Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

PFRON wypożyczy niepełnosprawnemu wózek elektryczny. Wypożyczalnia technologii wspomagającej

wózek inwalidzki elektryczny, niepełnosprawni
wózek inwalidzki elektryczny, niepełnosprawni
PFRON wypożyczy niepełnosprawnemu wózek elektryczny. Program wypożyczalni technologii wspomagającej
Shutterstock

1 lutego 2023 r. na konferencji prasowej Paweł Wdówik, wiceminister rodziny i pełnomocnik rządu ds. osób niepełnosprawnych, poinformował, że rada nadzorcza Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych podjęła uchwałę o uruchomieniu programu wypożyczalni technologii wspomagającej dla niepełnosprawnych, np. wózka elektrycznego.

Paweł Wdówik: PFRON uruchamia program wypożyczalni technologii wspomagającej

Wiceminister Wdówik na konferencji prasowej przypomniał, że pod koniec 2021 r. premier Mateusz Morawiecki zadecydował o przeznaczeniu dodatkowego miliarda złotych na działania oczekiwane przez osoby z niepełnosprawnościami.

"Wczoraj miało miejsce ważne wydarzenie, a właściwie dwa wydarzenia. Pierwszym było przyjęcie przez radę nadzorczą Państwowego Funduszu Rehabilitacji uchwały o uruchomieniu programu wypożyczalni technologii wspomagającej. Programu, na który było przeznaczonych 20 proc. tych środków, bardzo oczekiwanego przez osoby z niepełnosprawnościami. Programu, którego celem jest zapewnienie dostępu do technologii wspomagających wysokiej jakości" – wyjaśnił Wdówik.

Przypomniał, że obecnie technologie te są częściowo finansowane przez NFZ. "Nie są to dofinansowania pozwalające na zakup produktów z wyższej półki, nawet jeśli dołożymy do tego dodatkowe wsparcie ze środków Państwowego Funduszu Rehabilitacji, to ciągle dla osób z niepełnosprawnością, potrzebujących na przykład wózka elektrycznego, kosztującego powyżej 20-30 tys., te dofinansowania będą stanowić zaledwie kilkanaście procent" – wyjaśnił. Zdaniem Wdówika, uruchamiana właśnie wypożyczalnia będzie odpowiedzią na te potrzeby.

Wnioski przez SOW

Pełnomocnik rządu ds. osób niepełnosprawnych poinformował, że wnioski będą składane elektronicznie przez System Obsługi Wsparcia.

"Jeżeli osoba będzie miała trudność, będzie mogła przyjść do oddziału PFRON-u, żeby uzyskać pomoc w przygotowaniu wniosku. Wniosek będzie konsultowany z doradcą tak, żeby jak najlepiej odpowiadał potrzebom osoby z niepełnosprawnością, a następnie operator logistyczny będzie ten sprzęt z magazynu przygotowywał, dostarczał do osoby z niepełnosprawnością i też później, w trakcie, sprawował ewentualny serwis, konfigurację, będzie też przeprowadzał instruktaż w zakresie użytkowania" – mówił.

Zaznaczył, że pakiet sprzętu, który został kupiony przez RARS, jest pakietem startowym. "To jest pakiet, który przygotowaliśmy w oparciu o analizę potrzeb a także o liczby sprzętu zamawiane czy finansowane z NFZ i przez PFRON" – wskazał.

Wdówik przyznał, że będą pojawiać się nowe potrzeby i nowe technologie. "Dlatego też te środki i ten zestaw urządzeń, który jest w tej chwili, nie jest wystarczający i będzie regularnie uzupełniany" – zastrzegł.

Na zakup technologii wspomagających, które mają stać się pierwszym, podstawowym wyposażeniem wypożyczalni technologii wspomagających dla osób z niepełnosprawnościami, przeznaczono 200 mln zł.

Dalszy ciąg materiału pod wideo
Ważne

Wypożyczalnia ma być sprzęt wspomagający osoby z różnymi niepełnosprawnościami. Dzięki wypożyczalni będą miały możliwość konsultacji z ekspertem, który pomoże w doborze najlepszego rozwiązania.

Programy mieszkaniowe dla niepełnosprawnych

Wiceminister zwrócił uwagę, że w ramach 1 mld zł uruchomione zostały także inne programy. Wskazał, że jedną z kluczowych kwestii jest kwestia mieszkalnictwa, zwłaszcza dla osób z największymi niepełnosprawnościami, wymagającymi wsparcia nawet 24-godzinnego.

