reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Sektor publiczny > Wiadomości > Nowa ustawa - kręgosłup kontroli administracji

Nowa ustawa - kręgosłup kontroli administracji

Rządowym projektem ustawy o kontroli administracji rządowej, który zakłada poprawę efektywności tej kontroli, zajmie się powołana w czwartek podkomisja. "Ustawa będzie kręgosłupem kontroli administracji rządowej" - ocenił prezes Rządowego Centrum Legislacji Maciej Berek.

Przewodniczącym podkomisji administracji i spraw wewnętrznych, został poseł PSL Andrzej Sztorc.

Berek, który wziął udział w czwartkowym posiedzeniu komisji, podkreślił, że kontrola administracji publicznej jest potrzebna w sprawnym funkcjonowaniu państwa. "Dysfunkcjonalnością obowiązującego systemu kontroli jest brak spójnych reguł do przeprowadzania kontroli" - zaznaczył.

Jak podkreślił, projektowana ustawa scala obecne przepisy dotyczące kontroli i jednoznacznie wskazuje, kto ma, kogo kontrolować oraz jakie są tryby przeprowadzenia kontroli.

Prezes RCL dodał, że rządowy projekt jest kręgosłupem rutynowej kontroli administracji rządowej i został oparty o sprawdzone już reguły kontroli. Poinformował, że był on przygotowywany w ścisłej kooperacji z minister w kancelarii premiera, ds. przeciwdziałania korupcji Julią Piterą.

Sama Pitera podkreśliła, że kancelaria premiera od dwóch lat prowadziła prace nad projektem. "Instrumenty kontroli administracji rządowej muszą być ulepszane. Przyjęcie tej ustawy będzie ważny krokiem w tym kierunku" - oświadczyła.

Zgodnie z rządowym projektem, podmiotami uprawnionymi do przeprowadzania kontroli będą m.in.: premier, szef kancelarii premiera, minister oraz wojewoda.

Uprzywilejowaną pozycję zajmie Prezes Rady Ministrów, którego uprawnienia wynikają z konstytucyjnych kompetencji do kontrolowania i koordynowania pracy członków rządu oraz sprawowania zwierzchnictwa służbowego nad pracownikami administracji rządowej - wynika z komunikatu CIR po posiedzeniu rządu, który przyjął projekt. Oznacza to, że premier może np. kontrolować ministrów, a w konsekwencji jednostki podległe lub nadzorowane przez nich.

Według projektu wojewoda będzie mógł kontrolować jednostki samorządu terytorialnego, ale tylko, jeśli chodzi o zadania z zakresu administracji rządowej, które one realizują.

Kontroler będzie miał obowiązek szybkiego poinformowania kierownika jednostki kontrolowanej o stwierdzeniu bezpośredniego niebezpieczeństwa dla życia i zdrowia ludzi lub spowodowania szkody w mieniu. Kierownik będzie musiał niezwłocznie poinformować kontrolera o podjętych działaniach zapobiegających tym zagrożeniom.

Rozwiązania zawarte w projekcie ustawy dotyczą naczelnych i centralnych organów administracji rządowej, jednostek organizacyjnych im podległych lub przez nienadzorowanych oraz wojewodów.

Czytaj także: Nowe standardy kontroli zarządczej w sektorze finansów publicznych>>

Odpowiedzialność majątkowa urzędników>>

reklama

Czytaj także

Źródło:

PAP
Nowa matryca stawek VAT – PKWiU, CN378.00 zł
reklama

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Compliance 2020

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Agnieszka Poniewierka Kancelaria Radcy Prawnego

Kancelaria Radców Prawnych i Mediatorów

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama