REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Punkty Szczepień Powszechnych – w każdym powiecie duże punkty szczepień

Punkty Szczepień Powszechnych
Punkty Szczepień Powszechnych
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Punkty Szczepień Powszechnych, drive-thru, szczepienia w aptekach i zakładach pracy – przed nami ważny etap Narodowego Programu Szczepień.

Chcemy przyspieszyć program oraz przygotować się na zapowiadane przez producentów duże dostawy szczepionek. Dlatego też rozwijamy infrastrukturę – wprowadzamy nowe formy działania, poszerzamy również kadrę szczepiącą. Nasz cel to 20 mln wykonanych szczepień do końca II kwartału.

REKLAMA

2 mln dawek szczepionki przeciw Covid-19 ma trafić do polskich punktów szczepień w ciągu tego i kolejnego tygodnia. Rząd przygotowuje się na zapowiadane wcześniej przyspieszenie. Więcej dawek to większe możliwości. – Dziś przekroczyliśmy liczbę 7 mln wykonanych szczepień – informował premier Mateusz Morawiecki podczas wizyty w nowym punkcie szczepień w Skierniewicach. – W maju dotrze do nas być może 9 mln szczepionek, a w kwietniu mamy potwierdzone ok. 5,5 mln dawek – dodał szef polskiego rządu.

Narodowy Program Szczepień 

Chcemy, aby preparat chroniący przed Covid-19 przyjęli wszyscy chętni – możliwie najszybciej. Dlatego rozwijamy infrastrukturę:

  • część dotychczasowych punktów szczepień przekształcamy w Punkty Szczepień Powszechnych (PSP) dużej wydajności;
  • poszerzamy skalę – obok już istniejących ponad 6500 punktów na terenie całego kraju powstanie kilkaset nowych;
  • w każdym powiecie lub mieście na prawach powiatu mają funkcjonować średnio dwa duże punkty szczepień;
  • w Punktach Szczepień Powszechnych zlokalizowanych w miastach do 50 tys. mieszkańców każdego dnia wykonywanych będzie ok. 200 zastrzyków. Punkty w miastach pow. 50 tys. mieszkańców mają mieć wydajność na poziomie 500 dawek.

Populacyjne punkty szczepień będą tworzone m.in. w budynkach z dobrą lokalizacją oraz odpowiednią infrastrukturą (szkoły, domy kultury, hale sportowe itp.). Szczepionki będą również podawane w przygotowanych do tego celu namiotach (np. przy lokalnych supermarketach), punktach drive-thru i innych, wskazanych przez samorządy.

Większe punkty – sprawne działanie. Skuteczny Stadion Narodowy

Dalszy ciąg materiału pod wideo

REKLAMA

Dotychczasowe doświadczenia pokazują skuteczność dużych punktów szczepień. Przykładem jest warszawski Stadion Narodowy, w którym wykonano do tej pory blisko 83 tys. zastrzyków. Dla porównania, w 60 innych punktach w stolicy podano w sumie ponad 62 tys. dawek szczepionki.

Wizytowany w czwartek przez polskie władze punkt w Skierniewicach będzie mógł wykonywać 10 razy więcej szczepień niż dotychczas. Punkt zlokalizowano w miejscowym ośrodku sportu i rekreacji. Będą tu wykonywane szczepienia realizowane do tej pory w Wojewódzkim Szpitalu Zespolonym w Skierniewicach.

Pilotaż pierwszych Punktów Szczepień Powszechnych – poznaj daty!

W pierwszej kolejności nowe rozwiązania będą wdrażane w tych powiatach, które dziś borykają się z problemem braku szczepionek. Chcemy, aby szczepienia w całym kraju przebiegały równomiernie.

Ważne daty w programie pilotażowym

15 kwietnia – planowane uruchomienie pierwszego punktu drive-thru w Polsce.

20 kwietnia – pierwszy Punkt Szczepień Powszechnych.

23 kwietnia – rozpoczęcie szczepień przez indywidualnych ratowników i pielęgniarki.

maj – rozpoczęcie szczepień w aptekach.

przełom maja i czerwca – rozpoczęcie szczepień w zakładach pracy.

Rozwijamy infrastrukturę, ale również poszerzamy kadrę. Uprawnieni do kwalifikacji i szczepienia są lekarze, stomatolodzy, felczerzy, pielęgniarki, położne, ratownicy medyczni, diagności laboratoryjni, farmaceuci, fizjoterapeuci.

Masz 60 lat lub więcej? Zarejestruj się na szczepienie

Obecnie prowadzimy rejestrację na szczepienia dla osób powyżej 60. roku życia. Zapraszamy wszystkich seniorów do zapisu – szczepionka to szansa dla nas wszystkich na pokonanie pandemii, ale też najlepsza ochrona w przypadku zakażenia. Preparat daje nam gwarancję, że nie dotkną nas groźne powikłania chorobowe. Tymczasem to właśnie seniorzy są w grupie osób narażonych na największe ryzyko ciężkiego zachorowania. Dlatego - chrońmy siebie.

Rząd chce, aby wszyscy chętni na szczepienia powyżej 60. roku życia otrzymali szczepionkę do końca kwietnia. Przypominamy o możliwych sposobach rejestracji. To:

  • infolinia 989,
  • e-Rejestracja dostępna na stronie pacjent.gov.pl,
  • SMS o treści SzczepimySie na numer 880 333 333,
  • zapis w punkcie szczepień (najlepiej telefonicznie).

Szczegóły dotyczące rejestracji dostępne są na stronie gov.pl/szczepimysie. Zapraszamy!

Od poniedziałku 12 kwietnia zapisy kolejnych roczników

Już w najbliższy poniedziałek otworzymy rejestrację dla kolejnych osób. Zapisy będą prowadzone zgodnie z harmonogramem:

  • 12 kwietnia – rocznik 1962,
  • 13 kwietnia – rocznik 1963,
  • 14 kwietnia – rocznik 1964,
  • 15 kwietnia – rocznik 1965,
  • 16 kwietnia – rocznik 1966,
  • 17 kwietnia – rocznik 1967,
  • 19 kwietnia – rocznik 1968,
  • 20 kwietnia – rocznik 1969,
  • 21 kwietnia – rocznik 1970,
  • 22 kwietnia – rocznik 1971,
  • 23 kwietnia – rocznik 1972,
  • 24 kwietnia – rocznik 1973.

Wyjaśniamy: osoby urodzone przykładowo w roku 1962 będą mogły zapisać się na szczepienie nie tylko 12 kwietnia, ale też w każdym kolejnym dniu. Harmonogram ma zapewnić elastyczność, dostęp do szczepionek najstarszym rocznikom i usprawnić proces zapisów. W ten sposób mamy szansę na uniknięcie długiego oczekiwania na połączenie z konsultantem, czy bezkolizyjne działanie systemów komputerowych.

Rejestracja internetowa będzie uruchamiana dla każdej grupy o północy. Natomiast zapisy za pomocą infolinii będą możliwe każdego dnia od godz. 6:00.

– Musimy być elastyczni w tym procesie – zaznaczył pełnomocnik rządu ds. szczepień Michał Dworczyk. – Tu jest wiele zmiennych. Jedną zmienną, na którą rząd nie ma do końca wpływu, jest dostarczanie szczepionek do Polski. Drugą zmienną jest samo zainteresowanie w grupach wiekowych. Dlatego na 100 proc. 12 kwietnia rozpoczniemy rejestrację osób, które urodziły się w 1962 r. Ale później możemy albo trochę przyspieszać, albo spowalniać. W zależności od tego jak duże będzie zainteresowanie rejestracją, jak producenci będą wywiązywali się z zadeklarowanych dostaw do Polski.

O rejestracji dla kolejnych grup w ramach prowadzonego już szczepienia populacyjnego, będziemy informować na bieżąco. 

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Kancelaria Prezesa Rady Ministrów

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Sektor publiczny
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Rosyjski szpieg dostał dostęp do akt śledztwa przeciwko niemu. Zgodnie z prawem? Przeglądał je w kancelarii tajnej ABW i w siedzibie prokuratury

Rosyjski szpieg Paweł Rubcow, zanim został wydany Rosji, otrzymał od prokuratury i ABW dostęp do materiałów śledztwa przeciwko niemu, także tajnych, choć prokuratura mogła mu odmówić z powodu "ochrony interesów państwa" - napisał 5 września 2024 r. dziennik "Rzeczpospolita". Zdaniem prezydenta Andrzeja Dudy obowiązujące obecnie w Polsce przepisy pozwalają, aby nie dopuścić zatrzymanego do akt; zwłaszcza, jeżeli są one ściśle tajne.

