REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Samorządowcy: potrzebne bardziej precyzyjne przepisy ws. audytu

REKLAMA

Samorządowcy z dużych miast postulują doprecyzowanie przepisów, dotyczących obowiązkowego badania miejskich finansów przez niezależnych audytorów. Docelowo opowiadają się za rozszerzeniem takiego audytu także na mniejsze jednostki.

W tym roku po raz pierwszy obligatoryjnie przeprowadzono badania sprawozdań finansowych miast o liczbie mieszkańców przekraczającej 150 tys. osób. Audytorzy sprawdzili ich gospodarkę finansową za rok 2010. W czwartek w Katowicach samorządowcy i audytorzy dzielili się spostrzeżeniami z tego audytu i szukali sposobów jego usprawnienia.

REKLAMA

REKLAMA

"Zarówno z perspektywy samorządów lokalnych, jak i firm audytorskich, badanie to przyniosło ciekawe obserwacje dotyczące specyfiki sektora publicznego. Dało też możliwość wzajemnego poznania - z jednej strony uwarunkowań towarzyszących finansom publicznym, z drugiej wymogów stawianych przez audytorów z pierwszej czwórki światowych firm audytorskich" - oceniła szefowa Komisji Skarbników Miast Unii Metropolii Polskich, skarbnik Katowic Danuta Kamińska.

Jej zdaniem audyt nie ma służyć wyłącznie wypełnieniu prawnego obowiązku, ale powinien przynieść miastom dodatkowe korzyści, np. w kontekście ratingu, wymogów potrzebnych do udzielania władzom absolutorium oraz wiarygodności kredytowej. Pierwsze obowiązkowe badania uwidoczniło jednak wiele luk prawnych, które - według samorządowców - wymagają usunięcia.

"Dotyczy to np. obowiązującego przedsiębiorców tworzenia rezerw na świadczenia pracownicze. W biznesie jest to uzasadnione, ale w gminie, która nie może upaść - nie. Jednak wprost przepisy nie wyłączają sektora publicznego z tego zagadnienia. Mamy już wprawdzie interpretację Ministerstwa Finansów, zgodnie z którą nie trzeba tworzyć takich rezerw, ale interpretacja to nie to samo, co jasny przepis prawa" - powiedziała Kamińska.

REKLAMA

Według samorządowców przepisy powinny także różnicować możliwość zadłużania się samorządów, w zależności od ich stanu finansowego (potwierdzonego właśnie niezależnym audytem) oraz ratingu. Tym samym premiowani byliby ci, których finanse są najbardziej przejrzyste i bezpieczne.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

"Uważamy, że tam, gdzie finanse są krystaliczne, dobrze prowadzone, gdzie bezpieczeństwo jest potwierdzone przez biegłych rewidentów, gdzie rating jest pozytywny - na najwyższym poziomie - należy inaczej patrzeć na te samorządy, które są motorem rozwoju. Od 2014 r. będzie już nowy wskaźnik, z indywidualną możliwością zadłużania; ale uważamy, że w tym zakresie to jeszcze za mało" - uważa skarbnik Katowic.

Obecnie obowiązek badania sprawozdania finansowego przez zewnętrznego audytora dotyczy 63 miast powyżej 150 tys. mieszkańców, na ponad 2,8 tys. polskich samorządów. W mniejszych jednostkach audyty prowadzą Regionalne Izby Obrachunkowe, które jednak kompleksowo sprawdzają finanse gmin raz na cztery lata. Samorządowcy z metropolii wskazują, że z czasem audytowanie sprawozdań samorządów stanie się coraz bardziej powszechne, a obowiązek ten może zostać rozszerzony. Wymaga to jednak zmian prawnych.

"Kwestia sprawozdawczości finansowej jednostek samorządu terytorialnego nie jest precyzyjnie uregulowana, stąd problemy, które napotkaliśmy przy pierwszym obowiązkowym badaniu. Przepisy ustawy o rachunkowości, regulujące kwestie sprawozdawczości jednostek komercyjnych, nie w całości mają zastosowanie do jednostek samorządu, które są regulowane odrębnymi przepisami" - ocenił pełnomocnik zarządu firmy KPMG Audyt Arkadiusz Cieślik.

"Dziś nie w pełni nasze doświadczenia z sektora komercyjnego można przenieść na samorząd. Jednak nieuchronnie powinniśmy w tym kierunku zmierzać, aby jednostki samorządu terytorialnego, zakłady budżetowe, były objęte sprawozdawczością porównywalną z powszechnie przyjętym zasadami" - dodał Cieślik.

Rektor katowickiego Uniwersytetu Ekonomicznego, prof. Jan Pyka, podkreśla, że coraz bardziej powszechny audyt samorządowy docelowo może stać się nową, rozległą specjalizacją dla ekonomistów. Katowicka uczelnia rozważa uruchomienie pierwszych w Polsce studiów podyplomowych w tym zakresie, a następnie także odrębnej specjalizacji w ramach studiów kierunkowych.

Czwartkową konferencję o finansach samorządów zorganizowały: Unia Metropolii Polskich, samorząd Katowic, Uniwersytet Ekonomiczny w Katowicach oraz firmy audytorskie: Deloitte, Ernst&Young, KPMG oraz PWC.

Czytaj także: Obowiązek badania sprawozdań finansowych JST>>

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: PAP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Sektor publiczny
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
System kaucyjny od 1 października 2025 r. Ekspert pozytywnie o zmianach

System kaucyjny od 1 października 2025 r. Ekspert pozytywnie o poprawkach przyjętych przez podkomisję nadzwyczajną dotyczącą nowelizacji ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi. Chodzi m.in. o wyłączenie z systemu kaucyjnego opakowań mleka i produktów mlecznych.

W Tatrach ratownicy ogłosili zagrożenie lawinowe pierwszego stopnia

Pierwszy stopień zagrożenia lawinowego ogłosili w czwartek ratownicy TOPR. Obowiązuje od wysokości 1800 m n.p.m. Mogą samoistnie schodzić małe i średnie lawiny. 

Będą pieniądze na budowę i przystosowanie schronów. Nawet 6 mld zł rocznie

Szef MSWiA Tomasz Siemoniak poinformował, że ok. 6 mld zł rocznie będzie przeznaczonych na budowę i przystosowanie schronów w samorządach. Niebawem na ten cel zostanie przekazanych 0,15 pkt proc. PKB.

Znów rekord odprawionych pasażerów z Lotniska Chopina. Dokąd latamy najczęściej?

W ciągu 10 miesięcy Lotnisko Chopina odprawiło ponad 18 mln pasażerów. Tylko w październiku Okęcie odprawiło blisko 1,9 mln podróżnych. Najwięcej osób podróżowało w niedzielę, 6 października – 68 tys. 883.

REKLAMA

Rośnie liczba ubezpieczonych cudzoziemców. Na koniec października było ich 1 mln 191 tys. [Dane ZUS]

Zakład Ubezpieczeń Społecznych poinformował o wzroście liczby ubezpieczonych cudzoziemców. Jak wynika z najnowszych danych ZUS, na koniec października 2024 r. do ubezpieczeń społecznych w ZUS było zgłoszonych 1 mln 191 tys. cudzoziemców.

MEN: Jest 27 000 nauczycieli religii. 45% poradzi sobie z ograniczeniem godzin religii z 2 do 1 tygodniowo [Wykaz]

MEN podał informacje o liczbie katechetów w Polsce (w tym liczbę katechetów mających uprawnienia do nauki innego przedmiotu). Przeszło 27 000 nauczycieli wiąże swoje zajęcia zawodowe z nauczaniem religii. I taka jest liczba osób, które z niepokojem czekają na ostateczny kształt lekcji religii. Czy min. Barbarze Nowackiej uda się redukcja liczby godzin religii z 2 do 1 tygodniowo? Czy za drugą godzinę odbywającą się np. w salkach katechetycznych rząd wypłaci wynagrodzenia katechetom? Na ogólną liczbą 27 000 katechetów uczyć innego przedmiotu niż religia może 12 304 nauczycieli. 

W Sejmie: Dla krwiodawców nie 2 a 3 dni wolne od pracy. Państwo przejmuje koszt wynagrodzeń [Przykład]

W Sejmie propozycja: Nowy dzień wolny. I to państwo płaci za trzy dni wolnego od pracy dla krwiodawców. Od razu trzeba ocenić szansę na nowelizację przepisów na zerową, ale zobaczmy jak wyglądałyby przepisie po zmianie. I które trzeba zmienić. Może się kiedyś uda?

Szkoły nauczą dzieci odróżniania prawdy od manipulacji. Zmiany w systemie edukacyjnym w celu lepszego wykorzystania narzędzi cyfrowych

Do 2035 r. Polska ma zdrożyć jeden z kamieni milowych KPO - Politykę Cyfrowej Transformacji Edukacji. Chodzi m.in. o przemodelowanie kształcenia tak, by uczyć dzieci odróżniania prawdy od manipulacji, weryfikowania źródeł i korzystania z nich, a także mądrego używania narzędzi sztucznej inteligencji.

REKLAMA

Będzie zmiana zasad sporządzania sprawozdań budżetowych. Projekt rozporządzenia w sprawie sprawozdawczości budżetowej

Projektowane nowe rozporządzenie w sprawie sprawozdawczości budżetowej ma dostosować obecne zasady sporządzania sprawozdań do nowej ustawy o dochodach jednostek samorządu terytorialnego. Projekt zawiera m.in. nowe wzory i instrukcje sporządzania sprawozdań składanych przez JST.

Młodzieżowe Słowo Roku 2024. Znamy finałową dwudziestkę plebiscytu

Na liście 20 słów w plebiscycie na Młodzieżowe Słowo Roku 2024 znalazły się m.in. "aura", "skibidi", "yapping", "czemó" i "womp womp". Organizatorem plebiscytu jest Wydawnictwo Naukowe PWN.

REKLAMA