Zbyt szybki awans nauczyciela
REKLAMA
REKLAMA
Najwyższy stopień awansu zawodowego nauczyciela – tytuł nauczyciela dyplomowanego – można uzyskać w ciągu dziesięciu lat pracy. Ilość nauczycieli dyplomowanych w ciągu trzech lat wzrosła o 70 tys., ponieważ wszyscy chętni są dopuszczani do egzaminów a ich zdawalność jest niemal stuprocentowa. Szybka i masowa droga awansu zawodowego powoduje, że nauczyciele dyplomowani są coraz liczniejsi ale dysponują coraz mniejszą motywacją do dalszego rozwoju i podnoszenia kwalifikacji.
REKLAMA
Na potrzebę zmian w systemie awansu nauczycieli zwracają uwagę samorządy, dyrektorzy szkół i oświatowe związki zawodowe – pisze „Dziennik Gazeta Prawna”. Związek Nauczycielstwa Polskiego proponuje wprowadzenie kolejnego stopnia awansu zawodowego nauczycieli i krytykuje dyrektorów szkół, którzy dopuszczają każdego nauczyciela do egzaminu na kolejny stopień awansu zawodowego. Dyrektorzy bronią się argumentem, że prawo nie pozwala im weryfikować kwalifikacji nauczyciela ubiegającego się o wyższy stopień – temu przecież służyć ma egzamin. „Jeśli nauczyciel zbierze wymagane dokumenty, to nie możemy ich odrzucić” – mówi na łamach DGP prezes Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Kadry Kierowniczej Oświaty. Potrzebne są więc mechanizmy, które utrudnią zdobycie kolejnego stopnia, np. poprzez powiązanie z jakością pracy nauczyciela.
Zarządzający szkołami mają inny pomysł – proponują zrównanie płac nauczycieli i uzależnienie podwyżek od jakości pracy nauczycieli, oraz wprowadzenie cyklicznego egzaminu sprawdzającego wiedzę i kompetencje nauczycieli (np. co pięć lat).
Padł też pomysł aby zmniejszyć ilość nauczycieli zatrudnianych w szkołach na stałe. Wówczas większość nauczycieli byłaby zatrudniona na kilkuletnich kontraktach.
Na rzeczywiste zmiany w systemie trzeba będzie jednak poczekać. Chociaż NIK już 3 lata temu wezwała rząd do zmiany zasad awansu zawodowego nauczycieli, do tej pory niewiele się zmieniło.
Czytaj także: Zasady zatrudniania nauczycieli w szkołach i placówkach oświatowych>>
Awans zawodowy na nauczyciela kontraktowego?>>
samorzad.infor.pl / Dziennik Gazeta Prawna
REKLAMA
REKLAMA