Głosowanie nad pakietem ustaw zdrowotnych
REKLAMA
Koalicja poprze rządowy pakiet ustaw zdrowotnych. PiS chce odrzucenia wszystkich projektów. SLD uzależnia poparcie od przyjęcia poprawek zgłoszonych przez posłów tego klubu.
REKLAMA
Najwięcej kontrowersji wzbudza projekt ustawy refundacyjnej. Przewiduje on, że ceny leków finansowanych ze środków publicznych nie będą mogły być wyższe ani niższe od tych, które będą ustalone przez producentów w wyniku negocjacji z Ministerstwem Zdrowia.
REKLAMA
W ocenie przeciwników, wprowadzenie urzędowych cen i marż leków refundowanych spowoduje, że wzrosną dopłaty pacjentów. Przeciwnego zdania jest MZ, które podkreśla, że takie rozwiązanie stwarza możliwość regulacji rynku produktów refundowanych, negocjacji z koncernami farmaceutycznymi, a tym samym będzie korzystne dla chorych.
UOKiK ocenia, że wprowadzenie sztywnych cen i marż przeczy zasadom wolnego rynku, a hurtownie i apteki pozbawia możliwości konkurowania. Natomiast - według MZ - ustawa refundacyjna zakończy "grę pacjentem". Resort wyjaśnia, że chodzi o sytuacje, gdy pacjenci zachęcani przez koncerny farmaceutyczne niskimi cenami leków (do których dopłaca państwo), nabywają je bez potrzeby - zyskują na tym tylko producenci.
Projekt ustawy refundacyjnej wzbudził też wątpliwości prawników dotyczące zgodności z konstytucją w zakresie swobody działalności gospodarczej. Zwracali na to uwagę m.in. profesorowie: Zbigniew Ćwiąkalski i Michał Kulesza.
GIODO zgłosiło zastrzeżenia do projektu ustawy o informacji w ochronie zdrowia. Dotyczą one bezpieczeństwa danych osobowych pacjentów.
REKLAMA
W projekcie tzw. ustawy refundacyjnej wprowadzono urzędowe ceny i marże leków finansowanych przez NFZ. Stałą cenę leku refundowanego MZ będzie negocjowało z producentem. Od jej wartości będzie ustalana urzędowa marża - w wysokości 5 proc. (obecnie 8,91 proc.). Oznacza to, że ceny leków refundowanych nie będą mogły być ani niższe, ani wyższe od ustalonych. Obecnie apteki stosują często promocje na leki finansowane przez NFZ, niektóre z nich można kupić nawet za kilka groszy lub złotówkę. W ustawie określono limit na refundację ze środków NFZ na poziomie 17 proc.
Nowela ustawy o prawach pacjenta ma umożliwić szybsze dochodzenie odszkodowania lub zadośćuczynienia za stwierdzone niepożądane zdarzenia medyczne, bez konieczności występowania na drogę sądową. Obecnie dochodzenie odszkodowania możliwe jest tylko przez proces sądowy z powództwa cywilnego. Takie sprawy w sądzie trwają zwykle kilka lat. Zgodnie z projektem, uzyskanie odszkodowania lub zadośćuczynienia ma być możliwe na drodze administracyjnej w kilka miesięcy.
W projekcie nowelizacji ustawy o zawodzie lekarza i lekarza dentysty zlikwidowano Lekarski Egzamin Państwowy oraz Lekarsko-Dentystyczny Egzamin Państwowy oraz staż medyczny. Jednak zgodnie ze zmianami wprowadzonymi przez komisję zdrowia, studenci medycyny mają zdawać Lekarski Egzamin Końcowy, studenci stomatologii - Lekarsko-Dentystyczny Egzamin Końcowy.
Projekt ustawy o systemie informacji w ochronie zdrowia wprowadza możliwość umawiania się na wizyty w publicznych poradniach przez internet, monitorowanie online statusu w kolejce do lekarza lub na badanie oraz skuteczniejsze wykrywanie fałszowania recept i dokumentacji medycznej. Możliwy będą dostęp do informacji o zrealizowanych i planowanych świadczeniach zdrowotnych oraz wymiana danych zawartych w elektronicznej dokumentacji w celu prowadzenia diagnostyki, wystawiania e-recept i e-skierowań.
W ubiegły piątek Sejm uchwalił ustawę o działalności leczniczej. Dotyczy ona funkcjonowania szpitali, nie zakłada obowiązkowego przekształcania lecznic w spółki. Jednak zgodnie z nowymi przepisami samorządy, które nie przekształcą szpitali, będą musiały pokryć ich ujemny wynik finansowy w ciągu trzech miesięcy od upływu terminu zatwierdzenia sprawozdania finansowego. W przypadku niewywiązania się z tego, w ciągu 12 miesięcy będą zmuszone do zmiany formy organizacyjno-prawnej szpitala (przekształcenie szpitala w spółkę kapitałową lub jednostkę budżetową). Nowe szpitale będą mogły być tworzone tylko jako spółki. W ustawie znajdują się także zapisy doprecyzowujące kwestię zatrudniania pielęgniarek na kontraktach w szpitalach.
REKLAMA
REKLAMA