REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Zbyt szybki awans nauczyciela

REKLAMA

Nauczyciele zbyt szybko uzyskują najwyższy stopień awansu zawodowego i tracą motywację do podnoszenia kwalifikacji. Potrzebna jest zmiana systemu awansu nauczycieli.

REKLAMA

Najwyższy stopień awansu zawodowego nauczyciela – tytuł nauczyciela dyplomowanego – można uzyskać w ciągu dziesięciu lat pracy. Ilość nauczycieli dyplomowanych w ciągu trzech lat wzrosła o 70 tys., ponieważ wszyscy chętni są dopuszczani do egzaminów a ich zdawalność jest niemal stuprocentowa. Szybka i masowa droga awansu zawodowego powoduje, że nauczyciele dyplomowani są coraz liczniejsi ale dysponują coraz mniejszą motywacją do dalszego rozwoju i podnoszenia kwalifikacji.

REKLAMA

Na potrzebę zmian w systemie awansu nauczycieli zwracają uwagę samorządy, dyrektorzy szkół i oświatowe związki zawodowe – pisze „Dziennik Gazeta Prawna”. Związek Nauczycielstwa Polskiego proponuje wprowadzenie kolejnego stopnia awansu zawodowego nauczycieli i krytykuje dyrektorów szkół, którzy dopuszczają każdego nauczyciela do egzaminu na kolejny stopień awansu zawodowego. Dyrektorzy bronią się argumentem, że prawo nie pozwala im weryfikować kwalifikacji nauczyciela ubiegającego się o wyższy stopień – temu przecież służyć ma egzamin. „Jeśli nauczyciel zbierze wymagane dokumenty, to nie możemy ich odrzucić” – mówi na łamach DGP prezes Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Kadry Kierowniczej Oświaty. Potrzebne są więc mechanizmy, które utrudnią zdobycie kolejnego stopnia, np. poprzez powiązanie z jakością pracy nauczyciela.

Zarządzający szkołami mają inny pomysł – proponują zrównanie płac nauczycieli i uzależnienie podwyżek od jakości pracy nauczycieli, oraz wprowadzenie cyklicznego egzaminu sprawdzającego wiedzę i kompetencje nauczycieli (np. co pięć lat).

Padł też pomysł aby zmniejszyć ilość nauczycieli zatrudnianych w szkołach na stałe. Wówczas większość nauczycieli byłaby zatrudniona na kilkuletnich kontraktach.

Na rzeczywiste zmiany w systemie trzeba będzie jednak poczekać. Chociaż NIK już 3 lata temu wezwała rząd do zmiany zasad awansu zawodowego nauczycieli, do tej pory niewiele się zmieniło. 

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Czytaj także: Zasady zatrudniania nauczycieli w szkołach i placówkach oświatowych>>

Awans zawodowy na nauczyciela kontraktowego?>>

samorzad.infor.pl / Dziennik Gazeta Prawna

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Samorzad.infor.pl

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Sektor publiczny
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
60 złotych brutto za godzinę dodatkowych zajęć dla nauczycieli. Będzie można wykorzystać 100 dodatkowych godzin

W programie „Aktywna Szkoła” właśnie wprowadzono istotne zmiany. Osoby prowadzące zajęcia dostaną wyższe wynagrodzenie. Poszerzy się też katalog osób prowadzących zajęcia.

Prezes NFOŚiGW dla "DGP": perspektywa ewentualnego wycofania dotacji dla pieców gazowych wywołuje niezadowolenie i niepewność

Decyzja o dalszym dofinansowaniu pieców gazowych w ramach programu Czyste Powietrze będzie musiała zostać podjęta w tym roku – powiedziała "Dziennikowi Gazecie Prawnej" prezes NFOŚiGW Dorota Zawadzka-Stępniak.

Ile depresja Polaków kosztuje gospodarkę?

66,6% - aż tle dorosłych Polaków odczuwa przynajmniej jeden z syndromów kojarzonych z depresją. Najczęściej to uczucie zmęczenia i obniżenie nastroju. To poprawa względem ubiegłego roku, ale wciąż bardzo duża liczba. Tak wynika z danych najnowszego raportu. Autorzy badania szacują, że gospodarka traci na tym około 3 mld zł rocznie. 

Dostajesz podejrzane SMS-y? Twój operator sieci komórkowej je zablokuje

Przedsiębiorcy telekomunikacyjni podłączyli się do systemu służącego do wymiany informacji o fałszywych wiadomościach – telegraf.cert.pl. System służy do przekazywania wzorca fałszywej wiadomości SMS.

REKLAMA

Egzamin ósmoklasisty - język polski. Zrób powtórkę z naszymi testami wiedzy

Egzamin ósmoklasisty już coraz bliżej. Uczniowie kończący szkołę podstawową przystąpią do sprawdzianów wiedzy w dniach 14-16 maja 2024. Przygotowaliśmy małą powtórkę z języka polskiego. 

Masz 18 lat i kochasz podróżować? Sprawdź, jak wygrać podróż po Europie

Do końca kwietnia można się zgłaszać do konkursu DiscoverEU i wygrać podróż po Europie. Jakie warunki trzeba spełnić? Jak się zgłosić?  

Kongresmeni USA: Charków na krawędzi upadku, sytuacja jest rozpaczliwa

Charków jest na krawędzi upadku, historia nas osądzi, czy będziemy Chamberlainem, czy Churchillem - powiedział 16 kwietnia 2024 r. szef komisji spraw zagranicznych Izby Reprezentantów Michael McCaul. Wezwał do przyjęcia ustaw o pomocy Ukrainie i Izraelowi mimo gróźb rewolty skrajnego skrzydła partii.

ZNP interweniuje przeciwko zwolnieniom z pracy nauczycieli albo zmniejszeniu im liczby godzin

W roku szkolnym 2024/2025 w klasach pierwszych nie będzie przedmiotu HIT oraz edukacja obywatelska. Co z nauczycielami prowadzącymi te przedmioty. Niektórzy dla nich wrócili do pracy w szkole. Czy będą zwolnieni? Co ze zmniejszeniem liczby godzin nauczycieli, którzy nie zostaną zwolnieni?

REKLAMA

Żmije pojawiły się w Tatrach. Co robić, gdy spotkamy je na szlaku?

Na tatrzańskich szlakach pojawiły się żmije zygzakowate. To efekt wyjątkowo ciepłego początku kwietnia. Jak się zachować, gdy natkniemy się na ten jadowity gatunek węża? 

Nowy wzór legitymacji nauczyciela [Rozporządzenie z 11 kwietnia 2024 r. Dziennik Ustaw poz. 565]

Od wtorku 16 kwietnia 2024 r. obowiązuje nowy wzór legitymacji nauczyciela. Jednak do 12 lipca 2024 r. nauczyciel może otrzymać legitymację na starym wzorze.

REKLAMA