REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Fitch utrzymuje rating dla Warszawy

REKLAMA

Agencja Fitch Ratings potwierdziła długoterminowy rating Warszawy na poziomie "AAA(pol)" i jego stabilną perspektywę. Zdaniem agencji ocena stolicy odzwierciedla m.in. bardzo wysoki poziom gotówki, który zabezpiecza obsługę zadłużenia.

W komunikacie z 5 kwietnia br. zaznaczono, że agencja potwierdziła jednocześnie długoterminowy rating krajowy "AAA(pol)" dla programu emisji obligacji do kwoty 4 mld zł oraz wszystkich emisji dokonanych przez Warszawę w ramach tego programu.

REKLAMA

"Rating Warszawy odzwierciedla bardzo wysoki poziom gotówki, który zabezpiecza obsługę zadłużenia, dobrze rozwiniętą oraz zdywersyfikowaną gospodarkę oraz bazę podatkową, a także umiarkowany dalszy wzrost zadłużenia miasta w latach 2012-2014" - poinformowała agencja.

REKLAMA

W informacji wskazano, że rating bierze również pod uwagę planowany szybki wzrost zobowiązań pośrednich miasta oraz słabsze niż w innych miastach wyniki budżetowe Warszawy na poziomie operacyjnym. Zwrócono uwagę, że Warszawa jak dotąd nie zdecydowała się wdrożyć programów oszczędnościowych, które ograniczałyby istotnie wzrost wydatków.

"Stabilna perspektywa ratingu odzwierciedla oczekiwanie Fitch, że wyniki operacyjne miasta wraz z wysokim poziomem gotówki zapewnią bezpieczne wskaźniki obsługi zadłużenia w średnim okresie. Rating może zostać obniżony w wyniku zmniejszenia wolnych środków na rachunkach miasta, które nie będzie zrekompensowane odpowiednią poprawą wyników operacyjnych, zapewniającą bezpieczne wskaźniki obsługi zadłużenia - zaznaczono.

W komunikacie poinformowano, że stan środków na rachunkach miasta wzrósł ze 1,5 mld zł średnio w latach 2008-2010 do 2,37 mld zł w 2011 r., na co miały wpływ przychody z prywatyzacji w kwocie 1,44 mld zł. Gotówka na rachunkach ponad trzykrotnie przewyższała obsługę zadłużenia.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Według agencji miasto może wykorzystać cześć wolnych środków na finansowanie deficytu budżetowego w 2012 r., mimo to będą one nadal wysokie (około 1 mld zł) w średnim okresie.

REKLAMA

Zdaniem Fitch w latach 2012-2013 wyniki operacyjne miasta będą zbliżone do poziomu z lat 2009-2011, z nadwyżką operacyjną stanowiącą ok. 4-5 dochodów operacyjnych. Agencja spodziewa się, że w latach 2012-2014 zadłużenie Warszawy nieznacznie wzrośnie, do ponad 6 mld zł w 2014r., ale nie powinno ono przekroczyć 55 proc. dochodów bieżących.

"Jednocześnie zadłużenie pośrednie Warszawy może wzrosnąć ponad dwukrotnie, do około 4 mld zł w 2014r. w wyniku inwestycji spółek. Miasto wspiera realizację najważniejszych inwestycji spółek poprzez długoterminowe umowy na świadczenie usług komunalnych. Umowy te, zwłaszcza ze spółkami transportu publicznego, mogą powodować znaczną presję na wydatki operacyjne miasta w średnim i długim okresie" - napisano.

Fitch wskazał, że Warszawa liczy ponad 1,7 mln mieszkańców, a produkt regionalny brutto na mieszkańca jest trzykrotnie wyższy niż średnia krajowa. "Dobrze rozwinięta i zdywersyfikowana gospodarka miasta przekłada się na wysokie dochody podatkowe, które powodują jednak, że budżet Warszawy jest narażony na zmiany koniunktury gospodarczej" - ostrzega Fitch.

Agencja zaznaczyła ratingi zostały nadane na zlecenie emitenta i w związku z tym Fitch otrzymał wynagrodzenie za ich nadanie.

W komunikacie dodano, że najniższe ryzyko kredytowe w danym kraju jest oceniane jako "AAA" i inne podmioty są oceniane w relacji do tego ryzyka. "Ratingi krajowe są przeznaczone głównie dla krajowych inwestorów działających na rynkach krajowych. Zawierają one specjalny wyróżnik, odnoszący się do danego kraju, np. +AAA(pol)+ dla krajowego ratingu w Polsce. Ratingi krajowe nie są porównywalne pomiędzy różnymi krajami" - poinformowano.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: PAP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Sektor publiczny
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Prezes NFOŚiGW dla "DGP": perspektywa ewentualnego wycofania dotacji dla pieców gazowych wywołuje niezadowolenie i niepewność

Decyzja o dalszym dofinansowaniu pieców gazowych w ramach programu Czyste Powietrze będzie musiała zostać podjęta w tym roku – powiedziała "Dziennikowi Gazecie Prawnej" prezes NFOŚiGW Dorota Zawadzka-Stępniak.

Ile depresja Polaków kosztuje gospodarkę?

66,6% - aż tle dorosłych Polaków odczuwa przynajmniej jeden z syndromów kojarzonych z depresją. Najczęściej to uczucie zmęczenia i obniżenie nastroju. To poprawa względem ubiegłego roku, ale wciąż bardzo duża liczba. Tak wynika z danych najnowszego raportu. Autorzy badania szacują, że gospodarka traci na tym około 3 mld zł rocznie. 

Dostajesz podejrzane SMS-y? Twój operator sieci komórkowej je zablokuje

Przedsiębiorcy telekomunikacyjni podłączyli się do systemu służącego do wymiany informacji o fałszywych wiadomościach – telegraf.cert.pl. System służy do przekazywania wzorca fałszywej wiadomości SMS.

Egzamin ósmoklasisty - język polski. Zrób powtórkę z naszymi testami wiedzy

Egzamin ósmoklasisty już coraz bliżej. Uczniowie kończący szkołę podstawową przystąpią do sprawdzianów wiedzy w dniach 14-16 maja 2024. Przygotowaliśmy małą powtórkę z języka polskiego. 

REKLAMA

Masz 18 lat i kochasz podróżować? Sprawdź, jak wygrać podróż po Europie

Do końca kwietnia można się zgłaszać do konkursu DiscoverEU i wygrać podróż po Europie. Jakie warunki trzeba spełnić? Jak się zgłosić?  

Kongresmeni USA: Charków na krawędzi upadku, sytuacja jest rozpaczliwa

Charków jest na krawędzi upadku, historia nas osądzi, czy będziemy Chamberlainem, czy Churchillem - powiedział 16 kwietnia 2024 r. szef komisji spraw zagranicznych Izby Reprezentantów Michael McCaul. Wezwał do przyjęcia ustaw o pomocy Ukrainie i Izraelowi mimo gróźb rewolty skrajnego skrzydła partii.

ZNP interweniuje przeciwko zwolnieniom z pracy nauczycieli albo zmniejszeniu im liczby godzin

W roku szkolnym 2024/2025 w klasach pierwszych nie będzie przedmiotu HIT oraz edukacja obywatelska. Co z nauczycielami prowadzącymi te przedmioty. Niektórzy dla nich wrócili do pracy w szkole. Czy będą zwolnieni? Co ze zmniejszeniem liczby godzin nauczycieli, którzy nie zostaną zwolnieni?

Żmije pojawiły się w Tatrach. Co robić, gdy spotkamy je na szlaku?

Na tatrzańskich szlakach pojawiły się żmije zygzakowate. To efekt wyjątkowo ciepłego początku kwietnia. Jak się zachować, gdy natkniemy się na ten jadowity gatunek węża? 

REKLAMA

Nowy wzór legitymacji nauczyciela [Rozporządzenie z 11 kwietnia 2024 r. Dziennik Ustaw poz. 565]

Od wtorku 16 kwietnia 2024 r. obowiązuje nowy wzór legitymacji nauczyciela. Jednak do 12 lipca 2024 r. nauczyciel może otrzymać legitymację na starym wzorze.

Rząd: Nowy wzór karty parkingowej dla osób niepełnosprawnych. Karty tylko terminowe

Niestety nie będzie bezterminowych kart parkingowych dla osób niepełnosprawnych. Tak wynika z odpowiedzi na interpelację.

REKLAMA