reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Sektor publiczny > Wiadomości > Gmina musi przewidzieć zastępstwo dla opiekuna

Gmina musi przewidzieć zastępstwo dla opiekuna

W umowie zawieranej pomiędzy gminą a rodzicami konieczne jest ustalenie zasad sprawowania opieki w sytuacji gdy opiekun czasowo nie może wywiązać się z obowiązków.

Dzienny opiekun to osoba zatrudniana przez gminę na podstawie umowy cywilnoprawnej. Decyzję o wyborze danej osoby spośród kandydatów podejmuje wójt, burmistrz lub prezydent miasta. Do obowiązków włodarza należy także ubezpieczenie zatrudnionej osoby od odpowiedzialności cywilnej oraz przygotowanie wykazu dziennych opiekunów dostępnego na stronie BIP.

Opiekun może zajmować się maksymalnie pięciorgiem dzieci, albo maksymalnie trojgiem jeśli jedno z nich jest niepełnosprawne, wymaga szczególnej opieki lub nie ukończyło 1 roku życia. Ustawa zobowiązuje opiekuna do zapewnienia dzieciom warunków porównywalnych do domowych, oraz dostosowania opieki do indywidualnych potrzeb dzieci. Kto jednak przejmuje zadania opiekuna w sytuacji gdy on sam z powodu np.; choroby nie może ich wykonywać? Kwestie dotyczące zastępstwa opiekuna powinny zostać uregulowane w umowie zawieranej z rodzicami – odpowiada resort pracy na łamach „Dziennika Gazety Prawnej” . Ustawa nie narzuca tutaj żadnych konkretnych rozwiązań. Można więc określić w umowie zastępcę, który przejmuje obowiązki opiekuna w czasie jego niedyspozycji. Innym rozwiązaniem jest przekazanie dziecka czasowo pod opiekę rodziców lub żłobka.

Dobrą praktykę zastosował Urząd Miasta Warszawy, który jednym z kryteriów konkursowych przy ubieganiu się o stanowisko opiekuna dziennego uczynił właśnie wskazanie swojego zastępcy.

Czytaj także: Ustawa "żłobkowa" weszła w życie>>

Kwalifikacje opiekuna dzieci w żłobku i klubie dziecięcym>>

reklama

Czytaj także

Źródło:

Samorzad.infor.pl
Nowe oznaczenia w ewidencji VAT i JPK_VAT (PDF)24.90 zł
reklama

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Artykuł Partnerski

Compliance 2021

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

reklama
reklama
reklama