REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Ferie zimowe 2020: Internetowa baza danych o wypoczynku

Ferie zimowe 2020: Internetowa baza danych o wypoczynku./ fot. Fotolia
Ferie zimowe 2020: Internetowa baza danych o wypoczynku./ fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Rodzice mogą on-line sprawdzić czy wypoczynek zorganizowany dla ich dzieci jest legalny. Ministerstwo Edukacji Narodowej stworzyło publiczną internetową bazę danych o wypoczynku.

Z roku na rok zwiększa się liczba wypoczynków organizowanych w ferie zimowe i uczniów z nich korzystających – wynika z danych MEN zebranych z publicznej bazy wypoczynku. Dzięki bazie można łatwo i szybko sprawdzić wiarygodność organizatora wypoczynku.

REKLAMA

W sobotę rozpoczynają się ferie zimowe. Dwutygodniowa przerwa w zajęciach przewidziana jest w czterech terminach, zależnie od województwa. Nastąpi między 11 stycznia a 23 lutego.

REKLAMA

Z myślą o rodzicach Ministerstwo Edukacji Narodowej stworzyło kilka lat temu publiczną internetową bazę danych o wypoczynku https://wypoczynek.men.gov.pl/. Są w niej wszystkie legalnie organizowane w kraju i za granicą obozy, kolonie, półkolonie i inne formy zorganizowanego wypoczynku.

Organizator wypoczynku ma obowiązek zgłosić go do kuratorium oświaty (właściwego ze względu na siedzibę organizatora) na 21 dni przed terminem rozpoczęcia wypoczynku, a w przypadku półkolonii i wypoczynku organizowanego za granicą na 14 dni przed. Z uwagi na bezpieczeństwo dzieci w zgłoszeniu do kuratorium organizator wypoczynku ma obowiązek podać m.in. dane o miejscu wypoczynku i rodzaju zakwaterowania, liczbie uczestników, zatrudnionej kadrze i o programie pracy z dziećmi. Musi również zapewnić dostęp do opieki medycznej.

Zgłoszenie sprawdzają kuratorzy. Gdy zostaje zweryfikowane pozytywnie, jest wpisywane do bazy.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Automatycznie o wpisie informowana jest straż pożarna i sanepid na terenie, gdzie wypoczynek będzie się odbywał. Dzięki temu można kontrolować miejsca wypoczynku dzieci zarówno przed jego rozpoczęciem, jak również w czasie jego trwania.

Po wpisaniu do bazy informacje o wypoczynku mogą także poznać rodzice za pomocą każdego urządzenia mobilnego.

W 2019 r. wpisano do bazy 8787 wypoczynków organizowanych w czasie ferii zimowych (8411 – w kraju i 376 – za granicą). Skorzystało z nich 337,9 tys. uczniów (325,8 tys. – w kraju i 12 tys. – za granicą). W 2018 r. wpisano 8287 takich wypoczynków (7965 – w kraju i 322 – za granicą). Skorzystało z nich 327,4 tys. uczniów (316 tys. – w kraju i 11,3 tys. – za granicą). W 2017 r. wpisano 7771 wypoczynków (7440 – w kraju i 331 – za granicą). Skorzystało z nich 310 tys. uczniów (298,5 tys. – w kraju i 11,7 tys. – za granicą). W 2016 r. wpisano ich 7287 (6934 – w kraju i 353 – zagranicą). Skorzystało z nich 294 tys. uczniów (282 tys. – w kraju i 11,9 tys. – za granicą).

"Z danych wynika, że liczba uczestników wypoczynku w formach zorganizowanych – zgłoszonych do bazy wypoczynku – zwiększa się. Szacujemy, że w 2020 r. będzie podobnie, ale dzisiaj trudno to ostatecznie potwierdzić" – poinformowała PAP Justyna Sadlak z biura prasowego MEN.

REKLAMA

Według stanu z 7 stycznia br. do bazy wypoczynku wpisano 3313 form wypoczynku, organizowanych podczas tegorocznych ferii zimowych. Skorzysta z nich w kraju blisko 123 tys. uczniów, w tym 53,5 tys. w miejscu zamieszkania (na tzw. półkoloniach), za granicę wyjedzie 4,2 tys. dzieci i młodzieży. Resort edukacji zastrzega, że liczby te nie są ostateczne, bo dane w bazie zmieniają się wraz z rejestracją kolejnych wypoczynków.

Z myślą o rodzicach dzieci jadących na ferie lub wakacje uruchomiono też bezpłatny serwis www.bezpiecznyautobus.gov.pl. Dzięki niemu, znając numer rejestracyjny pojazdu, można otrzymać informację, czy autokar, który zawiezie dziecko na ferie, ma aktualne badania techniczne i polisę ubezpieczeniową.

Od 11 do 26 stycznia będą wypoczywali uczniowie z województw: lubelskiego, łódzkiego, podkarpackiego, pomorskiego i śląskiego. Od 18 stycznia do 2 lutego – z podlaskiego i warmińsko-mazurskiego. Od 25 stycznia do 9 lutego – z kujawsko-pomorskiego, lubuskiego, małopolskiego, świętokrzyskiego i wielkopolskiego, a od 8 do 23 lutego – z dolnośląskiego, mazowieckiego, opolskiego i zachodniopomorskiego. (PAP)

Autorka: Danuta Starzyńska-Rosiecka

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: PAP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Sektor publiczny
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
System kaucyjny od 1 października 2025 r. Ekspert pozytywnie o zmianach

System kaucyjny od 1 października 2025 r. Ekspert pozytywnie o poprawkach przyjętych przez podkomisję nadzwyczajną dotyczącą nowelizacji ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi. Chodzi m.in. o wyłączenie z systemu kaucyjnego opakowań mleka i produktów mlecznych.

W Tatrach ratownicy ogłosili zagrożenie lawinowe pierwszego stopnia

Pierwszy stopień zagrożenia lawinowego ogłosili w czwartek ratownicy TOPR. Obowiązuje od wysokości 1800 m n.p.m. Mogą samoistnie schodzić małe i średnie lawiny. 

Będą pieniądze na budowę i przystosowanie schronów. Nawet 6 mld zł rocznie

Szef MSWiA Tomasz Siemoniak poinformował, że ok. 6 mld zł rocznie będzie przeznaczonych na budowę i przystosowanie schronów w samorządach. Niebawem na ten cel zostanie przekazanych 0,15 pkt proc. PKB.

Znów rekord odprawionych pasażerów z Lotniska Chopina. Dokąd latamy najczęściej?

W ciągu 10 miesięcy Lotnisko Chopina odprawiło ponad 18 mln pasażerów. Tylko w październiku Okęcie odprawiło blisko 1,9 mln podróżnych. Najwięcej osób podróżowało w niedzielę, 6 października – 68 tys. 883.

REKLAMA

Rośnie liczba ubezpieczonych cudzoziemców. Na koniec października było ich 1 mln 191 tys. [Dane ZUS]

Zakład Ubezpieczeń Społecznych poinformował o wzroście liczby ubezpieczonych cudzoziemców. Jak wynika z najnowszych danych ZUS, na koniec października 2024 r. do ubezpieczeń społecznych w ZUS było zgłoszonych 1 mln 191 tys. cudzoziemców.

MEN: Jest 27 000 nauczycieli religii. 45% poradzi sobie z ograniczeniem godzin religii z 2 do 1 tygodniowo [Wykaz]

MEN podał informacje o liczbie katechetów w Polsce (w tym liczbę katechetów mających uprawnienia do nauki innego przedmiotu). Przeszło 27 000 nauczycieli wiąże swoje zajęcia zawodowe z nauczaniem religii. I taka jest liczba osób, które z niepokojem czekają na ostateczny kształt lekcji religii. Czy min. Barbarze Nowackiej uda się redukcja liczby godzin religii z 2 do 1 tygodniowo? Czy za drugą godzinę odbywającą się np. w salkach katechetycznych rząd wypłaci wynagrodzenia katechetom? Na ogólną liczbą 27 000 katechetów uczyć innego przedmiotu niż religia może 12 304 nauczycieli. 

W Sejmie: Dla krwiodawców nie 2 a 3 dni wolne od pracy. Państwo przejmuje koszt wynagrodzeń [Przykład]

W Sejmie propozycja: Nowy dzień wolny. I to państwo płaci za trzy dni wolnego od pracy dla krwiodawców. Od razu trzeba ocenić szansę na nowelizację przepisów na zerową, ale zobaczmy jak wyglądałyby przepisie po zmianie. I które trzeba zmienić. Może się kiedyś uda?

Szkoły nauczą dzieci odróżniania prawdy od manipulacji. Zmiany w systemie edukacyjnym w celu lepszego wykorzystania narzędzi cyfrowych

Do 2035 r. Polska ma zdrożyć jeden z kamieni milowych KPO - Politykę Cyfrowej Transformacji Edukacji. Chodzi m.in. o przemodelowanie kształcenia tak, by uczyć dzieci odróżniania prawdy od manipulacji, weryfikowania źródeł i korzystania z nich, a także mądrego używania narzędzi sztucznej inteligencji.

REKLAMA

Będzie zmiana zasad sporządzania sprawozdań budżetowych. Projekt rozporządzenia w sprawie sprawozdawczości budżetowej

Projektowane nowe rozporządzenie w sprawie sprawozdawczości budżetowej ma dostosować obecne zasady sporządzania sprawozdań do nowej ustawy o dochodach jednostek samorządu terytorialnego. Projekt zawiera m.in. nowe wzory i instrukcje sporządzania sprawozdań składanych przez JST.

Młodzieżowe Słowo Roku 2024. Znamy finałową dwudziestkę plebiscytu

Na liście 20 słów w plebiscycie na Młodzieżowe Słowo Roku 2024 znalazły się m.in. "aura", "skibidi", "yapping", "czemó" i "womp womp". Organizatorem plebiscytu jest Wydawnictwo Naukowe PWN.

REKLAMA