Automatyczne zwalnianie chorych policjantów niezgodne z Konstytucją
REKLAMA
REKLAMA
Takie sytuacje zdarzały się w przeszłości, dlatego Rzecznik Praw Obywatelskich profesor Irena Lipowicz poprosiła o zbadanie przepisów z konstytucją. Trybunał podzielił jej wszystkie wątpliwości.
REKLAMA
Zobacz również: Urlop macierzyński i rodzicielski w służbach mundurowych
REKLAMA
Sędzia Wojciech Hermeliński podkreślał, że przepisy trzeba zmienić niemal natychmiast, bowiem tego typu sytuacje stanowią już nie tylko potencjalne, ale i konkretne naruszenie godności człowieka. Zdaniem sędziego, prawo decydowania o dalszym losie chorego pracownika powinien mieć tylko lekarz. "Ocena stanu zdrowia jest zawsze decyzją medyczną. To komisje lekarskie, a nie minister spraw wewnętrznych powinny orzekać, czy dany funkcjonariusz jest całkowicie niezdolny do pracy czy mógłby być efektywnym pracownikiem na przykładna stanowiskach administracyjnych" - podkreślił Wojciech Hermeliński.
Według danych MSW, od 2009 roku w policji odnotowano jeden przypadek nosicielstwa HIV oraz około 10 przypadków wirusowego zapalenia wątroby typu B lub C. Dlatego jak zauważył Tomasz Oklejak z biura Rzecznika Praw Obywatelskich, wyrok Trybunału to głównie sukces zwolnionych pracowników - mają oni bowiem szansę powrotu do służby.
Ministerstwo zapewniło, że prace nad projektem nowej ustawy o komisjach lekarskich podległych MSW są już na zaawansowanym etapie.
Polecamy serwis: Bezpieczeństwo
REKLAMA
REKLAMA