REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Warszawa rozpoczęła prace nad planem ogólnym i strategią rozwoju określającymi nową politykę przestrzenną miasta

Warszawa
Warszawa
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Wiceprezydent m.st. Warszawy Renata Kaznowska poinformowała, że już wkrótce rozpoczną się prace nad strategią rozwoju Warszawy 2040 oraz planem ogólnym. To dokumenty, które określą, w jakim kierunku powinna się rozwijać stolica przez najbliższe 20 lat.

Warszawa - prace nad planem ogólnym 

Wiceprezydent Warszawy wskazała:

REKLAMA

  • przygotowanie nowej strategii i planu ogólnego wynika ze zmian ustawowych wprowadzonych w 2023 r.; 

  • politykę rozwoju Warszawy, w tym politykę przestrzenną, określi teraz strategia rozwoju gminy;

  • plan ogólny i miejscowe plany zagospodarowania przestrzennego będą musiały uwzględniać jej zapisy;

  • uruchomienie prac nad strategią i planem ogólnym wymaga podjęcia przez Radę m.st. Warszawy stosownych uchwał;

  • nowe dokumenty zastąpią obecną Strategię #Warszawa2030 oraz Studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego m.st. Warszawy;

  • czas na ich przygotowanie upływa z końcem 2025 r., po 31 grudnia 2025 r. studium uwarunkowań Warszawy przestanie obowiązywać;

REKLAMA

Opracowanie strategii i planu ogólnego wymaga uwzględnienia zapisów dokumentów nadrzędnych, takich jak strategia rozwoju województwa mazowieckiego, czy wiele zapisów określonych w ustawach i rozporządzeniach. Plan ogólny będzie aktem prawa miejscowego, co wzmacnia samorząd lokalny w prowadzeniu polityki przestrzennej i będzie wiążący dla decyzji o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu.

Dokumenty muszą być gotowe do końca 2025 r. i założenie miasta jest takie, żeby Rada Miasta w grudniu 2025 r. mogła na jednej sesji przyjąć najpierw strategię, a później uzupełniający ją plan ogólny. W pracach nad nową strategią i planem ogólnym urzędnicy miejscy oprą się też na danych Urzędu Miasta, statystyce publicznej i opracowaniach specjalistycznych.

Wiceprezydent Warszawy powiedziała: "Bardzo ważne są dla nas głosy mieszkanek i mieszkańców, dlatego w naszej pracy wykorzystamy też badania Barometru Warszawskiego czy wyniki różnych konsultacji społecznych. Żeby ten proces włączania mieszkanek i mieszkańców w cały proces jak najlepiej odpowiadał na ich oczekiwania, realizujemy teraz badanie społeczne, które pokaże, jak to zrobić najlepiej".

REKLAMA

Aktualizacja obecnie obowiązującej Strategii #Warszawa2030 przyjętej w 2018 r. jest konieczna, ocena aktualności zapisów tego dokumentu została zlecona niezależnemu podmiotowi, co jest szczególnie istotne w kontekście zmian, jakie nastąpiły w wyniku pandemii i wybuchu wojny w Ukrainie.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

10 czerwca odbyło się już posiedzenie Komisji Ładu Przestrzennego, planiści i stratedzy miejscy przedstawili na niej wszystkie kluczowe konsekwencje nowelizacji ustaw oraz koncepcje prac nad dokumentami. Już 4 lipca Rada m.st. Warszawy podejmie decyzję w sprawie rozpoczęcia prac nad strategią i planem ogólnym.

Pełnomocnik Prezydenta m.st. Warszawy ds. strategii rozwoju Paulina Nowicka-Karpińska, i p.o. dyrektora Biura Architektury i Planowania Przestrzennego Bartosz Rozbiewski zwrócili uwagę: "Władze Warszawy z Unią Metropolii Polskich wielokrotnie zgłaszały, że tak krótki termin na przygotowanie nowych dokumentów stanowi bardzo duże wyzwanie, zwłaszcza dla samorządów dużych ośrodków miejskich. Dołożymy wszelkich starań, żeby pomimo ograniczeń czasowych, skomplikowanych procedur i zawiłości ustawowych, cały ten proces przebiegał sprawnie, w sposób otwarty i inspirujący. Dysponujemy doświadczonym zespołem specjalistów, którzy wielokrotnie przygotowywali różnego typu dokumenty programowe i planistyczne".

Przewodnicząca komisji ładu przestrzennego Rady Warszawy Ewa Janczar przekazała: "Zanim podejmiemy pierwsze czytanie projektów uchwał w sprawie przystąpienia do sporządzenia planu ogólnego i strategii realizujemy cykl otwartych posiedzeń Komisji Ładu Przestrzennego m.st. Warszawy. Wiemy, że dokumenty planistyczne są dla większości trudne w czytaniu dlatego chcemy poznać zdanie mieszkanek oraz mieszkańców oraz pomóc w wyjaśnianiu wątpliwości i zawiłości powstających dokumentów. Harmonogram prac nad dokumentami jest rozpisany co do dnia, założono, że projekt strategii zostanie opracowany w czerwcu 2025 r. a projekt planu ogólnego w marcu. Spotkanie informacyjne dla wszystkich zainteresowanych odbędzie się 4 września 2024 r. w Centrum Nauki Kopernik, urzędnicy opowiedzą na nim, jak ten proces będzie przebiegał. Rozpocznie się wtedy dwutorowy dialog z mieszkańcami, będzie to ankieta na temat rozwoju miasta do 2040 r. do wypełnienia online oraz rozdawana w miejscach aktywności lokalnej, tego samego dnia rozpocznie się formalne zbieranie wniosków do planu ogólnego. Czas na składanie ankiet i wniosków to okres od 4 do 30 września 2024 r., natomiast konsultacje społeczne i wyłożenie do publicznego wglądu planu ogólnego oraz zbieranie uwag, odbędzie się we wrześniu za rok".

Więcej ważnych informacji znajdziesz na stronie głównej Infor.pl

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Sektor publiczny
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Rządowi brakuje pieniędzy na służby: Policję, SG, PSP i SOP. Co z programem modernizacyjnym?

Cały czas mamy sytuację niepełnego pokrycia w budżecie wydatków na służby (chodzi o Policję, Straż Graniczną, Państwową Straż Pożarną i Służbę Ochrony Państwa) - poinformował 23 lipca 2024 r. podczas sejmowej Komisji Administracji i Spraw Wewnętrznych wiceszef MSWiA Czesław Mroczek. Dodał, że w najbliższym czasie przedstawione zostaną propozycje na kolejne lata.

Ponad 854 mln zł na Sejm w 2025 r. Podwyżki wynagrodzeń dla posłów i wszystkich pracowników Kancelarii Sejmu. Większe ryczałty na biura poselskie

Budżet Kancelarii Sejmu na 2025 r. ma wynieść 854 mln 258 tys. zł - to ponad 80 mln więcej niż w 2024 roku. W dniu 23 lipca 2024 r. sejmowa komisja regulaminowa, spraw poselskich i immunitetowych pozytywnie zaopiniowała projekt budżetu Kancelarii Sejmu na 2025 rok. Szef Kancelarii Sejmu Jacek Cichocki poinformował, że w 2025 roku nastąpi wzrost wynagrodzeń wszystkich pracowników Kancelarii Sejmu a także posłów.

Zmiany w finansowaniu ochotniczych straży pożarnych. Znamy plany ministerstwa

Wiceszef MSWiA Wiesław Leśniakiewicz przekazał, że w resorcie trwają prace nad nowelizacją rozporządzenia ws. przyznawania rekompensaty pieniężnej oraz wyrównania do wysokości rekompensaty wypłacanej strażakowi ratownikowi ochotniczej straży pożarnej.

Zmiany w wynagradzaniu pracowników samorządowych wchodzą w życie 1 sierpnia 2024 r. Pensje od 4000 zł do 6200 zł

1 sierpnia wejdzie w życie znowelizowane rozporządzenie w sprawie wynagradzania pracowników samorządowych. Ale na wyższe pensje można liczyć przy pensjach należnych od 1 lipca. 

REKLAMA

Polaków ubywa, takie są fakty. Dane GUS pokazują co się dzieje, jest coraz gorzej

Polaków jest coraz mniej. W porównaniu z poprzednim rokiem liczba ludności w Polsce zmniejszyła się o prawie 130 tys. osób. Spadek liczby ludności zanotowano w 14 województwach i w 270 powiatach. Takie dane podał Główny Urząd Statystyczny (GUS).

Tragiczne dane z weekendu - wypadki i utonięcia

Statystyki z minionego weekendu są zatrważające. W niedzielę w pięciu wypadkach śmiertelnych zginęło 5 osób, łącznie w weekend zginęło 11 osób. 17 osób utonęło.

Nie żartuj, że masz bombę w walizce, nie zostawiaj bagażu bez opieki. Mandaty są surowe

Pozostawienie na lotnisku bagaży bez opieki staje się plagą. Straż Graniczna od początku czerwca interweniowała już 125 razy. Nałożono mandaty na łączna kwotę 11 tys. zł.

Globalna awaria systemów Microsoft. Czy mamy się czym martwić w Polsce?

Wicepremier, minister cyfryzacji Krzysztof Gawkowski uspokaja, że obecnie w Polsce systemy infrastruktury informatycznej działają płynnie. 

REKLAMA

Jak uczniowie Szkoły w Chmurze poradzili sobie z maturą? "Wyniki są dramatyczne"

Kilkanaście procent polskich maturzystów nie zdało egzaminu maturalnego. Jak poszło uczniom Szkoły w Chmurze? 

Coraz większa liczba dzieci ukraińskich w polskich szkołach

Od 1 września 2024 r. do polskich szkół może pójść między 20 tys. a 60 tys. ukraińskich dzieci - szacuje Paulina Chrostowska z Centrum Edukacji Obywatelskiej. Zdaniem nauczycieli największym wyzwaniem w edukacji uczniów z doświadczeniem migracji jest bariera językowa.

REKLAMA