Zastępca prezesa zarządu ds. programowych PERON, Dorota Habich podkreśliła, że programy mieszkaniowe są jednym z istotnych elementów pakietu finansowanego.

"300 mln zł zostało przeznaczone na dodatkowe programy mieszkaniowe, a są to programy: Dostępne Mieszkanie i Mieszkanie dla Absolwenta" – powiedziała Dorota Habich.

"Tymi programami chcemy rozwiązać problem (...) braku możliwości zapewnienia dostępnego dla każdej osoby mieszkania, dostępnego w zakresie indywidualnych potrzeb związanych z rodzajem niepełnosprawności, przede wszystkim z niepełnosprawnością ruchową" – dodała.

Habich przekazała, że o wsparcie z programu Mieszkanie dla Absolwenta ubiegać się mogą absolwenci szkół podstawowych, ponadpodstawowych i studiów wyższych na dofinansowanie wynajmu mieszkania w miejscu, w którym chcą podjąć aktywność zawodową. Dofinansowanie obejmuje 36 miesięcy. Wnioski można składać do końca tego roku.

Program Dostępne Mieszkanie

Z kolei program Dostępne Mieszkanie zakłada dopłatę do zmiany mieszkania na pozbawione barier architektonicznych w lokalizacji umożliwiającej samodzielne opuszczenie budynku. Wnioski można złożyć w każdym czasie, ale nie później niż do 31.12.2024 r. Do programu może przystąpić osoba, która nie ukończyła 65 lat.

"Kwota zależy od miejsca położenia mieszkania. Np. w Łodzi kwoty w pierwszym kwartale tego roku będą wynosić niecałe 1500 zł, dla osób z niepełnosprawnością ruchową, dla których mieszkania muszą spełniać specjalne warunki, będzie to prawie 2000 zł. W Warszawie będzie to odpowiednio 2300 zł i ponad 3000 zł" – poinformowała.

Zastępca prezesa zarządu ds. finansowych PFRON Tomasz Maruszewski podał, że na programy Dostępne Mieszkanie i Mieszkanie dla Absolwenta przeznaczono po 150 mln zł.

Dofinansowanie na likwidację barier transportowych

Przypomniał, że w ramach PFRON można też ubiegać się o pomoc w ramach likwidacji barier transportowych. Dofinansowanie może być przeznaczona w części na koszty zakupu lub przystosowania pojazdów przeznaczonych do przewozu osób niepełnosprawnych.(PAP)

Autorki: Karolina Kropiwiec, Iwona Żurek, Katarzyna Herbut

kkr/ iżu/ kh/ joz/

Reklama
Zaktualizuj swoją wiedzę z naszymi publikacjami i szkoleniami
Źródło: PAP
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Sektor publiczny
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  M. Pietrzak: wyższe diety dla członków obwodowych komisji wyborczych

  Będą wyższe diety dla członków obwodowych komisji wyborczych - zapowiedziała szefowa Krajowego Biura Wyborczego Magdalena Pietrzak.

  Program Dobrowolnych Nabyć nieruchomości pod CPK tylko do 7 kwietnia. Później wywłaszczenia

  Właściciele nieruchomości położonych na terenie przyszłego lotniska Centralnego Portu Komunikacyjnego na zgłoszenie się do Programu Dobrowolnych Nabyć mają czas do 7 kwietnia. Później grunty pod lotnisko będą wywłaszczane. Wkrótce ruszy podobny program obejmujący tereny wokół planowanego lotniska. 

  Brakuje 13 000 policjantów. Dlaczego mundurowi odchodzą?

  Podwyżki, dodatki stażowe, waloryzacja, czyli dorzucanie pieniędzy, bez reformy struktur, nic nie dało. W tym roku ze służby odeszło już 6,5 tys. osób, przyjęto 772. Policjanci są przeciążeni pracą i zniechęceni. Efekty? Nie ma patroli na ulicach, częściej dochodzi do pospolitych przestępstw, np. kradzieży w 2022 r. było 124 tys. – to o 12 tys. więcej.

  Prezes ZUS: pierwsze "trzynastki" trafią do emerytów przed Wielkanocą [Harmonogram]

  Pierwsze "trzynastki" trafią do emerytów i rencistów jeszcze przed Świętami Wielkanocnymi - przekazała prezes Zakładu Ubezpieczeń Społecznych prof. Gertruda Uścińska. Aby otrzymać to świadczenie nie trzeba składać żadnego wniosku, ZUS zrobi to automatycznie.

  PFRON: Dopłata 120 000 zł do samochodu osobowego. Wzory dokumentów od sprzedawcy samochodu

  PFRON udostępnił wzory dokumentów od sprzedawcy samochodu. Dokumenty służą rozliczeniu dofinansowania do samochodu dla osoby niepełnosprawnej. Można otrzymać nawet 120 000 zł.  

  Rząd chwali się 30 korzystnymi dla Polaków zmianami w podatkach

  Ministerstwo opublikowało listę korzystnych zmian w podatkach wprowadzonych od 2016 r. Jest to prawdopodobnie odpowiedź na zestawienie szeregu podwyżek podatków, opłat i niekorzystnych rozwiązań przez money.pl. 

  Duża podwyżka: 4765,32 zł brutto dla osoby niepełnosprawnej. Świadczenie wspierające i jednocześnie renta socjalna w 2024 r.

  Projekt ustawy wprowadzającej nowe świadczenie wspierające dla osób niepełnosprawnych został w środę skierowany pod obrady Rady Ministrów. Projekt przewiduje również możliwość dorabiania przez opiekunów do świadczenia pielęgnacyjnego - poinformowało MRiPS.

  Niewyjaśnione problemy trawienne. Zespół alfa-gal. Czy to skutek ukąszenia kleszcza?

  The American Gastroenterological Association (AGA) opublikowało nowe wytyczne kliniczne, aby pomóc lekarzom i pacjentom w określeniu, czy niewyjaśnione objawy ze strony przewodu pokarmowego są spowodowane zespołem alfa-gal, alergią pokarmową na mięso i inne produkty pochodzenia zwierzęcego powodowaną przez ukąszenie kleszcza amerykańskiego. W Polsce pierwszy przypadek zespołu alfa-gal odnotowano w roku 2021 w Krakowie.

  MF: nie będzie waloryzacji 500+ do 1000+

  Nie dyskutujemy i nie ma mowy o podniesieniu 500 plus do 1000 plus - poinformowała w środę minister finansów Magdalena Rzeczkowska. W tym roku priorytetem, jaki stanął przed polskim budżetem, jest szeroko pojęte bezpieczeństwo - dodała.

  "Trenuj z wojskiem" - weekendowe szkolenia w kwietniu 2023 r.

  Kolejna edycja programu "Trenuj z wojskiem" będzie przybliżać różne specjalizacje w Wojsku Polskim, by zachęcić młodych ludzi do służby – zapowiedział wicepremier, szef MON Mariusz Błaszczak.

  DGP: Szurm emerytów na ZUS. Eksperci chcą to zatrzymać zrównaniem wieku emerytalnego kobiet i mężczyzn

  Polacy ignorują zachęty do dłuższej pracy przed emeryturą. 

  Plan Strategiczny WPR. Jest harmonogram naboru wniosków

  Harmonogram naboru wniosków o wsparcie dla rolników w ramach Planu Strategicznego dla Wspólnej Polityki Rolnej na lata 2023-2027 opublikowała Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. Rolnicy mogą występować o dopłaty bezpośrednie od połowy marca.

  W środę kolejna akcja NURD. Będzie więcej policji na drogach

  Niechronieni uczestnicy ruchu drogowego (NURD) – to nazwa ogólnopolskich działań kontrolno-prewencyjnych, jakie drogówka przeprowadzi w środę 22 marca. Funkcjonariusze będą kontrolować, czy kierowcy ustępują pierwszeństwa pieszym na przejściach.

  Kto, gdzie, kiedy składa wniosek o dopłaty w rolnictwie w 2023 r. [Harmonogram dla rolników pszczelarzy, producentów owoców]

  ARiMR opublikowała harmonogram naboru wniosków w ramach Planu Strategicznego WPR

  1,2 mln laptopów dla uczniów za 3 mld zł - szczegóły programu

  1,2 mln laptopów, za łączną kwotę blisko 3 mld zł; komputery trafią zarówno szkół publicznych jak i niepublicznych, dostarczone będą wraz z oprogramowaniem; powstanie specjalny portal zgłoszeniowy, który pozwoli zgłaszać potencjalne problemy ze sprzętem - to niektóre z wyjaśnień kancelarii premiera w odpowiedzi na pytania posłów w sprawie zakupu laptopów dla czwartoklasistów i nauczycieli.

  Las – naturalne lekarstwo. I to bez recepty!

  Las – naturalne lekarstwo. Przywitaliśmy już wiosnę, a w nocy z 25 na 26 marca zmieniamy czas na letni i dłużej będziemy cieszyć się światłem w ciągu dnia. To dobry moment, aby przebywać jak najwięcej na świeżym powietrzu, w otoczeniu natury. Dlaczego las ma na nas taki dobry wpływ?

  Wdówik: Świadczenie wspierające 3176 zł będzie można łączyć z rentą socjalną albo zasiłkiem pielęgnacyjnym

  Dla osób z najcięższą niepełnosprawność będziemy kierować dodatkowe świadczenie równe 200 proc. renty socjalnej, czyli 3176 zł. To działanie w ramach skali opartej o narzędzia międzynarodowej klasyfikacji funkcjonowania ICF - powiedział wiceminister rodziny i polityki społecznej Paweł Wdówik.

  MRiPS: Badania psychiatryczne pacjenta DPS. Czy można trafić do DPS bez swojej zgody?

  Niedopuszczalne jest przyjmowanie i przebywanie w placówkach zapewniających całodobową opiekę osób niepełnosprawnych, przewlekle chorych i osób w podeszłym wieku, bez wyrażenia przez te osoby świadomej zgody – wyjaśnił resort rodziny i polityki społecznej.

  Wiceminister Szwed: 930 mln zł na środowiskowe domy samopomocy

  W tym roku przekażemy łącznie ponad 930 mln zł na środowiskowe domy samopomocy - czyli ośrodki wsparcia dla osób z niepełnosprawnością intelektualną - poinformował we wtorek wiceminister rodziny i polityki społecznej Stanisław Szwed.

  Rolniku! W tym roku nie tylko dopłaty. Możesz złożyć osobny wniosek o pieniądze na ekoschematy

  Podstawowy termin składania wniosków upłynie 15 maja 2023 r. Jeżeli rolnik złoży wniosek po tym terminie, jednak nie później niż do 9 czerwca 2023 r. jego dopłata zostanie pomniejszona o 1 proc. za każdy roboczy dzień opóźnienia.

  Pierwszy stały garnizon US Army w Polsce od 21 marca 2023 r. "Camp Kościuszko"

  We wtorek 21 marca 2023 r. w poznańskim "Camp Kościuszko" odbędzie się uroczystość przekształcenia Regionalnej Grupy Wsparcia w Garnizon Sił Zbrojnych US Army w Polsce. Jak podkreśla Ministerstwo Obrony Narodowej, będzie to pierwszy stały garnizon wojsk amerykańskich w Polsce. 

  Nowe świadczenie wspierające 3176,88 zł dla niepełnosprawnych. Czy trzeba zrezygnować z renty socjalnej i świadczenia pielęgnacyjnego?

  Od 1 stycznia 2024 r. osoba niepełnosprawna może otrzymać świadczenie wspierające w kwocie dwa razy większej niż renta socjalna.  Na dziś jest to 3176,88 zł brutto. Czy skorzystanie z niego wymaga rezygnacji z renty socjalnej i świadczenia pielęgnacyjnego?

  Jak rozliczyć składkę zdrowotną za 2022 r. w ZUS RCA [nowy wzór od 1 maja 2023 r.]

  W 2023 r. po raz pierwszy masz obowiązek złożyć roczne rozliczenie składki na ubezpieczenie zdrowotne za 2022 r. Rozliczenie roczne przekazujesz w dokumencie za kwiecień 2023 roku

  Jak często Polacy myją zęby? Sytuacja nie wygląda najlepiej

  Jak często Polacy myją zęby?  Z najnowszego badania opinii społecznej wynika, że blisko 60% Polaków myje zęby dwa razy dziennie, a niecałe 20% robi to tylko raz. Z kolei ponad 11% ankietowanych sięga po szczoteczkę trzy razy w ciągu dnia, a niespełna 3% – częściej. Tylko nieco ponad 2% czyści zęby po każdym posiłku. Sondaż pokazuje też, że blisko 3% ankietowanych nie szczotkuje ich codziennie. Brakuje polityki profilaktycznej. 

  Co to jest wyspa ciepła w miastach? [wywiad]

  W miastach powstają tzw. wyspy ciepła, które - w połączeniu z falami upałów - dla wielu mogą być niebezpieczne. Aby sprawdzić, jak zmiany klimatu wpływają na miasta, Polska Agencja Kosmiczna zleciła wykonanie analizy wysp ciepła dla pięciu dużych polskich miast - mówi Jolanta Orlińska z POLSA.