REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Rada seniorów w jednostkach samorządu terytorialnego

Dr Ewa Maria Włodyka
dr Ewa Włodyka, naukowiec i wykładowca w dyscyplinie nauk o polityce i administracji, samorządowiec-praktyk
Rada seniorów w jednostkach samorządu terytorialnego
Rada seniorów w jednostkach samorządu terytorialnego
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Wykluczenie seniorów w powiatach i województwach? Możliwe rozwiązanie [Analiza].

Rady seniorów w samorządzie gminnym

Ustawy samorządowe, tj. ustawa o samorządzie gminnym z 1990r., ustawa o samorządzie powiatowym z 1999r. i ustawa o samorządzie województwa z tego samego roku w różny sposób regulują tworzenie rad seniorów przy organie wykonawczym:

REKLAMA

1) wójcie, burmistrzu lub prezydencie miasta w gminach;

2) zarządzie powiatu w powiecie i

3) zarządzie województwa w województwie samorządowym.

Rada seniorów jako organ opiniodawczy (analogicznie do zadań wskazanych we wszystkich trzech ustawach dla młodzieżowych rad) wprost wymieniona jest jako możliwa do utworzenia jedynie na poziomie gminy – w dodatku w sposób fakultatywny.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zmiany dotyczyć mają na poziomie gminy art. 5c ustawy o samorządzie gminnym. Przepis ten wskazuje na to, że gmina sprzyja solidarności międzypokoleniowej oraz tworzy warunki do pobudzania aktywności obywatelskiej osób starszych w społeczności lokalnej m.in. poprzez tworzenie rad seniorów. Do tej pory to rada gminy, z własnej inicjatywy lub na wniosek zainteresowanych środowisk, może (więc jednocześnie nie musi) utworzyć gminną radę seniorów, nadając jej statut. Gminna rada seniorów ma charakter konsultacyjny, doradczy i inicjatywny. Z takiej możliwości do tej pory skorzystało około 350 spośród prawie 2,5 tys. gmin.

Poselski projekt zmian ustaw samorządowych - czy zmiany nastąpią już w 2023 roku?

W listopadzie br. poselski (grupa posłów PIS) projekt nowelizacji wszystkich trzech ustaw samorządowych skierowany do opinii Biura Legislacyjnego Kancelarii Sejmu Polskiego. Sam projekt pojawił w wykazie prac legislacyjnych pojawił się już w 2019 roku, przez ten czas przeszedł etap pierwszego czytania w sejmie oraz konsultacji.

Rady seniorów - obowiązkowe?

REKLAMA

Zmiany w nich zawarte umożliwią nie tylko powoływanie rad seniorów również na szczeblu powiatowym oraz wojewódzkim, ale i zakładają obligatoryjność ich powoływania na każdym szczeblu jednostek samorządu terytorialnego przy spełnieniu określonych warunków.

Przewiduje on również dodanie do ustaw samorządowych przepisów przewidujących pokrycie przez samorząd kosztów działalności rady seniorów, w szczególności możliwość przyznania diety lub zwrotu kosztów podróży członków rady.

Z wnioskiem o powołanie rady seniorów mogą występować osoby powyżej 60. roku życia (nie mniej niż 50 osób w gminie do 20 tys. mieszkańców i 100  w większych). Co ciekawe, według  interpretacji sądowej  nie można uzależniać członkostwa w takim ciele ze względu na wiek. Np. gminna rada seniorów składać się miała w myśl dotychczasowych zapisów z przedstawicieli  osób starszych oraz podmiotów działających na ich rzecz. Kolejno, rada gminy (w tym i miasta oraz miasta na prawach powiatu) będzie zobligowana do rozpatrzenia wniosku o powołanie rady seniorów w terminie nie dłuższym niż 3 miesiące.

Rady seniorów w powiatach i województwach

REKLAMA

Analogiczne rozwiązania zaproponowano odnośnie rad seniorów na poziomie powiatów i województw, z tym że rada powiatu będzie zobowiązana do utworzenia powiatowej rady seniorów na wniosek co najmniej 150 mieszkańców powyżej 60 roku życia (w powiecie do 100tys. mieszkańców) lub 250 mieszkańców (w powiecie powyżej 100 tys. mieszkańców). Z kolei sejmik województwa zobligowany będzie do powołania wojewódzkiej rady seniorów, gdy zawnioskuje o to co najmniej 500 mieszkańców tego województwa (z uwzględnieniem ich wieku podobnie jak w gminach i powiatach) w przypadku województw do 2 mln mieszkańców lub 800 mieszkańców w województwach większych.

W uzasadnieniu projektu podkreślono, że projektowane zmiany „wniosą pozytywne skutki społeczne, ponieważ rady seniorów odgrywają istotną rolę w przygotowaniu społeczności lokalnych na zmiany wynikające z uwarunkowań demograficznych.”

Podobną historię ma podparcie normatywne funkcjonowania młodzieżowych rad w polskim samorządzie-od lat dziewięćdziesiątych powstawały bez bezpośredniego wskazania ustawowego, następnie umocowanie takie pojawiało się w nowelizacjach początkowo ustawy gminnej, następnie powiatowej i wojewódzkiego samorządu terytorialnego. Stąd intencją ustawodawcy wydaje się być ujednolicenie dotychczasowych przepisów i wyrównanie reprezentacyjności osób starszych i ich przedstawicieli w kreowaniu polityk publicznych. Powoływane rady seniorów stanowi realizację zasady subsydiarności, ujętej w preambule do Konstytucji RP oraz w art. 4 ust. 3 Europejskiej Karty Samorządu Lokalnego

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Sektor publiczny
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
W Tatrach ratownicy ogłosili zagrożenie lawinowe pierwszego stopnia

Pierwszy stopień zagrożenia lawinowego ogłosili w czwartek ratownicy TOPR. Obowiązuje od wysokości 1800 m n.p.m. Mogą samoistnie schodzić małe i średnie lawiny. 

Będą pieniądze na budowę i przystosowanie schronów. Nawet 6 mld zł rocznie

Szef MSWiA Tomasz Siemoniak poinformował, że ok. 6 mld zł rocznie będzie przeznaczonych na budowę i przystosowanie schronów w samorządach. Niebawem na ten cel zostanie przekazanych 0,15 pkt proc. PKB.

Znów rekord odprawionych pasażerów z Lotniska Chopina. Dokąd latamy najczęściej?

W ciągu 10 miesięcy Lotnisko Chopina odprawiło ponad 18 mln pasażerów. Tylko w październiku Okęcie odprawiło blisko 1,9 mln podróżnych. Najwięcej osób podróżowało w niedzielę, 6 października – 68 tys. 883.

Rośnie liczba ubezpieczonych cudzoziemców. Na koniec października było ich 1 mln 191 tys. [Dane ZUS]

Zakład Ubezpieczeń Społecznych poinformował o wzroście liczby ubezpieczonych cudzoziemców. Jak wynika z najnowszych danych ZUS, na koniec października 2024 r. do ubezpieczeń społecznych w ZUS było zgłoszonych 1 mln 191 tys. cudzoziemców.

REKLAMA

MEN: Jest 27 000 nauczycieli religii. 45% poradzi sobie z ograniczeniem godzin religii z 2 do 1 tygodniowo [Wykaz]

MEN podał informacje o liczbie katechetów w Polsce (w tym liczbę katechetów mających uprawnienia do nauki innego przedmiotu). Przeszło 27 000 nauczycieli wiąże swoje zajęcia zawodowe z nauczaniem religii. I taka jest liczba osób, które z niepokojem czekają na ostateczny kształt lekcji religii. Czy min. Barbarze Nowackiej uda się redukcja liczby godzin religii z 2 do 1 tygodniowo? Czy za drugą godzinę odbywającą się np. w salkach katechetycznych rząd wypłaci wynagrodzenia katechetom? Na ogólną liczbą 27 000 katechetów uczyć innego przedmiotu niż religia może 12 304 nauczycieli. 

W Sejmie: Dla krwiodawców nie 2 a 3 dni wolne od pracy. Państwo przejmuje koszt wynagrodzeń [Przykład]

W Sejmie propozycja: Nowy dzień wolny. I to państwo płaci za trzy dni wolnego od pracy dla krwiodawców. Od razu trzeba ocenić szansę na nowelizację przepisów na zerową, ale zobaczmy jak wyglądałyby przepisie po zmianie. I które trzeba zmienić. Może się kiedyś uda?

Szkoły nauczą dzieci odróżniania prawdy od manipulacji. Zmiany w systemie edukacyjnym w celu lepszego wykorzystania narzędzi cyfrowych

Do 2035 r. Polska ma zdrożyć jeden z kamieni milowych KPO - Politykę Cyfrowej Transformacji Edukacji. Chodzi m.in. o przemodelowanie kształcenia tak, by uczyć dzieci odróżniania prawdy od manipulacji, weryfikowania źródeł i korzystania z nich, a także mądrego używania narzędzi sztucznej inteligencji.

Będzie zmiana zasad sporządzania sprawozdań budżetowych. Projekt rozporządzenia w sprawie sprawozdawczości budżetowej

Projektowane nowe rozporządzenie w sprawie sprawozdawczości budżetowej ma dostosować obecne zasady sporządzania sprawozdań do nowej ustawy o dochodach jednostek samorządu terytorialnego. Projekt zawiera m.in. nowe wzory i instrukcje sporządzania sprawozdań składanych przez JST.

REKLAMA

Młodzieżowe Słowo Roku 2024. Znamy finałową dwudziestkę plebiscytu

Na liście 20 słów w plebiscycie na Młodzieżowe Słowo Roku 2024 znalazły się m.in. "aura", "skibidi", "yapping", "czemó" i "womp womp". Organizatorem plebiscytu jest Wydawnictwo Naukowe PWN.

Młodzieżowe Słowo Roku 2024: finałowa 20-ka. Co znaczą te słowa? Można już głosować

Pierwszy etap dziewiątego plebiscytu PWN – Młodzieżowe Słowo Roku – jest już za nami! Dzięki zaangażowaniu głosujących do plebiscytowej bazy trafiło tysiące ciekawych słów i wyrażeń, spośród których Jury wyłoniło finałową dwudziestkę. Teraz czas na kolejną rundę – można już głosować na swoje ulubione słowo! Organizator plebiscytu, Wydawnictwo Naukowe PWN, czeka na głosy tylko do 30 listopada. Już niebawem przekonamy się, które słowo zostanie tym SZCZEGÓLNYM dla współczesnej, młodzieżowej polszczyzny.

REKLAMA