REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Rada seniorów w jednostkach samorządu terytorialnego

Dr Ewa Maria Włodyka
dr Ewa Włodyka, naukowiec i wykładowca w dyscyplinie nauk o polityce i administracji, samorządowiec-praktyk
Rada seniorów w jednostkach samorządu terytorialnego
Rada seniorów w jednostkach samorządu terytorialnego
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Wykluczenie seniorów w powiatach i województwach? Możliwe rozwiązanie [Analiza].

Rady seniorów w samorządzie gminnym

Ustawy samorządowe, tj. ustawa o samorządzie gminnym z 1990r., ustawa o samorządzie powiatowym z 1999r. i ustawa o samorządzie województwa z tego samego roku w różny sposób regulują tworzenie rad seniorów przy organie wykonawczym:

REKLAMA

1) wójcie, burmistrzu lub prezydencie miasta w gminach;

2) zarządzie powiatu w powiecie i

3) zarządzie województwa w województwie samorządowym.

Rada seniorów jako organ opiniodawczy (analogicznie do zadań wskazanych we wszystkich trzech ustawach dla młodzieżowych rad) wprost wymieniona jest jako możliwa do utworzenia jedynie na poziomie gminy – w dodatku w sposób fakultatywny.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zmiany dotyczyć mają na poziomie gminy art. 5c ustawy o samorządzie gminnym. Przepis ten wskazuje na to, że gmina sprzyja solidarności międzypokoleniowej oraz tworzy warunki do pobudzania aktywności obywatelskiej osób starszych w społeczności lokalnej m.in. poprzez tworzenie rad seniorów. Do tej pory to rada gminy, z własnej inicjatywy lub na wniosek zainteresowanych środowisk, może (więc jednocześnie nie musi) utworzyć gminną radę seniorów, nadając jej statut. Gminna rada seniorów ma charakter konsultacyjny, doradczy i inicjatywny. Z takiej możliwości do tej pory skorzystało około 350 spośród prawie 2,5 tys. gmin.

Poselski projekt zmian ustaw samorządowych - czy zmiany nastąpią już w 2023 roku?

W listopadzie br. poselski (grupa posłów PIS) projekt nowelizacji wszystkich trzech ustaw samorządowych skierowany do opinii Biura Legislacyjnego Kancelarii Sejmu Polskiego. Sam projekt pojawił w wykazie prac legislacyjnych pojawił się już w 2019 roku, przez ten czas przeszedł etap pierwszego czytania w sejmie oraz konsultacji.

Rady seniorów - obowiązkowe?

REKLAMA

Zmiany w nich zawarte umożliwią nie tylko powoływanie rad seniorów również na szczeblu powiatowym oraz wojewódzkim, ale i zakładają obligatoryjność ich powoływania na każdym szczeblu jednostek samorządu terytorialnego przy spełnieniu określonych warunków.

Przewiduje on również dodanie do ustaw samorządowych przepisów przewidujących pokrycie przez samorząd kosztów działalności rady seniorów, w szczególności możliwość przyznania diety lub zwrotu kosztów podróży członków rady.

Z wnioskiem o powołanie rady seniorów mogą występować osoby powyżej 60. roku życia (nie mniej niż 50 osób w gminie do 20 tys. mieszkańców i 100  w większych). Co ciekawe, według  interpretacji sądowej  nie można uzależniać członkostwa w takim ciele ze względu na wiek. Np. gminna rada seniorów składać się miała w myśl dotychczasowych zapisów z przedstawicieli  osób starszych oraz podmiotów działających na ich rzecz. Kolejno, rada gminy (w tym i miasta oraz miasta na prawach powiatu) będzie zobligowana do rozpatrzenia wniosku o powołanie rady seniorów w terminie nie dłuższym niż 3 miesiące.

Rady seniorów w powiatach i województwach

REKLAMA

Analogiczne rozwiązania zaproponowano odnośnie rad seniorów na poziomie powiatów i województw, z tym że rada powiatu będzie zobowiązana do utworzenia powiatowej rady seniorów na wniosek co najmniej 150 mieszkańców powyżej 60 roku życia (w powiecie do 100tys. mieszkańców) lub 250 mieszkańców (w powiecie powyżej 100 tys. mieszkańców). Z kolei sejmik województwa zobligowany będzie do powołania wojewódzkiej rady seniorów, gdy zawnioskuje o to co najmniej 500 mieszkańców tego województwa (z uwzględnieniem ich wieku podobnie jak w gminach i powiatach) w przypadku województw do 2 mln mieszkańców lub 800 mieszkańców w województwach większych.

W uzasadnieniu projektu podkreślono, że projektowane zmiany „wniosą pozytywne skutki społeczne, ponieważ rady seniorów odgrywają istotną rolę w przygotowaniu społeczności lokalnych na zmiany wynikające z uwarunkowań demograficznych.”

Podobną historię ma podparcie normatywne funkcjonowania młodzieżowych rad w polskim samorządzie-od lat dziewięćdziesiątych powstawały bez bezpośredniego wskazania ustawowego, następnie umocowanie takie pojawiało się w nowelizacjach początkowo ustawy gminnej, następnie powiatowej i wojewódzkiego samorządu terytorialnego. Stąd intencją ustawodawcy wydaje się być ujednolicenie dotychczasowych przepisów i wyrównanie reprezentacyjności osób starszych i ich przedstawicieli w kreowaniu polityk publicznych. Powoływane rady seniorów stanowi realizację zasady subsydiarności, ujętej w preambule do Konstytucji RP oraz w art. 4 ust. 3 Europejskiej Karty Samorządu Lokalnego

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Sektor publiczny
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  D. Tusk odblokował unijne pieniądze na polskie KPO [137 mld euro, 600 mld zł]. W przyszłym tygodniu dwie ważne decyzje. von der Leyen: Razem będziemy bronić praworządności w całej Europie

  Przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen oraz premier Belgii Alexander De Croo w piątek 23 lutego 2023 r. rozmawiali w Warszawie z premierem Tuskiem. Przewodnicząca KE poinformowała po spotkaniu, że w przyszłym tygodniu zapadną dwie decyzje ws. funduszy europejskich dla Polski. Uwolnią one do 137 mld euro z funduszu spójności i Funduszu Odbudowy.

  PFRON: Od 1 marca wnioski o samochody dla osób niepełnosprawnych. Dopłata 80% od 150 000 zł albo 85% od 130 000 zł

  Maksymalna wartość samochodu objęta wsparciem wynosi 300 000 zł (osoba niepełnosprawna jest kierowcą) albo 230 000 zł (opiekun jest kierowcą). Muszą to być samochody dostosowane do potrzeb osób korzystających w poruszaniu się wózkiem inwalidzkim.

  Depresja nie wybiera. Ale na dobrostan psychiczny może wpłynąć dieta albo... pies

  23 lutego przypada Międzynarodowy Dzień Walki z Depresją. To dobra okazja do tego, aby przypomnieć sobie, że ta choroba może dotknąć każdego. Gdzie szukać pomocy? Jak poprawić swój dobrostan psychiczny? 

  Stawki uposażenia żołnierzy zawodowych w 2024 roku [Tabela]. Podwyżka z wyrównaniem od 1 stycznia. Rozporządzenie już obowiązuje. Będzie też zmiana dot. dodatków za długoletnią służbę wojskową

  W rozporządzeniu Ministra Obrony Narodowej z 16 lutego 2024 r. w sprawie stawek uposażenia zasadniczego żołnierzy zawodowych zostały określone te stawki ze skutkiem od 1 stycznia 2024 r. Rozporządzenie weszło w życie 21 lutego 2024 r. Od 1 kwietnia 2024 r. będzie też zmiana dot. dodatków za długoletnią służbę wojskową żołnierzy zawodowych.

  REKLAMA

  Będzie zakaz sprzedaży elektronicznych papierosów jednorazowych. Już 64% młodzieży miało do czynienia z takimi papierosami

  Aż 64 proc. młodych ludzi miało kontakt z jednorazowymi papierosami elektronicznymi. Czy wkrótce to się skończy? Minister Zdrowia Izabela Leszczyna poinformowała w środę, że może rozpocząć pracę nad zakazem sprzedaży elektronicznych papierosów jednorazowych. 

  Zakaz sprzedaży e-papierosów jednorazowych. I.Leszczyna: Zielone światło od Donalda Tuska dla zmiany przepisów

  W dniu 21 lutego 2024 r. Minister Zdrowia Izabela Leszczyna poinformowała, że może już rozpocząć pracę nad zakazem sprzedaży elektronicznych papierosów jednorazowych. Dodała, że chciałaby jak najszybszej ścieżki, bo aż 64 procent młodych ludzi miało z nimi kontakt.

  Te województwa otrzymają milionowe dofinansowania dla osób z niepełnosprawnościami i ich opiekunów

  W województwie świętokrzyskim samorządy mogą otrzymać ponad 52 mln na opiekę dla osób niesamodzielnych. W małopolskim blisko 21 mln zł na wsparcie opiekunów osób niepełnosprawnych. Co trzeba zrobić? 

  Z jakimi objawami jechać na SOR, a kiedy skorzystać z nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej?

  Pacjenci często zastanawiają się, z jakimi objawami mogą jechać na SOR, a kiedy zgłosić się na NiŚOZ. W artykule postaramy się rozwiać te wątpliwości. 

  REKLAMA

  Rok 2023 był rekordowy pod względem skali strat gospodarczych spowodowanych przez katastrofy naturalne

  W 2023 r. 398 globalnych katastrof naturalnych wyrządziło szkody w wysokości 380 mld dolarów. Najbardziej kosztowne okazały się silne trzęsienia ziemi i gwałtowne burze. Ubiegły rok był najgorętszym rokiem w historii z „bezprecedensowymi anomaliami cieplnymi” i rekordowymi wartościami odnotowanymi w 24 krajach i terytoriach. 

  Opłacalność cen dla rolników tematem dzisiejszego posiedzenia Rady ds. rolnictwa

  Opłacalność cen dla rolników tematem dzisiejszego posiedzenia Rady ds. rolnictwa. "Czy można rolnikom zapewnić opłacalne ceny, czy Krajowa Grupa Spożywcza będzie pomagała w stabilizacji rynków rolnych" - to pytania, na które ma odpowiedzieć dzisiejsze posiedzenie Rady ds. Rolnictwa i Obszarów Wiejskich - poinformował jej przewodniczący Jan Krzysztof Ardanowski.

  REKLAMA