REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jaka kara za fałszywe oświadczenie we wniosku o dodatek węglowy? Co grozi sprytnym wnioskodawcom?

Tomasz Król
prawnik - prawo pracy, cywilne, gospodarcze, administracyjne, podatki, ubezpieczenia społeczne, sektor publiczny
Jaka kara za fałszywe oświadczenie we wniosku o dodatek węglowy?
Jaka kara za fałszywe oświadczenie we wniosku o dodatek węglowy?
Infor.pl

REKLAMA

REKLAMA

W naszym domu mieszkają trzy rodziny. Parter to teściowie (rodzina pierwsza), piętro to brat i jego żona z dzieckiem (rodzina druga) oraz obok mieszkam ja z dzieckiem po rozwodzie (rodzina trzecia). Złożyliśmy trzy osobne wnioski o dodatek węglowy na łączną kwotę 9000 zł. Jak uzyskać tą kwotę?

To typowe pytanie na forach internetowych.

REKLAMA

Odpowiedź prawnika na nie jest zawsze taka sama:

Dodatek węglowy o łącznej wartości 9000 zł mogą otrzymać trzy rodziny opisane w pytaniu, o ile każda spełnia przesłanki osobnego gospodarstwa domowego:

1) członkowie rodziny pozostają ze sobą w faktycznym związku (nie muszą być spokrewnione),

2) wspólnie zamieszkują i

3) gospodarują.

REKLAMA

Dodatek węglowy nie jest bowiem wypłacany według formuły "Jeden piec węglowy = jeden dodatek węglowy". Dlatego w przypadku spełnienia ww. przesłanek każda rodzina - niezależnie, ile ich mieszka pod tym samym adresem - ma prawo do osobnego dodatku węglowego. Warunkiem jest, aby nieruchomość była ogrzewana węglem, co potwierdza wpis w CEEB.

Ta konstrukcja prawna wynika z tego, że w przypadku większej liczby rodzin w jednym mieszkaniu / domu, rośnie zużycie węgla zimą. Więc rząd uznał, że będzie odpowiadało sprawiedliwości przyznanie większych pieniędzy na dom zamieszkały przez kilka rodzin.

Przykład

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Porównajmy dwa domy jednopiętrowe jednorodzinne o powierzchni użytkowej 160 m2. W pierwszym mieszka trzyosobowa rodzina (mąż, żona, syn). W drugim dwie takie rodziny - każda na osobnym piętrze. W domu zamieszkałym tylko przez jedną rodzinę jest możliwe wyłączenie z użytkowania pierwszego piętra. Zużycie węgla w sezonie 2022 r./2023 r. będzie więc niższe niż w drugim domu.

Z przykładu wynika, że istnieje więc logiczne wytłumaczenie, dlaczego kilka gospodarstw domowych mieszkających w domach ma prawo do osobnego dodatku węglowego od jednego pieca.

Jaka kara za fałszywe oświadczenie we wniosku o dodatek węglowy?

Zaskoczyła skala zjawiska składania kilku wniosków o dodatek węglowy spod jednego adresu. Dlatego prawnicy coraz częściej ostrzegają przed formułką z wniosku o dodatek węglowy: "Informacje przedstawione we wniosku o wypłatę dodatku węglowego składa się pod rygorem odpowiedzialności karnej za składanie fałszywych oświadczeń – zgodnie z art. 3 ust. 4 ustawy z 5 sierpnia 2022 r. o dodatku węglowym (Dz.U. poz. 1692)." I zwracają uwagę, że na tej podstawie złożenie fałszywego oświadczenia we wniosku o dodatek węglowy zagrożone jest karą pozbawienia wolności od 6 miesięcy do lat 8. Niższa kara jest możliwa, jeżeli fałszywe oświadczenie zostało złożone w obawie przed odpowiedzialnością karną grożącą sprawcy lub najbliższym mu osobom. To zupełnie nieprawdopodobna sytuacja, aby składający wniosek węglowy kłamał w nim bo bał się odpowiedzialności karnej.

