REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Szczepienia przeciwko COVID-19 – nowy harmonogram, więcej punktów szczepień w drugim kwartale 2021 r.

Szczepienia przeciwko COVID-19 – nowy harmonogram, więcej punktów szczepień w drugim kwartale 2021 r.
Szczepienia przeciwko COVID-19 – nowy harmonogram, więcej punktów szczepień w drugim kwartale 2021 r.
Agencja Gazeta

REKLAMA

REKLAMA

Szczepienia przeciwko COVID-19 mają znacznie przyspieszyć. W kwietniu 2021 roku zmieni się harmonogram szczepień, zasady kwalifikacji a także lista miejsc w których będzie można otrzymać szczepionkę. Gdzie będą wykonywane szczepienia? Kto będzie mógł kwalifikować do szczepienia? Kiedy zapisy dla osób z poszczególnych roczników?

Liczba szczepionek przeciwko COVID-19 w Polsce od kwietnia 2021 r.

Minister Michał Dworczyk zapowiedział, że w kwietniu na pewno przyjedzie do Polski ponad 5 mln szczepionek. Natomiast deklaracje mówią o tym, że może to być nawet 7 mln. szczepionek. Oznacza to, że nie powinno być problemu z ich dostępnością. W związku z tym rząd wprowadza zmiany, które mają znacznie usprawnić i przyspieszyć Narodowy Program Szczepień.

REKLAMA

Nowe punkty szczepień 2 kwartał 2021

W celu przyspieszenia programu szczepień wyznaczono nowe punkty i miejsca szczepień. Minister Michał Dworczyk podkreślił, że szkieletem systemu będą szpitale tymczasowe, a w każdym powiecie, w którym jest szpital będzie jeden szpital tradycyjny, który będzie realizował szczepienia oraz jeden punkt prowadzony przez samorząd w każdym powiecie.

W drugim kwartale 2021 roku szczepienia przeciwko COVID-19 będą mogły odbywać się więc także w:

  • szpitalach tymczasowych
  • 1 szpitalu i 1 punkcie samorządowym w każdym powiecie
  • u samodzielnych ratowników medycznych i pielęgniarek
  • punktach drive thru
  • zakładach pracy - jeśli pracodawca będzie miał min. 500 osób do zaszczepienia i zorganizuje zespół i zabezpieczenie
  • aptekach
  • przychodniach Podstawowej Opieki Zdrowotnej.

Kwalifikacja do szczepień - zmiany

W drugim kwartale zmieni się proces kwalifikacji do szczepień. Kwalifikacja na szczepienie będzie wykonywana na podstawie kwestionariusza i wstępnego wywiadu wypełnionego i podpisanego samodzielnie przez pacjenta. Dopiero w razie jakichś wątpliwości pacjent zostanie skierowany do lekarza.

Kto będzie kwalifikował do szczepień?

W II kwartale tego roku kwalifikować do szczepień będą jednak już nie tylko lekarze, ale również: stomatolodzy, felczerzy, pielęgniarki, położne, ratownicy medyczni, diagności, farmaceuci, fizjoterapeuci, asystenci medyczni oraz studenci ostatniego roku studiów medycznych.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Kto może szczepić przeciwko COVID-19?

Do tej pory szczepionkę podawali lekarze, stomatolodzy, położne, pielęgniarki, ratownicy medyczni oraz felczerzy. W II kwartale tego roku do tej grupy dołączą również diagności laboratoryjni, farmaceuci, fizjoterapeuci i studenci ostatniego roku studiów medycznych.

Zapisy na szczepienia kwiecień 2021

Rząd zdecydował się zrezygnować z II i III etapu szczepień na rzecz szczepień populacyjnych. Od 12 kwietnia 2021 r. rejestracja osób z rocznika 1962. Następnie zarejestrować się będą mogły kolejne roczniki. Każdego dnia będzie uruchamiana kolejna grupa. Prawdopodobnie w maju zostaną uwolnione szczepienia dla wszystkich.

Nowy harmonogram szczepień kwiecień 2021

Rejestracja na szczepienia przeciwko koronawirusowi będzie prowadzona zgodnie z harmonogramem:

  • 12 kwietnia – rocznik 1962,
  • 13 kwietnia – rocznik 1963,
  • 14 kwietnia – rocznik 1964,
  • 15 kwietnia – rocznik 1965,
  • 16 kwietnia – rocznik 1966,
  • 17 kwietnia – rocznik 1967,
  • 19 kwietnia – rocznik 1968,
  • 20 kwietnia – rocznik 1969,
  • 21 kwietnia – rocznik 1970,
  • 22 kwietnia – rocznik 1971,
  • 23 kwietnia – rocznik 1972.

