REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Koronawirus a domy pomocy społecznej - wytyczne dla wojewodów

Koronawirus a domy pomocy społecznej - wytyczne dla wojewodów /fot. Shutterstock
Koronawirus a domy pomocy społecznej - wytyczne dla wojewodów /fot. Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Domy pomocy społecznej potrzebują szczególnej uwagi i pomocy w trakcie epidemii koronawirusa. Jakie działania są podejmowane przez Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej?

Sprawa jest poważna. – Monitorujemy sytuację w domach pomocy społecznej, jesteśmy w stałym kontakcie z wojewodami, od blisko miesiąca codziennie biorę udział w wideokonferencjach z dyrektorami wszystkich wydziałów polityki społecznej Urzędów Wojewódzkich – mówi wiceminister rodziny, pracy i polityki społecznej Iwona Michałek.

REKLAMA

W Polsce działają dzisiaj 824 domy pomocy społecznej zapewniające miejsca dla 80,8 tys. osób.

– To placówki, które wymagają dzisiaj szczególnej uwagi. Jesteśmy w stałym kontakcie z wojewodami, od 13 marca codziennie biorę udział w wideokonferencjach z dyrektorami wszystkich wydziałów polityki społecznej Urzędów Wojewódzkich, podczas których raportowane jest, ile domów pomocy społecznej objętych jest kwarantanną, ile osób jest zakażonych wśród mieszkańców i personelu – zapewnia wiceminister rodziny, pracy i polityki społecznej Iwona Michałek. Jak podkreśla, docierające z mediów sygnały dotyczące sytuacji w niektórych placówkach są na bieżąco weryfikowane.

Polecamy: Ekskluzywny pakiet – Komentarze Złota seria

Wytyczne i rekomendacje dla wojewodów

Na podstawie uzyskanych informacji i przekazanych uwag Ministerstwo przygotowuje wytyczne, instrukcje i rekomendacje dla wojewodów dotyczące postępowania w związku z zaistniałą sytuacją.

Wydano pięć wielopunktowych instrukcji i rekomendacji poprzez wojewodów do organów prowadzących placówki całodobowej opieki – w tym domy pomocy społecznej. Instrukcje, rekomendacje i polecenia dotyczą wszystkich osób w nich przebywających, a więc osób starszych, dzieci, niepełnosprawnych oraz chorych wymagających całodobowej opieki i w miarę nasilenia zagrożenia są uszczegóławiane.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Instrukcje zawierają m.in. następujące wskazania:

  • bezwzględne przestrzeganie zasad higieny osobistej mieszkańców domów oraz personelu z wykorzystaniem środków dezynfekujących i środków ochrony osobistej
  • monitorowanie stanu zdrowia personelu oraz bezwzględne niedopuszczanie do przychodzenia do pracy pracowników wykazujących objawy przeziębienia lub grypy
  • gwarantowanie ciągłości usług na poziomie obowiązującego standardu z uwzględnieniem zaleceń GIS
  • w przypadku problemów z zapewnieniem ciągłości w świadczeniu opieki spowodowanych brakiem personelu do świadczenia usług w domu, oddelegowanie na wniosek organu prowadzącego jednostki samorządu terytorialnego pracowników dziennych ośrodków wsparcia z terenu tej jednostki samorządu, których działalność została zawieszona na podstawie polecenia wojewody
  • stosowanie właściwego postępowania z osobami podejrzanymi o zakażenie oraz pozostawanie w stałym kontakcie z lokalnymi służbami sanitarno-epidemiologicznymi.

REKLAMA

– 26 marca przekazaliśmy natomiast pisemne rekomendacje dotyczące kontynuacji działań związanych z przeciwdziałaniem rozprzestrzeniania się koronawirusa. Dotyczyły m.in. zobowiązania jednostek samorządu terytorialnego do skierowania kadry z placówek, których działalność jest zawieszona, do Domów Pomocy Społecznej, w których występują problemy kadrowe ze sprawowaniem opieki nad mieszkańcami – oczywiście przy zachowaniu odpowiednich procedur bezpieczeństwa – zaznacza wiceszefowa resortu rodziny Iwona Michałek.

W przekazanych pod koniec marca br. poleceniach dla wojewodów uwzględniono także rekomendacje dotyczące konieczności zapewnienia w domach pomocy społecznej ciągłości opieki medycznej i opieki pielęgniarskiej ze względu na duże zagrożenie epidemiologiczne.

Przyjęcia nowych mieszkańców tylko w szczególnych sytuacjach

Jak wskazuje wiceminister Iwona Michałek, rekomendowano także ograniczenie przyjmowania do domów pomocy społecznej nowych mieszkańców.

REKLAMA

– Wskazaliśmy, że przyjęcia należy ograniczyć do sytuacji absolutnie wyjątkowych, może to być np. przyjęcie mieszkańca po leczeniu szpitalnym. Takie ewentualne przyjęcia powinny odbywać się z zachowaniem wszelkich zasad bezpieczeństwa. Rekomendujemy zastosowanie odosobnienia takiego mieszkańca od innych, zdrowych mieszkańców i personelu – mówi wiceminister Michałek.

Wystosowano też zalecenie, aby wojewodowie traktowali pracowników jednostek organizacyjnych pomocy społecznej, w tym domów pomocy społecznej, na równi z pracownikami służby zdrowia przy podziale środków higienicznych, środków ochrony osobistej.

– Kolejne rekomendacje zostały przekazane 2 kwietnia br. W przypadku wystąpienia w placówce rozpoznania zakażenia koronawirusem u mieszkańca domu rekomendowaliśmy podjęcie niezwłocznych działań w celu objęcia go obowiązkową hospitalizacją w jednoimiennym szpitalu zakaźnym. Zarówno w takim przypadku, jak i w przypadku podejrzenia zakażenia u mieszkańca domu, personel nie może przebywać na terenie placówki. Przed przystąpieniem do pracy wymagającej bezpośredniego kontaktu z mieszkańcami zarekomendowaliśmy przeprowadzenie z personelem szczegółowego wywiadu dotyczącego potencjalnych sytuacji stwarzających ryzyko zakażenia, w których mogli znaleźć się pracownicy, zwłaszcza osoby świadczące pracę równocześnie w podmiotach leczniczych – wylicza wiceszefowa MRPiPS.

Resort wydał też kolejne rekomendacje w sprawie stosowania środków ochrony osobistej w trakcie pracy w bezpośrednim kontakcie z mieszkańcami.

Płyny do dezynfekcji i maseczki trafiły do domów pomocy społecznej

Dodatkowo Agencja Rezerw Materiałowych - na wniosek Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej – udostępniła płyn do dezynfekcji rąk oraz maseczki trójwarstwowe, które przekazane zostały wojewodom, a następnie rozdysponowane domom pomocy społecznej. Płyn do dezynfekcji – na prośbę MRPiPS – przekazał wojewodom także KGHM.

– W związku z rozprzestrzenianiem się koronawirusa i rosnącymi potrzebami domów pomocy społecznej zdecydowaliśmy o przekazaniu dodatkowych 20 milionów złotych z rezerwy celowej budżetu państwa na wsparcie powiatów w prowadzeniu tych placówek. W czerwcu planujemy natomiast dokonanie ponownej weryfikacji potrzeb domów pomocy społecznej – przypomniała wiceminister Iwona Michałek.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Sektor publiczny
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Dopłaty tylko dla prawdziwych rolników? Trwają prace nad definicją rolnika aktywnego zawodowo

Nowa definicja rolnika aktywnego zawodowo ma zapewnić, że dopłaty trafią wyłącznie do osób faktycznie prowadzących działalność rolniczą, nawet w małej skali. Ministerstwo zapowiada proste kryteria i jasne zasady dokumentowania przychodów, jednak wciąż pozostają wątpliwości co do minimalnych wymogów. Czy nowe przepisy uporządkują system wsparcia, czy obciążą rolników dodatkowymi obowiązkami?

