reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Sektor publiczny > Wiadomości > Milion maseczek i rękawiczek oraz 30 tys. litrów płynu do dezynfekcji dla DPS-ów

Milion maseczek i rękawiczek oraz 30 tys. litrów płynu do dezynfekcji dla DPS-ów

Niemal milion maseczek i tyle samo rękawiczek ochronnych dla pracowników i mieszkańców domów pomocy społecznej, 30 tys. litrów płynu do dezynfekcji oraz dodatkowe 20 mln zł - to m.in. działania Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej na rzecz poprawy sytuacji w tych placówkach.

Zakażenie koronawirusem stwierdzone dotąd u 0,3 proc. wszystkich mieszkańców DPS-ów - podał resort.

Domy pomocy społecznej (DPS) świadczą usługi bytowe, opiekuńcze, wspomagające i edukacyjne osobom wymagającym całodobowej opieki z powodu m.in. wieku, choroby lub niepełnosprawności. Za ich utrzymanie, finansowanie i prowadzenie tych placówek odpowiedzialne są samorządy. W Polsce funkcjonują 824 takie placówki, w których przebywa ponad 80 tys. osób.

Polecamy: Tarcza antykryzysowa – Samorząd i administracja. Pakiet e-booków

Jak przypomina Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej w komunikacie, resort odpowiada za ramy prawne związane z funkcjonowaniem placówek pomocy społecznej, w tym domy pomocy społecznej. Dofinansowuje on – z środków rezerwy budżetowej – utrzymanie tych mieszkańców DPS-ów, którzy zamieszkali w placówkach jeszcze przed 2004 rokiem, czyli przed wejściem w życie znowelizowanej ustawy o pomocy społecznej.

Cytowana w komunikacie szefowa MRPiPS Marlena Maląg podkreśliła, że "od momentu wprowadzenia ograniczeń związanych z pandemią koronawirusa jesteśmy w stałym kontakcie z urzędami wojewódzkimi i wspólnie wprowadzamy rozwiązania, dzięki którym mieszkańcy i pracownicy domów pomocy społecznej mają być jak najlepiej chronieni przed możliwym zakażeniem".

Wskazała również, że dotychczas zakażenie koronawirusem stwierdzone zostało u 0,3 proc. wszystkich mieszkańców DPS-ów. Jak jednak podkreśliła, "nie usypia to czujności". "Podejmujemy niezbędne kroki, aby opanować rozprzestrzenianie się wirusa" - zaznaczyła.

MRPiPS przekonuje, że wspiera samorządy prowadzące domy pomocy społecznej. Przypomina również, że na początku kwietnia do wojewodów trafiło dodatkowe 20 mln złotych z rezerwy celowej budżetu państwa. Ponadto, w najbliższym czasie do placówek pomocy społecznej trafi również blisko milion maseczek oraz blisko milion par rękawiczek ochronnych, a także ok. 30 tys. litrów płynu do dezynfekcji oraz 174 tys. przyłbic. Środki ochronne trafią również m.in. do placówek całodobowej opieki, placówek dla osób bezdomnych czy Powiatowych Centrów Pomocy Rodzinie.

"Skupiamy uwagę na tym, żeby mieszkańcy i pracownicy domów pomocy społecznej byli bezpieczni i jak najlepiej chronieni przed możliwym zakażeniem. Rozumiemy powagę sytuacji, absolutnie nie uciekamy od odpowiedzialności" - wskazała minister Maląg. "Wspieramy samorządy poprzez działania, które czasami wychodzą poza nasze kompetencje. Jednoczymy siły z wojewodami i samorządami w walce z epidemią i w trosce o los DPS-ów" - dodała.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Data publikacji:

Źródło:

PAP

Zdjęcia

Milion maseczek i rękawiczek oraz 30 tys. litrów płynu do dezynfekcji dla DPS-ów /fot. Shutterstock
Milion maseczek i rękawiczek oraz 30 tys. litrów płynu do dezynfekcji dla DPS-ów /fot. Shutterstock

Dokumentacja kadrowa. Zasady prowadzenia i przechowywania79.00 zł
reklama

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Compliance 2020

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Karolina Piekarczyk

Radca prawny

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama