W Sejmie nowelizacja ustawy o samorządzie gminnym
REKLAMA
Uchwałę o zawieszeniu wójta (burmistrza, prezydenta) w pełnieniu obowiązków, podejmie rada gminy po otrzymaniu od prokuratury informacji o przedstawieniu włodarzowi samorządowemu zarzutów w sprawie o przestępstwo popełnione umyślnie, ścigane z oskarżenia publicznego, zagrożone karą pozbawienia wolności.
REKLAMA
Rada gminy zobowiązana będzie podjąć uchwałę na najbliższym posiedzeniu większością min. 3/5 ustawowego składu rady, w głosowaniu jawnym.
REKLAMA
Wójt zostanie zawieszony w pełnieniu obowiązków na czas trwania postępowania karnego. Zawieszona zostanie także wypłata jego wynagrodzenia. W przypadku umorzenia postępowania – nastąpi wypłata wynagrodzenia zaległego, za czas zawieszenia. Jeśli jednak wójt zostanie skazany prawomocnym wyrokiem, mandat jego wygaśnie z mocy prawa.
Zadania i kompetencje zawieszonego w obowiązkach wójta przejmie zastępca (pierwszy zastępca w gminach, w których powołano kilku zastępców) i wykonywać je będzie przez czas ustalony w uchwale rady gminy.
Uchwalenie nowelizacji jest szczególnie ważne z uwagi na występujące w praktyce przypadki, w których prokuratura prowadzi postępowanie karne o przestępstwo korupcyjne przeciwko włodarzowi gminy – piszą autorzy projektu. Czynne wykonywanie mandatu przez prezydenta miasta, wójta, burmistrza w takiej sytuacji zaprzecza idei samorządu terytorialnego.
Projekt wprowadza jeszcze jedną zasadniczą zmianę w ustroju samorządowym. Tym razem zmiana dotyczy ustawy o bezpośrednim wyborze wójta, burmistrza i prezydenta miasta. Wprowadzony zostanie mianowicie zakaz sprawowania wymienionych funkcji przez okres dłuższy niż dwie kadencje. W opinii projektodawców nowelizacji, zapobiegnie to powstawaniu powiązań korupcjogennych.
Projekt ustawy o zmianie ustawy o samorządzie gminnym oraz o zmianie innych ustaw jest dziś przedmiotem prac Sejmu (pierwsze czytanie)
Czytaj także: Jaka jest zdolność sądowa i procesowa wójta>>
samorzad.infor.pl
REKLAMA
REKLAMA