Nowa ustawa - kręgosłup kontroli administracji
REKLAMA
Przewodniczącym podkomisji administracji i spraw wewnętrznych, został poseł PSL Andrzej Sztorc.
REKLAMA
Berek, który wziął udział w czwartkowym posiedzeniu komisji, podkreślił, że kontrola administracji publicznej jest potrzebna w sprawnym funkcjonowaniu państwa. "Dysfunkcjonalnością obowiązującego systemu kontroli jest brak spójnych reguł do przeprowadzania kontroli" - zaznaczył.
Jak podkreślił, projektowana ustawa scala obecne przepisy dotyczące kontroli i jednoznacznie wskazuje, kto ma, kogo kontrolować oraz jakie są tryby przeprowadzenia kontroli.
REKLAMA
Prezes RCL dodał, że rządowy projekt jest kręgosłupem rutynowej kontroli administracji rządowej i został oparty o sprawdzone już reguły kontroli. Poinformował, że był on przygotowywany w ścisłej kooperacji z minister w kancelarii premiera, ds. przeciwdziałania korupcji Julią Piterą.
Sama Pitera podkreśliła, że kancelaria premiera od dwóch lat prowadziła prace nad projektem. "Instrumenty kontroli administracji rządowej muszą być ulepszane. Przyjęcie tej ustawy będzie ważny krokiem w tym kierunku" - oświadczyła.
Zgodnie z rządowym projektem, podmiotami uprawnionymi do przeprowadzania kontroli będą m.in.: premier, szef kancelarii premiera, minister oraz wojewoda.
Uprzywilejowaną pozycję zajmie Prezes Rady Ministrów, którego uprawnienia wynikają z konstytucyjnych kompetencji do kontrolowania i koordynowania pracy członków rządu oraz sprawowania zwierzchnictwa służbowego nad pracownikami administracji rządowej - wynika z komunikatu CIR po posiedzeniu rządu, który przyjął projekt. Oznacza to, że premier może np. kontrolować ministrów, a w konsekwencji jednostki podległe lub nadzorowane przez nich.
Według projektu wojewoda będzie mógł kontrolować jednostki samorządu terytorialnego, ale tylko, jeśli chodzi o zadania z zakresu administracji rządowej, które one realizują.
Kontroler będzie miał obowiązek szybkiego poinformowania kierownika jednostki kontrolowanej o stwierdzeniu bezpośredniego niebezpieczeństwa dla życia i zdrowia ludzi lub spowodowania szkody w mieniu. Kierownik będzie musiał niezwłocznie poinformować kontrolera o podjętych działaniach zapobiegających tym zagrożeniom.
Rozwiązania zawarte w projekcie ustawy dotyczą naczelnych i centralnych organów administracji rządowej, jednostek organizacyjnych im podległych lub przez nienadzorowanych oraz wojewodów.
Czytaj także: Nowe standardy kontroli zarządczej w sektorze finansów publicznych>>
REKLAMA
REKLAMA