Wybór szczepionki przeciwko COVID-19

Na tym etapie nie jest przewidywana możliwość wyboru szczepionki. Każda z dostępnych szczepionek jest skuteczna oraz bezpieczna.

Źródło: infor.pl/KPRM

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code

    © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

    Sektor publiczny
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    Refundowane leczenie dla ciężarnych kobiet chorych na SMA już od 1 kwietnia

    Bardzo dobra wiadomość dla dorosłych kobiet chorych na SMA. Od 1 kwietnia refundowane będzie leczenie nusinersenem dla kobiet chorych na rdzeniowy zanik mięśni będących w ciąży – zdecydowało Ministerstwo Zdrowia. Dzięki temu pacjentki nie będą musiały przerywać tej terapii. Jesteśmy jednym z pierwszych krajów, które będą leczyły kobiety w ciąży chore na SMA.

    W dniach 29-31 marca utrudnienia w stolicy w związku z wielkanocnymi procesjami. Gdzie?

    Już od piątku i przez cały świąteczny weekend w Warszawie, w związku z procesjami i drogami krzyżowymi ruch na drogach będzie utrudniony albo chwilowo wstrzymany.  

    Tutaj lepiej nie jechać na Wielkanoc. Zatrzęsienie turystów

    Planujesz Wielkanoc we Włoszech? Spodziewaj się tłumów. Od Wielkiej Soboty do poświątecznego wtorku turyści zarezerwowali we Włoszech ponad 7 milionów noclegów. To więcej niż w poprzednich latach. 

    Wybory samorządowe 2024. 29 marca upływa ważny termin dla niepełnosprawnych i starszych wyborców

    Piątek to ostatni dzień, w którym wyborcy z niepełnosprawnością i osoby starsze mogą złożyć wniosek o głosowanie przez pełnomocnika w wyborach samorządowych.

    REKLAMA

    Jak stosować rozporządzenie o pracach domowych? Co jest jasne? Co budzi wątpliwości? [min B. Nowacka, 1 kwietnia 2024 r.]

    Wątpliwości dotyczą trzech definicji wykorzystanych w rozporządzeniu - nauczyciela i uczniowie nie mają wskazówek jak je rozumieć i stosować.

    Rozbijanie garnka na plecach i chłostanie rózgą. Znasz te stare kaszubskie zwyczaje wielkanocne?

    Jak kiedyś obchodzono Wielkanoc na Kaszubach? Czym był tzw. Płaczëbóg? Co jadano na świąteczne śniadanie? 

    Znasz te wielkanocne zwyczaje z Górnego Śląska? Jeden z nich jest na krajowej liście niematerialnego dziedzictwa kulturowego

    Jakie zwyczaje wielkanocne panują na Górnym Śląsku? Niektóre z nich znane są tylko w jednej miejscowości. Słyszeliście o paleniu żuru, kulaniu jaj czy bramie z wydmuszek? 

    Dentysta na NFZ 2024 – jakie zabiegi? Jeszcze w tym roku więcej świadczeń gwarantowanych! [projekt rozporządzenia]

    Chyba większość osób leczy w Polsce zęby prywatnie, ale trzeba wiedzieć, że można to zrobić również w ramach ubezpieczenia zdrowotnego, czyli – jak to się mówi potocznie „na NFZ”. Lista takich refundowanych świadczeń stomatologicznych jest całkiem długa. Trzeba tylko znaleźć dentystę (stomatologa), który ma podpisaną umowę z NFZ na udzielanie świadczeń stomatologicznych. Przedstawiamy listę świadczeń gwarantowanych (refundowanych przez NFZ) z zakresu leczenia stomatologicznego obowiązujących teraz, a także informujemy o projekcie rozporządzenia, które ma wydłużyć listę tych świadczeń - najprawdopodobniej jeszcze w 2024 roku.

    REKLAMA

    Bilety na EURO 2024 dla kibiców z Polski - sprzedaż od 28 marca. Gdzie można kupić? Jakie ceny?

    W dniu 28 marca 2024 r. o godzinie 14.00 rozpocznie się sprzedaż biletów dla kibiców reprezentacji Polski na turniej finałowy piłkarskich mistrzostw Europy Euro 2024. Sprzedaż potrwa do 8 kwietnia i prowadzona jest wyłącznie przez UEFA. Będzie dostępna na portalu euro2024.com.

    Rusza program "Aktywna Szkoła" 2024

    Rusza program "Aktywna Szkoła" 2024 - informuje Ministerstwo Sportu i Turystyki. Wnioski samorządy przygotują we współpracy ze szkołami. Program ma na celu aktywizację społeczności wokół obiektów sportowych, które były dotychczas niedostępne.

    REKLAMA