REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

2 weekendy na sprawdzenie prac maturalnych z polskiego? 200 egzaminatorów mniej niż potrzeba

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
2 weekendy na sprawdzenie prac maturalnych z polskiego? 200 egzaminatorów mniej niż potrzeba
2 weekendy na sprawdzenie prac maturalnych z polskiego? 200 egzaminatorów mniej niż potrzeba
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Dyrektor Centralnej Komisji Egzaminacyjnej (CKE) Marcin Smolik poinformował PAP, że w skali całego kraju do sprawdzenia prac maturalnych z języka polskiego zgłosiło się ok. 200 osób mniej niż potrzebują okręgowe komisje egzaminacyjne. Zdaniem dyrektora Smolika prawdopodobnie egzaminatorzy zamiast sprawdzać prace w jeden weekend będą to robić w dwa. Mniejsza liczba egzaminatorów z języka polskiego nie wpłynie na termin ogłoszenia wyników matur, co ma nastąpić 7 lipca - powiedział tego samego dnia wiceszef MEiN Dariusz Piontkowski. 

Dyrektor CKE: Do sprawdzenia prac maturalnych zgłosiło się ok. 200 egzaminatorów mniej niż potrzebują komisje

PAP zapytała dyrektora Centralnej Komisji Egzaminacyjnej o czwartkową wypowiedź wiceministra edukacji i nauki Dariusza Piontkowskiego w Programie I Polskiego Radia, że do sprawdzania prac maturalnych z języka polskiego zgłosiło się mniej osób niż wskazywały potrzeby i dlatego "będzie prawdopodobnie jeszcze jeden dodatkowy tydzień, w którym egzaminatorzy będą sprawdzali prace z języka polskiego".

"Oznacza to, że prawdopodobnie będzie jeszcze jeden weekend sprawdzania prac. Zazwyczaj sprawdzanie trwało jeden weekend, będzie trwało pewnie dwa weekendy" – wyjaśnił Smolik.

Pytany, czy potwierdza informację, że brakuje egzaminatorów sprawdzających prace z języka polskiego powiedział: "w skali kraju jest to ok. 200 osób mniej niż potrzebują okręgowe komisje egzaminacyjne".

Matury 2023

Matury rozpoczęły się w czwartek rano egzaminem pisemnym z języka polskiego na poziomie podstawowym. Sesja egzaminów pisemnych potrwa od 4 do 23 maja. Centralna Komisja Egzaminacyjna ma ogłosić wyniki tegorocznych matur 7 lipca. Tego też dnia maturzyści poznają swoje indywidualne wyniki.
"Dziennik Gazeta Prawna" podał w czwartek, że emocje w środowisku egzaminatorów do końca budziło pytanie, kto będzie sprawdzał prace abiturientów. Redakcja podała, że o ile w przypadku matematyki czy angielskiego zgłosiło się więcej osób niż chciały okręgowe komisje, o tyle w przypadku języka polskiego chętnych było za mało. (PAP)
Autorka: Danuta Starzyńska-Rosiecka
dsr/ joz/

Dariusz Piontkowski: mniejsza liczba egzaminatorów nie wpłynie na termin ogłoszenia wyników matur

Mniejsza liczba egzaminatorów z języka polskiego nie wpłynie na termin ogłoszenia wyników matur, co ma nastąpić 7 lipca - poinformował w czwartek wiceszef MEiN Dariusz Piontkowski. Powiedział też, że pierwszy dzień matur przebiega spokojnie.

Piontkowski w czwartek rano w Programie I Polskiego Radia poinformował, że do sprawdzania prac maturalnych z języka polskiego zgłosiło się mniej osób niż wskazywały potrzeby i dlatego najprawdopodobniej będzie potrzebny dodatkowy tydzień, by sprawdzić prace z języka polskiego.

Centralna Komisja Egzaminacyjna (CKE) podała w czwartek PAP, że do sprawdzenia prac maturalnych zgłosiło się ok. 200 egzaminatorów mniej w skali kraju i prawdopodobnie egzaminatorzy zamiast sprawdzać prace w jeden weekend będą to robić w dwa.

O mniejszą liczbę egzaminatorów z języka polskiego Piontkowski był pytany na konferencji prasowej w Białymstoku. Powiedział, że w większości okręgowych komisji egzaminacyjnych (OKE) nie było problemów z odpowiednią liczbą egzaminatorów z języka polskiego. Z jego danych wynika, że chyba tylko w jednej jest nieco mniejsza liczba.

"To w żaden sposób nie wpłynie na termin zakończenia sprawdzania prac maturalnych i przekazania wyników uczniom. W całej Polsce 7 lipca wszyscy uczniowie otrzymają wyniki egzaminu maturalnego i zaświadczenie" – mówił Piontkowski.

Piontkowski na wspólnej konferencji prasowej z podlaskim kuratorem oświaty Beatą Pietruszką i dyrektorem OKE w Łomży dr Agnieszką Muzyk, poinformował, że według CKE matura w czwartek "przebiega spokojnie".

Mówił, że matura w tym roku jest "szczególna", bo zdawana jest w dwóch różnych formułach: starej, którą zdają absolwenci techników i liceów z poprzednich lat, oraz w nowej, którą piszą absolwenci czteroletnich liceów. Wymienił, że to sto kilkanaście absolwentów techników i liceów z poprzednich lat (którzy zdawali maturę w starej formule) i ponad 158 tys. absolwentów czteroletnich liceów, którzy zdawali maturę w nowej formule.

Ocenił, że nowa matura nie jest trudniejsza. Mówił, że uczniowie zdają maturę według podstaw programowych, one są podobne. "Przecież nie uczymy w inny sposób języka polskiego, nie ma nowego materiału z historii czy z matematyki. Uczniowie podobny zakres materiału mają według nowej podstawy programowej jak i według starej podstawy programowej" – powiedział. Dodał, że nowa formuła jest widoczna przede wszystkim na języku polskim, gdzie większy nacisk został położony na literaturę polską i historię literatury.

Przypomniał też, że zarówno arkusze starej jak i nowej formuły matury zawierają część takich samych pytań, by – jak mówił – "wyniki egzaminów były porównywalne". "Poziom trudności będzie porównywalny" – mówił.

Piontkowski pytany, czy egzamin maturalny jest wciąż prestiżową sprawą, czy tylko obowiązkiem, powiedział że jest to egzamin dojrzałości, a ogromna część pracy leży po stronie uczniów.

"(To) w jakim stopniu uczniowie przygotowali się do egzaminu, to jest taki trochę ich sprawdzian z dorosłości i tego, jak traktują swój obowiązek szkolny" – mówił i dodał, że matura jest też egzaminem zewnętrznym, który daje przepustkę na studia.

Dyrektor OKE w Łomży dr Agnieszka Muzyk poinformowała, że na terenie działania OKE w Łomży, czyli w województwie podlaskim i warmińsko-mazurskim, "egzamin rozpoczął się w czwartek punktualnie we wszystkich szkołach bez żadnych zakłóceń i incydentów". Dodała, że także przebieg egzaminu odbył się bez zakłóceń.

Muzyk, mówiąc o liczbie egzaminatorów w OKE w Łomży, powiedziała, że są "zabezpieczeni w 100 proc.". Dodała, że to kilka tysięcy osób, które w najbliższych tygodniach będą współpracowały z OKE w Łomży.

Matury rozpoczęły się w czwartek rano egzaminem pisemnym z języka polskiego na poziomie podstawowym. Sesja egzaminów pisemnych potrwa od 4 do 23 maja. Centralna Komisja Egzaminacyjna ma ogłosić wyniki tegorocznych matur 7 lipca. Tego też dnia maturzyści poznają swoje indywidualne wyniki.(PAP)

Autorka: Sylwia Wieczeryńska

swi/ joz/

 

 

Zapisz się na newsletter
Śledź na bieżąco nowe inicjatywy, projekty i ważne decyzje, które wpływają na Twoje życie codzienne. Zapisz się na nasz newsletter samorządowy.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: PAP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Sektor publiczny
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Polacy mniej chodzą do kina

Główny Urząd Statystyczny podał dane dotyczące widzów w kinach w 2024 r. W porównaniu z 2023 r., liczba widzów w kinach stałych spadła o 0,4 proc. do 49,5 mln

Spacer w lesie - lek na codzienny stres

Regularne, 30-minutowe spacery w naturze pięć razy w tygodniu mogą zmniejszyć ryzyko depresji aż o 30% – podaje raport Transforming Scotland's Health. W obliczu prognoz WHO, że do 2030 roku depresja stanie się najczęstszą chorobą na świecie, kontakt z przyrodą to skuteczna forma profilaktyki.

Są fundusze na ekologię, cyfryzację i innowacje

W dobie dynamicznego rozwoju technologii cyfrowej i wdrażania kolejnych innowacji, nie można zapominać o zagrożeniach, które się z nimi wiążą. Zgodnie z unijną zasadą „Do No Significant Harm” („Nie Czyń Znaczącej Szkody”), gdy ubiegamy się o wsparcie z funduszy, jesteśmy zobowiązani do prowadzenia inwestycji w sposób, który nie będzie wyrządzać poważnych szkód środowiskowych czy społecznych.

Spadł ruch na radomskim lotnisku, ale w planach nowe kierunki

Polskie Porty Lotnicze poinformowały, że lotnisko w Radomiu obsłużyło w kwietniu br. ok. 2,5 tys. pasażerów; to spadek o 42 proc. wobec zeszłego roku. W pierwszych czterech miesiącach tego roku ruch w radomskim pocie spadł o 31 proc.

REKLAMA

Ratownicy medyczni nie chcą kamizelek nożoodpornych

Ogólnopolski Związek Zawodowy Ratowników Medycznych (OZZRM) uważa, że pomysł powszechnego wprowadzenia kamizelek nożoodpornych, jako reakcji na śmierć ratownika ugodzonego nożem, nie jest dobry. Co proponują związkowcy?

Ostatni dzwonek dla zdrowia młodych. 7 maja 2025 r. sejmowa Komisja Zdrowia zajmie się zakazem sprzedaży wszystkich rodzajów papierosów elektronicznych oraz pojemników zapasowych osobom poniżej 18. roku życia

W środę sejmowa Komisji Zdrowia rozpatrzy rządowy projekt ustawy o zmianie ustawy o ochronie zdrowia przed następstwami używania tytoniu i wyrobów tytoniowych. Wcześniej, ponad 20 organizacji działających w ochronie zdrowia apelowało o jak najszybsze jej procedowanie. Chodzi o zakaz sprzedaży wszystkich rodzajów papierosów elektronicznych oraz pojemników zapasowych osobom poniżej 18 r.ż.

Wybory prezydenckie: ułatwienia dla wyborców 60+

Transport do i z lokalu wyborczego. Możliwość głosowania korespondencyjnego albo za pośrednictwem pełnomocnika. Możliwość zmiany miejsca głosowania w obwodzie właściwym dla lokalu przystosowanego do potrzeb osób niepełnosprawnych. Z tych wszystkich ułatwień mogą skorzystać wyborcy, którzy najpóźniej w dniu głosowania w tegorocznych wyborach Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej ukończą 60. rok życia. A także wyborcy niepełnosprawni – bez względu na wiek.

Plany ewakuacyjne i szkolenia. Nowe zadania gmin w 2025 r.

Do końca 2025 r. gminy muszą opracować plany ewakuacyjne. To jedno z zadań nałożonych na samorządy przez ustawę z 5 grudnia 2024 r. o ochronie ludności i obronie cywilnej.

REKLAMA

Polacy mają problem z rozróżnieniem piw alkoholowych i bezalkoholowych

Z badania zrealizowanego przez Instytut Badań Rynkowych i Społecznych IBRiS wynika, że Polacy mylą piwa alkoholowe i bezalkoholowe oraz chcą całkowitego zakazu reklamowania piwa "zero procent".

4666 zł brutto dla pracownika samorządu? To nie żart

Trwa odpływ fachowców z sektora samorządowego. Powód? Niskie płace, poczucie braku doceniania i marne perspektywy na przyszłość. W programie Gość Infor.pl gościł Jacek Wolszczak, pracownik samorządu z dolnośląskiej Świdnicy.

REKLAMA