REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Punkty Szczepień Powszechnych – w każdym powiecie duże punkty szczepień

Punkty Szczepień Powszechnych
Punkty Szczepień Powszechnych
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Punkty Szczepień Powszechnych, drive-thru, szczepienia w aptekach i zakładach pracy – przed nami ważny etap Narodowego Programu Szczepień.

Chcemy przyspieszyć program oraz przygotować się na zapowiadane przez producentów duże dostawy szczepionek. Dlatego też rozwijamy infrastrukturę – wprowadzamy nowe formy działania, poszerzamy również kadrę szczepiącą. Nasz cel to 20 mln wykonanych szczepień do końca II kwartału.

REKLAMA

2 mln dawek szczepionki przeciw Covid-19 ma trafić do polskich punktów szczepień w ciągu tego i kolejnego tygodnia. Rząd przygotowuje się na zapowiadane wcześniej przyspieszenie. Więcej dawek to większe możliwości. – Dziś przekroczyliśmy liczbę 7 mln wykonanych szczepień – informował premier Mateusz Morawiecki podczas wizyty w nowym punkcie szczepień w Skierniewicach. – W maju dotrze do nas być może 9 mln szczepionek, a w kwietniu mamy potwierdzone ok. 5,5 mln dawek – dodał szef polskiego rządu.

Narodowy Program Szczepień 

Chcemy, aby preparat chroniący przed Covid-19 przyjęli wszyscy chętni – możliwie najszybciej. Dlatego rozwijamy infrastrukturę:

  • część dotychczasowych punktów szczepień przekształcamy w Punkty Szczepień Powszechnych (PSP) dużej wydajności;
  • poszerzamy skalę – obok już istniejących ponad 6500 punktów na terenie całego kraju powstanie kilkaset nowych;
  • w każdym powiecie lub mieście na prawach powiatu mają funkcjonować średnio dwa duże punkty szczepień;
  • w Punktach Szczepień Powszechnych zlokalizowanych w miastach do 50 tys. mieszkańców każdego dnia wykonywanych będzie ok. 200 zastrzyków. Punkty w miastach pow. 50 tys. mieszkańców mają mieć wydajność na poziomie 500 dawek.

Populacyjne punkty szczepień będą tworzone m.in. w budynkach z dobrą lokalizacją oraz odpowiednią infrastrukturą (szkoły, domy kultury, hale sportowe itp.). Szczepionki będą również podawane w przygotowanych do tego celu namiotach (np. przy lokalnych supermarketach), punktach drive-thru i innych, wskazanych przez samorządy.

Większe punkty – sprawne działanie. Skuteczny Stadion Narodowy

Dalszy ciąg materiału pod wideo

REKLAMA

Dotychczasowe doświadczenia pokazują skuteczność dużych punktów szczepień. Przykładem jest warszawski Stadion Narodowy, w którym wykonano do tej pory blisko 83 tys. zastrzyków. Dla porównania, w 60 innych punktach w stolicy podano w sumie ponad 62 tys. dawek szczepionki.

Wizytowany w czwartek przez polskie władze punkt w Skierniewicach będzie mógł wykonywać 10 razy więcej szczepień niż dotychczas. Punkt zlokalizowano w miejscowym ośrodku sportu i rekreacji. Będą tu wykonywane szczepienia realizowane do tej pory w Wojewódzkim Szpitalu Zespolonym w Skierniewicach.

Pilotaż pierwszych Punktów Szczepień Powszechnych – poznaj daty!

W pierwszej kolejności nowe rozwiązania będą wdrażane w tych powiatach, które dziś borykają się z problemem braku szczepionek. Chcemy, aby szczepienia w całym kraju przebiegały równomiernie.

Ważne daty w programie pilotażowym

15 kwietnia – planowane uruchomienie pierwszego punktu drive-thru w Polsce.

20 kwietnia – pierwszy Punkt Szczepień Powszechnych.

23 kwietnia – rozpoczęcie szczepień przez indywidualnych ratowników i pielęgniarki.

maj – rozpoczęcie szczepień w aptekach.

przełom maja i czerwca – rozpoczęcie szczepień w zakładach pracy.

Rozwijamy infrastrukturę, ale również poszerzamy kadrę. Uprawnieni do kwalifikacji i szczepienia są lekarze, stomatolodzy, felczerzy, pielęgniarki, położne, ratownicy medyczni, diagności laboratoryjni, farmaceuci, fizjoterapeuci.

Masz 60 lat lub więcej? Zarejestruj się na szczepienie

Obecnie prowadzimy rejestrację na szczepienia dla osób powyżej 60. roku życia. Zapraszamy wszystkich seniorów do zapisu – szczepionka to szansa dla nas wszystkich na pokonanie pandemii, ale też najlepsza ochrona w przypadku zakażenia. Preparat daje nam gwarancję, że nie dotkną nas groźne powikłania chorobowe. Tymczasem to właśnie seniorzy są w grupie osób narażonych na największe ryzyko ciężkiego zachorowania. Dlatego - chrońmy siebie.

Rząd chce, aby wszyscy chętni na szczepienia powyżej 60. roku życia otrzymali szczepionkę do końca kwietnia. Przypominamy o możliwych sposobach rejestracji. To:

  • infolinia 989,
  • e-Rejestracja dostępna na stronie pacjent.gov.pl,
  • SMS o treści SzczepimySie na numer 880 333 333,
  • zapis w punkcie szczepień (najlepiej telefonicznie).

Szczegóły dotyczące rejestracji dostępne są na stronie gov.pl/szczepimysie. Zapraszamy!

Od poniedziałku 12 kwietnia zapisy kolejnych roczników

Już w najbliższy poniedziałek otworzymy rejestrację dla kolejnych osób. Zapisy będą prowadzone zgodnie z harmonogramem:

  • 12 kwietnia – rocznik 1962,
  • 13 kwietnia – rocznik 1963,
  • 14 kwietnia – rocznik 1964,
  • 15 kwietnia – rocznik 1965,
  • 16 kwietnia – rocznik 1966,
  • 17 kwietnia – rocznik 1967,
  • 19 kwietnia – rocznik 1968,
  • 20 kwietnia – rocznik 1969,
  • 21 kwietnia – rocznik 1970,
  • 22 kwietnia – rocznik 1971,
  • 23 kwietnia – rocznik 1972,
  • 24 kwietnia – rocznik 1973.

Wyjaśniamy: osoby urodzone przykładowo w roku 1962 będą mogły zapisać się na szczepienie nie tylko 12 kwietnia, ale też w każdym kolejnym dniu. Harmonogram ma zapewnić elastyczność, dostęp do szczepionek najstarszym rocznikom i usprawnić proces zapisów. W ten sposób mamy szansę na uniknięcie długiego oczekiwania na połączenie z konsultantem, czy bezkolizyjne działanie systemów komputerowych.

Rejestracja internetowa będzie uruchamiana dla każdej grupy o północy. Natomiast zapisy za pomocą infolinii będą możliwe każdego dnia od godz. 6:00.

– Musimy być elastyczni w tym procesie – zaznaczył pełnomocnik rządu ds. szczepień Michał Dworczyk. – Tu jest wiele zmiennych. Jedną zmienną, na którą rząd nie ma do końca wpływu, jest dostarczanie szczepionek do Polski. Drugą zmienną jest samo zainteresowanie w grupach wiekowych. Dlatego na 100 proc. 12 kwietnia rozpoczniemy rejestrację osób, które urodziły się w 1962 r. Ale później możemy albo trochę przyspieszać, albo spowalniać. W zależności od tego jak duże będzie zainteresowanie rejestracją, jak producenci będą wywiązywali się z zadeklarowanych dostaw do Polski.

O rejestracji dla kolejnych grup w ramach prowadzonego już szczepienia populacyjnego, będziemy informować na bieżąco. 

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Kancelaria Prezesa Rady Ministrów

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Sektor publiczny
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
QUIZ Jak dobrze znasz kultowe świąteczne filmy? Duża szansa na 10/12
Kochasz świąteczne filmy? Znasz je na pamięć? To z quizem poradzisz sobie bez problemu.
Do min. edukacji B. Nowackiej trafił kolejny pomysł na podwyżki pensji nauczycieli o 15%. Kluczowa kwota 10.340,00 zł

Autorem pomysłu są związkowcy. Ich pomysł na podwyżki 15% dla nauczycieli to zwiększenie pieniędzy na tzw. standard A. To kwota, jaką gminy dostaną na jednego ucznia w 2025 r. Związkowcy chcą podnieść kwoty przekazywane samorządom na ucznia o 15%, co otworzyłoby punkt startu do przekazania nauczycielom części z tych pieniędzy na podwyżki w 2025 r.

Pracownicy samorządowi: Kto powinien odbyć służbę przygotowawczą?

Służbę przygotowawczą powinna odbyć osoba podejmująca po raz pierwszy pracę w urzędzie, jeżeli umowa o pracę została zawarta na okres dłuższy niż pół roku lub na czas nieokreślony. O dalszym zatrudnieniu decyduje wynik egzaminu kończącego służbę przygotowawczą.

Istotne zmiany dla lekarzy i pielęgniarek anestezjologicznych oraz intensywnej terapii. Termin na dostosowanie się do nowych przepisów do 30 czerwca 2025 r.

Istotne zmiany dla lekarzy i pielęgniarek anestezjologicznych oraz intensywnej terapii. Termin na dostosowanie się do nowych przepisów do 30 czerwca 2025 r. Ministerstwo Zdrowia chce wydłużyć termin dostosowania do wymagań określonych w rozporządzeniu w sprawie standardu organizacyjnego opieki zdrowotnej w dziedzinie anestezjologii i intensywnej terapii.

REKLAMA

Asystent międzykulturowy. Rząd pracuje nad programem dofinansowań do zatrudnienia asystentów międzykulturowych w szkołach

Asystent międzykulturowy. Rząd pracuje nad programem dofinansowań do zatrudnienia asystentów międzykulturowych w szkołach. Program będzie zawierał trzy moduły. Chodzi o dofinansowanie zatrudnienia asystenta międzykulturowego, realizację różnorodnych form wsparcia na rzecz dobrostanu społeczności szkolnej, a także doskonalenie kadr systemu oświaty. 

ZUS: Do 26 listopada 2024 r. złożono 897,4 tys. wniosków o wakacje składkowe. Przedsiębiorcy mają czas do 30 listopada

Zakład Ubezpieczeń Społecznych poinformował, że do 27 listopada 2024 r. złożono 897,4 tys. wniosków o wakacje składkowe. Przedsiębiorcy mają czas do 30 listopada na złożenie wniosków o wakacje składkowe.

Który polityk to powiedział? Ten QUIZ to wyzwanie – sprawdź swoją wiedzę!
Politycy z racji swojej działalności często są autorami wypowiedzi, które zapadają w pamięć i następnie są przez lata cytowane. Spróbuj powiązać zaprezentowane cytaty z konkretnymi osobami. Który polityk to powiedział? Zacznijmy od klasyki.
Idą Święta. Jak rozliczyć wynagrodzenie nauczyciela w okresie między Świętami? Urząd wyjaśnia

Na pytanie o rozliczenie godzin ponadwymiarowych za okres przerwy świątecznej odpowiedziała Regionalna Izba Obrachunkowa w Białymstoku. Brak jest bowiem podstaw dla twierdzenia, że w okresie przerwy świątecznej w realizacji zajęć, ustalonej odgórnie przepisami prawa powszechnie obowiązującego (rozporządzeniem w sprawie organizacji roku szkolnego) nauczyciel pozostawał w gotowości do wykonywania pracy, bowiem w okresie jej trwania nie są realizowane zajęcia dydaktyczne, wychowawcze i opiekuńcze, a co za tym idzie nie zaistniała realna możliwość do świadczenia pracy. Nie można więc przyjąć, że nauczyciel mógł wyrażać gotowość do świadczenia pracy a niemożność jej wykonania spowodowana została przez pracodawcę.

REKLAMA

Premier D. Tusk i min. edukacji B. Nowacka. Podwyżki pensji nauczycieli bez udziału polityków

Mają to być „podwyżki stabilne i niezależne od jakiejkolwiek władzy”. Prawdopodobnie szefowa MEN zapowiedziała wdrożenie rozwiązań podobnych do tych ze słynnego projektu obywatelskiej nowelizacji Karty Nauczyciela - według projektu (prace trwają w Sejmie) wynagrodzenie nauczycieli ma być powiązane z bieżącymi podawanymi przez GUS danymi o wysokości przeciętnego wynagrodzenia w Polsce. Jest kilka miar tego wynagrodzenia, a cały system zależy od tego, jaką Sejm przyjmie relację procentową między wynagrodzeniem przeciętnym w gospodarce (według GUS) a pensją nauczyciela dyplomowanego (100%?, 90%, 80%). 

Samorządy: Strefy płatnego parkowania w miastach poniżej 100 tys. mieszkańców

Miasta liczące mniej niż 100 tys. mieszkańców będą mogły ustanawiać śródmiejskie strefy płatnego parkowania – taką zmianę przepisów proponują posłowie. Jeśli zmiana wejdzie w życie, to samorządy będą mogły ustalić wyższe opłaty za parkowanie w centrum miejscowości.

REKLAMA