reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Sektor publiczny > Wiadomości > Przedawnienie dochodzenia zwrotu dotacji oświatowej

Przedawnienie dochodzenia zwrotu dotacji oświatowej

W 2013 r. w 12 ratach została nam przekazana dotacja oświatowa na prowadzenie szkoły niepublicznej o uprawnieniach szkół publicznych. Zgodnie z uchwałą, rozliczenie dotacji następowało w okresach kwartalnych, do 15 dnia następnego miesiąca po zakończonym kwartale. Czy obecnie dochodzenie roszczeń o zwrot dotacji pobranej w nadmiernej wysokości jest możliwe? Czy zgodnie z przepisami ustawy z 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa okres dochodzenia przedawnił się w 2018 r. (okres 5 lat od 2013 r.), czy zobowiązanie z przekazanej dotacji przedawni się dopiero z końcem 2019 r.?

Odpowiedź: Termin przedawnienia zwrotu dotacji oświatowej wynosi 5 lat od końca roku, w którym przekazana dotacja podlegała z mocy prawa zwrotowi. Jeśli zatem podmiot zobowiązany do zwrotu dotacji nie zwrócił jej ani nie otrzymał decyzji zobowiązującej go do zwrotu części dotacji do końca 2018 r., może podnosić w odwołaniu przedawnienie roszczenia. Warto podkreślić, że obecnie 5-letni okres przedawnienia zwrotu dotacji pośrednio potwierdza treść art. 36 ust. 5 ustawy z 27 października 2017 r. o finansowaniu zadań oświatowych, zgodnie z którym kontrola może obejmować okres 5 lat budżetowych poprzedzających rok budżetowy, w którym jest ona przeprowadzana.

Przeczytaj w INFORLEX.PL Administracja cały artykuł:

Przedawnienie dochodzenia zwrotu dotacji oświatowej

Przeczytaj uzasadnienie odpowiedzi.

reklama

Czytaj także

Data publikacji:

Źródło:

INFOR LEX Administracja

Zdjęcia

Przedawnienie dochodzenia zwrotu dotacji oświatowej./ fot. Shutterstock
Przedawnienie dochodzenia zwrotu dotacji oświatowej./ fot. Shutterstock

Zmiany w zatrudnieniu pracowników administracji rządowej i samorządowej wprowadzone przez tarczę antykryzysową 2.0 (PDF)29.00 zł
reklama

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Compliance 2020

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Radosław Michał Stępień

Adwokat

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama