REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Kancelaria Prezydenta: zwiększyć udział mieszkańców w pracach samorządu

REKLAMA

W Kancelarii Prezydenta trwają prace nad projektem wzmacniającym udział mieszkańców w funkcjonowaniu działań samorządu terytorialnego - poinformował we wtorek minister w Kancelarii Olgierd Dziekoński. Bronisław Komorowski może złożyć projekt w tej sprawie w nowej kadencji Sejmu.

Dziekoński przedstawił na konferencji w Pałacu Prezydenckim wyniki badania "Polacy o samorządzie, władzach lokalnych oraz propozycji wzmocnienia udziału mieszkańców w funkcjonowaniu samorządu", które - na zlecenie Kancelarii Prezydenta - przeprowadził TNS OBOP.

REKLAMA

"Wniosek ogólny jest taki, że Polacy chcą uczestniczyć w funkcjonowaniu społeczności lokalnej, angażować się w jej sprawy, ale też byliby zadowoleni ze zmian, które pozwoliłyby bardziej efektywnie ten udział prezentować" - podkreślił Dziekoński.

REKLAMA

Jak poinformował, w Kancelarii trwają prace nad projektem ustawy zakładającym wzmocnienie udziału mieszkańców w funkcjonowaniu działań samorządu terytorialnego. Jego aktualna wersja, po konsultacjach społecznych, została zamieszczona na stronie KPRP. "Ten projekt ustawy ma nie tylko obudzić w nas ducha samorządności, ale sprawić byśmy się poczuli bardziej gospodarzami swoich lokalnych społeczności" - podkreślił.

Dziekoński pytany, kiedy prezydent złoży projekt ustawy w Sejmie, odpowiedział, że projekt, jaki został umieszczony na stronie internetowej nie jest wersją ostateczną. "Mamy nadzieję, że w tym okresie do powołania nowego Sejmu będzie jeszcze trochę uwag. Chcemy, aby była taka możliwość, by pan prezydent mógł podjąć decyzję ws. skierowania tego projektu natychmiast po powołaniu nowego Sejmu" - zaznaczył.

Jak mówił, przeprowadzone na zlecenie KPRP badania wskazują m.in., że obecnie obywatele często mają poczucie, że "wybrali władze, ale niekoniecznie nie zawsze są usatysfakcjonowani z tego wyboru i mają poczucie, że nie uczestniczą w lokalnych sprawach, które dzieją się w okresie tych czterech lat". "Projekt dla obywatela da realną możliwość faktyczną możliwość oddziaływania w okresie międzywyborczym na sprawy dziejące się z gminie, powiecie i województwie" - zaznaczył.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Czytaj także: Co daje komunikacja i partycypacja społeczna>>

REKLAMA

Według Dziekońskiego, istotą przygotowywanego projektu jest to, że konsultacje społeczne będą realizowane w taki sposób, jaki zaproponują rady gminy. "Natomiast zasady konsultacji określane przez rady gminy muszą uwzględniać możliwie powszechny udział wszystkich mieszkańców gminy" - zaznaczył.

Pytany, nad czym jeszcze prezydent pracuje obecnie, jeśli chodzi o sprawy społeczne, odpowiedział: "W tej chwili pracujemy również nad znacznie bardziej istotną kwestią, która była przedmiotem Forum Debaty Publicznej, a mianowicie zasady stanowienia prawa".

Minister zwrócił uwagę, iż często podnoszona jest kwestia tego, że prawo w Polsce zbyt łatwo ulega zmianie, przekształcaniu, że "bardzo często jest traktowane nieco w kategoriach instrumentalnych i tym samym nie budzi poczucia stabilności". "A tym samym system stanowienia prawa prawdopodobnie jest nie najlepszy, skoro takie jest odczucie społeczne" - ocenił. Jak dodał, Forum Debaty Publicznej, które odbyło się w maju, wskazało że jest potrzeba rozpoczęcia prac nad zmianą zasad stanowienia prawa.

Autopromocja

"I znów, jak w przypadku udziału mieszkańców mamy dwie płaszczyzny - jedna płaszczyzna norm prawnych - prawdopodobnie byłaby to zmiana konstytucji, takie były rekomendacje uczestniczących w tym spotkaniu, zarówno RPO, jak i prezesa Sądu Najwyższego czy Trybunału Konstytucyjnego" - mówił. Jak dodał, skoro z ich strony padały tego rodzaju postulaty, "to wydaje się, że zmiana konstytucji czy rozważenie zmian w konstytucji w tym zakresie jest konieczne". "Ale z drugiej strony - praktyka działania" - dodał.

Dziekoński, omawiając badania przeprowadzone na zlecenie Kancelarii, podkreślił, że Polacy pytani byli w nich m.in. o to, czy działalność radnych jest ważna dla funkcjonowania i rozwoju miejscowości. "Aż 75 proc. obywateli jest przekonanych, że radni są potrzebni dla funkcjonowania lokalnych swych społeczności. To bardzo wysoki współczynnik wskazujący na duży poziom zaufania do wybranych przez siebie przedstawicieli swoich władz lokalnych" - zaznaczył minister. Na tak postawione pytanie 15 proc. badanych odpowiedziało, że nie; 8 proc. - "trudno powiedzieć". 2 proc. respondentów stwierdziło, że radni "nie mają żadnego udziału w funkcjonowaniu samorządu".

Pytano także o udział w konsultacjach społecznych. Według badania, jedynie 17 proc. ankietowanych kiedykolwiek brało udział w konsultacjach społecznych. 81 proc. badanych nie brało w nich udziału; 2 proc. - nie pamięta.

Jednocześnie ponad połowa badanych (56 proc.) zadeklarowała, że jeśli byłyby prowadzone konsultacje społeczne, to wzięliby w nich udział. Jedna czwarta (25 proc.) respondentów, opowiedziała negatywnie; 10 proc. uzależniło swój udział od spraw, jakich będą dotyczyły konsultacje. 9 proc. badanych na pytanie o chęć udziału w konsultacjach odpowiedziało: "nie wiem".

Polacy pytani też byli, czy wzięliby udział w wyborach samorządowych, gdyby odbywały się w najbliższą niedzielę. 61 proc. respondentów potwierdziło; 31 proc. - zaprzeczyło; 8 proc. - odpowiedziało "nie wiem".

Według Dziekońskiego, bardzo ciekawe jest to, że aż 82 proc. respondentów uważa, iż konsultacje powinny być prowadzone nawet wtedy, jeżeli spowodowałyby wydłużenie realizacji inwestycji bądź podjęcia decyzji. "Oznacza to, że ludzie wolą mieć decyzję podejmowaną po głębszym namyśle niż taką szybszą" - ocenił.

Dane przedstawione na konferencji pochodzą z dwóch badań. Pierwsze zrealizowano w dniach 6-10 maja na losowej reprezentatywnej próbie 1005 Polaków w wieku 15 lat i więcej. Drugie - w dniach 21-27 czerwca na ogólnopolskiej losowej reprezentatywnej próbie 1000 osób w wieku 18 lat i więcej. Jak zaznaczył Dziekoński, wyniki badań zostały przedstawione po raz pierwszy, a bardziej szczegółowe wyniki zostaną zamieszczone na stronie Kancelarii.

Czytaj także: Dialog z mieszkańcami przy tworzeniu planów miejscowych>>

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: PAP
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Sektor publiczny
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Dodatek osłonowy wraca w 2024 r.! 2,3 mld do wydania! Dla 7 mln rodzin. Poprzednio do 1437,50 zł! Ile dostaną w 2024 r.? [druk sejmowy nr 72]

  Dodatek osłonowy ma być wypłacony jednorazowo do końca czerwca 2024 r. Projekt ustawy złożyli posłowie (druk sejmowy nr 72). I nie są to posłowie PIS, a mający większość posłowie KO i Polski 2050 - TD.

  Koszt miesięcznego utrzymania studenta wynosi średnio 3 867 zł. Coraz więcej żaków się zadłuża

  O ile wzrosło miesięczne utrzymanie studenta? Jaki procent studentów bierze pod uwagę rezygnację z kształcenia z przyczyn materialnych? Na jaką kwotę średnio zadłużony jest student? 

  Kiedy zgłosić się do okulisty, a kiedy do optometrysty?

  Wady i choroby oczu dotykają coraz więcej osób. Przyczynia się do tego również nadmierna ekspozycja na ekrany oraz brak profilaktyki. Kiedy umówić się na badanie wzroku z optometrystą, a kiedy konieczna jest wizyta u lekarza okulisty wyjaśnia ekspert.

  Cząstkowy raport komisji ds. rosyjskich wpływów: W czasie rządów D.Tuska Służba Kontrwywiadu Wojskowego uległa wpływom Rosji

  Służba Kontrwywiadu Wojskowego uległa wpływom Rosji. Zaistniał rosyjski wpływ na polski kontrwywiad. Korzystając ze zgody premiera D. Tuska na współpracę podpisano porozumienie między SKW i FSB - to główne tezy cząstkowego raportu Państwowej Komisji do spraw badania wpływów rosyjskich na bezpieczeństwo wewnętrzne Rzeczypospolitej Polskiej w latach 2007-2022 przedstawione przez jej członków w środę 29 listopada 2023 r. na konferencji prasowej.

  REKLAMA

  Rząd Tuska już 11 grudnia? Marszałek Hołownia: tego dnia M. Morawiecki wygłosi expose i będzie głosowanie nad wotum zaufania

  W dniu 11 grudnia o godzinie 10 premier M. Morawiecki wygłosi expose; ok. godz. 15 powinno nastąpić głosowanie nad wotum zaufania dla rządu - powiedział 29 listopada 2023 r. marszałek Sejmu Szymon Hołownia. Następnie, jak wyjaśnił, ogłosi przerwę, w której będzie oczekiwał na zgłoszenie kandydatur na premiera w drugim konstytucyjnym kroku.

  Rząd ostrzega przed "zaświadczeniami na druku MEN/MEiN". Ministerstwo nie wydaje takich dokumentów na potwierdzenie kwalifikacji po kursach

  Zaświadczenie o ukończeniu kursu jest wydawane przez organizatora kursu i potwierdza wyłącznie uczestnictwo w danym kursie, nie zaświadcza o uzyskanych efektach kształcenia i kwalifikacjach - informuje MEiN. 

  Zamrożenie cen prądu, gazu i ciepła do połowy 2024 roku na koszt Orlenu? D.Obajtek: dziś opozycja powoduje spadek wartości Orlenu o ponad 5,5 mld zł

  29 listopada 2023 r. na platformie X prezes Orlenu Daniel Obajtek napisał: - Najpierw opozycja atakowała fuzje, potem zapowiadała rozbijanie koncernu, a dziś powoduje spadek wartości Orlenu o ponad 5,5 mld zł. Odniósł się w ten sposób do doniesień medialnych, że zamrożenie cen prądu, gazu i ciepła dla gospodarstw domowych do połowy 2024 roku odbędzie się na koszt Orlenu.

  Jak przechowywać leki? Jak je prawidłowo przyjmować? Czym jest wielolekowość?

  W ramach "Środy z Profilaktyką" NFZ przypomniał, jak prawidłowo przechowywać i przyjmować leki oraz przybliżył temat wielolekowości. Co trzeci Polak po 65. roku życia przyjmuje wiele leków oraz suplementów diety jednocześnie.

  REKLAMA

  Przyznanie świadczenia wspierającego – 32 obszary codziennego funkcjonowania osoby niepełnosprawnej [rozporządzenie, test 32 czynności]

  Ocena 32 czynności związanych z obszarami codziennego funkcjonowania osoby niepełnosprawnej.

  Jest rozporządzenie w sprawie ustalania poziomu potrzeby wsparcia. Dz.U. poz. 2581 [świadczenie wspierające, osoby niepełnosprawne, PDF]

  Rozporządzenie reguluje szczegóły przyznawania punktów osobom niepełnosprawnym przez wojewódzkie zespoły do spraw orzekania o niepełnosprawności.

  REKLAMA