W szkołach ruszył program dobrowolnych szczepień przeciw wirusowi HPV. Szczepionka może uchronić przed zachorowaniem na raka

Od 1 września 2024 r. ruszył wspólny program MEN i MZ szczepień przeciw wirusowi HPV. Szczepienia dostępne są dla dzieci po ukończeniu 9. roku życia do ukończenia 14. roku życia. Za zgodą rodziców szczepienie może odbyć się w szkole.

mObywatel: Funkcjonalności aplikacji są stale rozwijane. Trwają prace na ePłatnościami

Mobilna aplikacja mObywatel jest stale rozwijana. Do końca 2025 r. ma być zaimplementowana usługa ePłatności. Dzięki temu za pośrednictwem mObywatela będzie można opłacać urzędowe zobowiązania np. podatek od nieruchomości.

500 plus z NFZ u dentysty. Mało kto o tym wie. Jak skorzystać? Jakie zabiegi obejmuje?

Usuwanie kamienia nazębnego to podstawowy zabieg higieniczny dostępny w ramach NFZ. Roczne, bezpłatne wizyty profilaktyczne u dentysty pozwalają zaoszczędzić nawet 500 złotych. Jakie usługi są wliczone w ten pakiet? Oto szczegóły.

REKLAMA

Godziny lekcyjne skrócone do 30 minut. Powodem wrześniowe upały. MEN zapowiada zmianę przepisów

Dyrektorzy niektórych szkół w Polsce skrócili zajęcia lekcyjne z 45 do 30 minut z powodu wysokich temperatur panujących na początku roku szkolnego 2024/2025. Ministra edukacji Barbara Nowacka zapowiedziała zmiany przepisów dot. organizacji pracy szkół w upały i duże mrozy.

5 proc. podwyżka dla nauczycieli w 2025 r.? Ministra edukacji Barbara Nowacka wnioskowała o wzrost wynagrodzeń nauczycieli o 10 proc.

5 proc. podwyżka dla nauczycieli w 2025 r.? Ministra edukacji Barbara Nowacka wnioskowała o wzrost wynagrodzeń nauczycieli o 10 proc. Pod koniec sierpnia Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy budżetowej na rok 2025.

Samorządy: Bezzwrotne dofinansowanie z KPO na modernizację budynków. Nabór wniosków

Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej ogłasza nabór wniosków w ramach programu priorytetowego „Wymiana źródeł ciepła i poprawa efektywności energetycznej szkół”. Wnioski o dofinansowanie będzie można składać od 30 września 2024 r.

Czy Polacy ulegają dezinformacji klimatycznej? Magazynowanie CO2 pod ziemią (technologie CCS) szansą na realizację celów wyznaczonych przez Komisję Europejską

Z najnowszego (sierpień 2024) badania Polsko-Norweskiej Sieci CCS* wynika, że około 2/3 (68%) Polaków interesuje się zmianami klimatu i ekologią a ponad dwie trzecie (77%) uważa, że ograniczenie emisji CO2, to nie jedynie wymóg unijny ale, przez wzgląd na środowisko i dobro naszej planety, rzeczywista potrzeba. Tyleż samo (77%) Polaków widzi zależność pomiędzy zmianami klimatu a nadmiernymi emisjami dwutlenku węgla do atmosfery. Co więcej, mimo dość niskiej znajomości technologii CCS, bo 70% Polaków nigdy o nich nie słyszało, aż 72% Polaków intuicyjnie czuje, że aby powstrzymać zmiany klimatyczne konieczne jest sięgnięcie po nowe metody redukcji emisji, w tym właśnie metody ich wychwytywania zanim trafią do atmosfery. A na tym właśnie polegają technologie CCS, które nie tylko wychwytują, ale też umożliwiają bezpieczne magazynowanie CO2. A zatem warto przyjrzeć się im bliżej, by przekonać się, że ich wdrożenie, to właściwy kierunek dla Polski.

REKLAMA

Przełomowy raport ujawnia: Europa Środkowo-Wschodnia blokuje własny potencjał w walce z kryzysem klimatycznym

Klimat nie czeka, a polityka klimatyczna Europy Środkowo-Wschodniej stoi na rozdrożu. Nowy raport ujawnia, że region marnuje swoje szanse na dekarbonizację i zrównoważony rozwój. Choć konkurencyjne rynki energii mogą redukować emisje szybciej, prywatny sektor wciąż napotyka na liczne bariery, które hamują tempo zmian. Czas na pilną rewizję polityki klimatycznej!

Cyfrowe usługi publiczne: Popularna aplikacja mObywatel zyskuje nowe funkcjonalności

Aplikację mObywatel łącznie pobrano 19 mln razy. Najczęściej wykorzystywanymi funkcjonalnościami w mObywatelu jest zastrzeganie numeru PESEL. W przyszłym roku planowane jest rozszerzenie płatności o cyfrowe portfele Apple Pay i Google Pay.

REKLAMA