Posiłki w szkołach i świetlicach od nowego roku szkolnego
REKLAMA
REKLAMA
Dożywianie jest organizowane przez gminy, które ponoszą od 20 do 50 procent kosztów, resztę dokłada budżet państwa. Niektóre szkoły korzystają też z programów organizacji pomocowych, jak Caritas czy Polska Akcja Humanitarna.
REKLAMA
Z posiłków mogą korzystać przede wszystkim dzieci z najuboższych rodzin, ale gminy mają możliwość zapewnienia takiego wsparcia także uczniom, którzy tego potrzebują, a nie spełniają kryterium dochodowego, do 684 złotych na osobę w rodzinie - zapewnia Jan Łobarzewski z resortu pracy i polityki społecznej.
Porozmawiaj o tym na naszym FORUM!
Na takie posiłki gminy mogą przeznaczyć do 20 procent środków na dożywianie. Program pomocy państwa w zakresie dożywiania zakłada, że wsparciem powinno zostać objęte milion 100 tysięcy dzieci.
REKLAMA
W 2013 roku ze wsparcia żywieniowego skorzystało około miliona dzieci, w tym ponad 680 tysięcy uczniów szkół od podstawowych do ponadgimnazjalnych, czyli około 11 procent chodzących do szkół. Połowa objętych pomocą rodzin z dziećmi dodatkowo korzystała z paczek żywnościowych i zasiłków celowych na zakup produktów spożywczych.
Aby skorzystać z programów dożywiania rodziny mogą zgłaszać taką potrzebę w szkołach. Można też dziecko zapisać do świetlicy socjoterapeutycznej, gdzie z reguły są zapewnione ciepłe posiłki oraz zajęcia pozalekcyjne dla uczniów. Takie świetlice są prowadzone przez gminy oraz różne organizacje społeczne, między innymi Towarzystwo Przyjaciół Dzieci, Caritas czy Polski Komitet Pomocy Społecznej.
REKLAMA
REKLAMA