REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Nowe dowody osobiste od 1 marca 2015 r. - poparcie Senatu

Subskrybuj nas na Youtube
Dowód osobisty./ Fot. Fotolia
Dowód osobisty./ Fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Nowelizacja zmienia termin wejścia w życie zmian ustaw o dowodach osobistych, o ewidencji ludności oraz Prawa o aktach stanu cywilnego. Przesunięcie terminu wejścia w życie nowych przepisów zaakceptował Senat.

Senat za nowymi dowodami osobistymi od 1 marca 2015 roku

Senat zaakceptował w czwartek przesunięcie - z 1 stycznia na 1 marca 2015 r. - termin wejścia w życie przepisów, na mocy których będzie można składać wnioski o wydanie nowego dowodu osobistego w dowolnej gminie na terenie kraju.

REKLAMA

Za ustawą wraz z przyjętą poprawką głosowało 59 senatorów, przeciw było 27, jeden senator wstrzymał się od głosu.

REKLAMA

Nowela zmienia termin wejścia w życie zmian ustaw o dowodach osobistych, o ewidencji ludności i Prawa o aktach stanu cywilnego. Oznacza to, że do 1 marca 2015 r. nowe wzory dowodów nie będą wydawane. Po 1 stycznia 2015 r. dotychczasowe dowody osobiste zachowają ważność - nie będzie więc konieczności wymiany dokumentów. Odsunięte w czasie - z 1 stycznia na 1 marca 2015 r. - będą także zmiany w prowadzeniu elektronicznej rejestracji aktów urodzeń, małżeństw i zgonów, i udostępnianie ich odpisów w dowolnym USC.

Sprawozdawca projektu senator Janusz Sepioł (PO) argumentował, że przesunięcie wejścia w życiu dowodów wynika m.in. z niedawnych wyborów samorządowych i tego, że w ich wyniku w wielu samorządach są nowe władze. "Po przygodach PKW stajemy się trochę nadwrażliwi" - zaznaczył.

Polecamy serwis: Bezpieczeństwo

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Reprezentujący rząd wiceszef MSW Piotr Stachańczyk zapewniał senatorów, że w ostateczności cały system, który ma łączyć dotychczasowe systemy - PESEL, system aktów stanu cywilnego oraz system dowodów osobistych - mógłby ruszyć 1 stycznia. MSW jednak, pomne choćby doświadczeń PKW, postanowiło przygotować system jak najlepiej można. Stąd przesunięcie jego wejście w życie o dwa miesiące, co można zrobić bez kosztów - argumentował. "Ten system jest, te dwa miesiące nie są po to, by go zbudować" - podkreślał Stachańczyk. "Chodzi jedynie o dopięcie go na ostatni guzik, na jaki ma być dopięty" - dodał.

REKLAMA

Janusz Sepioł zwrócił jednocześnie uwagę, że w zaakceptowanej zaledwie dzień wcześniej przez Senat ustawie Karta Dużej Rodziny zniesiono opłaty skarbowe dla osób chcących uzyskać tę kartę i w związku z tym pobierających akty urodzenia czy ślubu. Wpisana tam była data 1 stycznia 2015 roku - przypominał.

"Jeżeli tą obecną ustawą te wszystkie rozwiązania wprowadzamy od 1 marca, pozostaje okres dwóch miesięcy, podczas których ci, którzy staraliby się o zaświadczenia w związku z Kartą Dużej Rodziny, musieliby wnosić opłaty. Trochę jest to w sprzeczności z ideą tej karty" - mówił Sepioł.

Stąd przed przyjęciem całości ustawy senatorowie zaakceptowali poprawkę zakładającą, że przez dwa miesiące, do 1 marca 2015, nie będą pobierane opłaty skarbowe od wydawania skróconych aktów stanu cywilnego.

W myśl przepisów, które pierwotnie miały wejść w życie od 1 stycznia przyszłego roku, utworzony miał zostać elektroniczny rejestr dowodów osobistych. Dostęp do niego będą miały urzędy gmin. Dzięki temu wniosek o wydanie dowodu osobistego będzie można złożyć w dowolnej gminie na terenie całego kraju, niezależnie od miejsca zamieszkania. Będzie także możliwość elektronicznego przesłania wniosku o wydanie dowodu.

Do wniosku o wydanie dowodu osobistego należy dołączyć fotografię, która powinna być wykonana nie wcześniej niż 6 miesięcy przed dniem złożenia wniosku. Format i wymiary nowego dowodu osobistego pozostaną takie same jak dotychczas. Natomiast fotografia będzie taka sama jak ta, która obowiązuje w paszportach. Dowód osobisty będzie ważny przez 10 lat od daty wydania, z wyjątkiem dowodu osobistego wydawanego dzieciom poniżej 5. roku życia, który będzie ważny przez 5 lat. Dowód osobisty będzie mógł odebrać w gminie także pełnomocnik.

Nowy wzór dowodu osobistego nie będzie już zawierał informacji o adresie zameldowania, kolorze oczu i wzroście. Nie będzie też zeskanowanego podpisu posiadacza dowodu osobistego.

Podczas czwartkowej debaty senator Jan Maria Jackowski (PiS) piętnował rząd, że ustawa tak późno trafiła do parlamentu. Sejm głosował nad nią zaledwie w środę wieczorem. "Przecież mamy za dwie dwunasta" - mówił.

Zgłosił poprawkę, by przesunąć termin wejścia w życie ustawy nie o dwa miesiące, tylko o rok, od 1 stycznia 2016 roku. Jak tłumaczył, ostatnie problemy z systemami informatycznymi w MSWiA, ZUS czy PKW każą powątpiewać, czy mimo wszystko rządowi uda się wdrożyć ten system uruchomić od 1 marca 2015 roku.

Poza tym, argumentował, w nowych dowodach osobistych ma nie być informacji o zameldowaniu, nie będzie też wzoru podpisu. Tymczasem np. banki zapewne wciąż będą wymagać od obywateli takich informacji. "Nowy dowód osobisty będzie więc źródłem pasma problemów obywateli, będzie im utrudniał życie" - mówił Jackowski. "Po co brać udział w czymś takim?" - pytał.

Przypomniał, że przecież rząd sam wycofuje się z wcześniejszych planów, by znieść obowiązek meldunkowy. To jeszcze jeden argument za poprawką, by opóźnić dowody o rok, bo może w tym czasie rząd po prostu zmieni wzór nowego dowodu osobistego - przekonywał Jackowski.

Na zamieszanie związane z meldunkiem, który z dowodu znika, choć według ostatnich rządowych rekomendacji ma być zachowany, zwracał uwagę także senator Marek Borowski (niez.). "A co z rejestrami wyborców, jak one będą wyglądać?" - pytał.

Stachańczyk przyznał, że zgodnie uchwaloną już kiedyś ustawą obowiązek meldunkowy ma zniknąć z dniem 1 stycznia 2016 roku. Ostatnio jednak, przyznał, rządowy zespół międzyresortowy wypowiedział się przeciw znoszeniu tego obowiązku, choć rekomendacja ta nie jest jeszcze decyzją rządu. Nie można jednak wykluczyć, zaznaczył wiceszef MSW, że będzie kolejna nowelizacja ustawy o ewidencji ludności, która utrzyma obowiązek meldunkowy. "Ale to nie ma związku z dziś rozpatrywaną ustawą, bo ona nie dotyka w żaden sposób daty zniesienia obowiązku meldunkowego" - podkreślił Stachańczyk.

M.in. dlatego sprzeciwił się poprawce Jackowskiego. "Dowód osobisty ma stwierdzać tylko tożsamość i obywatelstwo polskie" - podkreślił wiceszef MSW. Przypominał, że w dawnych książeczkowych dowodach było jeszcze więcej informacji i gdy zmieniano je na karty, były podobne obawy. Tak jak wówczas, także teraz instytucje wymagające od obywateli dowodu będą się musiały po prostu dostosować do nowego wzoru dowodu - mówił Stachańczyk. Senatorowie ostatecznie odrzucili poprawkę Jackowskiego. (PAP)

Zobacz również: Nowe dowody osobiste od 1 marca 2015 roku

Zapisz się na newsletter
Śledź na bieżąco nowe inicjatywy, projekty i ważne decyzje, które wpływają na Twoje życie codzienne. Zapisz się na nasz newsletter samorządowy.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: PAP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Sektor publiczny
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
420 tys. osób otrzymało świadczenia w ramach renty wdowiej, wydano 51,3 tys. decyzji odmownych

Już blisko 420 tys., osób otrzymało rentę wdowią. Zakład Ubezpieczeń Społecznych wypłacił na ten cel ponad 1,4 mld zł brutto, z czego prawie 150 mln zł to kwota, o którą wzrosły wypłaty w związku ze zbiegiem świadczeń.

Kiedy modernizacja linii średnicowej w Warszawie? Minister infrastruktury podał kluczowe terminy i zakres prac. Stację Warszawa Powiśle zastąpią dwa nowe przystanki osobowe

W dniu 9 lipca 2025 r. minister infrastruktury – w odpowiedzi na interpelację poselską – udzielił obszernych informacji odnośnie terminów i zakresu modernizacji kolejowej linii średnicowej w Warszawie. Okazuje się, że jako pierwsza (w latach 2026-2029) będzie realizowana część wschodnia linii średnicowej (na praskim brzegu Wisły). Natomiast w drugim etapie (po 2030 r.) zmodernizowana będzie część zachodnia: od stacji Warszawa Zachodnia (bez samej stacji), przez stacje Warszawa Ochota, Warszawa śródmieście do ul. Wybrzeże Szczecińskie. Co ważne, w tym drugim etapie powstaną dwie nowe stacje w rejonie ronda de Gaulle’a oraz pomiędzy ul. Solec i Wybrzeże Kościuszkowskie a obecny przystanek Warszawa Powiśle zostanie na stałe wyłączony z użytkowania. Także w drugim etapie modernizacji zostanie przebudowany tunel średnicowy i most średnicowy na Wiśle.

Rolnicy dostaną własnego rzecznika? PSL składa projekt ustawy

Klub Polskiego Stronnictwa Ludowego złożył w Sejmie projekt ustawy, której głównym celem jest powołanie nowej instytucji – Rzecznika Praw Rolników. Funkcję tę miałby każdorazowo pełnić Prezes Krajowej Rady Izb Rolniczych, co – według autorów projektu – ma zagwarantować niezależność i bliskość tej roli wobec środowisk rolniczych.

Odwołanie od decyzji administracyjnej. Najważniejsze informacje

Wiele życiowych spraw załatwianych jest decyzją administracyjną. Może to być np. zameldowanie na pobyt stały lub czasowy, przyznanie lub odmowa zasiłku rodzinnego, cofnięcie świadczeń z MOPS, przyjęcie lub nieprzyjęcie dziecka do przedszkola albo szkoły, określenie wysokości podatku od nieruchomości, pozwolenie na budowę, zajęcie pasa drogowego, zasiłków z tytułu choroby i macierzyństwa, świadczeń z ubezpieczeń społecznych.

REKLAMA

Coraz więcej Polaków regularnie podróżuje koleją. Dokąd i jak często jeździmy pociągiem?

Kolej w Polsce przeżywa rozkwit – w ubiegłym roku odnotowano rekordową liczbę przejazdów. Aż 45% Polaków deklaruje sympatię do tego środka transportu, szczególnie młodzi (16–24 lata) i mieszkańcy Pomorza, którzy podróżują średnio 33 razy rocznie. Jaka jest najczęściej uczęszczana trasa? W jakie dni Polacy najczęściej kupują bilety? Jaki rodzaj pociągu preferują?

Renta wdowia. 320 tys. osób już otrzymało świadczenia. Sprawdź, czy też możesz dostać

Już 320 tys. osób otrzymało świadczenia w ramach renty wdowiej z ZUS. Wnioski nadal można składać. Zakład Ubezpieczeń Społecznych poinformował, że dzięki rencie wdowiej świadczeniobiorcy zyskają średnio 358,27 zł.

Próg zaostrzony z 50 proc. do 25 proc. Nowe przepisy MEN zmieniają wszystko w szkołach

Istotne zmiany przepisów dla uczniów zakłada nowy projekt Ministerstwa Edukacji Narodowej, który został już skierowany do konsultacji. Będą surowsze zasady w szkołach. Projekt zakłada m.in., że uczeń nie będzie klasyfikowany z jednego, kilku albo wszystkich przedmiotów, gdy przekroczy próg 25 proc. nieobecności nieusprawiedliwionej.

Od marzeń do nauki – po co naprawdę Sławosz Uznański – Wiśniewski poleciał w kosmos?

Śledzimy media społecznościowe, zdjęcia Ziemi z orbity i codzienne relacje Sławosza Uznańskiego-Wiśniewskiego z Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. Ale za tą medialną euforią kryje się znacznie więcej niż symboliczny gest. Co z tego lotu wynika dla Polski? Jakie są realne, wymierne korzyści dla gospodarki, nauki i przemysłu?

REKLAMA

Pensje w samorządach z wyrównaniem. Czy również dla byłych pracowników?

Nowelizacja rozporządzenia w sprawie wynagradzania pracowników samorządowych zaczęła obowiązywać od 14 czerwca 2025 r. Nowe stawki wynagrodzeń będą należne pracownikom z wyrównaniem od 1 marca 2025 r.

Stacje hydrologiczne odnotowują rekordy dobowego opadu deszczu. Ulewy w całym kraju

Aż jedenaście stacji hydrologicznych zanotowało opad dobowy wyższy niż dotychczasowa maksymalna suma dobowa - wynika z danych Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej. Dwukrotnie wyższy poziom odnotowano na trzech stacjach, na jednej - trzykrotnie wyższy.

REKLAMA