), co daje Polsce pod tym względem czwarte miejsce w programie (wraz z Rumunią, po Włoszech, Hiszpanii i Grecji). W sześciu tych projektach uczestniczą partnerzy z woj. śląskiego (m.in. GAPR – w dwóch projektach, GIG i urząd marszałkowski).

Czwarty nabór w programie Interreg Europa, na który przeznaczono dostępne jeszcze 74 mln euro, zakończył się w połowie br. Ma on zostać rozstrzygnięty w marcu 2019 r.

Strojecka-Gevorgyan poinformowała też, że pod względem liczby projektów, w których uczestniczą partnerzy z poszczególnych regionów Polski, przoduje woj. pomorskie (70 projektów; dominują tam projekty z Interreg Region Morza Bałtyckiego). Kolejne są woj. mazowieckie (blisko 70 projektów), małopolskie (ok. 35) i śląskie (ponad 30). W woj. śląskim i innych południowych regionach najwięcej jest projektów z Interreg Europa Środkowa.(PAP)

autor: Mateusz Babak

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

Compliance 2020

Eksperci portalu infor.pl

Kirill Bigai

Współzałożyciel i dyrektor generalny platformy Preply dla poszukiwania korepetytorów online

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »