REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Sprzeczne informacje we wnioskach o dodatek węglowy i osłonowy. Co grozi?

Tomasz Król
prawnik - prawo pracy, cywilne, gospodarcze, administracyjne, podatki, ubezpieczenia społeczne, sektor publiczny
Dodatek węglowy a dodatek osłonowy. Kara za nieprawdę we wniosku o dodatek węglowy
Dodatek węglowy a dodatek osłonowy. Kara za nieprawdę we wniosku o dodatek węglowy
Media

REKLAMA

REKLAMA

Pytanie: W styczniu 2022 r. we wniosku o dodatek osłonowy zaznaczyłam, że tworzę gospodarstwo domowe z mężem (50 lat) i synem (28 lat). W sierpniu wniosek o dodatek węglowy złożyłam bez wskazywania w nim syna – syn złożył osobny wniosek o dodatek węglowy. Napisał w nim, że tworzy jednoosobową rodzinę mieszkając pod tym samym adresem, co rodzice. Syn bowiem wciąż mieszka z nami. Czy grożą nam jakieś sankcje za sprzeczność wniosku o dodatek osłonowy i wniosków o dodatek węglowy?

Odpowiedź: Jest możliwa odpowiedzialność karna w przypadku sprzeczności między wnioskami o:

REKLAMA

  1. dodatek osłonowy i
  2. dodatek węglowy.

Jest to odpowiedzialność za złożenie fałszywego oświadczenia. Pod takim rygorem składa się wniosek o przyznanie dodatku węglowego. Taki sam rygor dotyczył wniosku o dodatek osłonowy.

Kara pozbawienia wolności jest możliwa w wymiarze od 6 miesięcy do 8 lat.

Prokurator musi udowodnić, że wnioskodawca świadomie podał nieprawdę we wniosku o dodatek węglowy. W praktyce jest to możliwe tylko w przypadkach ekstremalnego nadużycia prawa.

W większości przypadków twierdzenie oskarżonego, że nie zrozumiał trudnej, nie występującej w codziennym użyciu definicji "gospodarstwo domowe", wystarczy do uwolnienia od odpowiedzialności karnej.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Sprzeczność między wnioskami o dodatek osłonowy i węglowy

Odpowiedzialność karna nie grozi w przypadku, gdy zmiany składu rodziny są uzasadnione zmianami, jakie zaszły między złożeniem obu wniosków o dodatki.

Przykład

Styczeń 2022 r. - został złożony jeden wniosek o dodatek osłonowy dla rodziny 5-osobowej. Skład gospodarstwa domowego: mąż (50 lat) i żona (50 lat), syn (25 lat), córka (24 lata).

Sierpień 2022 r. - zostały złożone trzy wnioski o dodatek węglowy. Pierwszy wniosek złożyli mąż i żona. Drugi syn, który skończył studia i rozpoczął w czerwcu 2022 r. pracę (pensja 3600 zł netto). Trzeci wniosek: córka ze świeżo poślubionym mężem.

We wnioskach o dodatki są inne składy rodzin (spod tego samego adresu). W rodzinie zaszły jednak zmiany uzasadniające tą różnicę.

Jeżeli jednak nie ma uzasadnień do zmiany we wniosku o dodatek węglowy stanu gospodarstwa domowego przedstawionego we wniosku o dodatek osłonowy, jest możliwa odpowiedzialność karna.

Jaka grozi odpowiedzialność za nieprawdę we wniosku o dodatek węglowy?

Art. 233 § 6 k.k. reguluje zasady kary za przestępstwa złożenia fałszywego oświadczenia. Z przepisu wynika, że za podanie nieprawdy we wniosku o przyznanie dodatku węglowego grozi kara pozbawienia wolności od 6 miesięcy do lat 8.

Odpowiedzialność karna grozi w przypadku złożenia przez syna wniosku o dodatek węglowy z informacją, że tworzy samodzielną rodzinę. A tak naprawdę wciąż tworzy rodzinę z Panią i mężem.

Kiedy można otrzymać dwa dodatki węglowe (6000 zł) na jeden adres?

REKLAMA

Syn ma prawo otrzymać osobno od rodziców 3000 zł dodatku węglowego. Musi jednak być osobą samotnie zamieszkującą i gospodarującą (jako gospodarstwo domowe jednoosobowe). Syn nie musi wykazywać tego żadnymi dokumentami w momencie składania wniosku. Obowiązek ten urealni się tylko w przypadku sprawdzenia przez gminę przesłanek otrzymania dodatku węglowego. Wiedzą powszechną jest, że szereg gmin deklaruje, że nie będzie tego robić. Z uwagi na skalę zainteresowania dodatkiem węglowym gminy nie są w stanie skontrolować wszystkich wniosków. Ale takie sprawdzenie może się odbyć nawet kilka lat po przyznaniu świadczenia.

Kłopoty mogą się pojawić, jeżeli tworzycie z synem gospodarstwo domowe wieloosobowe, czyli pozostajecie w faktycznym związku, wspólnie z sobą zamieszkując i gospodarując. A co innego stwierdziliście w dwóch osobnych wnioskach o dodatek węglowy.

W sytuacjach wątpliwych prawie zawsze można znaleźć pośrednie dowody wskazujące na dwa odrębne gospodarstwa domowe w domu zamieszkałym przez syna i jego rodziców. W zależności od sytuacji np. takim dowodem może być to, że syn:

1) buduje (mieszkając czasowo z rodzicami) własny dom systemem gospodarskim,

2) nabył mieszkanie w systemie "dziura w ziemi" i czeka na jego ukończenie,

3) kupił samochód bez udziału środków finansowych rodziców i nie są oni współwłaścicielami samochodu,

4) pokrywa osobno od rodziców wydatki "na życie" (jedzenie, odzież, samochód),

5) syn jest w trakcie rozwodu i wyprowadził się z mieszkania wynajmowanego z żoną,

6) syn stracił pracę i wrócił do rodzinnego domu.

Aktywny wzór wniosku o wypłatę dodatku węglowego z Inforlex.pl

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Sektor publiczny
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Rekordowa liczba pasażerów z lotniska Chopina

Ponad 2 mln odprawionych w ciągu miesiąca pasażerów. To rekord, który padł w czerwcu na lotnisku Chopina. Z szacunków wynika, ze w całym roku ta liczba będzie wynosić 20 mln. 

Darmowe potańcówki w Warszawie

Wracają potańcówki na Grochowskiej. Od 12 lipca mieszkańcy dzielnicy Praga-Południe i okolic będą mogli tańczyć do muzyki z różnych stron świata. 

Koncert życzeń związków nauczycielskich: 500 zł dodatku za wychowawstwo, 15% lub 20% podwyżki w 2025 roku, 4 dni urlopu na żądanie, zmiany w zastępstwach, odprawach, godzinach ponadwymiarowych i inne postulaty

Związek Nauczycielstwa Polskiego i  Prezydium Krajowej Sekcji Oświaty i Wychowania NSZZ "Solidarność" wystosowały 10 lipca 2024 r. odrębne pisma do Ministerstwa Edukacji Narodowej zawierające obszerne listy spraw wymagających pilnego uregulowania. Są to odpowiedzi na ustalenia grupy roboczej ds. wynagradzania nauczycieli z 26 czerwca br. działającej w ramach Zespołu ds. pragmatyki zawodowej nauczycieli. Czego domagają się związkowcy?

Mięsak. Poznaj objawy tego nowotworu

Mięsak to rzadki nowotwór. Stanowi około 1% wszystkich nowotworów u dorosłych i około 15% u dzieci. Lipiec to miesiąc poświęcony budowaniu świadomości na temat mięsaków. Warto wiedzieć, czym są te nowotwory, jakie dają objawy i jak ważna jest szybka diagnoza. 

REKLAMA

Czy warto iść na tradycyjne studia w 2024 roku? Gdzie zdobyć praktyczne umiejętności przydatne w pracy?

Dziś coraz więcej osób kwestionuje sens tradycyjnego modelu akademickiego, który koncentruje się głównie na zdobywaniu wiedzy teoretycznej, bez jednoczesnego zapewnienia praktycznych umiejętności przydatnych na rynku pracy. Także rosnące koszty edukacji oraz obawy o przyszłe zatrudnienie skłaniają młodych ludzi do poszukiwania alternatywnych ścieżek rozwoju zawodowego, takich jak kursy, szkolenia praktyczne czy praca zdalna. Czy warto zatem jeszcze iść na tradycyjne studia?

Dyrektor CKE: Będą zmiany w maturach i egzaminie ósmoklasisty w 2025 r. Rok szkolny 2024/2025: Odchudzona o 20% podstawa programowa

Dyrektor Centralnej Komisji Egzaminacyjnej Marcin Smolik w rozmowie z Polską Agencją Prasową udzielił informacji odnośnie zmian w maturach i egzaminie ósmoklasisty wynikających z uszczuplenia podstawy programowej od roku szkolnego 2024/2025. Najwięcej zmian ma być na egzaminie maturalnym z języka polskiego, tak pisemnym, jak i ustnym, np. znacznie skrócona zostanie lista pytań jawnych.

Min. Sikorski: kilka tysięcy osób w Polsce zgłosiło się do Legionu Ukraińskiego. Polska zapewnia sprzęt i szkolenie

Kilka tysięcy osób zarejestrowało się już w Polsce, aby dołączyć do Legionu Ukraińskiego, czyli nowej ukraińskiej ochotniczej jednostki wojskowej - poinformował minister spraw zagranicznych Radosław Sikorski podczas Forum Publicznego NATO, zorganizowanego przy okazji szczytu tej organizacji w Waszyngtonie.

Od piątku utrudnienia w Warszawie

W piątek kierowcy w stolicy napotkają utrudnienia na Wale Miedzeszyńskim i moście Poniatowskiego. 

REKLAMA

Poprawka matury w sierpniu 2024

Kiedy jest poprawka matury w sierpniu 2024 roku? Kiedy jest poprawkowa matura pisemna, a kiedy ustna? Co trzeba zrobić, aby przystąpić do terminu poprawkowego? Wyników można spodziewać się we wtorek 10 września 2024 r.

Siedem wsi w Polsce stanie się miastem od początku 2025 roku. Wiemy już które

Od 1 stycznia 2025 r. roku w Polsce przybędzie siedem miast. Tak wynika z założeń projektu rozporządzenia Rady Ministrów w sprawie ustalenia granic niektórych gmin i miast, nadania niektórym miejscowościom statusu miasta oraz zmiany siedziby władz gminy, które zostały opublikowane 9 lipca 2024 r. w wykazie prac legislacyjnych rządu. Nastąpi też 7 zmian dotyczących ustalenia granic gmin i 11 zmian dotyczących ustalenia granic miast.

REKLAMA