REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Rządowy program Mieszkanie dla Młodych w podkomisji

mieszkanie dla młodych
mieszkanie dla młodych
ShutterStock

REKLAMA

REKLAMA

Posłowie są jednomyślni w kwestii ułatwiania nabycia pierwszego mieszkania przez młodych ludzi. Nie ma jedynie porozumienia, czy projekt ma dotyczyć tylko rynku pierwotnego, czy też wtórnego. PSL proponuje włączyć w projekt także domy jednorodzinne. Czy sytuacja budżetu pozwala na rozszerzenie programu?

Posłowie chcą rozszerzenia programu Mieszkanie dla Młodych - MdM. Podkomisja nadzwyczajna do rozpatrzenia rządowego projektu ustawy o pomocy państwa w nabyciu pierwszego mieszkania przez ludzi młodych rozpoczęła prace. Przez prawie 3 godziny posłowie PiS, PSL oraz Platformy Obywatelskiej pytali przedstawiciela rządu o możliwość objęcia tym programem również lokali pochodzących z rynku wtórnego oraz domów jednorodzinnych.

REKLAMA

Posłanka PO Krystyna Skowrońska powiedziała Informacyjnej Agencji Radiowej, że w tej sprawie nie ma podziałów politycznych. Zapewniła, że wszyscy posłowie chcą, żeby jak najlepiej zabezpieczyć potrzeby młodych. "Nie dzielimy się na koalicję i opozycję" - mówiła.

REKLAMA

Podczas posiedzenia posłowie nie zgłaszali poprawek. Na następnym opozycja i koalicyjny PSL zaproponują, by pomoc państwa nie ograniczyła się wyłącznie do mieszkań kupowanych na rynku pierwotnym. Zaproponują też, by system dopłat obejmował domy jednorodzinne.

Zdaniem Gabrieli Masłowskiej z PiS rozszerzenie programu o rynek wtórny ułatwi podjęcie decyzji o zakupie pierwszego mieszkania i wbrew temu co mówi rząd, nie zahamuje rozwoju budowy nowych lokali. Posłanka przekonywała, że na rynku wtórnym mieszkania są tańsze, więc za taką samą kwotę można kupić większe lokum. Natomiast ci, którzy sprzedają mieszkania na rynku wtórnym na ogół poprawiają sobie standard życia i kupują inne w lepszej dzielnicy, albo bardziej nowoczesne, albo budują domy. Dlatego - jak mówiła - rozszerzenie programu o rynek wtórny nie zahamuje rozwoju budownictwa mieszkaniowego, czego obawiał się rząd. 

Polecamy: Mieszkanie dla Młodych 2014

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Andrzej Dąbrowski z PSL przypomniał, że na wsiach i w małych miasteczkach młodzi ludzie budują głównie domy jednorodzinne. Wykluczenie ich z tego programu jest - zdaniem posła - co najmniej niesprawiedliwe.

Zapędy posłów studzi przedstawiciel rządu. Piotr Styczeń, wiceminister transportu, budownictwa i gospodarki morskiej powiedział IAR, że sytuacja budżetu nie pozwala na rozszerzenie programu. Jego zdaniem MdM budzi podobne emocje jak program z 2006 roku "Rodzina na swoim”. Tyle, że wtedy rozwijająca się gospodarka była w stanie sprostać wydatkom - teraz musimy je limitować. I pochodną tego limitu właśnie jest ten system ograniczeń, który proponujemy - powiedział Styczeń.
Program Mieszkanie dla młodych ma być skierowany do młodych małżeństw i osób samotnych do 35. roku życia. Ma pomóc im w zakupie pierwszego własnego mieszkania na rynku pierwotnym. Zakłada dofinansowanie państwa do wkładu własnego, potrzebnego do zaciągnięcia kredytu hipotecznego zwiększając w ten sposób zdolność kredytową.

Zobacz również: Forum

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: IAR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Sektor publiczny
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
W Tatrach już trzeci stopień zagrożenia lawinowego

Tatrzańskie Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe poinformowało, że zagrożenie lawinowe w Tatrach wzrosło już do trzeciego stopnia. Co to oznacza?

Recykling tekstyliów w gminach – co zrobić ze starymi ubraniami?

Od stycznia 2025 r. gminy w Polsce wprowadziły selektywną zbiórkę zużytych tekstyliów. To oznacza, że przykładowo zniszczonych ubrań nie można już wyrzucić do frakcji zmieszane. Część gmin wprowadza ułatwienia dla mieszkańców w postaci dodatkowych kontenerów. W innych mieszkańcy będą musieli samodzielnie dostarczyć tekstylia do punktów selektywnej zbiórki odpadów komunalnych (PSZOK).

Dylemat fiskalny: inwestycje w przyszłość, czy w dofinansowania emerytów? [WYWIAD]

Dylemat fiskalny: inwestycje w przyszłość, czy w dofinansowania emerytów? Co zrobić, by wszystkim żyło się lepiej? Gość Infor.pl prof. Marcin Piątkowski przedstawił kilka pomysłów dotyczących poprawy jakości życia.

Emerytura olimpijska. Od 1 kwietnia 2025 r. rozszerzony katalog osób uprawnionych do pobierania tego świadczenia

Emerytura olimpijska. Od 1 kwietnia 2025 r. rozszerzeniu ulegnie katalog osób uprawnionych do pobierania tego świadczenia. Nowelizacja z podpisem prezydenta Andrzeja Dudy. Czym jest tzw. emerytura olimpijska?

REKLAMA

Podwyżki dla nauczycieli z wyrównaniem od 1 stycznia 2025 r.

Podwyżki dla nauczycieli z wyrównaniem od 1 stycznia 2025 r. Ile wyniesie średnie wynagrodzenie nauczycieli w 2025 r.? O ile wzrosną wynagrodzenia nauczycieli na poszczególnych stopniach awansu zawodowego w 2025 r.?

Branża pogrzebowa zaniepokojona notorycznym opóźnianiem podwyższenia zasiłku pogrzebowego. Prezes PIBP wskazał poważne niedopatrzenie

Branża pogrzebowa zaniepokojona notorycznym opóźnianiem podwyższenia zasiłku pogrzebowego. Prezes Polskiej Izby Branży Pogrzebowej Robert Czyżak w rozmowie z redakcją Infor.pl wskazał poważne niedopatrzenia związane z Koszykiem Usług Funeralnych.

Czy dodatek motywacyjny wpłynie na wysokość trzynastki?

Dodatek motywacyjny będący dofinansowaniem do wynagrodzenia pracownika pomocy społecznej nie może być uwzględniany w podstawie naliczania dodatkowego wynagrodzenia rocznego (tzw. trzynastki).

Chipowanie psów i kotów. Prawo, obowiązek, a może coś więcej?

W przestrzeni publicznej często podejmowany jest temat obowiązkowego chipowania zwierząt domowych. W listopadzie odbyło się pierwsze czytanie obywatelskiego projektu zakładającego m.in. obowiązkowe chipowanie psów i kotów. Trwają także prace nad ustawą o Krajowym Rejestrze Oznakowanych Psów i Kotów. Do czego mogą być wykorzystywane mikroczipy?

REKLAMA

Ostrzeżenia przed silnym wiatrem i oblodzeniami

Czyżby zima wreszcie do nas przyszła? IMGW wydał alerty I i II stopnia przed silnym wiatrem oraz I stopnia przed oblodzeniem. Alerty o silnym wietrze w pasie Pomorza wysłało RCB.

Prawie 11 tys. recept na pigułki "dzień po". Tyle wystawili farmaceuci od maja. A to tylko niewielka część wszystkich recept

Od maja do grudnia farmaceuci wystawili prawie 11 tys. recept na pigułki "dzień po". Aptekom, biorącym udział w pilotażowym programie ułatwiającym dostęp do antykoncepcji awaryjnej, Narodowy Fundusz Zdrowia zapłacił do września ponad 335 tys. zł.

REKLAMA