REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Rada seniorów w jednostkach samorządu terytorialnego

Dr Ewa Maria Włodyka
dr Ewa Włodyka, naukowiec i wykładowca w dyscyplinie nauk o polityce i administracji, samorządowiec-praktyk
Rada seniorów w jednostkach samorządu terytorialnego
Rada seniorów w jednostkach samorządu terytorialnego
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Wykluczenie seniorów w powiatach i województwach? Możliwe rozwiązanie [Analiza].

Rady seniorów w samorządzie gminnym

Ustawy samorządowe, tj. ustawa o samorządzie gminnym z 1990r., ustawa o samorządzie powiatowym z 1999r. i ustawa o samorządzie województwa z tego samego roku w różny sposób regulują tworzenie rad seniorów przy organie wykonawczym:

REKLAMA

1) wójcie, burmistrzu lub prezydencie miasta w gminach;

2) zarządzie powiatu w powiecie i

3) zarządzie województwa w województwie samorządowym.

Rada seniorów jako organ opiniodawczy (analogicznie do zadań wskazanych we wszystkich trzech ustawach dla młodzieżowych rad) wprost wymieniona jest jako możliwa do utworzenia jedynie na poziomie gminy – w dodatku w sposób fakultatywny.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zmiany dotyczyć mają na poziomie gminy art. 5c ustawy o samorządzie gminnym. Przepis ten wskazuje na to, że gmina sprzyja solidarności międzypokoleniowej oraz tworzy warunki do pobudzania aktywności obywatelskiej osób starszych w społeczności lokalnej m.in. poprzez tworzenie rad seniorów. Do tej pory to rada gminy, z własnej inicjatywy lub na wniosek zainteresowanych środowisk, może (więc jednocześnie nie musi) utworzyć gminną radę seniorów, nadając jej statut. Gminna rada seniorów ma charakter konsultacyjny, doradczy i inicjatywny. Z takiej możliwości do tej pory skorzystało około 350 spośród prawie 2,5 tys. gmin.

Poselski projekt zmian ustaw samorządowych - czy zmiany nastąpią już w 2023 roku?

W listopadzie br. poselski (grupa posłów PIS) projekt nowelizacji wszystkich trzech ustaw samorządowych skierowany do opinii Biura Legislacyjnego Kancelarii Sejmu Polskiego. Sam projekt pojawił w wykazie prac legislacyjnych pojawił się już w 2019 roku, przez ten czas przeszedł etap pierwszego czytania w sejmie oraz konsultacji.

Rady seniorów - obowiązkowe?

REKLAMA

Zmiany w nich zawarte umożliwią nie tylko powoływanie rad seniorów również na szczeblu powiatowym oraz wojewódzkim, ale i zakładają obligatoryjność ich powoływania na każdym szczeblu jednostek samorządu terytorialnego przy spełnieniu określonych warunków.

Przewiduje on również dodanie do ustaw samorządowych przepisów przewidujących pokrycie przez samorząd kosztów działalności rady seniorów, w szczególności możliwość przyznania diety lub zwrotu kosztów podróży członków rady.

Z wnioskiem o powołanie rady seniorów mogą występować osoby powyżej 60. roku życia (nie mniej niż 50 osób w gminie do 20 tys. mieszkańców i 100  w większych). Co ciekawe, według  interpretacji sądowej  nie można uzależniać członkostwa w takim ciele ze względu na wiek. Np. gminna rada seniorów składać się miała w myśl dotychczasowych zapisów z przedstawicieli  osób starszych oraz podmiotów działających na ich rzecz. Kolejno, rada gminy (w tym i miasta oraz miasta na prawach powiatu) będzie zobligowana do rozpatrzenia wniosku o powołanie rady seniorów w terminie nie dłuższym niż 3 miesiące.

Rady seniorów w powiatach i województwach

REKLAMA

Analogiczne rozwiązania zaproponowano odnośnie rad seniorów na poziomie powiatów i województw, z tym że rada powiatu będzie zobowiązana do utworzenia powiatowej rady seniorów na wniosek co najmniej 150 mieszkańców powyżej 60 roku życia (w powiecie do 100tys. mieszkańców) lub 250 mieszkańców (w powiecie powyżej 100 tys. mieszkańców). Z kolei sejmik województwa zobligowany będzie do powołania wojewódzkiej rady seniorów, gdy zawnioskuje o to co najmniej 500 mieszkańców tego województwa (z uwzględnieniem ich wieku podobnie jak w gminach i powiatach) w przypadku województw do 2 mln mieszkańców lub 800 mieszkańców w województwach większych.

W uzasadnieniu projektu podkreślono, że projektowane zmiany „wniosą pozytywne skutki społeczne, ponieważ rady seniorów odgrywają istotną rolę w przygotowaniu społeczności lokalnych na zmiany wynikające z uwarunkowań demograficznych.”

Podobną historię ma podparcie normatywne funkcjonowania młodzieżowych rad w polskim samorządzie-od lat dziewięćdziesiątych powstawały bez bezpośredniego wskazania ustawowego, następnie umocowanie takie pojawiało się w nowelizacjach początkowo ustawy gminnej, następnie powiatowej i wojewódzkiego samorządu terytorialnego. Stąd intencją ustawodawcy wydaje się być ujednolicenie dotychczasowych przepisów i wyrównanie reprezentacyjności osób starszych i ich przedstawicieli w kreowaniu polityk publicznych. Powoływane rady seniorów stanowi realizację zasady subsydiarności, ujętej w preambule do Konstytucji RP oraz w art. 4 ust. 3 Europejskiej Karty Samorządu Lokalnego

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Sektor publiczny
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Nawet 120 tys. zł na rozwój małego gospodarstwa. Rusza nabór wniosków

Dofinansowanie na rozwój małych gospodarstw. Rusza nabór wniosków, który potrwa od 25 lipca do 22 sierpnia 2024 r. Uzyskane pieniądze rolnik może przeznaczyć m.in. na inwestycje budowlane czy nabycie niezbędnego wyposażenia, maszyn, urządzeń i sprzętów.

Ferie zimowe 2025 – terminy, województwa [TABELA]

Planujesz ferie zimowe w 2025 roku? Znamy już terminy dla wszystkich 16 województw. Są cztery terminy ferii: 20 stycznia-2 lutego, 27 stycznia – 9 lutego, 3-16 luty i 17 lutego – 2 marca. Zaznacz w swoim kalendarzu już dziś.

Kobieta straciła 175 tys. zł, a chciała tylko sprzedać telewizor

Tym razem ofiarą "na pracownika banku" padła 32-letnie mieszkanka Lubina. Kobieta chciała tylko sprzedać telewizor na znanym portalu, w rezultacie straciła 175 tys. zł. 

To było takie proste? Bloomberg: Polska zagroziła blokadą chińskiego eksportu do UE. Teraz spokojniej na granicy z Białorusią

Prezydent Andrzej Duda podczas niedawnej wizyty w Pekinie zagroził Chinom zablokowaniem kluczowego kolejowego szlaku transportowego do UE, by osłabić kryzys migracyjny na granicy polsko-białoruskiej – napisała 24 lipca 2024 r. agencja Bloomberga. To może być przyczyna spadku nielegalnych przekroczeń tej granicy w ostatnich tygodniach.

REKLAMA

Barszcz Sosnowskiego groźny nie tylko po dotknięciu

Barszcz Sosnowskiego (Heracleum sosnowskyi) to jedna z roślin groźnych dla zdrowia. Warto wiedzieć, że nie tylko dotykanie jej jest ryzykowne. Niebezpieczne może być przebywanie w jej otoczeniu. Co zrobić, gdy już dojdzie do oparzenia?

Rządowi brakuje pieniędzy na służby: Policję, SG, PSP i SOP. Co z programem modernizacyjnym?

Cały czas mamy sytuację niepełnego pokrycia w budżecie wydatków na służby (chodzi o Policję, Straż Graniczną, Państwową Straż Pożarną i Służbę Ochrony Państwa) - poinformował 23 lipca 2024 r. podczas sejmowej Komisji Administracji i Spraw Wewnętrznych wiceszef MSWiA Czesław Mroczek. Dodał, że w najbliższym czasie przedstawione zostaną propozycje na kolejne lata.

Przeszło 854 mln zł na Sejm w 2025 r. Podwyżki dla posłów i wszystkich pracowników Kancelarii Sejmu. Wzrosną też ryczałty na biura poselskie

Budżet Kancelarii Sejmu na 2025 r. ma wynieść 854 mln 258 tys. zł - to ponad 80 mln więcej niż w 2024 roku. W dniu 23 lipca 2024 r. sejmowa komisja regulaminowa, spraw poselskich i immunitetowych pozytywnie zaopiniowała projekt budżetu Kancelarii Sejmu na 2025 rok. Szef Kancelarii Sejmu Jacek Cichocki poinformował, że w 2025 roku nastąpi wzrost wynagrodzeń wszystkich pracowników Kancelarii Sejmu a także posłów.

Zmiany w finansowaniu ochotniczych straży pożarnych. Znamy plany ministerstwa

Wiceszef MSWiA Wiesław Leśniakiewicz przekazał, że w resorcie trwają prace nad nowelizacją rozporządzenia ws. przyznawania rekompensaty pieniężnej oraz wyrównania do wysokości rekompensaty wypłacanej strażakowi ratownikowi ochotniczej straży pożarnej.

REKLAMA

Zmiany w wynagradzaniu pracowników samorządowych wchodzą w życie 1 sierpnia 2024 r. Pensje od 4000 zł do 6200 zł

1 sierpnia wejdzie w życie znowelizowane rozporządzenie w sprawie wynagradzania pracowników samorządowych. Ale na wyższe pensje można liczyć przy pensjach należnych od 1 lipca. 

Polaków ubywa, takie są fakty. Dane GUS pokazują co się dzieje, jest coraz gorzej

Polaków jest coraz mniej. W porównaniu z poprzednim rokiem liczba ludności w Polsce zmniejszyła się o prawie 130 tys. osób. Spadek liczby ludności zanotowano w 14 województwach i w 270 powiatach. Takie dane podał Główny Urząd Statystyczny (GUS).

REKLAMA