REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Dzień bez Samochodu. Sprawdź, kiedy i gdzie komunikacja zbiorowa będzie za darmo!

Dzień bez Samochodu
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

W piątek 22 września jest Dzień bez Samochodu. Tego dnia wiele miast oferuje podróżowanie za darmo środkami komunikacji zbiorowej. W niektórych skorzystać z akcji będą mogli tylko kierowcy, którzy pozostawią samochody czy motocykle na parkingu, w innych - wszyscy mieszkańcy czy goście. 

Europejski Tydzień Mobilności 

Europejski Tydzień Mobilności to inicjatywa Komisji Europejskiej, zapoczątkowana w 2002 roku. Akcja ma zachęcać mieszkańców Europy do zmiany niekorzystnych dla naszego zdrowia i środowiska naturalnego przyzwyczajeń oraz do wyboru alternatywnych, ekologicznych środków podróżowania: jazdy na rowerze, korzystania z transportu publicznego lub współdzielenia samochodu. W Polsce Dzień bez Samochodu obchodzony jest od 2004 roku. 

 

Warszawa zachęca do korzystania z komunikacji zbiorowej 

W Warszawie tego dnia, od północy do północy, do pracy i szkoły będzie można pojechać bezpłatnie autobusami, tramwajami, metrem, a także pociągami SKM, WKD i Kolei Mazowieckich. Kasowniki będą wyłączone, automaty biletowe w pojazdach nie będą sprzedawały biletów papierowych, otwarte zostaną bramki metra - informuje stołeczny ratusz.

Prezydent Rafał Trzaskowski przypomina, że już niemal 60 proc. mieszkańców Warszawy wykorzystuje transport zbiorowy w codziennych podróżach, a 94 proc. ocenia dobrze funkcjonowanie komunikacji miejskiej. "Transport publiczny to również czystsze powietrze; tramwaje, metro i pociągi miejskie nie generują zanieczyszczeń, a coraz większa część stołecznej floty autobusowej jest napędzana ekologiczną energią" - podkreśla Trzaskowski, zachęcając wszystkich mieszkańców stolicy, nie tylko w Dniu bez Samochodu, do korzystania z komunikacji publicznej.

Zachodniopomorskie - dowód rejestracyjny zapewni darmowy przejazd

Marszałek woj. zachodniopomorskiego Olgierd Geblewicz przekonuje, że auto warto zostawić pod domem, przynajmniej raz na jakiś czas, i skorzystać z ekologicznych, nowoczesnych pociągów. "Pomorze Zachodnie stawia na ekologię, na niskoemisyjny transport. Dysponujemy najnowocześniejszą w Polsce flotą do obsługi regionalnych przewozów kolejowych i nadal inwestujemy w najlepszy tabor" - podkreśla marszałek.

Na terenie województwa pociągami regionalnymi będzie można w piątek jeździć za darmo. Dowód rejestracyjny samochodu będzie uprawniał dwie osoby do bezpłatnego przejazdu. Akcją objęto także pociągi regionalne w sąsiednich województwach - lubuskim, pomorskim i wielkopolskim. Oznacza to, że na podstawie dowodu rejestracyjnego samochodu można będzie podróżować np. do Poznania, Zielonej Góry, czy Trójmiasta.

Szczecin, Łódź, Wrocław - kto pojedzie z darmo

W Szczecinie pasażerowie autobusów i tramwajów kursujących na zlecenie Zarządu Dróg i Transportu Miejskiego będą zwolnieni z opłat za przejazdy; w pojazdach komunikacji miejskiej zostaną zablokowane kasowniki oraz biletomaty - informuje ZDiTM.

W Łodzi natomiast komunikacją miejską bez opłat z właścicielem samochodu może podróżować tyle osób, na ile zarejestrowany jest pojazd. Na takich samych zasadach w piątek będzie można podróżować Łódzką Koleją Aglomeracyjną na obszarze województwa łódzkiego.

We Wrocławiu darmowe przejazdy będą dotyczyć każdego podróżnego; nie będzie konieczności okazywania dowodu rejestracyjnego pojazdu. W ramach obchodów Europejskiego Tygodnia Mobilności operator wypożyczalni rowerów miejskich Nextbike poszerzył na cały tydzień darmowy limit przejazdów z 20 minut na godzinę.

woj/

Więcej ważnych informacji znajdziesz na stronie głównej Infor.pl

REKLAMA

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: PAP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Sektor publiczny
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Podejście procesowe w nowoczesnej administracji publicznej

Współczesne zarządzanie organizacją wiąże się z podejściem procesowym. W tym modelu, kluczowe procesy biznesowe są identyfikowane, analizowane i optymalizowane, aby zapewnić maksymalną wydajność i jakość, a działania prowadzone są systematycznie i efektywnie. Zarządzanie procesowe pozwala zrozumieć, jak poszczególne czynności wpływają na osiąganie celów organizacji, a także umożliwia identyfikację i eliminację nieefektywnych praktyk. Efektywne zarządzanie procesami przekłada się na poprawę jakości usług oraz produktów, zwiększenie satysfakcji klientów a także lepsze wykorzystanie zasobów.

Wciąż są przyznawane dodatki węglowe 3000 zł. W szczególnych sytuacjach [Nowelizacja ustawy o dodatku węglowym]

Nowelizacja: Dodatek węglowy 3000 zł może być przyznany w 2024 r. Jak to możliwe? Dodatek był jednorazowo w 2022 r.

Za 27 dni szkolenia wojskowego cywil dostanie 6 tys. zł. Kto może się zgłosić?

„Wakacje z wojskiem” to nowy projekt Ministerstwa Obrony Narodowej, którego celem jest m.in. promocja służby wojskowej. Jest on skierowany głównie do młodzieży szkolnej i studenckiej.

Ważne wieści dotyczące CPK. To może być przełom w sprawie budowy portu lotniczego w Baranowie

Spółka Centralny Port Komunikacyjny (CPK) złożyła dzisiaj do Wojewody Mazowieckiego dokumenty potrzebne do wydania decyzji lokalizacyjnej dla obszaru lotniska CPK. To może być przełom w sprawie budowy portu lotniczego w Baranowie.

REKLAMA

MEN: Stawia na edukację włączającą. Dla wszystkich uczniów i szkół. Jak przyciągnąć lekarzy do szkół?

Wiceminister edukacji narodowej Izabela Ziętka: Edukacja włączająca dotyczy wszystkich uczniów i każdej placówki. Jest pomocą w szkołach dla dzieci potrzebujących pomocy i wsparcia. 

Wspólny bilet na pociągi i komunikację miejską. Znamy plany resortu infrastruktury

Ogólnopolski Bilet Zintegrowany ma umożliwić zakup jednego biletu łączącego różne rodzaje transportu publicznego, w tym transportu miejskiego i regionalnego organizowanego przez samorządy. Trwają prace nad możliwością jego wprowadzenia. 

10 tys. zł kary za akcję "Stop LGBT"

Prezes UODO nałożył karę na Komitet Inicjatywy Ustawodawczej "Stop LGBT" za niewłaściwe prowadzenie zbiórki podpisów. Listy z podpisami były niezabezpieczone w kościele.

Jakie zasiłki na dziecko w roku szkolnym 2024/25

Na jakie wsparcie materialne będą mogli liczyć i ich rodzice w nadchodzącym roku szkolnym? Oto zestawienie najważniejszych świadczeń i zasiłków.

REKLAMA

Kalendarz roku szkolnego 2024/2025. Kiedy początek i koniec zajęć? W jakich terminach ferie?

Znamy już kalendarz roku szkolnego 2024/2025. Jakie są najważniejsze terminy w opublikowanym przez Ministerstwo Edukacji Narodowej dokumencie?

Nawet 30 tys. dofinansowania. Nowy program wsparcia dla przydomowych wiatraków

Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej poinformował, że planuje uruchomić program "Moja elektrownia wiatrowa" w drugim lub trzecim kwartale 2024 roku. Program ten ma na celu wsparcie zakupu przydomowych wiatraków, oferując dofinansowanie do 30 tys. zł.

REKLAMA