Jaka kara za fałszywe oświadczenie we wniosku o dodatek węglowy? Co grozi sprytnym wnioskodawcom?
REKLAMA
REKLAMA
To typowe pytanie na forach internetowych.
REKLAMA
Odpowiedź prawnika na nie jest zawsze taka sama:
Dodatek węglowy o łącznej wartości 9000 zł mogą otrzymać trzy rodziny opisane w pytaniu, o ile każda spełnia przesłanki osobnego gospodarstwa domowego: 1) członkowie rodziny pozostają ze sobą w faktycznym związku (nie muszą być spokrewnione), 2) wspólnie zamieszkują i 3) gospodarują. |
REKLAMA
Dodatek węglowy nie jest bowiem wypłacany według formuły "Jeden piec węglowy = jeden dodatek węglowy". Dlatego w przypadku spełnienia ww. przesłanek każda rodzina - niezależnie, ile ich mieszka pod tym samym adresem - ma prawo do osobnego dodatku węglowego. Warunkiem jest, aby nieruchomość była ogrzewana węglem, co potwierdza wpis w CEEB.
Ta konstrukcja prawna wynika z tego, że w przypadku większej liczby rodzin w jednym mieszkaniu / domu, rośnie zużycie węgla zimą. Więc rząd uznał, że będzie odpowiadało sprawiedliwości przyznanie większych pieniędzy na dom zamieszkały przez kilka rodzin.
Przykład
Porównajmy dwa domy jednopiętrowe jednorodzinne o powierzchni użytkowej 160 m2. W pierwszym mieszka trzyosobowa rodzina (mąż, żona, syn). W drugim dwie takie rodziny - każda na osobnym piętrze. W domu zamieszkałym tylko przez jedną rodzinę jest możliwe wyłączenie z użytkowania pierwszego piętra. Zużycie węgla w sezonie 2022 r./2023 r. będzie więc niższe niż w drugim domu.
Z przykładu wynika, że istnieje więc logiczne wytłumaczenie, dlaczego kilka gospodarstw domowych mieszkających w domach ma prawo do osobnego dodatku węglowego od jednego pieca.
Jaka kara za fałszywe oświadczenie we wniosku o dodatek węglowy?
Zaskoczyła skala zjawiska składania kilku wniosków o dodatek węglowy spod jednego adresu. Dlatego prawnicy coraz częściej ostrzegają przed formułką z wniosku o dodatek węglowy: "Informacje przedstawione we wniosku o wypłatę dodatku węglowego składa się pod rygorem odpowiedzialności karnej za składanie fałszywych oświadczeń – zgodnie z art. 3 ust. 4 ustawy z 5 sierpnia 2022 r. o dodatku węglowym (Dz.U. poz. 1692)." I zwracają uwagę, że na tej podstawie złożenie fałszywego oświadczenia we wniosku o dodatek węglowy zagrożone jest karą pozbawienia wolności od 6 miesięcy do lat 8. Niższa kara jest możliwa, jeżeli fałszywe oświadczenie zostało złożone w obawie przed odpowiedzialnością karną grożącą sprawcy lub najbliższym mu osobom. To zupełnie nieprawdopodobna sytuacja, aby składający wniosek węglowy kłamał w nim bo bał się odpowiedzialności karnej.
Kara tylko wtedy, gdy wnioskodawca wiedział o ryzyku kary
Odpowiedzialność karna za fałszywe oświadczenie jest możliwa tylko wtedy, gdy osoba składająca wniosek o dodatek węglowy została o tym poinformowana. I ten warunek jest tu w sposób jednoznaczny spełniony. Ta informacja jest zawarta nie tylko w ustawie o dodatku węglowym, ale w dwóch miejscach wniosku o ten dodatek:
Pierwsze miejsce to część tytułowa wniosku:
Drugie miejsce to informacja nad rubryką do złożenia podpisu przez wnioskodawcę:
ustawa z dnia 5 sierpnia 2022 r. o dodatku węglowym Dz.U. 2022 poz. 1692
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.