Kara tylko wtedy, gdy wnioskodawca wiedział o ryzyku kary

Odpowiedzialność karna za fałszywe oświadczenie jest możliwa tylko wtedy, gdy osoba składająca wniosek o dodatek węglowy została o tym poinformowana. I ten warunek jest tu w sposób jednoznaczny spełniony. Ta informacja jest zawarta nie tylko w ustawie o dodatku węglowym, ale w dwóch miejscach wniosku o ten dodatek:

Pierwsze miejsce to część tytułowa wniosku:

dodatek węglowy

Infor.pl

Drugie miejsce to informacja nad rubryką do złożenia podpisu przez wnioskodawcę:

dodatek węglowy (2)

Infor.pl

Aktywny wzór wniosku o wypłatę dodatku węglowego z Inforlex.pl

ustawa z dnia 5 sierpnia 2022 r. o dodatku węglowym Dz.U. 2022 poz. 1692

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Sektor publiczny
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Rządowi brakuje pieniędzy na służby: Policję, SG, PSP i SOP. Co z programem modernizacyjnym?

Cały czas mamy sytuację niepełnego pokrycia w budżecie wydatków na służby (chodzi o Policję, Straż Graniczną, Państwową Straż Pożarną i Służbę Ochrony Państwa) - poinformował 23 lipca 2024 r. podczas sejmowej Komisji Administracji i Spraw Wewnętrznych wiceszef MSWiA Czesław Mroczek. Dodał, że w najbliższym czasie przedstawione zostaną propozycje na kolejne lata.

Przeszło 854 mln zł na Sejm w 2025 r. Podwyżki dla posłów i wszystkich pracowników Kancelarii Sejmu. Wzrosną też ryczałty na biura poselskie

Budżet Kancelarii Sejmu na 2025 r. ma wynieść 854 mln 258 tys. zł - to ponad 80 mln więcej niż w 2024 roku. W dniu 23 lipca 2024 r. sejmowa komisja regulaminowa, spraw poselskich i immunitetowych pozytywnie zaopiniowała projekt budżetu Kancelarii Sejmu na 2025 rok. Szef Kancelarii Sejmu Jacek Cichocki poinformował, że w 2025 roku nastąpi wzrost wynagrodzeń wszystkich pracowników Kancelarii Sejmu a także posłów.

Zmiany w finansowaniu ochotniczych straży pożarnych. Znamy plany ministerstwa

Wiceszef MSWiA Wiesław Leśniakiewicz przekazał, że w resorcie trwają prace nad nowelizacją rozporządzenia ws. przyznawania rekompensaty pieniężnej oraz wyrównania do wysokości rekompensaty wypłacanej strażakowi ratownikowi ochotniczej straży pożarnej.

Zmiany w wynagradzaniu pracowników samorządowych wchodzą w życie 1 sierpnia 2024 r. Pensje od 4000 zł do 6200 zł

1 sierpnia wejdzie w życie znowelizowane rozporządzenie w sprawie wynagradzania pracowników samorządowych. Ale na wyższe pensje można liczyć przy pensjach należnych od 1 lipca. 

REKLAMA

Polaków ubywa, takie są fakty. Dane GUS pokazują co się dzieje, jest coraz gorzej

Polaków jest coraz mniej. W porównaniu z poprzednim rokiem liczba ludności w Polsce zmniejszyła się o prawie 130 tys. osób. Spadek liczby ludności zanotowano w 14 województwach i w 270 powiatach. Takie dane podał Główny Urząd Statystyczny (GUS).

Tragiczne dane z weekendu - wypadki i utonięcia

Statystyki z minionego weekendu są zatrważające. W niedzielę w pięciu wypadkach śmiertelnych zginęło 5 osób, łącznie w weekend zginęło 11 osób. 17 osób utonęło.

Nie żartuj, że masz bombę w walizce, nie zostawiaj bagażu bez opieki. Mandaty są surowe

Pozostawienie na lotnisku bagaży bez opieki staje się plagą. Straż Graniczna od początku czerwca interweniowała już 125 razy. Nałożono mandaty na łączna kwotę 11 tys. zł.

Globalna awaria systemów Microsoft. Czy mamy się czym martwić w Polsce?

Wicepremier, minister cyfryzacji Krzysztof Gawkowski uspokaja, że obecnie w Polsce systemy infrastruktury informatycznej działają płynnie. 

REKLAMA

Jak uczniowie Szkoły w Chmurze poradzili sobie z maturą? "Wyniki są dramatyczne"

Kilkanaście procent polskich maturzystów nie zdało egzaminu maturalnego. Jak poszło uczniom Szkoły w Chmurze? 

Coraz większa liczba dzieci ukraińskich w polskich szkołach

Od 1 września 2024 r. do polskich szkół może pójść między 20 tys. a 60 tys. ukraińskich dzieci - szacuje Paulina Chrostowska z Centrum Edukacji Obywatelskiej. Zdaniem nauczycieli największym wyzwaniem w edukacji uczniów z doświadczeniem migracji jest bariera językowa.

REKLAMA