reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Sektor publiczny > Wiadomości > Deklaracje odpadowe - składanie wciąż trwa

Deklaracje odpadowe - składanie wciąż trwa

Deklaracje odpadowe pozwalają zdecydować właścicielom nieruchomości czy chcą segregować śmieci. Czym skutkuje niezłożenie dokumentu w terminie?

W wielu gminach trwa składanie deklaracji odpadowych. Mieszkańcy, którzy jeszcze ich nie złożyli, powinni jak najszybciej zgłosić się do swojej gminy i dopełnić tego obowiązku. W deklaracjach właściciele nieruchomości decydują, czy będą sortować śmieci i tym samym płacić mniej za ich wywóz i gospodarowanie.

Deklaracja o wysokości opłat za odpady to dokument, w którym właściciel nieruchomości decyduje, czy będzie segregować śmieci, czy nie. Od tego będzie zależała wysokość opłaty. Wzór takiej deklaracji ustala każda gmina. Odpowiedni formularz oraz informacje o tym jak go wypełnić i w jakim termie złożyć, można uzyskać w swoim urzędzie gminy.

Mieszkańcy domów jednorodzinnych powinni złożyć ten dokument w urzędzie gminy samodzielnie.

Zobacz również: Rejestr przedsiębiorców wprowadzających produkty w opakowaniach od 2014 r.

W przypadku bloków to spółdzielnia, wspólnota lub administrator składa deklarację w imieniu wszystkich mieszkańców. Warto sprawdzić ze swoim zarządcą nieruchomości, jak przygotował się do nowych zasad gospodarowania odpadami. Powinien on ustalić z mieszkańcami, czy będą segregować śmieci, czy nie (może to zrobić np. w formie ankiety/deklaracji).

W przypadku niedopełnienia tego obowiązku lub podania nieprawdziwych informacji w deklaracji, wójt, burmistrz lub prezydent określi wysokość opłaty za wywóz śmieci, biorąc pod uwagę uzasadnione szacunki, w tym średnią ilość odpadów komunalnych powstających na nieruchomościach o podobnym charakterze.

Od 1 stycznia br. gminy mają obowiązek przeprowadzenia kampanii informacyjnej na temat nowego systemu gospodarowania odpadami na swoim terenie, w tym m.in. sposobu i terminu złożenia deklaracji odpadowej przez mieszkańców.

Źródło: Ministerstwo Środowiska

Zobacz również: Deklaracje śmieciowe - problem ochrony danych osobowych

reklama

Czytaj także

Źródło:

Inne

Zdjęcia

śmieci
śmieci

INFORLEX Plan kont – program dla księgowych jednostek budżetowych199.00 zł
reklama

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Compliance 2021

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Łukasz Markiewicz

radca prawny

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama