Gmina nie wydaje decyzji w sprawie świadczenia za zakwaterowanie uchodźców z Ukrainy
REKLAMA
REKLAMA
Zmiany wprowadza ustawa z 8 kwietnia 2022 r. o zmianie ustawy o pomocy obywatelom Ukrainy w związku z konfliktem zbrojnym na terytorium tego państwa oraz niektórych innych ustaw.
REKLAMA
Decyzja o świadczeniu za zakwaterowanie uchodźców
Nowelizacja wprowadza regułę, że w sprawach świadczenia pieniężnego za zakwaterowanie uchodźców, o którym mowa w art. 13 ust. 1 specustawy o pomocy obywatelom Ukrainy:
- nie wydaje się decyzji administracyjnych oraz
- nie stosuje się przepisów ustawy z dnia 14 czerwca 1960 r. – Kodeks postępowania administracyjnego.
Jaki sąd rozstrzyga spór o świadczenie za zakwaterowanie Ukraińców?
W razie sporu dotyczącego świadczenia pieniężnego, o którym mowa powyżej, podmiot, który złożył wniosek o jego przyznanie, może wystąpić z powództwem o świadczenie przeciwko gminie właściwej do rozpoznania wniosku.
Czy świadczenie za zakwaterowanie Ukraińców podlega egzekucji?
Nie, świadczenie za zakwaterowanie Ukraińców nie podlega egzekucji.
Obowiązują tu dwie reguły:
- w sprawie o ww. świadczenie, nie można dochodzić innych roszczeń.
- świadczenie pieniężne nie podlega egzekucji na podstawie przepisów ustawy z dnia 17 listopada 1964 r. – Kodeks postępowania cywilnego oraz przepisów ustawy z dnia 17 czerwca 1966 r. o postępowaniu egzekucyjnym w administracji (Dz. U. z 2022 r. poz. 479)
Jak rząd uzasadnił zmiany przepisów o świadczeniu za zakwaterowanie Ukraińców?
W uzasadnieniu do projektu nowelizacji czytamy:
„(…) dodanie w art. 13 ust. 1a -1d – ma na celu rozstrzygniecie, iż w sprawach dotyczących świadczeń za zapewnienie zakwaterowania i wyżywienia obywatelom Ukrainy nie mają zastosowania przepisy ustawy z dnia 14 czerwca 1960 r. – Kodeks postępowania administracyjnego (Dz. U. z 2021 r. poz. 735, z późn. zm.) oraz ustawy z dnia 17 listopada 1964 r. – Kodeks postepowania cywilnego (Dz. U. z 2021 r. poz. 1805, z późn. zm.) oraz nie są wydawane decyzje administracyjne. Ewentualne wynikłe na tym tle spory pomiędzy podmiotami zapewniającymi zakwaterowania i wyżywienia a gminą będą rozstrzygać sądy powszechne. Natomiast dodawany ust. 1b przewiduje wyłączenie spod egzekucji administracyjnej i sądowej świadczeń wypłacanych podmiotom, o których mowa w art. 13 ust. 1 ustawy, tj. podmiotom, które zapewnią zakwaterowanie i wyżywienie obywatelom Ukrainy, którzy przybyli na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej bezpośrednio z terytorium Ukrainy w związku z działaniami wojennymi prowadzonymi na terytorium tego państwa.”
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.