| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Sektor publiczny > Wiadomości > Przedawnienie dochodzenia zwrotu dotacji oświatowej

Przedawnienie dochodzenia zwrotu dotacji oświatowej

W 2013 r. w 12 ratach została nam przekazana dotacja oświatowa na prowadzenie szkoły niepublicznej o uprawnieniach szkół publicznych. Zgodnie z uchwałą, rozliczenie dotacji następowało w okresach kwartalnych, do 15 dnia następnego miesiąca po zakończonym kwartale. Czy obecnie dochodzenie roszczeń o zwrot dotacji pobranej w nadmiernej wysokości jest możliwe? Czy zgodnie z przepisami ustawy z 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa okres dochodzenia przedawnił się w 2018 r. (okres 5 lat od 2013 r.), czy zobowiązanie z przekazanej dotacji przedawni się dopiero z końcem 2019 r.?

Odpowiedź: Termin przedawnienia zwrotu dotacji oświatowej wynosi 5 lat od końca roku, w którym przekazana dotacja podlegała z mocy prawa zwrotowi. Jeśli zatem podmiot zobowiązany do zwrotu dotacji nie zwrócił jej ani nie otrzymał decyzji zobowiązującej go do zwrotu części dotacji do końca 2018 r., może podnosić w odwołaniu przedawnienie roszczenia. Warto podkreślić, że obecnie 5-letni okres przedawnienia zwrotu dotacji pośrednio potwierdza treść art. 36 ust. 5 ustawy z 27 października 2017 r. o finansowaniu zadań oświatowych, zgodnie z którym kontrola może obejmować okres 5 lat budżetowych poprzedzających rok budżetowy, w którym jest ona przeprowadzana.

Przeczytaj w INFORLEX.PL Administracja cały artykuł:

Przedawnienie dochodzenia zwrotu dotacji oświatowej

Przeczytaj uzasadnienie odpowiedzi.

Czytaj także

Data publikacji:

Źródło:

INFOR LEX Administracja

Zdjęcia

Przedawnienie dochodzenia zwrotu dotacji oświatowej./ fot. Shutterstock
Przedawnienie dochodzenia zwrotu dotacji oświatowej./ fot. Shutterstock

INFORLEX Administracja425.00 zł

Narzędzia księgowego

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

Compliance 2020

Eksperci portalu infor.pl

KPMG

KPMG jest międzynarodową siecią firm audytorsko-doradczych. KPMG w Polsce świadczy usługi z zakresu audytu, doradztwa podatkowego, księgowego, rachunkowego oraz doradztwa gospodarczego.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »