reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Sektor publiczny > Wiadomości > W Sejmie nowelizacja ustawy o samorządzie gminnym

W Sejmie nowelizacja ustawy o samorządzie gminnym

Wójt, burmistrz, prezydent miasta, któremu prokuratura postawiła zarzuty w sprawie o umyślne przestępstwo zagrożone karą pozbawienia wolności, zostanie zawieszony w pełnieniu obowiązków – przewiduje nowelizacja ustawy o samorządzie gminnym, którą obecnie zajmuje się Sejm.


Uchwałę o zawieszeniu wójta (burmistrza, prezydenta) w pełnieniu obowiązków, podejmie rada gminy po otrzymaniu od prokuratury informacji o przedstawieniu włodarzowi samorządowemu zarzutów w sprawie o przestępstwo popełnione umyślnie, ścigane z oskarżenia publicznego, zagrożone karą pozbawienia wolności.

Rada gminy zobowiązana będzie podjąć uchwałę na najbliższym posiedzeniu większością min. 3/5 ustawowego składu rady, w głosowaniu jawnym.

Wójt zostanie zawieszony w pełnieniu obowiązków na czas trwania postępowania karnego. Zawieszona zostanie także wypłata jego wynagrodzenia. W przypadku umorzenia postępowania – nastąpi wypłata wynagrodzenia zaległego, za czas zawieszenia. Jeśli jednak wójt zostanie skazany prawomocnym wyrokiem, mandat jego wygaśnie z mocy prawa.

Zadania i kompetencje zawieszonego w obowiązkach wójta przejmie zastępca (pierwszy zastępca w gminach, w których powołano kilku zastępców) i wykonywać je będzie przez czas ustalony w uchwale rady gminy.

Uchwalenie nowelizacji jest szczególnie ważne z uwagi na występujące w praktyce przypadki, w których prokuratura prowadzi postępowanie karne o przestępstwo korupcyjne przeciwko włodarzowi gminy – piszą autorzy projektu. Czynne wykonywanie mandatu przez prezydenta miasta, wójta, burmistrza w takiej sytuacji zaprzecza idei samorządu terytorialnego.

Projekt wprowadza jeszcze jedną zasadniczą zmianę w ustroju samorządowym. Tym razem zmiana dotyczy ustawy o bezpośrednim wyborze wójta, burmistrza i prezydenta miasta. Wprowadzony zostanie mianowicie zakaz sprawowania wymienionych funkcji przez okres dłuższy niż dwie kadencje. W opinii projektodawców nowelizacji, zapobiegnie to powstawaniu powiązań korupcjogennych.

Projekt ustawy o zmianie ustawy o samorządzie gminnym oraz o zmianie innych ustaw jest dziś przedmiotem prac Sejmu (pierwsze czytanie)

Czytaj także: Jaka jest zdolność sądowa i procesowa wójta>>

samorzad.infor.pl


reklama

Czytaj także

Źródło:

Samorzad.infor.pl
Nowy JPK_VAT z deklaracją i ewidencją (PDF)39.00 zł
reklama

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Compliance 2020

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Szymon Kujda

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

reklama
reklama
reklama