reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Sektor publiczny > Wiadomości > Program profesjonalizacji armii - na finiszu

Program profesjonalizacji armii - na finiszu

Szef MON Bogdan Klich ocenił, że wprowadzanie programu profesjonalizacji Sił Zbrojnych jest już na finiszu - zawieszono pobór, wprowadzono nowy model szkolenia, zmieniono politykę zakwaterowania oraz żywienia, a wkrótce ruszy nabór do Narodowych Sił Rezerwowych.

"Jesteśmy na finiszu wprowadzania programu, meta jest tuż przed nami" - powiedział szef MON, zabierając głos w Akademii Obrony Narodowej, gdzie uczestniczył z zakończeniu roku akademickiego. Jak wyjaśniał, wybrał AON na miejsce podsumowania programu profesjonalizacji na lata 2008-2010, bo tu kształcą się kadry oficerskie.

Minister ocenił, że w ciągu niespełna trzech lat, rząd - którego jest członkiem - "zdynamizował proces profesjonalizacji i doprowadził do jego pomyślnego zakończenia".

"Wystarczy powiedzieć, że zaczynaliśmy od 58 proc. uzawodowienia na koniec 2007 r., aby na początku sierpnia 2009 r. dojść do etapu, w którym skończyli służbę ostatni żołnierze z poboru, a w styczniu 2010 osiągnęliśmy poziom 100-tys. armii zawodowej" - powiedział.

Klich przekonywał, że nie chce, by jego słowa odebrano jako propagandę sukcesu. "W beczce miodu, jaką jest domknięcie programu profesjonalizacji, jest łyżka dziegciu" - dodał. "Zakładaliśmy, że już w tym roku będziemy w stanie przyjąć 20 tys. osób, ale trudności finansowe kazały nam rozłożyć ten proces na dwa lata i dlatego połowę tej liczby przyjmiemy w bieżącym roku, a połowę w przyszłym" - powiedział minister.

Wyraził opinię, że nie zabraknie chętnych do służby w Narodowych Siłach Rezerwowych. Przygotowano dla nich ok. 8,4 tys. stanowisk szeregowych, 1,2 tys. podoficerskich i 380 oficerskich - od kierowców i mechaników, po lekarzy i psychologów. Zachęcić ma ich pakiet motywacyjny, który obejmie m.in. gwarancję zachowania pracy w cywilu na okres trwania kontraktu, wynagrodzenie za każdy dzień służby, zwrot kosztów dojazdu do miejsca jej pełnienia, bezpłatne zakwaterowanie, wyżywienie i umundurowanie i pomoc edukacyjną.

Szef MON przypomniał, że od lipca wejdą w życie nowe przepisy dotyczące polityki zakwaterowania, które wprowadzają m.in. świadczenie mieszkaniowe - wynoszące, w zależności od garnizonu, od 300 do 900 zł. Klich podkreślał znaczenie wprowadzenia nowego, trzyletniego modelu szkolenia w wojsku.

Minister poinformował o pracach związanych z reformą systemu żywienia. "Po uzawodowieniu Sił Zbrojnych i ujednoliceniu uprawnień liczba żołnierzy mających prawo do bezpłatnego wyżywienia zmniejszyła się z 70 tys. w 2008 r. do 20 tys." - powiedział. Dodał, że niecelowe stało się zatem utrzymywanie niemal 300 stołówek zatrudniających ok. 3,5 tys. personelu i rozbudowanej służby żywieniowej.

"Mamy za sobą najtrudniejszy, organizacyjno-legislacyjny etap profesjonalizacji, ale przed nami jeszcze wiele wyzwań związanych z doskonaleniem systemu szkolenia, utrzymywaniem rezerw osobowych czy - ogólniej rzecz biorąc - wdrażaniem profesjonalizacyjnych standardów do pozostałych elementów systemu obronnego" - ocenił szef MON.

reklama

Czytaj także

Źródło:

PAP
Klasyfikacja budżetowa 202090.30 zł
reklama

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Compliance 2020

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Skrivanek Tłumaczenia i szkolenia językowe

Skrivanek jest agencją translatorską, która oferuje kompleksowe rozwiązania z zakresu tłumaczeń i szkoleń językowych.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama