REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Ministerstwo Środowiska proponuje nowe przepisy dotyczące spółek wodnych

REKLAMA

Resort środowiska opracował założenia do nowej ustawy o Prawie wodnym. Znajdą się w nich rozwiązania dotyczące kompleksowego zarządzania wodami w naszym kraju, a także działalności spółek wodnych - poinformował wiceminister środowiska Stanisław Gawłowski.

Spółki wodne zajmują się utrzymaniem w dobrym stanie urządzeń wodnych na terenach wiejskich, np. rowów melioracyjnych. Podczas ostatniego posiedzenia sejmowej komisji rolnictwa Gawłowski podkreślił, że co prawda przepisy dotyczące działalności tych spółek zawarto w Prawie wodnym, lecz same spółki są w gestii ministra rolnictwa, są dofinansowywane ze środków MR i samorządów lokalnych.

REKLAMA

REKLAMA

Gawłowski uważa, że nowe prawo powinno m.in. jasno określać odpowiedzialność za poszczególne działania dotyczące gospodarki wodnej. Zapowiedział, że jego resort w ciągu dwóch tygodni przekaże projekt założeń do ustawy do konsultacji społecznych.

Wiceminister, prezentując na prośbę komisji propozycje zmian dot. funkcjonowania spółek wodnych, zauważył, że w nowym Prawie wodnym powinno to być uregulowane systemowo. Dlatego w założeniach do ustawy proponuje zmiany w ich funkcjonowaniu i zaangażowanie w sprawę utrzymania tzw. melioracji szczegółowych samorządów gminnych. Wójt gminy będzie mógł pobierać opłatę i powinna być ona obowiązkowa. "Zastanawiamy się, jaki to powinien być zapis i tu są skrajne opinie różnych ekspertów - od takich, że nie zmieniamy przepisów dotyczących spółek wodnych, do takich, że trzeba je zlikwidować" - powiedział wiceminister.

Resort środowiska uważa, że decyzje w zakresie tzw. melioracji szczegółowych trzeba powierzyć radom gmin. Będą one pobierały opłaty, a uzyskane pieniądze mają być przeznaczane wyłącznie na melioracje szczegółowe (np. rowy melioracyjne, drenownie, pompy ciśnieniowe itp.). Zadania dotyczące utrzymania tych obiektów będzie można powierzać spółkom wodnym, a jeżeli takiej spółki nie ma, gmina będzie mogła wynająć innego wykonawcę - tłumaczył Gawłowski.

Obecnie w Polsce jest 2277 spółek wodnych, obejmujących działalnością ponad 4271 tys. hektarów, co stanowi 67 proc. terytoriów zmeliorowanych. Jak zauważył wiceminister, oznacza to, że na pozostałych terenach nie ma takich spółek.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Jak twierdzili posłowie, spółki wodne funkcjonują źle, bo brakuje im pieniędzy na niezbędne prace melioracyjne. Jest to organizacja dobrowolna, toteż jej członkowie często nie płacą składek. Przewodniczący zarządu Krajowego Związku Spółek Wodnych Waldemar Rudowski uważa, że trzeba tak zmienić przepisy, by można było windykować należności, jednak na takie rozwiązanie nie zgadzało się dotychczas Ministerstwo Finansów, uważając, że spółka wodna jest spółką publiczną, od której nie można obligatoryjnie ściągnąć składki.

Zamów książkę: Dyscyplina finansów publicznych po zmianach >>

Jak zapewniał Rudowski, Ministerstwo Finansów obecnie zmieniło zdanie i jest gotowe do rozmów na ten temat z resortem rolnictwa lub środowiska.

Marek Kaczmarczyk, naczelnik wydziału melioracji w ministerstwie rolnictwa poinformował, że jego resort przygotował propozycje w sprawie nowych przepisów dotyczących spółek wodnych i zostały one już przekazane do ministerstwa środowiska.

Zdaniem przewodniczącego sejmowej komisji rolnictwa Krzysztofa Jurgiela, jeżeli komisja otrzyma od ministerstwa rolnictwa propozycje zmian dotyczących możliwości windykacji przez spółki wodne zaległych opłat, być może wystąpi z własną inicjatywą legislacyjną.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: PAP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Sektor publiczny
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Prezes NFOŚiGW dla "DGP": perspektywa ewentualnego wycofania dotacji dla pieców gazowych wywołuje niezadowolenie i niepewność

Decyzja o dalszym dofinansowaniu pieców gazowych w ramach programu Czyste Powietrze będzie musiała zostać podjęta w tym roku – powiedziała "Dziennikowi Gazecie Prawnej" prezes NFOŚiGW Dorota Zawadzka-Stępniak.

Ile depresja Polaków kosztuje gospodarkę?

66,6% - aż tle dorosłych Polaków odczuwa przynajmniej jeden z syndromów kojarzonych z depresją. Najczęściej to uczucie zmęczenia i obniżenie nastroju. To poprawa względem ubiegłego roku, ale wciąż bardzo duża liczba. Tak wynika z danych najnowszego raportu. Autorzy badania szacują, że gospodarka traci na tym około 3 mld zł rocznie. 

Dostajesz podejrzane SMS-y? Twój operator sieci komórkowej je zablokuje

Przedsiębiorcy telekomunikacyjni podłączyli się do systemu służącego do wymiany informacji o fałszywych wiadomościach – telegraf.cert.pl. System służy do przekazywania wzorca fałszywej wiadomości SMS.

Egzamin ósmoklasisty - język polski. Zrób powtórkę z naszymi testami wiedzy

Egzamin ósmoklasisty już coraz bliżej. Uczniowie kończący szkołę podstawową przystąpią do sprawdzianów wiedzy w dniach 14-16 maja 2024. Przygotowaliśmy małą powtórkę z języka polskiego. 

REKLAMA

Masz 18 lat i kochasz podróżować? Sprawdź, jak wygrać podróż po Europie

Do końca kwietnia można się zgłaszać do konkursu DiscoverEU i wygrać podróż po Europie. Jakie warunki trzeba spełnić? Jak się zgłosić?  

Kongresmeni USA: Charków na krawędzi upadku, sytuacja jest rozpaczliwa

Charków jest na krawędzi upadku, historia nas osądzi, czy będziemy Chamberlainem, czy Churchillem - powiedział 16 kwietnia 2024 r. szef komisji spraw zagranicznych Izby Reprezentantów Michael McCaul. Wezwał do przyjęcia ustaw o pomocy Ukrainie i Izraelowi mimo gróźb rewolty skrajnego skrzydła partii.

ZNP interweniuje przeciwko zwolnieniom z pracy nauczycieli albo zmniejszeniu im liczby godzin

W roku szkolnym 2024/2025 w klasach pierwszych nie będzie przedmiotu HIT oraz edukacja obywatelska. Co z nauczycielami prowadzącymi te przedmioty. Niektórzy dla nich wrócili do pracy w szkole. Czy będą zwolnieni? Co ze zmniejszeniem liczby godzin nauczycieli, którzy nie zostaną zwolnieni?

Żmije pojawiły się w Tatrach. Co robić, gdy spotkamy je na szlaku?

Na tatrzańskich szlakach pojawiły się żmije zygzakowate. To efekt wyjątkowo ciepłego początku kwietnia. Jak się zachować, gdy natkniemy się na ten jadowity gatunek węża? 

REKLAMA

Nowy wzór legitymacji nauczyciela [Rozporządzenie z 11 kwietnia 2024 r. Dziennik Ustaw poz. 565]

Od wtorku 16 kwietnia 2024 r. obowiązuje nowy wzór legitymacji nauczyciela. Jednak do 12 lipca 2024 r. nauczyciel może otrzymać legitymację na starym wzorze.

Rząd: Nowy wzór karty parkingowej dla osób niepełnosprawnych. Karty tylko terminowe

Niestety nie będzie bezterminowych kart parkingowych dla osób niepełnosprawnych. Tak wynika z odpowiedzi na interpelację.

REKLAMA