Rekordowa liczba odprawionych pasażerów z Lotniska Chopina w 2024 r.

Lotnisko Chopina może pochwalić się kolejnym rekordem. W ubiegłym roku ze stołecznego portu skorzystało prawie 21,3 mln. W grudniu 2024 r. ruch pasażerski wzrósł o 17 proc. w ujęciu rocznym, a podróżni najczęściej latali m.in. do Londynu.

Nowelizacja ustawy prawo lotnicze szansą na przywrócenie inwestycji

Nowelizacja ustawy prawo lotnicze szansą na przywrócenie inwestycji. Prezydent Andrzej Duda 8 stycznia 2025 r. podpisał nowelę uchylającą obowiązek uchwalania miejscowych planów zagospodarowania przestrzennego dla terenów objętych planem generalnym lotniska.

Dodatkowy urlop wypoczynkowy zależny od stażu pracy dla tej grupy pracowników: 2 dodatkowe dni po 5 latach. Można zyskać do 10 dni [PROJEKT]

Dodatkowy urlop wypoczynkowy zależny od stażu pracy dla tej grupy pracowników: 2 dodatkowe dni po 5 latach. Można zyskać do 10 dni. Resort rodziny pracuje nad nowelizacją ustawy nadającą nowe uprawnienia opiekunom dzieci w wieku do lat trzech. Co się zmieni?

REKLAMA

W Tatrach już trzeci stopień zagrożenia lawinowego

Tatrzańskie Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe poinformowało, że zagrożenie lawinowe w Tatrach wzrosło już do trzeciego stopnia. Co to oznacza?

Recykling tekstyliów w gminach – co zrobić ze starymi ubraniami?

Od stycznia 2025 r. gminy w Polsce wprowadziły selektywną zbiórkę zużytych tekstyliów. To oznacza, że przykładowo zniszczonych ubrań nie można już wyrzucić do frakcji zmieszane. Część gmin wprowadza ułatwienia dla mieszkańców w postaci dodatkowych kontenerów. W innych mieszkańcy będą musieli samodzielnie dostarczyć tekstylia do punktów selektywnej zbiórki odpadów komunalnych (PSZOK).

Dylemat fiskalny: inwestycje w przyszłość, czy w dofinansowania emerytów? [WYWIAD]

Dylemat fiskalny: inwestycje w przyszłość, czy w dofinansowania emerytów? Co zrobić, by wszystkim żyło się lepiej? Gość Infor.pl prof. Marcin Piątkowski przedstawił kilka pomysłów dotyczących poprawy jakości życia.

Emerytura olimpijska. Od 1 kwietnia 2025 r. rozszerzony katalog osób uprawnionych do pobierania tego świadczenia

Emerytura olimpijska. Od 1 kwietnia 2025 r. rozszerzeniu ulegnie katalog osób uprawnionych do pobierania tego świadczenia. Nowelizacja z podpisem prezydenta Andrzeja Dudy. Czym jest tzw. emerytura olimpijska?

REKLAMA

Podwyżki dla nauczycieli z wyrównaniem od 1 stycznia 2025 r.

Podwyżki dla nauczycieli z wyrównaniem od 1 stycznia 2025 r. Ile wyniesie średnie wynagrodzenie nauczycieli w 2025 r.? O ile wzrosną wynagrodzenia nauczycieli na poszczególnych stopniach awansu zawodowego w 2025 r.?

Branża pogrzebowa zaniepokojona notorycznym opóźnianiem podwyższenia zasiłku pogrzebowego. Prezes PIBP wskazał poważne niedopatrzenie

Branża pogrzebowa zaniepokojona notorycznym opóźnianiem podwyższenia zasiłku pogrzebowego. Prezes Polskiej Izby Branży Pogrzebowej Robert Czyżak w rozmowie z redakcją Infor.pl wskazał poważne niedopatrzenia związane z Koszykiem Usług Funeralnych.

REKLAMA