Senat za nowymi dowodami osobistymi od 1 marca 2015 roku
Senat zaakceptował w czwartek przesunięcie - z 1 stycznia na 1 marca 2015 r. - termin wejścia w życie przepisów, na mocy których będzie można składać wnioski o wydanie nowego dowodu osobistego w dowolnej gminie na terenie kraju.
Za ustawą wraz z przyjętą poprawką głosowało 59 senatorów, przeciw było 27, jeden senator wstrzymał się od głosu.
reklama
reklama
Nowela zmienia termin wejścia w życie zmian ustaw o dowodach osobistych, o ewidencji ludności i Prawa o aktach stanu cywilnego. Oznacza to, że do 1 marca 2015 r. nowe wzory dowodów nie będą wydawane. Po 1 stycznia 2015 r. dotychczasowe dowody osobiste zachowają ważność - nie będzie więc konieczności wymiany dokumentów. Odsunięte w czasie - z 1 stycznia na 1 marca 2015 r. - będą także zmiany w prowadzeniu elektronicznej rejestracji aktów urodzeń, małżeństw i zgonów, i udostępnianie ich odpisów w dowolnym USC.
Sprawozdawca projektu senator Janusz Sepioł (PO) argumentował, że przesunięcie wejścia w życiu dowodów wynika m.in. z niedawnych wyborów samorządowych i tego, że w ich wyniku w wielu samorządach są nowe władze. "Po przygodach PKW stajemy się trochę nadwrażliwi" - zaznaczył.
Polecamy serwis: Bezpieczeństwo
Reprezentujący rząd wiceszef MSW Piotr Stachańczyk zapewniał senatorów, że w ostateczności cały system, który ma łączyć dotychczasowe systemy - PESEL, system aktów stanu cywilnego oraz system dowodów osobistych - mógłby ruszyć 1 stycznia. MSW jednak, pomne choćby doświadczeń PKW, postanowiło przygotować system jak najlepiej można. Stąd przesunięcie jego wejście w życie o dwa miesiące, co można zrobić bez kosztów - argumentował. "Ten system jest, te dwa miesiące nie są po to, by go zbudować" - podkreślał Stachańczyk. "Chodzi jedynie o dopięcie go na ostatni guzik, na jaki ma być dopięty" - dodał.
Janusz Sepioł zwrócił jednocześnie uwagę, że w zaakceptowanej zaledwie dzień wcześniej przez Senat ustawie Karta Dużej Rodziny zniesiono opłaty skarbowe dla osób chcących uzyskać tę kartę i w związku z tym pobierających akty urodzenia czy ślubu. Wpisana tam była data 1 stycznia 2015 roku - przypominał.
"Jeżeli tą obecną ustawą te wszystkie rozwiązania wprowadzamy od 1 marca, pozostaje okres dwóch miesięcy, podczas których ci, którzy staraliby się o zaświadczenia w związku z Kartą Dużej Rodziny, musieliby wnosić opłaty. Trochę jest to w sprzeczności z ideą tej karty" - mówił Sepioł.