reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Sektor publiczny > Wiadomości > Urzędy w woj.podlaskim zamknięte 7 stycznia 2019 r.

Urzędy w woj.podlaskim zamknięte 7 stycznia 2019 r.

Zarówno urzędy, jak i szkoły w woj. podlaskim zamknięte 7 stycznia 2019 r. Powodem są święta prawosławne. Urzędy dzień wolny muszą jednak odpracować. Najprawdopodobniej będą otwarte w sobotę 26 stycznia 2019 r.

W związku z pierwszym dniem świąt Bożego Narodzenia według kalendarza juliańskiego w części woj. podlaskiego nie pracują w poniedziałek urzędy samorządowe, a uczniowie mają wolne.

W tym terminie, czyli trzynaście dni po katolikach, Boże Narodzenie świętują wierni obrządków wschodnich, w tym prawosławni, których największe w kraju skupiska są właśnie w woj. podlaskim, zwłaszcza w jego południowo-wschodniej części.

W poniedziałek nieczynne są m.in. urzędy miasta i starostwa powiatowe w Hajnówce i w Bielsku Podlaskim. Niektóre z nich dzień wolny odpracują w sobotę 26 stycznia. Petenci nie załatwią swoich spraw również np. w urzędach gminy w Białowieży, Narewce, Orli, Kleszczelach, Dubiczach Cerkiewnych czy w Czyżach. Większość z tych urzędów gminnych nieczynna będzie także we wtorek, czyli w drugi dzień świąt.

Podstawą są zapisy ustawy o stosunku państwa do Polskiego Autokefalicznego Kościoła Prawosławnego, które osobom należącym do tego Kościoła dają prawo do obchodzenia świąt prawosławnych również według kalendarza juliańskiego. Ustawa mówi, że wiernym przysługuje w dniach tych świąt wolne od pracy (choć bez prawa do wynagrodzenia), jeśli nie są dniami ustawowo wolnymi.

Z możliwości ustanowienia wolnego – w związku z Bożym Narodzeniem według kalendarza juliańskiego – korzysta też część szkół w regionie. Obowiązujące przepisy o organizacji roku szkolnego taką decyzję zostawiają samym placówkom, które mogą w tym celu korzystać z puli dodatkowych dni wolnych (przeznaczonych również np. na egzaminy) i nie muszą ich odpracowywać.

Jak wynika z informacji PAP uzyskanych z Urzędu Miejskiego w Białymstoku, w stolicy województwa poniedziałek jest dniem wolnym od zajęć w sumie w 58 samorządowych placówkach oświatowych, w tym w 37 podstawówkach. Wszystkich szkół miejskich jest w Białymstoku 67. Dwie szkoły średnie będą miały wolne również we wtorek.

Wolne mają też uczniowie wielu szkół w południowo-wschodniej części woj. podlaskiego. Tam w niektórych gminach prawosławni stanowią większość.

Dokładnych danych co do liczby prawosławnych w kraju nie ma. Przedstawiciele polskiej Cerkwi szacują, że wiernych jest 450-500 tys. Według danych GUS w ostatnim spisie powszechnym przynależność do Kościoła prawosławnego w Polsce zadeklarowało 156 tys. osób. Dane te uznawane są jednak przez hierarchów za niemiarodajne. (PAP)

Autor: Robert Fiłończuk

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Compliance 2021

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Galt

Prawo, podatki, księgowość

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama