reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Sektor publiczny > Wiadomości > Asystent rodziny - nowe przepisy od 2015 roku

Asystent rodziny - nowe przepisy od 2015 roku

Od stycznia 2015 r. wszystkie rodziny zastępcze i rodzinne domy dziecka (rodziny posiadające 2-letnie doświadczenie) będą mogły wnioskować o objęcie opieką koordynatora rodzinnej pieczy. Pod opieką jednego koordynatora znajdować się będzie mogło do 15 rodzin zastępczych lub rodzinnych domów dziecka.

Koordynator we współpracy z asystentem rodziny i odpowiednio rodziną zastępczą lub prowadzącym rodzinny dom dziecka przygotowuje plan pomocy dziecku. Pomaga rodzinom zastępczym w organizowaniu grup wsparcia, zapewniania dostęp do specjalistycznej pomocy dla dzieci, organizuje opiekę nad dzieckiem, w przypadku gdy rodzina zastępcza niezawodowa, zawodowa albo prowadzący rodzinny dom dziecka okresowo nie może jej sprawować opieki.

Ze sprawozdania rządu wynika, że w 2013 r. zatrudnionych było 954 koordynatorów - o 16,3 proc. więcej niż w roku 2012. W sprawozdaniu zaznaczono jednak, że w stosunku do liczby podmiotów rodzinnej pieczy zastępczej objętych pomocą koordynatora, ich liczba jest nadal niewystarczająca. W 2013 r. pod opieką koordynatorów znalazło się ponad 26,2 tys. rodzin zastępczych i rodzinnych domów dziecka, tj. 65 proc. ogółu podmiotów rodzinnej pieczy zastępczej.

Według przewodniczącej Koalicji na Rzecz Rodzinnej Opieki Zastępczej Joanny Luberadzkiej-Grucy samorządy nie są przygotowane do konieczności zatrudniania asystentów rodziny czy koordynatorów rodzinnej pieczy zastępczej. "Większość asystentów i koordynatorów do tej pory było zatrudnionych ze środków ministerialnych, o które samorządy występowały. Zmarnowano więc czas na wypracowanie koncepcji, z czego będą to finansować później" - powiedziała.

Jak dodała, choć programy ministra pracy dot. finansowania tych zadań mają być kontynuowane, przyjdzie pora, gdy samorządy będą musiały te koszta wziąć na siebie. Według Luberadzkiej-Grucy, jeśli samorządy dobrze wszystko przeliczą, okaże się, że lepiej opłacać asystentów czy koordynatorów niż partycypować w wysokich kosztach opieki instytucjonalnej.

Według Luberadzkiej-Grucy dynamika zmian dot. opieki nad rodziną nie jest tak wysoka, by sądzić, że plan resortu pracy, by od 2020 r. nie było w Polsce dużych domów dziecka, się powiódł. (PAP)

Zobacz również: Pracownicy socjalni – zmiany od 2015 r.

reklama

Czytaj także

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Artykuł Partnerski

Compliance 2020

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Patforma dla frachtu morskiego, kolejowego i lotniczego

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama