REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Wojewodowie badają uchwały dotyczące opłat za przedszkola

Subskrybuj nas na Youtube

REKLAMA

Wojewodowie badają uchwały gmin dotyczące opłat za przedszkola. Część uchwał została już przez nich uchylona w całości lub części, jeśli nie były zgodne z prawem. Dotyczy to jednak nie samej wysokości opłat wynikającej z uchwał, ale mechanizmów ich ustalania.

Wynika tak z informacji zebranych we wtorek przez PAP w Urzędach Wojewódzkich.

REKLAMA

W ubiegłym tygodniu premier Donald Tusk po spotkaniach m.in. z minister edukacji i wiceminister finansów zapowiedział, że zobowiąże wojewodów, by ocenili każdą z samorządowych uchwał w sprawie kosztów pobytu w przedszkolach w czasie przekraczającym bezpłatny pięciogodzinny wymiar oraz by sprawdzili, czy "nie ma w nich żadnej treści, która byłaby nadużyciem".

REKLAMA

"Opiniowanie i weryfikowanie uchwał samorządów jest stałą kompetencją nadzorczą wojewody i robimy to stale. Do tej pory wpłynęły do nas 234 uchwały, z których z powodu niezgodności z prawem uchylonych zostało 20" - poinformowała PAP rzeczniczka prasowa wojewody mazowieckiego Ivetta Biały. Do wojewody mazowieckiego do tej pory wpłynęły 234 uchwały.

Prawnicy wojewody śląskiego zakwestionowali 12 uchwał samorządów, dotyczących odpłatności za przedszkola. "Chodzi głównie o zasady dotyczące przebywania dzieci w przedszkolu powyżej bezpłatnych pięciu godzin oraz sposoby kształtowania odpłatności w tym zakresie" - powiedziała rzeczniczka wojewody śląskiego Marta Malik.

Wątpliwości dotyczą m.in. sytuacji, kiedy gminy sztywno wyznaczyły bezpłatne pięć godzin np. między 9 a 14, a dziecko przebywa w przedszkolu od 7 rano (za dwie godziny rodzice muszą zapłacić), ale jest odbierane przed 14. Zastrzeżenia dotyczą także dodatkowych opłat, pobieranych w sytuacji, gdy dziecko nie zostanie odebrane w deklarowanym wcześniej czasie oraz sytuacji, gdy opłaty są zryczałtowane i nie są zwracane w przypadku nieobecności dziecka w przedszkolu.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

REKLAMA

W sprawie przedszkoli wojewoda śląski wysłał we wtorek dwa listy: do szefowej resortu edukacji Katarzyny Hall oraz do wójtów, burmistrzów i prezydentów miast woj. śląskiego. W obydwu pismach wskazuje na wątpliwości prawne, związane z obowiązywaniem nowych regulacji dotyczących przedszkoli.

"W liście do samorządowców wojewoda zwrócił m.in. uwagę, że niezgodne z prawem regulacje znajdują się także w umowach cywilno-prawnych, narzucanych rodzicom przez przedszkola. Wojewoda nie ma możliwości wnikania w te umowy w ramach nadzoru prawnego. Tymczasem - jak wynika z docierających do nas sygnałów - to tam znajdują się nieodpowiednie zapisy" - powiedziała Malik.

Czytaj także: MEN przeciwko nierealnym opłatom za przedszkola>>

Wojewoda zwrócił się także do samorządowców, by odpowiedzialnie kształtowali opłaty za przedszkola i poprosił o dokumenty, opracowania i kalkulacje, na podstawie których ustalono opłaty. Znaczące podwyżki opłat wojewoda uznał zza nieuzasadnione.

Zdaniem wojewody małopolskiego około 70 ze 140 uchwał podjętych przez małopolskie samorządy dotyczących opłat za przedszkola jest wadliwych. Podobnie jak w województwie mazowieckim i śląskim, najczęściej kwestionowane są zapisy dotyczące wprowadzenia stałych opłat ryczałtowych zamiast podania ceny za każdą godzinę oraz braku możliwości zwrotu pieniędzy w przypadku nieobecności dziecka w przedszkolu.

Według Wandy Trojan z biura prasowego Małopolskiego Urzędu Wojewódzkiego, 30 gmin po interwencji wojewody zmieniło swoje uchwały zgodnie z przedstawionymi wskazówkami, wobec 11 uchwał skierowano skargi do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego, a około 30 jest w trakcie wyjaśniania.

Jak poinformowano w biurze prasowym wojewody zachodniopomorskiego, spośród ok. 80 uchwał dotyczących opłat w przedszkolach wojewoda uchylił 12, z czego niektóre w całości, pozostałe w części. W toku są jeszcze dwa postępowania w sprawie uchwał. Uchylono m.in. uchwały takich gmin jak: Szczecin, Wolin, Gryfino, Nowogard, Dobra, Choszczno, Białogard, Wałcz gmina, Łobez, Sianów, Rewal i Rąbino. Wszczęte, a jeszcze nie zakończone postępowania dotyczą Chociwla i Kamienia Pomorskiego.

Czytaj także: Przepisy o dodatkowych opłatach za przedszkola trafią do TK>>

Jak poinformował rzecznik wojewody wielkopolskiego Tomasz Stube, od 1 września 2010 roku wielkopolskie samorządy podjęły 182 uchwały w sprawie opłat za przedszkola prowadzone przez gminę. Wojewoda zakwestionował 33 uchwały; w 29 przypadkach wojewoda wydał prawomocne rozstrzygnięcia nadzorcze, trzy rozstrzygnięcia nie są jeszcze prawomocne, a w stosunku do jednej uchwały toczy się obecnie postępowanie nadzorcze.

W województwie warmińsko-mazurskim rady gmin podjęły 67 uchwał, dotyczących wysokości opłat za przedszkola. Rzecznik wojewody Edyta Wrotek powiedziała, że w 14 przypadkach jest już prawomocne rozstrzygnięcie nadzorcze o uchyleniu tych uchwał z powodu uchybień formalno-prawnych.

"Dwa rozstrzygnięcia wojewody jeszcze się nie uprawomocniły, a w 6 kolejnych przypadkach trwa nadal postępowanie nadzorcze" - powiedziała Wrotek. Jak dodała, wojewoda nie wystąpił dotychczas do żadnej z gmin z apelem o obniżenie opłaty za tzw. ponadprogramową godzinę pobytu dziecka w przedszkolu.

Wojewoda podlaski zakwestionował 10 uchwał podjętych przez gminy - poinformowała rzeczniczka wojewody Joanna Gaweł. W czterech z tych przypadków wojewoda zakwestionował uchwały, bo samorządy nieprawidłowo - wstecznie - określiły okres ich obowiązywania. Dotyczyło to uchwał w gminach: Czyżew, Szczuczyn, Jasionówka oraz w miejskiej gminie Sejny. Wojewoda zakwestionował też uchwały samorządów: Białegostoku, Czyżewa, miasta Sejny, Puńska i Stawisk oraz Łap, gdyż nieprawidłowo określono w nich kwestie zwrotu pieniędzy za nieobecność dziecka w przedszkolu. Dotychczas do wojewody podlaskiego wpłynęły uchwały w sprawie opłat w przedszkolach od 45 samorządów.

Wojewoda lubelska uchyliła m.in. zapis w uchwale rady miejskiej w Lublinie mówiący, że z opłat za pobyt dzieci w przedszkolu powyżej pięciu godzin zwolnieni będą rodzice posiadający co najmniej troje dzieci na utrzymaniu. W ocenie nadzoru wojewody taki przepis narusza konstytucyjną zasadę równości wobec prawa, bo doprowadzać może do sytuacji, w której np. rodzice o dużych dochodach mający na utrzymaniu troje dzieci są zwolnieni z opłat, a nie byłaby zwolniona matka samotnie wychowująca dwójkę dzieci.

Wojewoda uchyliła też uchwałę gminy Ryki dotyczącą stosowania ulg za opłaty w przedszkolach w zależności od liczby dzieci. Samorząd odwołał się do sądu. Sąd administracyjny w Lublinie przyznał rację wojewodzie stwierdzając m.in., że w stosunku do rodzin wielodzietnych istnieją inne formy wsparcia, które umożliwiają im pokrycie dodatkowych kosztów pobytu dziecka w przedszkolu.

Czytaj także: Za co pobierane są opłaty w przedszkolu gminnym>>

W województwie świętokrzyskim na 62 nowe uchwały w sprawie opłat za przedszkola, z powodów formalno-proceduralnych unieważniono 5. W sprawie 15 uchwał toczy się jeszcze postępowanie.

Na polecenie premiera wojewodowie mają nie tylko przeanalizować pod kątem prawa uchwały gmin dotyczące opłat za przedszkola i uchylić te, które okażą się niezgodne z prawem, ale także zebrać dane z wszystkich gmin dotyczące nowych opłat. Z danych tych ma powstać raport dla premiera.

Tusk zaapelował też do samorządów, by same zweryfikowały wysokość opłat - jeśli ich wysokość nie wynika z realnych kosztów pobytu dzieci w przedszkolach.

We wtorek prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz poinformowała o projekcie wprowadzającym inną stawkę za godzinę pobytu dziecka w przedszkolu; głosowanie nad nową uchwałą ma się odbyć 22 września.

Wcześniej, bo już w czwartek Rada Miejska Biskupca (woj. warmińsko-mazurskie) ma przeprowadzić głosowanie nad uchwałą w sprawie niższych opłat. Od początku września z powodu drastycznej podwyżki opłat trwa tam okupacja przez rodziców budynku przedszkola.

Zapisz się na newsletter
Śledź na bieżąco nowe inicjatywy, projekty i ważne decyzje, które wpływają na Twoje życie codzienne. Zapisz się na nasz newsletter samorządowy.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: PAP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Sektor publiczny
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Koniec pobłażania dla agresji wobec lekarzy – nowe wytyczne Prokuratora Generalnego [PDF]

Wzrost liczby przypadków agresji wobec pracowników ochrony zdrowia skłonił Prokuratora Generalnego do wydania jednoznacznych wytycznych w sprawie prowadzenia postępowań karnych w takich sprawach. Naczelna Izba Lekarska z zadowoleniem przyjęła tę decyzję, podkreślając, że to efekt długofalowych działań środowiska lekarskiego na rzecz poprawy bezpieczeństwa.

Stanowisko NIL z 2023 r. ws. biorezonansu

W przestrzeni publicznej coraz częściej pojawiają się doniesienia o stosowaniu terapii biorezonansu magnetycznego – metody, która zyskuje popularność zarówno wśród zwolenników medycyny alternatywnej, jak i osób poszukujących niekonwencjonalnych sposobów leczenia różnych dolegliwości. Przypominamy stanowisko Rady Ekspertów Naczelnej Izby Lekarskiej z sierpnia 2023 r.

Nawet 80 km/h. Tak pędzą dzieciaki na hulajnogach

Coraz więcej dzieci trafia do szpitali z poważnymi urazami po wypadkach na elektrycznych hulajnogach – alarmuje Mateusz Struś asystent z Oddziału Neurochirurgii Dziecięcej, Dziecięcego Szpitala Klinicznego WUM. Jego zdaniem główną przyczyną jest nadmierna prędkość oraz brak kasków, a nieletni pacjenci często osiągają na własnych hulajnogach nawet 70–80 km/h.

Sześć wsi w Polsce stanie się miastem od początku 2026 roku. Wiemy już które

Od 1 stycznia 2026 r. roku w Polsce przybędzie sześć miast. Tak wynika z założeń projektu rozporządzenia Rady Ministrów w sprawie ustalenia granic niektórych gmin i miast, nadania niektórym miejscowościom statusu miasta oraz zmiany nazwy gminy (RD214), które zostały opublikowane 14 lipca 2025 r. w wykazie prac legislacyjnych rządu. Nastąpi też 6 zmian dotyczących ustalenia granic gmin, 9 zmian dotyczących ustalenia granic miast i jedna zmiana nazwy miasta.

REKLAMA

126 mln zł na lądowiska dla SOR. Rusza nabór na dofinansowanie z Funduszu Medycznego

Ministerstwo Zdrowia ogłosiło nowy konkurs w ramach Funduszu Medycznego: „Dotacja na modernizację lub budowę lądowisk dla śmigłowców przy szpitalnych oddziałach ratunkowych (SOR)”. Program ma na celu poprawę dostępności i bezpieczeństwa transportu lotniczego pacjentów w stanach zagrożenia życia. Szpitale będą mogły otrzymać nawet 97% dofinansowania na budowę lub modernizację lądowisk. Nabór wniosków rozpocznie się 31 lipca 2025 roku.

420 tys. osób otrzymało świadczenia w ramach renty wdowiej, wydano 51,3 tys. decyzji odmownych

Już blisko 420 tys., osób otrzymało rentę wdowią. Zakład Ubezpieczeń Społecznych wypłacił na ten cel ponad 1,4 mld zł brutto, z czego prawie 150 mln zł to kwota, o którą wzrosły wypłaty w związku ze zbiegiem świadczeń.

Kiedy kompleksowy remont linii średnicowej w Warszawie? Minister wskazał kluczowe terminy i zakres prac. Stację Warszawa Powiśle zastąpią dwa nowe przystanki osobowe

W dniu 9 lipca 2025 r. minister infrastruktury – w odpowiedzi na interpelację poselską – udzielił obszernych informacji odnośnie terminów i zakresu modernizacji kolejowej linii średnicowej w Warszawie. Okazuje się, że jako pierwsza (w latach 2026-2029) będzie realizowana część wschodnia linii średnicowej (na praskim brzegu Wisły). Natomiast w drugim etapie (po 2030 r.) zmodernizowana będzie część zachodnia: od stacji Warszawa Zachodnia (bez samej stacji), przez stacje Warszawa Ochota, Warszawa śródmieście do ul. Wybrzeże Szczecińskie. Co ważne, w tym drugim etapie powstaną dwie nowe stacje w rejonie ronda de Gaulle’a oraz pomiędzy ul. Solec i Wybrzeże Kościuszkowskie a obecny przystanek Warszawa Powiśle zostanie na stałe wyłączony z użytkowania. Także w drugim etapie modernizacji zostanie przebudowany tunel średnicowy i most średnicowy na Wiśle.

Rolnicy dostaną własnego rzecznika? PSL składa projekt ustawy

Klub Polskiego Stronnictwa Ludowego złożył w Sejmie projekt ustawy, której głównym celem jest powołanie nowej instytucji – Rzecznika Praw Rolników. Funkcję tę miałby każdorazowo pełnić Prezes Krajowej Rady Izb Rolniczych, co – według autorów projektu – ma zagwarantować niezależność i bliskość tej roli wobec środowisk rolniczych.

REKLAMA

Odwołanie od decyzji administracyjnej. Najważniejsze informacje

Wiele życiowych spraw załatwianych jest decyzją administracyjną. Może to być np. zameldowanie na pobyt stały lub czasowy, przyznanie lub odmowa zasiłku rodzinnego, cofnięcie świadczeń z MOPS, przyjęcie lub nieprzyjęcie dziecka do przedszkola albo szkoły, określenie wysokości podatku od nieruchomości, pozwolenie na budowę, zajęcie pasa drogowego, zasiłków z tytułu choroby i macierzyństwa, świadczeń z ubezpieczeń społecznych.

Coraz więcej Polaków regularnie podróżuje koleją. Dokąd i jak często jeździmy pociągiem?

Kolej w Polsce przeżywa rozkwit – w ubiegłym roku odnotowano rekordową liczbę przejazdów. Aż 45% Polaków deklaruje sympatię do tego środka transportu, szczególnie młodzi (16–24 lata) i mieszkańcy Pomorza, którzy podróżują średnio 33 razy rocznie. Jaka jest najczęściej uczęszczana trasa? W jakie dni Polacy najczęściej kupują bilety? Jaki rodzaj pociągu preferują?

REKLAMA