Nie ma konkretnej daty wejścia elektronicznych dowodów osobistych
REKLAMA
REKLAMA
Wiceminister odpowiadał w czwartek na pytania posłów Łukasza Gibały oraz Artura Dębskiego (Ruch Palikota) w sprawie przyczyn unieważnienia przetargu na dostawę blankietów nowych dowodów osobistych oraz planów wprowadzenia w Polsce elektronicznych dowodów osobistych, a także o koszty poniesione dotychczas w związku z tym projektem. Dębski pytał, jak długo Polacy będą musieli czekać na e-dowody, które w założeniu mieli posiadać już w 2011 r.
REKLAMA
"W tej chwili nie ma konkretnej daty wprowadzenia dowodów osobistych z warstwą elektroniczną" - poinformował wiceszef resortu MSW. Jednocześnie zapewnił, że realizowany jest drugi projekt PL-ID, czyli modernizacja rejestrów centralnych oraz podłączenie do nich wszystkich urzędów gmin. Wyjaśnił, że dotychczas wydano ponad 100 mln zł na modernizację rejestrów i infrastrukturę. Dodał, że już w przyszłym roku elementy e-administracji zaczną funkcjonować, np. pojawi się możliwość, aby wniosek o wydanie dowodu osobistego można było złożyć w dowolnym urzędzie. "Chcemy, aby państwowe rejestry elektroniczne zostały jak najszybciej uruchomione i nie blokuje tego brak dowodu z warstwą elektroniczną" - mówił.
Dmowski wyjaśnił, że powodem decyzji podjętej przez MSW w połowie kwietnia o unieważnieniu przetargu dot. dostawy nowych blankietów dowodów osobistych była istotna zmiana okoliczności oraz fakt, że obecnie postępowanie to nie leży w interesie publicznym.
REKLAMA
Wyjaśnił, że w marcu Komitetu Rady Ministrów ds. Cyfryzacji zarekomendował przesunięcie terminu wdrożenia elektronicznych dowodów osobistych i zdecydował o podjęciu prac nad zmianą ustawy o dowodach osobistych, która dotyczyć ma rezygnacji z warstwy elektronicznej dowodu osobistego. "Centrum personalizacji dokumentów prowadzące przetarg musiało uwzględnić, że toczący się przetarg na dowód osobisty z warstwą elektroniczną będzie niezgodny z przewidywanym kształtem dowodu osobistego w przyszłości. To był ten czynnik nieprzewidzianej wcześniej okoliczności powodujący, że prowadzenie tego postępowania nie leży w interesie publicznym" - mówił Dmowski
Wiceminister zwrócił uwagę, że Komitet Rady Ministrów ds. Cyfryzacji uzasadniał swoją rekomendację koniecznością przeprowadzenia odpowiednich testów oraz dostosowaniem przepisów do dyrektywy unijnej dotyczącej podpisów elektronicznych, nad którą trwają obecnie prace w Komisji Europejskiej.
W czerwcu 2011 r. Bronisław Komorowski podpisał nowelę ustawy o nowych dowodach osobistych, według której dokumenty wyposażone m.in. w chip mają być stopniowo wprowadzane od lipca 2013 r.
MSW 16 kwietnia poinformowało o unieważnieniu przetargu na dostawę nowych blankietów dowodów osobistych. Jak wyjaśniało, mając na uwadze stanowisko Komitetu Rady Ministrów ds. Cyfryzacji zdecydowało o podjęciu prac nad zmianą ustawy o dowodach osobistych, która ma dotyczyć rezygnacji z warstwy elektronicznej. W drugiej połowie marca Komitet zarekomendował przesunięcie terminu wdrożenia elektronicznych dowodów osobistych.
Elektroniczne dowody osobiste mają ułatwiać załatwianie spraw urzędowych przez internet. Nowy dowód osobisty - wzbogacony o chip - ma umożliwić składanie podpisu elektronicznego, pozwalającego na dokonywanie czynności prawnych w urzędach administracji publicznej; ma być również wykorzystywany przy dostępie do rejestrów publicznych, np. rejestru usług medycznych, prowadzonego przez NFZ.
REKLAMA
REKLAMA