| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Sektor publiczny > Wiadomości > Nie będzie zawiadomień zamiast pozwoleń na budowę

Nie będzie zawiadomień zamiast pozwoleń na budowę

Trybunał Konstytucyjne uznał za niezgodne z konstytucją przepisy, które w miejsce pozwoleń na budowę wprowadzały zawiadomienia. Tym samym kwestionowana nowelizacja prawa budowlanego nie wejdzie w życie.

Wniosek o zbadanie zgodności z Konstytucją nowelizacji prawa budowlanego złożył w maju 2009 r. prezydent Lech Kaczyński.

Zaskarżone przepisy ustawy dotyczyły m.in. likwidacji pozwoleń i wprowadzenia w ich miejsce zawiadomień o budowie. Organ administracji zawiadomiony o planowanym rozpoczęciu prac miałby 30 dni na wyrażenie opinii. Brak reakcji organu byłby różnoznaczny akceptacją dla przedsięwzięcia.

Zdaniem TK przepisy te naruszają interesy indywidualne ale także niewystarczająco chronią prawa osób trzecich (np. sąsiadów) co narusza zasadę sprawiedliwości społecznej. Gwarantem ochrony jest natomiast wszczęcie postępowania administracyjnego, w trakcie którego wszystkie stanowiska stron są weryfikowane.

Inne zakwestionowane przepisy zezwalały na legalizację samowoli budowlanych sprzed 1995 r. pod warunkiem, że żadne postępowanie administracyjne przeciwko samowoli nie było prowadzone. Trybunał uznał te regulacje za „demoralizujące” i pozbawiające ochrony prawnej podmioty poszkodowane przez samowolę.

Ustawy nie udałoby się wprowadzić w życie bez zakwestionowanych przepisów ponieważ stanowiły one kluczową część aktu. W ustnym uzasadnieniu wyroku sędzia Teresa Liszcz dodała też, że liczne inne przepisy nowelizacji także okazały się niekonstytucyjne, choć Trybunał nie mógł ich badać, bo nie były zaskarżone.

Wyrok TK jest ostateczny.

samorzad.infor.pl

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

Compliance 2020

Eksperci portalu infor.pl

Karolina Niedzielska

Prawnik ds. prawa pracy i ubezpieczeń społecznych, trener, mediator ds. pracowniczych

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »