reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Sektor publiczny > Wiadomości > Automatyczne zwalnianie chorych policjantów niezgodne z Konstytucją

Automatyczne zwalnianie chorych policjantów niezgodne z Konstytucją

Automatyczne zwalnianie policjantów chorych na AIDS czy przewlekłe zapalenie wątroby jest niezgodne z ustawą zasadniczą. To orzeczenie Trybunału Konstytucyjnego, który badał kilka uregulowań z załącznika do rozporządzenia ministra MSW.

Takie sytuacje zdarzały się w przeszłości, dlatego Rzecznik Praw Obywatelskich profesor Irena Lipowicz poprosiła o zbadanie przepisów z konstytucją. Trybunał podzielił jej wszystkie wątpliwości.

Zobacz również: Urlop macierzyński i rodzicielski w służbach mundurowych

Sędzia Wojciech Hermeliński podkreślał, że przepisy trzeba zmienić niemal natychmiast, bowiem tego typu sytuacje stanowią już nie tylko potencjalne, ale i konkretne naruszenie godności człowieka. Zdaniem sędziego, prawo decydowania o dalszym losie chorego pracownika powinien mieć tylko lekarz. "Ocena stanu zdrowia jest zawsze decyzją medyczną. To komisje lekarskie, a nie minister spraw wewnętrznych powinny orzekać, czy dany funkcjonariusz jest całkowicie niezdolny do pracy czy mógłby być efektywnym pracownikiem na przykładna stanowiskach administracyjnych" - podkreślił Wojciech Hermeliński.

Według danych MSW, od 2009 roku w policji odnotowano jeden przypadek nosicielstwa HIV oraz około 10 przypadków wirusowego zapalenia wątroby typu B lub C. Dlatego jak zauważył Tomasz Oklejak z biura Rzecznika Praw Obywatelskich, wyrok Trybunału to głównie sukces zwolnionych pracowników - mają oni bowiem szansę powrotu do służby.

Ministerstwo zapewniło, że prace nad projektem nowej ustawy o komisjach lekarskich podległych MSW są już na zaawansowanym etapie.

Polecamy serwis: Bezpieczeństwo

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Źródło:

IAR

Zdjęcia

Policja
Policja

Czas pracy 2020. Planowanie, rozliczanie i ewidencja44.25 zł
reklama

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Compliance 2021

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Michał Wolny

Prawnik

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama