REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Dzień bez Samochodu. Sprawdź, kiedy i gdzie komunikacja zbiorowa będzie za darmo!

Dzień bez Samochodu
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

W piątek 22 września jest Dzień bez Samochodu. Tego dnia wiele miast oferuje podróżowanie za darmo środkami komunikacji zbiorowej. W niektórych skorzystać z akcji będą mogli tylko kierowcy, którzy pozostawią samochody czy motocykle na parkingu, w innych - wszyscy mieszkańcy czy goście. 

Europejski Tydzień Mobilności 

Europejski Tydzień Mobilności to inicjatywa Komisji Europejskiej, zapoczątkowana w 2002 roku. Akcja ma zachęcać mieszkańców Europy do zmiany niekorzystnych dla naszego zdrowia i środowiska naturalnego przyzwyczajeń oraz do wyboru alternatywnych, ekologicznych środków podróżowania: jazdy na rowerze, korzystania z transportu publicznego lub współdzielenia samochodu. W Polsce Dzień bez Samochodu obchodzony jest od 2004 roku. 

 

Warszawa zachęca do korzystania z komunikacji zbiorowej 

W Warszawie tego dnia, od północy do północy, do pracy i szkoły będzie można pojechać bezpłatnie autobusami, tramwajami, metrem, a także pociągami SKM, WKD i Kolei Mazowieckich. Kasowniki będą wyłączone, automaty biletowe w pojazdach nie będą sprzedawały biletów papierowych, otwarte zostaną bramki metra - informuje stołeczny ratusz.

Prezydent Rafał Trzaskowski przypomina, że już niemal 60 proc. mieszkańców Warszawy wykorzystuje transport zbiorowy w codziennych podróżach, a 94 proc. ocenia dobrze funkcjonowanie komunikacji miejskiej. "Transport publiczny to również czystsze powietrze; tramwaje, metro i pociągi miejskie nie generują zanieczyszczeń, a coraz większa część stołecznej floty autobusowej jest napędzana ekologiczną energią" - podkreśla Trzaskowski, zachęcając wszystkich mieszkańców stolicy, nie tylko w Dniu bez Samochodu, do korzystania z komunikacji publicznej.

Zachodniopomorskie - dowód rejestracyjny zapewni darmowy przejazd

Marszałek woj. zachodniopomorskiego Olgierd Geblewicz przekonuje, że auto warto zostawić pod domem, przynajmniej raz na jakiś czas, i skorzystać z ekologicznych, nowoczesnych pociągów. "Pomorze Zachodnie stawia na ekologię, na niskoemisyjny transport. Dysponujemy najnowocześniejszą w Polsce flotą do obsługi regionalnych przewozów kolejowych i nadal inwestujemy w najlepszy tabor" - podkreśla marszałek.

Na terenie województwa pociągami regionalnymi będzie można w piątek jeździć za darmo. Dowód rejestracyjny samochodu będzie uprawniał dwie osoby do bezpłatnego przejazdu. Akcją objęto także pociągi regionalne w sąsiednich województwach - lubuskim, pomorskim i wielkopolskim. Oznacza to, że na podstawie dowodu rejestracyjnego samochodu można będzie podróżować np. do Poznania, Zielonej Góry, czy Trójmiasta.

Szczecin, Łódź, Wrocław - kto pojedzie z darmo

W Szczecinie pasażerowie autobusów i tramwajów kursujących na zlecenie Zarządu Dróg i Transportu Miejskiego będą zwolnieni z opłat za przejazdy; w pojazdach komunikacji miejskiej zostaną zablokowane kasowniki oraz biletomaty - informuje ZDiTM.

W Łodzi natomiast komunikacją miejską bez opłat z właścicielem samochodu może podróżować tyle osób, na ile zarejestrowany jest pojazd. Na takich samych zasadach w piątek będzie można podróżować Łódzką Koleją Aglomeracyjną na obszarze województwa łódzkiego.

We Wrocławiu darmowe przejazdy będą dotyczyć każdego podróżnego; nie będzie konieczności okazywania dowodu rejestracyjnego pojazdu. W ramach obchodów Europejskiego Tygodnia Mobilności operator wypożyczalni rowerów miejskich Nextbike poszerzył na cały tydzień darmowy limit przejazdów z 20 minut na godzinę.

woj/

Więcej ważnych informacji znajdziesz na stronie głównej Infor.pl

REKLAMA

Źródło: PAP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Sektor publiczny
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Jak i kiedy rezerwować wakacje, żeby było najtaniej?

Jak Polacy planują wakacje? Na ostatnią chwilę czy z wyprzedzeniem? Jak najtaniej zarezerwować hotel? Czy Polacy chętnie spędzają wakacje w kraju?

Kalendarz szczepień dorosłych [TABELA]

Kalendarz szczepień dorosłych. Kiedy i na co warto się zaszczepić? Które szczepionki są szczególnie zalecane dla seniorów? Ile dawek poszczególnych szczepionek? Polskie Towarzyszko Medycyny rodzinnej we współpracy z Fundacją MY PACJENCI opracowało kalendarz szczepień dla dorosłych.

Branża pirotechniczna chce wzmocnić potencjał obronny kraju

W odpowiedzi na zapowiadane przez rząd plany dotyczące szeroko zakrojonych szkoleń wojskowych, przedstawiciele branży pirotechnicznej, w liście wysłanym do ministrów obrony oraz spraw wewnętrznych i administracji, podkreślają swoje unikalne kompetencje i zasoby. Chodzi o wzmocnienie bezpieczeństwa państwa oraz efektywną współpracę ze strukturami obronnymi.

Od 1 stycznia 2026 r. nowy obowiązek jednostek sektora finansów publicznych. Chodzi o zmiany w zakresie rejestru umów

Od 1 stycznia 2026 r. nowy obowiązek jednostek sektora finansów publicznych. Chodzi m.in. o zmiany w zakresie rejestru umów. Projekt nowelizacji trafił do opiniowania. Projektodawcą jest Ministerstwo Finansów.

REKLAMA

8400 zł brutto dla pracowników pomocy społecznej? 3-miesięczny urlop? Związkowcy przedstawili propozycje

Ile zarabia pracownik pomocy społecznej? A ile powinien zarabiać? Związkowa Alternatywa domaga się radykalnej poprawy warunków pracy i wynagrodzeń zatrudnionych w tym sektorze. Związek oczekuje skokowego wzrostu płac, dotrzymania przez rząd złożonych wcześniej obietnic, a także zapewnienia urlopu regeneracyjnego i warunków do rozwoju zawodowego dla wszystkich zatrudnionych w sektorze pomocy społecznej.

Gminy mają problemy finansowe, bo słabo ściągają zaległe czynsze, podatki, kary i tym podobne zobowiązania

Podatki, czynsze za mieszkania komunalne, wodę, wywóz śmieci, alimenty i mandaty – takich opłat nie regulują konsumenci oraz firmy wobec gmin. Nazbierało się tego już ponad 17,5 miliarda złotych. Jednocześnie gminy narzekają na brak pieniędzy na remonty, budowę mieszkań i inne ważne przedsięwzięcia.

36 lat w oczekiwaniu na diagnozę. Pacjenci z chorobami rzadkimi wciąż czekają na zmiany

W Polsce ponad 3 miliony osób zmaga się z chorobami rzadkimi, a system opieki zdrowotnej wciąż nie jest odpowiednio przystosowany do ich potrzeb. Czas oczekiwania na diagnozę często rozciąga się na lata, co prowadzi do pogorszenia zdrowia pacjentów i stanowi ogromne obciążenie dla ich rodzin. Oto historie pacjentów, którzy latami czekali na diagnozę.

4666 zł dla każdego sołtysa? Wybory organizowane przez PKW?

Czy sołtysi otrzymają wynagrodzenia na poziomie ustawowej płacy minimalnej? Czy wybory na sołtysa będą organizowane przez Państwową Komisję Wyborczą, a kandydaci organizować będą kampanie w swoich wsiach? Profesjonalizacje działań najmniejszych jednostek administracyjnych zaproponował jeden z kandydatów na Prezydenta PR.

REKLAMA

Status ochrony wilka. Komisja Europejska proponuje zmiany

7 marca 2025 r. weszły w życie zmiany dotyczące załączników do konwencji berneńskiej. Chodzi o zmianę statusu ochrony wilka. Komisja UE proponuje dostosowanie statusu ochrony wilka w prawodawstwie UE do konwencji berneńskiej.

Poradnik kryzysowy. Pierwsze 72 h każde gospodarstwo powinno przetrwać o własnych siłach

Do końca roku do obywateli ma trafić tzw. poradnik kryzysowy. Robert Klonowski z MSWiA przekazał PAP: - Przez trzy dni wszyscy obywatele, każde gospodarstwo domowe, powinno przetrwać o własnych siłach.

REKLAMA