| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Sektor publiczny > Wiadomości > Energia odnawialna szansą rozwoju Podlasia

Energia odnawialna szansą rozwoju Podlasia

- Nie stawiamy pytania, czy należy zmienić politykę energetyczną, tylko jak to zrobić. W przeciwnym wypadku nasze dzieci i wnuki będą miały ogromny kłopot – stwierdził Lutz Ribbe z Fundacji EuroNatur. Nad odpowiedzią na to pytanie zastanawiali się polscy i niemieccy eksperci podczas konferencji, zatytułowanej „Energia odnawialna szansą rozwoju województwa podlaskiego”.

Miasto Freiburg w Badenii-Wirtembergii również ma takie ambicje, o czym mówił Erhard Schultz, zastępca przewodniczącego Federalnego Związku Wiatr-Energia w Badenii-Wirtemberdze. Do 2030 roku mieszkańcy Freiburga chcieliby całkowicie wyeliminować inne źródła energii i korzystać wyłącznie z odnawialnych.

Eksperci przedstawiali wady i zalety zastosowania różnorodnych źródeł: od wyciskarni oleju (stosowanego np. jako paliwo w traktorach) po turbiny wiatrowe czy biogazownie. – Potencjał jest w różnych nośnikach energii. My przedstawiliśmy państwu nie wzorce, a przykłady. Mamy nadzieję, że zainspirują was do działania – stwierdził Lutz Ribbe. – Jeśli jakaś koncepcja spodobała się państwu, chętnie pomożemy ją wdrożyć – dodał. I przypomniał o naczelnej zasadzie przy pracach nad zieloną energią: – Musicie wykorzystywać wasz kapitał, wasze zasoby. Nie możecie pozwalać na odpływ gotówki z regionu.

Ta kwestia jest na tyle istotna, że znajdzie się również w aktualizowanej Strategii Województwa Podlaskiego, o czym poinformował Daniel Górski, dyrektor Departamentu Zarządzania RPO Urzędu Marszałkowskiego Województwa Podlaskiego. – Będziemy budowali dobrobyt regionu tylko wtedy, jeśli właścicielami zdecentralizowanych źródeł energii będą mieszkańcy i podlascy przedsiębiorcy. Tylko w takim wypadku rewolucja energetyczna się powiedzie – ocenił dyrektor Górski.

źródło: Wrota Podlasia

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

Artykuł Partnerski

Compliance 2020

Eksperci portalu infor.pl

Edustacja.pl

Portal szkoleniowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »