REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Warszawa rozpoczęła prace nad planem ogólnym i strategią rozwoju określającymi nową politykę przestrzenną miasta

Subskrybuj nas na Youtube
Warszawa
Warszawa
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Wiceprezydent m.st. Warszawy Renata Kaznowska poinformowała, że już wkrótce rozpoczną się prace nad strategią rozwoju Warszawy 2040 oraz planem ogólnym. To dokumenty, które określą, w jakim kierunku powinna się rozwijać stolica przez najbliższe 20 lat.

Warszawa - prace nad planem ogólnym 

Wiceprezydent Warszawy wskazała:

REKLAMA

  • przygotowanie nowej strategii i planu ogólnego wynika ze zmian ustawowych wprowadzonych w 2023 r.; 

  • politykę rozwoju Warszawy, w tym politykę przestrzenną, określi teraz strategia rozwoju gminy;

  • plan ogólny i miejscowe plany zagospodarowania przestrzennego będą musiały uwzględniać jej zapisy;

  • uruchomienie prac nad strategią i planem ogólnym wymaga podjęcia przez Radę m.st. Warszawy stosownych uchwał;

  • nowe dokumenty zastąpią obecną Strategię #Warszawa2030 oraz Studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego m.st. Warszawy;

  • czas na ich przygotowanie upływa z końcem 2025 r., po 31 grudnia 2025 r. studium uwarunkowań Warszawy przestanie obowiązywać;

REKLAMA

Opracowanie strategii i planu ogólnego wymaga uwzględnienia zapisów dokumentów nadrzędnych, takich jak strategia rozwoju województwa mazowieckiego, czy wiele zapisów określonych w ustawach i rozporządzeniach. Plan ogólny będzie aktem prawa miejscowego, co wzmacnia samorząd lokalny w prowadzeniu polityki przestrzennej i będzie wiążący dla decyzji o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu.

Dokumenty muszą być gotowe do końca 2025 r. i założenie miasta jest takie, żeby Rada Miasta w grudniu 2025 r. mogła na jednej sesji przyjąć najpierw strategię, a później uzupełniający ją plan ogólny. W pracach nad nową strategią i planem ogólnym urzędnicy miejscy oprą się też na danych Urzędu Miasta, statystyce publicznej i opracowaniach specjalistycznych.

Wiceprezydent Warszawy powiedziała: "Bardzo ważne są dla nas głosy mieszkanek i mieszkańców, dlatego w naszej pracy wykorzystamy też badania Barometru Warszawskiego czy wyniki różnych konsultacji społecznych. Żeby ten proces włączania mieszkanek i mieszkańców w cały proces jak najlepiej odpowiadał na ich oczekiwania, realizujemy teraz badanie społeczne, które pokaże, jak to zrobić najlepiej".

REKLAMA

Aktualizacja obecnie obowiązującej Strategii #Warszawa2030 przyjętej w 2018 r. jest konieczna, ocena aktualności zapisów tego dokumentu została zlecona niezależnemu podmiotowi, co jest szczególnie istotne w kontekście zmian, jakie nastąpiły w wyniku pandemii i wybuchu wojny w Ukrainie.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

10 czerwca odbyło się już posiedzenie Komisji Ładu Przestrzennego, planiści i stratedzy miejscy przedstawili na niej wszystkie kluczowe konsekwencje nowelizacji ustaw oraz koncepcje prac nad dokumentami. Już 4 lipca Rada m.st. Warszawy podejmie decyzję w sprawie rozpoczęcia prac nad strategią i planem ogólnym.

Pełnomocnik Prezydenta m.st. Warszawy ds. strategii rozwoju Paulina Nowicka-Karpińska, i p.o. dyrektora Biura Architektury i Planowania Przestrzennego Bartosz Rozbiewski zwrócili uwagę: "Władze Warszawy z Unią Metropolii Polskich wielokrotnie zgłaszały, że tak krótki termin na przygotowanie nowych dokumentów stanowi bardzo duże wyzwanie, zwłaszcza dla samorządów dużych ośrodków miejskich. Dołożymy wszelkich starań, żeby pomimo ograniczeń czasowych, skomplikowanych procedur i zawiłości ustawowych, cały ten proces przebiegał sprawnie, w sposób otwarty i inspirujący. Dysponujemy doświadczonym zespołem specjalistów, którzy wielokrotnie przygotowywali różnego typu dokumenty programowe i planistyczne".

Przewodnicząca komisji ładu przestrzennego Rady Warszawy Ewa Janczar przekazała: "Zanim podejmiemy pierwsze czytanie projektów uchwał w sprawie przystąpienia do sporządzenia planu ogólnego i strategii realizujemy cykl otwartych posiedzeń Komisji Ładu Przestrzennego m.st. Warszawy. Wiemy, że dokumenty planistyczne są dla większości trudne w czytaniu dlatego chcemy poznać zdanie mieszkanek oraz mieszkańców oraz pomóc w wyjaśnianiu wątpliwości i zawiłości powstających dokumentów. Harmonogram prac nad dokumentami jest rozpisany co do dnia, założono, że projekt strategii zostanie opracowany w czerwcu 2025 r. a projekt planu ogólnego w marcu. Spotkanie informacyjne dla wszystkich zainteresowanych odbędzie się 4 września 2024 r. w Centrum Nauki Kopernik, urzędnicy opowiedzą na nim, jak ten proces będzie przebiegał. Rozpocznie się wtedy dwutorowy dialog z mieszkańcami, będzie to ankieta na temat rozwoju miasta do 2040 r. do wypełnienia online oraz rozdawana w miejscach aktywności lokalnej, tego samego dnia rozpocznie się formalne zbieranie wniosków do planu ogólnego. Czas na składanie ankiet i wniosków to okres od 4 do 30 września 2024 r., natomiast konsultacje społeczne i wyłożenie do publicznego wglądu planu ogólnego oraz zbieranie uwag, odbędzie się we wrześniu za rok".

Więcej ważnych informacji znajdziesz na stronie głównej Infor.pl

Zapisz się na newsletter
Śledź na bieżąco nowe inicjatywy, projekty i ważne decyzje, które wpływają na Twoje życie codzienne. Zapisz się na nasz newsletter samorządowy.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Sektor publiczny
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Jak i kiedy rezerwować wakacje, żeby było najtaniej?

Jak Polacy planują wakacje? Na ostatnią chwilę czy z wyprzedzeniem? Jak najtaniej zarezerwować hotel? Czy Polacy chętnie spędzają wakacje w kraju?

Kalendarz szczepień dorosłych [TABELA]

Kalendarz szczepień dorosłych. Kiedy i na co warto się zaszczepić? Które szczepionki są szczególnie zalecane dla seniorów? Ile dawek poszczególnych szczepionek? Polskie Towarzyszko Medycyny rodzinnej we współpracy z Fundacją MY PACJENCI opracowało kalendarz szczepień dla dorosłych.

Branża pirotechniczna chce wzmocnić potencjał obronny kraju

W odpowiedzi na zapowiadane przez rząd plany dotyczące szeroko zakrojonych szkoleń wojskowych, przedstawiciele branży pirotechnicznej, w liście wysłanym do ministrów obrony oraz spraw wewnętrznych i administracji, podkreślają swoje unikalne kompetencje i zasoby. Chodzi o wzmocnienie bezpieczeństwa państwa oraz efektywną współpracę ze strukturami obronnymi.

Od 1 stycznia 2026 r. nowy obowiązek jednostek sektora finansów publicznych. Chodzi o zmiany w zakresie rejestru umów

Od 1 stycznia 2026 r. nowy obowiązek jednostek sektora finansów publicznych. Chodzi m.in. o zmiany w zakresie rejestru umów. Projekt nowelizacji trafił do opiniowania. Projektodawcą jest Ministerstwo Finansów.

REKLAMA

8400 zł brutto dla pracowników pomocy społecznej? 3-miesięczny urlop? Związkowcy przedstawili propozycje

Ile zarabia pracownik pomocy społecznej? A ile powinien zarabiać? Związkowa Alternatywa domaga się radykalnej poprawy warunków pracy i wynagrodzeń zatrudnionych w tym sektorze. Związek oczekuje skokowego wzrostu płac, dotrzymania przez rząd złożonych wcześniej obietnic, a także zapewnienia urlopu regeneracyjnego i warunków do rozwoju zawodowego dla wszystkich zatrudnionych w sektorze pomocy społecznej.

Gminy mają problemy finansowe, bo słabo ściągają zaległe czynsze, podatki, kary i tym podobne zobowiązania

Podatki, czynsze za mieszkania komunalne, wodę, wywóz śmieci, alimenty i mandaty – takich opłat nie regulują konsumenci oraz firmy wobec gmin. Nazbierało się tego już ponad 17,5 miliarda złotych. Jednocześnie gminy narzekają na brak pieniędzy na remonty, budowę mieszkań i inne ważne przedsięwzięcia.

36 lat w oczekiwaniu na diagnozę. Pacjenci z chorobami rzadkimi wciąż czekają na zmiany

W Polsce ponad 3 miliony osób zmaga się z chorobami rzadkimi, a system opieki zdrowotnej wciąż nie jest odpowiednio przystosowany do ich potrzeb. Czas oczekiwania na diagnozę często rozciąga się na lata, co prowadzi do pogorszenia zdrowia pacjentów i stanowi ogromne obciążenie dla ich rodzin. Oto historie pacjentów, którzy latami czekali na diagnozę.

4666 zł dla każdego sołtysa? Wybory organizowane przez PKW?

Czy sołtysi otrzymają wynagrodzenia na poziomie ustawowej płacy minimalnej? Czy wybory na sołtysa będą organizowane przez Państwową Komisję Wyborczą, a kandydaci organizować będą kampanie w swoich wsiach? Profesjonalizacje działań najmniejszych jednostek administracyjnych zaproponował jeden z kandydatów na Prezydenta PR.

REKLAMA

Status ochrony wilka. Komisja Europejska proponuje zmiany

7 marca 2025 r. weszły w życie zmiany dotyczące załączników do konwencji berneńskiej. Chodzi o zmianę statusu ochrony wilka. Komisja UE proponuje dostosowanie statusu ochrony wilka w prawodawstwie UE do konwencji berneńskiej.

Poradnik kryzysowy. Pierwsze 72 h każde gospodarstwo powinno przetrwać o własnych siłach

Do końca roku do obywateli ma trafić tzw. poradnik kryzysowy. Robert Klonowski z MSWiA przekazał PAP: - Przez trzy dni wszyscy obywatele, każde gospodarstwo domowe, powinno przetrwać o własnych siłach.

REKLAMA