REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Rząd wycofuje się z ustawowego zwalniania urzędników

Góra-Ojczyk Jolanta

REKLAMA

Kancelaria Premiera nie przedstawiła kolejnego projektu ustawy o racjonalizacji zatrudnienia. Zwolnienia ustawowe mają być zastąpione grupowymi.

Jak dowiedział się DGP, Kancelaria Prezesa Rady Ministrów zaniechała prac nad projektem ustawy o racjonalizacji zatrudnienia w państwowych jednostkach budżetowych. Jego kolejną wersję zapowiedział minister Michał Boni. Projekt miał być gotowy na początku października.

REKLAMA

Witold Gintowt-Dziewałtowski, członek Rady Służby Cywilnej, uważa, że rząd nie miał innego wyjścia. – Trudno jest poprawić dokument, do którego zgłoszonych zostało ponad 600 uwag – mówi. Projekt skrytykowali wszyscy ministrowie, członkowie Rady Służby Cywilnej, a także związki zawodowe.

Nie oznacza to jednak, że rząd wycofuje się z 10 proc. redukcji zatrudnienia w administracji. Rząd chce najpierw przeprowadzić audyt polegający na sprawdzeniu stanu zatrudnienia w urzędach i zakresy wykonywanych przez urzędników zadań.

Zdaniem Witolda Gintowta-Dziewałtowskiego audyt wykaże, że w wielu urzędach brakuje pracowników. Podkreśla jednak, że redukcji etatów można dokonać np. przez likwidację agencji i funduszy celowych.

REKLAMA

Jednak wszystko wskazuje na to, że rząd będzie chciał zwolnienia ustawowe zastąpić grupowymi. – Przeprowadzenie zwolnień grupowych spotka się z takim samym sprzeciwem jak projekt ustawy o racjonalizacji zatrudnienia – uważa Tomasz Ludwiński, przewodniczący Rady Sekcji Krajowej Pracowników Skarbowych NSZZ Solidarność.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zasady zwolnień grupowych reguluje ustawa z 13 marca 2003 r. o szczególnych zasadach rozwiązywania z pracownikami stosunków pracy z przyczyn niedotyczących pracowników (Dz.U. nr 90, poz. 844 z późn. zm.). Zgodnie z nią zwolnienia muszą być skonsultowane z działającą u danego pracodawcy organizacją związkową.

Stefan Płażek z Katedry Prawa Samorządu Terytorialnego Uniwersytetu Jagiellońskiego dodaje, że jakiekolwiek odstępstwo od wymogów wskazanych w ustawie spowoduje, że w przypadku odwołania, sąd przywróci pracowników do pracy. Ponadto dany pracodawca musi wskazać przyczyny zwolnień grupowych. Tymczasem trudno będzie za takie uznać odgórne polecenie z Kancelarii Premiera. Jego zdaniem przeprowadzenie radykalnych cięć w krótkim czasie jest niemożliwe, w sytuacji gdy nigdy nie wprowadzono mechanizmów hamujących nadmierny rozrost administracji.

2,3 mld zł chce zaoszczędzić rząd do 2011 roku na redukcji zatrudnienia w administracji

 

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Sektor publiczny
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Podwyżki opłat o 100% (śmieci), 33% (woda), 40% (ścieki). Pokryją to zapowiedziane dziś przez D. Tuska podwyżki? [budżetówka, emeryci, renciści]

Podwyżka opłat za odbiór śmieci o 100% w Radomiu. Jest to niestety zapowiedź tego, co będzie się działo prawdopodobnie w całej Polsce. W przypadku wody podwyżka opłat, to 33%. A za ścieki 40%. W przyszłym roku budżetówka dostanie tylko 4,1 podwyżki a emeryci przeskoczą 7%. 

Wiemy, jak wyglądają etykiety dla aptek sprzedających pigułkę "dzień po"

Na stronie Naczelnej Izby Aptekarskiej dostępne są zatwierdzone projekty naklejek dla aptek biorących udział w pilotażowej sprzedaży pigułek antykoncepcyjnych. Główny Inspektorat Farmaceutyczny uznał, że takie informacje o aptekach nie naruszają zakazu reklamy obowiązującego w tych placówkach.

Kolejne zmiany dla uczniów w roku szkolnym 2024/25. Modernizacja testów sprawnościowych

Wtorkowa konferencja prasowa przyniosła ważne zapowiedzi dotyczące programu testów sprawnościowych uczniów. Minister sportu, Sławomir Nitras, ogłosił zmiany, a szefowa MEN, Barbara Nowacka, podkreśliła potrzebę modernizacji.

Zmiany w maturach 2025 r.

Ministerstwo Edukacji Narodowej zaproponowało uchylenie przepisów dotyczących składania wstępnych deklaracji przystąpienia do egzaminu maturalnego. Zdaniem resortu, dwukrotne gromadzenie tych danych przez szkoły jest już nieuzasadnione. Rządowe Centrum Legislacji opublikowało projekt nowelizacji rozporządzenia w sprawie egzaminu maturalnego. Co to oznacza? 

REKLAMA

Od 1 lipca 2024 r. zmiany w ustawie o pomocy obywatelom Ukrainy. Zmiany dotyczą również świadczenia Dobry Start

Nowelizacja ustawy o pomocy obywatelom Ukrainy została już podpisana przez Prezydenta i opublikowana w Dzienniku Ustaw. Na czym polegają zmiany w przyznawaniu świadczenia Dobry start i kiedy zaczną obowiązywać?

Asystenci międzykulturowi nowym zawodem w szkołach. Czy to oznacza nowy przedmiot w roku szkolnym 2024/25?

Wiceministra edukacji Joanna Mucha poinformowała o nowym projekcie, nad którym pracuje resort edukacji. Chodzi o dofinansowanie samorządom zatrudnienia asystentów międzykulturowych. 

Czy w NFZ brakuje pieniędzy? Ministra Zdrowia: pacjenci są i będą przyjmowani do szpitali

To nie jest tak, że w NFZ nie mamy pieniędzy; chcę wszystkich uspokoić, szpitale pracują, to wszystko co jest nielimitowane się odbywa - mówiła w 13 czerwca 2024 r. ministra zdrowia Izabela Leszczyna. Zapewniła, że pacjenci nadal będą przyjmowani.

Szaszłyk z chrząszcza, sałatka z glonów. Kto sięga po alternatywne źródła białka?

Czy Europejczycy są otwarci na nowe smaki? Pasztet z ciecierzycy, sałatka z glonów, szaszłyk z chrząszcza. Co sądzą o alternatywnych źródłach białka? Analizy dokonały badaczki Uniwersytetu SWPS w ramach międzynarodowego projektu.

REKLAMA

Awaria metra w Warszawie. Są ograniczenia w ruchu. Które stacje zostały wyłączone?

W związku z awarią na pierwszej linii metra w Warszawie, pociągi kursują na skróconych trasach. 

Min. B. Nowacka: Informatory poprowadzą uczniów przez cięcia 20% w programach i zmiany w lekturach [egzamin ósmoklasisty 2025]

Sposobem na wielkie zmiany w szkołach są przygotowane przez Centralną Komisję Egzaminacyjną informatory. Mają być gotowe w szybkim tempie do 1 września 2024 r. Uczniowie wrócą z wakacji i od razu mogą się zacząć przygotowywać do egzaminu ósmoklasisty 2025 r. To plus propozycji min. edukacji.

REKLAMA