REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

PFRON wypożyczy niepełnosprawnemu wózek elektryczny. Wypożyczalnia technologii wspomagającej

wózek inwalidzki elektryczny, niepełnosprawni
wózek inwalidzki elektryczny, niepełnosprawni
PFRON wypożyczy niepełnosprawnemu wózek elektryczny. Program wypożyczalni technologii wspomagającej
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

1 lutego 2023 r. na konferencji prasowej Paweł Wdówik, wiceminister rodziny i pełnomocnik rządu ds. osób niepełnosprawnych, poinformował, że rada nadzorcza Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych podjęła uchwałę o uruchomieniu programu wypożyczalni technologii wspomagającej dla niepełnosprawnych, np. wózka elektrycznego.

Paweł Wdówik: PFRON uruchamia program wypożyczalni technologii wspomagającej

Wiceminister Wdówik na konferencji prasowej przypomniał, że pod koniec 2021 r. premier Mateusz Morawiecki zadecydował o przeznaczeniu dodatkowego miliarda złotych na działania oczekiwane przez osoby z niepełnosprawnościami.

"Wczoraj miało miejsce ważne wydarzenie, a właściwie dwa wydarzenia. Pierwszym było przyjęcie przez radę nadzorczą Państwowego Funduszu Rehabilitacji uchwały o uruchomieniu programu wypożyczalni technologii wspomagającej. Programu, na który było przeznaczonych 20 proc. tych środków, bardzo oczekiwanego przez osoby z niepełnosprawnościami. Programu, którego celem jest zapewnienie dostępu do technologii wspomagających wysokiej jakości" – wyjaśnił Wdówik.

Przypomniał, że obecnie technologie te są częściowo finansowane przez NFZ. "Nie są to dofinansowania pozwalające na zakup produktów z wyższej półki, nawet jeśli dołożymy do tego dodatkowe wsparcie ze środków Państwowego Funduszu Rehabilitacji, to ciągle dla osób z niepełnosprawnością, potrzebujących na przykład wózka elektrycznego, kosztującego powyżej 20-30 tys., te dofinansowania będą stanowić zaledwie kilkanaście procent" – wyjaśnił. Zdaniem Wdówika, uruchamiana właśnie wypożyczalnia będzie odpowiedzią na te potrzeby.

REKLAMA

Wnioski przez SOW

REKLAMA

Pełnomocnik rządu ds. osób niepełnosprawnych poinformował, że wnioski będą składane elektronicznie przez System Obsługi Wsparcia.

"Jeżeli osoba będzie miała trudność, będzie mogła przyjść do oddziału PFRON-u, żeby uzyskać pomoc w przygotowaniu wniosku. Wniosek będzie konsultowany z doradcą tak, żeby jak najlepiej odpowiadał potrzebom osoby z niepełnosprawnością, a następnie operator logistyczny będzie ten sprzęt z magazynu przygotowywał, dostarczał do osoby z niepełnosprawnością i też później, w trakcie, sprawował ewentualny serwis, konfigurację, będzie też przeprowadzał instruktaż w zakresie użytkowania" – mówił.

Zaznaczył, że pakiet sprzętu, który został kupiony przez RARS, jest pakietem startowym. "To jest pakiet, który przygotowaliśmy w oparciu o analizę potrzeb a także o liczby sprzętu zamawiane czy finansowane z NFZ i przez PFRON" – wskazał.

Wdówik przyznał, że będą pojawiać się nowe potrzeby i nowe technologie. "Dlatego też te środki i ten zestaw urządzeń, który jest w tej chwili, nie jest wystarczający i będzie regularnie uzupełniany" – zastrzegł.

Na zakup technologii wspomagających, które mają stać się pierwszym, podstawowym wyposażeniem wypożyczalni technologii wspomagających dla osób z niepełnosprawnościami, przeznaczono 200 mln zł.

Dalszy ciąg materiału pod wideo
Ważne

Wypożyczalnia ma być sprzęt wspomagający osoby z różnymi niepełnosprawnościami. Dzięki wypożyczalni będą miały możliwość konsultacji z ekspertem, który pomoże w doborze najlepszego rozwiązania.

Programy mieszkaniowe dla niepełnosprawnych

Wiceminister zwrócił uwagę, że w ramach 1 mld zł uruchomione zostały także inne programy. Wskazał, że jedną z kluczowych kwestii jest kwestia mieszkalnictwa, zwłaszcza dla osób z największymi niepełnosprawnościami, wymagającymi wsparcia nawet 24-godzinnego.

Zastępca prezesa zarządu ds. programowych PERON, Dorota Habich podkreśliła, że programy mieszkaniowe są jednym z istotnych elementów pakietu finansowanego.

"300 mln zł zostało przeznaczone na dodatkowe programy mieszkaniowe, a są to programy: Dostępne Mieszkanie i Mieszkanie dla Absolwenta" – powiedziała Dorota Habich.

"Tymi programami chcemy rozwiązać problem (...) braku możliwości zapewnienia dostępnego dla każdej osoby mieszkania, dostępnego w zakresie indywidualnych potrzeb związanych z rodzajem niepełnosprawności, przede wszystkim z niepełnosprawnością ruchową" – dodała.

Habich przekazała, że o wsparcie z programu Mieszkanie dla Absolwenta ubiegać się mogą absolwenci szkół podstawowych, ponadpodstawowych i studiów wyższych na dofinansowanie wynajmu mieszkania w miejscu, w którym chcą podjąć aktywność zawodową. Dofinansowanie obejmuje 36 miesięcy. Wnioski można składać do końca tego roku.

Program Dostępne Mieszkanie

REKLAMA

Z kolei program Dostępne Mieszkanie zakłada dopłatę do zmiany mieszkania na pozbawione barier architektonicznych w lokalizacji umożliwiającej samodzielne opuszczenie budynku. Wnioski można złożyć w każdym czasie, ale nie później niż do 31.12.2024 r. Do programu może przystąpić osoba, która nie ukończyła 65 lat.

"Kwota zależy od miejsca położenia mieszkania. Np. w Łodzi kwoty w pierwszym kwartale tego roku będą wynosić niecałe 1500 zł, dla osób z niepełnosprawnością ruchową, dla których mieszkania muszą spełniać specjalne warunki, będzie to prawie 2000 zł. W Warszawie będzie to odpowiednio 2300 zł i ponad 3000 zł" – poinformowała.

Zastępca prezesa zarządu ds. finansowych PFRON Tomasz Maruszewski podał, że na programy Dostępne Mieszkanie i Mieszkanie dla Absolwenta przeznaczono po 150 mln zł.

Dofinansowanie na likwidację barier transportowych

Przypomniał, że w ramach PFRON można też ubiegać się o pomoc w ramach likwidacji barier transportowych. Dofinansowanie może być przeznaczona w części na koszty zakupu lub przystosowania pojazdów przeznaczonych do przewozu osób niepełnosprawnych.(PAP)

Autorki: Karolina Kropiwiec, Iwona Żurek, Katarzyna Herbut

kkr/ iżu/ kh/ joz/

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: PAP
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Sektor publiczny
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Doradca Prezydenta RP: kontrolę nad polskim szkolnictwem obejmie bezpośrednio UE

  Profesor Andrzej Waśko, doradca prezydenta RP, przewodniczący Rady ds. Rodziny, Edukacji i Wychowania, odnosząc się do "Europejskiego obszaru edukacji" podkreślił, że polityka oświatowa, która dotąd była powierzona kompetencji rządów krajowych, stanie się częścią polityki unijnej. Zwrócił uwagę, że kontrole nad polskim szkolnictwem obejmie bezpośrednio UE.

  Min. Siekierski: KE narzuciła nieracjonalne wymogi Zielonego Ładu; musimy zrozumieć protesty rolników. 27 lutego posiedzenie unijnej rady ministrów w Brukseli. 29 lutego rozmowy z rolnikami w Ministerstwie

  Komisja Europejska narzuciła zbyt duże, nieracjonalne, kosztowne wymogi Zielonego Ładu, które miały służyć środowisku, przeciwdziałać zmianom klimatu, a w rzeczywistości doprowadziły do bankructwa wielu gospodarstw - oświadczył w 26 lutego 2024 r. na konferencji prasowej w Brukseli minister rolnictwa RP Czesław Siekierski. Wcześniej tego samego dnia, jeszcze będąc w Polsce w czasie konferencji prasowej kierownictwa Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi, minister Siekierski powiedział: Musimy zrozumieć protesty rolników i o to będę zabiegał na jutrzejszym posiedzeniu unijnej rady ministrów w Brukseli.

  KPO 2024. Polska nie dostanie wszystkich pieniędzy? Ekspert: 43 inwestycje i ich refinansowanie zagrożone. Konieczna rewizja polskiego KPO

  Zdaniem Łukasza Kościjańczuka, eksperta firmy doradczej CRIDO, ok. 43 inwestycji w ramach Krajowego Planu Odbudowy (z 56 zaplanowanych) może nie zostać zrealizowanych do 31 sierpnia 2026 r, co oznacza, że Polska nie otrzyma refinansowania z UE. Dlatego niezbędna jest rewizja KPO, która - jak oszacował ekspert - może objąć nawet połowę planowanych przedsięwzięć.

  D. Tusk odblokował unijne pieniądze na polskie KPO [137 mld euro, 600 mld zł]. W przyszłym tygodniu dwie ważne decyzje. von der Leyen: Razem będziemy bronić praworządności w całej Europie

  Przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen oraz premier Belgii Alexander De Croo w piątek 23 lutego 2023 r. rozmawiali w Warszawie z premierem Tuskiem. Przewodnicząca KE poinformowała po spotkaniu, że w przyszłym tygodniu zapadną dwie decyzje ws. funduszy europejskich dla Polski. Uwolnią one do 137 mld euro z funduszu spójności i Funduszu Odbudowy.

  REKLAMA

  PFRON: Od 1 marca wnioski o samochody dla osób niepełnosprawnych. Dopłata 80% od 150 000 zł albo 85% od 130 000 zł

  Maksymalna wartość samochodu objęta wsparciem wynosi 300 000 zł (osoba niepełnosprawna jest kierowcą) albo 230 000 zł (opiekun jest kierowcą). Muszą to być samochody dostosowane do potrzeb osób korzystających w poruszaniu się wózkiem inwalidzkim.

  Depresja nie wybiera. Ale na dobrostan psychiczny może wpłynąć dieta albo... pies

  23 lutego przypada Międzynarodowy Dzień Walki z Depresją. To dobra okazja do tego, aby przypomnieć sobie, że ta choroba może dotknąć każdego. Gdzie szukać pomocy? Jak poprawić swój dobrostan psychiczny? 

  Uposażenia żołnierzy zawodowych w 2024 roku [Tabela stawek]. Będzie też zmiana dot. dodatków za długoletnią służbę wojskową

  W rozporządzeniu Ministra Obrony Narodowej z 16 lutego 2024 r. w sprawie stawek uposażenia zasadniczego żołnierzy zawodowych zostały określone te stawki ze skutkiem od 1 stycznia 2024 r. Rozporządzenie weszło w życie 21 lutego 2024 r. Od 1 kwietnia 2024 r. będzie też zmiana dot. dodatków za długoletnią służbę wojskową żołnierzy zawodowych.

  Będzie zakaz sprzedaży elektronicznych papierosów jednorazowych. Już 64% młodzieży miało do czynienia z takimi papierosami

  Aż 64 proc. młodych ludzi miało kontakt z jednorazowymi papierosami elektronicznymi. Czy wkrótce to się skończy? Minister Zdrowia Izabela Leszczyna poinformowała w środę, że może rozpocząć pracę nad zakazem sprzedaży elektronicznych papierosów jednorazowych. 

  REKLAMA

  Zakaz sprzedaży e-papierosów jednorazowych. I.Leszczyna: Zielone światło od Donalda Tuska dla zmiany przepisów

  W dniu 21 lutego 2024 r. Minister Zdrowia Izabela Leszczyna poinformowała, że może już rozpocząć pracę nad zakazem sprzedaży elektronicznych papierosów jednorazowych. Dodała, że chciałaby jak najszybszej ścieżki, bo aż 64 procent młodych ludzi miało z nimi kontakt.

  Te województwa otrzymają milionowe dofinansowania dla osób z niepełnosprawnościami i ich opiekunów

  W województwie świętokrzyskim samorządy mogą otrzymać ponad 52 mln na opiekę dla osób niesamodzielnych. W małopolskim blisko 21 mln zł na wsparcie opiekunów osób niepełnosprawnych. Co trzeba zrobić? 

  REKLAMA