REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Koronawirus a domy pomocy społecznej - wytyczne dla wojewodów

Koronawirus a domy pomocy społecznej - wytyczne dla wojewodów /fot. Shutterstock
Koronawirus a domy pomocy społecznej - wytyczne dla wojewodów /fot. Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Domy pomocy społecznej potrzebują szczególnej uwagi i pomocy w trakcie epidemii koronawirusa. Jakie działania są podejmowane przez Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej?

Sprawa jest poważna. – Monitorujemy sytuację w domach pomocy społecznej, jesteśmy w stałym kontakcie z wojewodami, od blisko miesiąca codziennie biorę udział w wideokonferencjach z dyrektorami wszystkich wydziałów polityki społecznej Urzędów Wojewódzkich – mówi wiceminister rodziny, pracy i polityki społecznej Iwona Michałek.

REKLAMA

W Polsce działają dzisiaj 824 domy pomocy społecznej zapewniające miejsca dla 80,8 tys. osób.

– To placówki, które wymagają dzisiaj szczególnej uwagi. Jesteśmy w stałym kontakcie z wojewodami, od 13 marca codziennie biorę udział w wideokonferencjach z dyrektorami wszystkich wydziałów polityki społecznej Urzędów Wojewódzkich, podczas których raportowane jest, ile domów pomocy społecznej objętych jest kwarantanną, ile osób jest zakażonych wśród mieszkańców i personelu – zapewnia wiceminister rodziny, pracy i polityki społecznej Iwona Michałek. Jak podkreśla, docierające z mediów sygnały dotyczące sytuacji w niektórych placówkach są na bieżąco weryfikowane.

Polecamy: Ekskluzywny pakiet – Komentarze Złota seria

Wytyczne i rekomendacje dla wojewodów

Na podstawie uzyskanych informacji i przekazanych uwag Ministerstwo przygotowuje wytyczne, instrukcje i rekomendacje dla wojewodów dotyczące postępowania w związku z zaistniałą sytuacją.

Wydano pięć wielopunktowych instrukcji i rekomendacji poprzez wojewodów do organów prowadzących placówki całodobowej opieki – w tym domy pomocy społecznej. Instrukcje, rekomendacje i polecenia dotyczą wszystkich osób w nich przebywających, a więc osób starszych, dzieci, niepełnosprawnych oraz chorych wymagających całodobowej opieki i w miarę nasilenia zagrożenia są uszczegóławiane.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Instrukcje zawierają m.in. następujące wskazania:

  • bezwzględne przestrzeganie zasad higieny osobistej mieszkańców domów oraz personelu z wykorzystaniem środków dezynfekujących i środków ochrony osobistej
  • monitorowanie stanu zdrowia personelu oraz bezwzględne niedopuszczanie do przychodzenia do pracy pracowników wykazujących objawy przeziębienia lub grypy
  • gwarantowanie ciągłości usług na poziomie obowiązującego standardu z uwzględnieniem zaleceń GIS
  • w przypadku problemów z zapewnieniem ciągłości w świadczeniu opieki spowodowanych brakiem personelu do świadczenia usług w domu, oddelegowanie na wniosek organu prowadzącego jednostki samorządu terytorialnego pracowników dziennych ośrodków wsparcia z terenu tej jednostki samorządu, których działalność została zawieszona na podstawie polecenia wojewody
  • stosowanie właściwego postępowania z osobami podejrzanymi o zakażenie oraz pozostawanie w stałym kontakcie z lokalnymi służbami sanitarno-epidemiologicznymi.

REKLAMA

– 26 marca przekazaliśmy natomiast pisemne rekomendacje dotyczące kontynuacji działań związanych z przeciwdziałaniem rozprzestrzeniania się koronawirusa. Dotyczyły m.in. zobowiązania jednostek samorządu terytorialnego do skierowania kadry z placówek, których działalność jest zawieszona, do Domów Pomocy Społecznej, w których występują problemy kadrowe ze sprawowaniem opieki nad mieszkańcami – oczywiście przy zachowaniu odpowiednich procedur bezpieczeństwa – zaznacza wiceszefowa resortu rodziny Iwona Michałek.

W przekazanych pod koniec marca br. poleceniach dla wojewodów uwzględniono także rekomendacje dotyczące konieczności zapewnienia w domach pomocy społecznej ciągłości opieki medycznej i opieki pielęgniarskiej ze względu na duże zagrożenie epidemiologiczne.

Przyjęcia nowych mieszkańców tylko w szczególnych sytuacjach

Jak wskazuje wiceminister Iwona Michałek, rekomendowano także ograniczenie przyjmowania do domów pomocy społecznej nowych mieszkańców.

REKLAMA

– Wskazaliśmy, że przyjęcia należy ograniczyć do sytuacji absolutnie wyjątkowych, może to być np. przyjęcie mieszkańca po leczeniu szpitalnym. Takie ewentualne przyjęcia powinny odbywać się z zachowaniem wszelkich zasad bezpieczeństwa. Rekomendujemy zastosowanie odosobnienia takiego mieszkańca od innych, zdrowych mieszkańców i personelu – mówi wiceminister Michałek.

Wystosowano też zalecenie, aby wojewodowie traktowali pracowników jednostek organizacyjnych pomocy społecznej, w tym domów pomocy społecznej, na równi z pracownikami służby zdrowia przy podziale środków higienicznych, środków ochrony osobistej.

– Kolejne rekomendacje zostały przekazane 2 kwietnia br. W przypadku wystąpienia w placówce rozpoznania zakażenia koronawirusem u mieszkańca domu rekomendowaliśmy podjęcie niezwłocznych działań w celu objęcia go obowiązkową hospitalizacją w jednoimiennym szpitalu zakaźnym. Zarówno w takim przypadku, jak i w przypadku podejrzenia zakażenia u mieszkańca domu, personel nie może przebywać na terenie placówki. Przed przystąpieniem do pracy wymagającej bezpośredniego kontaktu z mieszkańcami zarekomendowaliśmy przeprowadzenie z personelem szczegółowego wywiadu dotyczącego potencjalnych sytuacji stwarzających ryzyko zakażenia, w których mogli znaleźć się pracownicy, zwłaszcza osoby świadczące pracę równocześnie w podmiotach leczniczych – wylicza wiceszefowa MRPiPS.

Resort wydał też kolejne rekomendacje w sprawie stosowania środków ochrony osobistej w trakcie pracy w bezpośrednim kontakcie z mieszkańcami.

Płyny do dezynfekcji i maseczki trafiły do domów pomocy społecznej

Dodatkowo Agencja Rezerw Materiałowych - na wniosek Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej – udostępniła płyn do dezynfekcji rąk oraz maseczki trójwarstwowe, które przekazane zostały wojewodom, a następnie rozdysponowane domom pomocy społecznej. Płyn do dezynfekcji – na prośbę MRPiPS – przekazał wojewodom także KGHM.

– W związku z rozprzestrzenianiem się koronawirusa i rosnącymi potrzebami domów pomocy społecznej zdecydowaliśmy o przekazaniu dodatkowych 20 milionów złotych z rezerwy celowej budżetu państwa na wsparcie powiatów w prowadzeniu tych placówek. W czerwcu planujemy natomiast dokonanie ponownej weryfikacji potrzeb domów pomocy społecznej – przypomniała wiceminister Iwona Michałek.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Sektor publiczny
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Min. edukacji B. Nowacka zgadza się na nagrodę jubileuszową dla nauczycieli. Będzie 28 886,2 zł brutto i 350%? [Obliczenia]

W MEN plenarne posiedzenie Zespołu ds. pragmatyki zawodowej nauczycieli. I szereg propozycji realizacji niektórych propozycji nauczycieli. Jednym z nich jest nagroda jubileuszowa za 45 lat pracy. 

Kandydat na prezydenta: ograniczyć 800+, zamiast tego darmowe obiady dla dzieci w szkołach [Gość Infor.pl]

Ograniczenie wysokości świadczenia - z 800 do 500 złotych oraz wprowadzenie progu dochodowego, od którego świadczenie by obowiązywało. To pomysł Piotra Szumlewicza, przewodniczącego związku zawodowego Związkowa Alternatywa, a także kandydata na prezydenta RP w 2025 roku. 

MSWiA: na pewno nie będzie podwyżki +15% w służbach mundurowych. Możliwe zmiany w świadczeniach mieszkaniowych

Związki zawodowe służb mundurowych zdecydowały o rozpoczęciu akcji protestacyjnej. Domagają się m.in. 15-proc. podwyżek i świadczenia mieszkaniowego na wzór tego w Siłach Zbrojnych RP. Wiceszef MSWiA Wiesław Szczepański zapewnił, że resort chce rozmawiać o postulatach, ale przyjęto już zapisy o 5-proc. podwyżce.

Cyfryzacja. Kluczowe wyzwania i szanse dla polskich przedsiębiorstw. Podsumowanie 2024 r. Co przyniesie rok 2025?

Cyfryzacja. Kluczowe wyzwania i szanse dla polskich przedsiębiorstw. Podsumowanie 2024 r. Co przyniesie rok 2025? Transformacja cyfrowa redefiniuje sposób, w jaki działają firmy na całym świecie. Jak polscy przedsiębiorcy mogą wykorzystać cyfryzację do zwiększenia konkurencyjności i innowacyjności?

REKLAMA

Nie będzie podwyższenia stawki VAT przy sprzedaży żywych zwierząt koniowatych

Nie będzie podwyższenia stawki VAT przy sprzedaży żywych zwierząt koniowatych. Resort rolnictwa poinformował, że po kilkukrotnej interwencji i zdecydowanym sprzeciwie ministra rolnictwa i rozwoju wsi Czesława Siekierskiego odstąpiono od podwyższenia stawki VAT na sprzedaż żywych zwierząt koniowatych.

Brak porozumienia w sprawie lekcji religii. MEN ogłasza koniec konsultacji

Komisja Wspólna Przedstawicieli Rządu Rzeczypospolitej Polskiej i Konferencji Episkopatu Polski nie osiągnęła porozumienia w sprawie lekcji religii. Episkopat zapowiedział, że wobec naruszenia obowiązujących przepisów, strona kościelna będzie podejmować dalsze kroki prawne. MEN zakończyło proces konsultacji publicznych dotyczących organizacji lekcji religii i etyki w szkołach.

11 nowych wyrobów z województwa lubelskiego wpisanych na ministerialną listę produktów tradycyjnych

Na ministerialną listę produktów tradycyjnych trafiło 11 nowych wyrobów z województwa lubelskiego. Są to między innymi bandzwoły z fasolą, trawnicka lemieszka i szczodroki karczmiskie. 

Doustne i donosowe produkty immunostymulujące (szczepionki) w zaktualizowanym wykazie substancji czynnych wchodzących w skład produktów leczniczych, które można sprzedawać w placówkach obrotu pozaaptecznego i w aptekach. [Projekt rozporządzenia]

Doustne i donosowe produkty immunostymulujące (szczepionki) w zaktualizowanym wykazie substancji czynnych wchodzących w skład produktów leczniczych, które można sprzedawać w placówkach obrotu pozaaptecznego i w aptekach. Projekt trafił do konsultacji.

REKLAMA

Poniosłeś straty w wyniku deszczu nawalnego lub powodzi? Złóż wniosek do 31 stycznia 2025 r. Dopłaty od 1 tys. zł do 3 tys. zł na ha upraw rolnych

Poniosłeś straty w wyniku deszczu nawalnego lub powodzi? Złóż wniosek do 31 stycznia 2025 r. Dopłaty od 1 tys. zł do 3 tys. zł na ha upraw rolnych. Jak złożyć wniosek? Jakie są stawki dopłat do powierzchni zniszczonych upraw?

Dlaczego Polska sprzeciwia się umowie UE-Mercosur? Trzy główne powody, a także możliwe scenariusze

Polska jednoznacznie mówi "nie" umowie handlowej UE-Mercosur. Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi ostrzega przed jej konsekwencjami dla rolnictwa i standardów produkcji w UE. Co budzi największe obawy? Jakie będą dalsze kroki Unii Europejskiej i polskiego rządu?

REKLAMA