reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Sektor publiczny > Wiadomości > Deklaracje odpadowe - składanie wciąż trwa

Deklaracje odpadowe - składanie wciąż trwa

Deklaracje odpadowe pozwalają zdecydować właścicielom nieruchomości czy chcą segregować śmieci. Czym skutkuje niezłożenie dokumentu w terminie?

W wielu gminach trwa składanie deklaracji odpadowych. Mieszkańcy, którzy jeszcze ich nie złożyli, powinni jak najszybciej zgłosić się do swojej gminy i dopełnić tego obowiązku. W deklaracjach właściciele nieruchomości decydują, czy będą sortować śmieci i tym samym płacić mniej za ich wywóz i gospodarowanie.

Deklaracja o wysokości opłat za odpady to dokument, w którym właściciel nieruchomości decyduje, czy będzie segregować śmieci, czy nie. Od tego będzie zależała wysokość opłaty. Wzór takiej deklaracji ustala każda gmina. Odpowiedni formularz oraz informacje o tym jak go wypełnić i w jakim termie złożyć, można uzyskać w swoim urzędzie gminy.

Mieszkańcy domów jednorodzinnych powinni złożyć ten dokument w urzędzie gminy samodzielnie.

Zobacz również: Rejestr przedsiębiorców wprowadzających produkty w opakowaniach od 2014 r.

W przypadku bloków to spółdzielnia, wspólnota lub administrator składa deklarację w imieniu wszystkich mieszkańców. Warto sprawdzić ze swoim zarządcą nieruchomości, jak przygotował się do nowych zasad gospodarowania odpadami. Powinien on ustalić z mieszkańcami, czy będą segregować śmieci, czy nie (może to zrobić np. w formie ankiety/deklaracji).

W przypadku niedopełnienia tego obowiązku lub podania nieprawdziwych informacji w deklaracji, wójt, burmistrz lub prezydent określi wysokość opłaty za wywóz śmieci, biorąc pod uwagę uzasadnione szacunki, w tym średnią ilość odpadów komunalnych powstających na nieruchomościach o podobnym charakterze.

Od 1 stycznia br. gminy mają obowiązek przeprowadzenia kampanii informacyjnej na temat nowego systemu gospodarowania odpadami na swoim terenie, w tym m.in. sposobu i terminu złożenia deklaracji odpadowej przez mieszkańców.

Źródło: Ministerstwo Środowiska

Zobacz również: Deklaracje śmieciowe - problem ochrony danych osobowych

reklama

Czytaj także

Źródło:

Inne

Zdjęcia

śmieci
śmieci

Nowa matryca stawek VAT – PKWiU, CN378.00 zł
reklama

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Compliance 2020

reklama

Eksperci portalu infor.pl

MADEJCZYK KANCELARIA PRAWNA Sp. k.

Kancelaria Prawna Madejczyk świadczy usługi w zakresie obsługi klientów biznesowych i indywidualnych.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama