REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

18 mld euro dla smart city z programów operacyjnych

Pieniądze, finanse, monety. Fot. Fotolia
Pieniądze, finanse, monety. Fot. Fotolia
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

"Projekty związane z technologiami informacyjno-komunikacyjnymi otrzymają dofinansowanie praktycznie ze wszystkich programów krajowych i regionalnych na lata 2014-2020" – poinformowała wiceminister infrastruktury i rozwoju Iwona Wendel podczas swojego wystąpienia na Polsko – Indyjskim Forum IT.

Wiceminister mówiła też wsparciu rozwoju inteligentnych miast w nowej perspektywie.

REKLAMA

REKLAMA

Zwiększanie dostępności, stopnia wykorzystania i jakości technologii informacyjno-komunikacyjnych (TIK) to jeden z jedenastu tzw. celów tematycznych, czyli kierunków inwestowania funduszy UE w nowej perspektywie. Na ten obszar przeznaczono ponad 3 mld euro. Najwięcej - 2 mld - w krajowym Programie Polska Cyfrowa. To środki na budowę sieci szerokopasmowych, cyfryzację administracji (e-usług publiczne, usprawnienie wewnętrznych procesów w urzędach), digitalizację zasobów nauki i kultury oraz rozwój umiejętności cyfrowych mieszkańców Polski.

"Te 3 mld euro to nie wszystkie fundusze jakie w latach 2014-2020 przeznaczymy na rozwój technologii informacyjno-komunikacyjnych. TIK to narzędzie o charakterze przekrojowym. Dlatego wiele działań kluczowych dla cyfryzacji, związanych pośrednio z TIK, otrzyma wsparcie z różnych programów krajowych i w ramach pozostałych celów tematycznych" – podkreśliła wiceminister Wendel.

Takim wsparciem zostaną objęte m.in. projekty infrastrukturalne, zakładające wykorzystanie nowoczesnych technologii. Mogą one dotyczyć np. transportu (inteligentne systemy transportowe, lokalne centra sterowania ruchem, energetyki (inteligentne sieci energetyczne) czy ochrony środowiska (systemy automatyki i robotyki np. w oczyszczalniach ścieków, czy spalarniach). Fundusze na te cele znajdą się w Programie Infrastruktura i Środowisko i programach regionalnych.

Zobacz również: Bariery w wykorzystaniu środków unijnych

Dalszy ciąg materiału pod wideo

[Wiceminister infrastruktury i rozwoju Iwona Wendel podczas wystąpienia] Fot. Zbigniew Sulima, AGH

REKLAMA

Beneficjenci będą mogli też prowadzić badania w zakresie TIK oraz inwestować w wykorzystanie nowoczesnych technologii w firmach. Pozwoli to m.in. na automatyzację wielu procesów, rozwój e-handlu, budowę systemów wymiany danych. Takie przedsięwzięcia będą mogły otrzymać dofinansowanie z Programu Inteligentny Rozwój i programów regionalnych.

TIK można także wykorzystać do inwestycji w wiedzę i umiejętności. Ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego finansowane będzie podnoszenie kompetencji cyfrowych w obszarach związanych z rynkiem pracy, edukacją, czy włączeniem społecznym. Planuje się m.in. kontynuację programu „Cyfrowa szkoła”- powstaną nowe elektroniczne materiały edukacyjne, nauczyciele i uczniowie będą rozwijać swoje umiejętności cyfrowe, a szkoły otrzymają niezbędny sprzęt.

Wiceminister Wendel zwróciła też uwagę na możliwości jakie dają technologie informacyjno-komunikacyjne w rozwoju inteligentnych miast (tzw. smart city). Na działania związane z szeroko rozumianą ideą smart city przeznaczono w programach operacyjnych ponad 18 mld euro.

"Miasto smart to miasto dobrze zarządzane i przyjazne mieszkańcom. W budowaniu takiego miasta nie chodzi tylko o wykorzystanie nowoczesnych technologii w inwestycjach infrastrukturalnych. To jest ważne, ale na ideę inteligentnego miasta składają też inne elementy, np. inwestowanie w wiedzę i umiejętności, także cyfrowe, mieszkańców, dostępność e-usług, sprawne zarządzanie informacją i komunikacja z mieszkańcami w urzędach oraz większy ich udział w podejmowaniu decyzji" - zaznaczyła wiceminister.

Wiele elementów tej idei może liczyć na wsparcie z nowej puli środków unijnych. Oprócz wspomnianych już inwestycji infrastrukturalnych (np. inteligentne sieci energetyczne, systemy zarządzania sieciami wodociągowym, inteligentne systemy transportowe), które otrzymają dofinansowanie z Programu Infrastruktura i Środowisko i programów regionalnych, fundusze UE pomogą rozwinąć kompetencje mieszkańców miast i zwiększą ich aktywność zawodową. Umożliwią też włączenie grup społecznie wykluczonych. Dla inteligentnego miasta równie ważna jest działalność badawczo-rozwojowa i innowacyjna. Środki na ten cel znajdą się w Programie Inteligentny Rozwój. Kluczowa jest także ochrona środowiska, rozwój transportu publicznego i rewitalizacja, rozumiana nie tylko jako prosty remont, ale kompleksowe działanie w wielu obszarach.

Polsko-Indyjskie Forum IT odbyło się w dniach 8-9 lipca 2015 r. w Krakowie. Wiceminister Wendel wystąpiła podczas pierwszego dnia konferencji. Forum zorganizowały Akademia Górniczo-Hutnicza, województwo małopolskie oraz Fundacja Polsko-Indyjska Rada Biznesu.

Źródło: Ministerstwo Infrastruktury i Rozwoju

Polecamy serwis: Rozwój i promocja

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code

    © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

    Sektor publiczny
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    Żmije pojawiły się w Tatrach. Co robić, gdy spotkamy je na szlaku?

    Na tatrzańskich szlakach pojawiły się żmije zygzakowate. To efekt wyjątkowo ciepłego początku kwietnia. Jak się zachować, gdy natkniemy się na ten jadowity gatunek węża? 

    Wygląda jak karta kredytowa z atomem i mapą Polski. A to nowa legitymacja nauczyciela. Co ze starymi?

    Od wtorku 16 kwietnia 2024 r. obowiązuje nowy wzór legitymacji nauczyciela. Jednak do 12 lipca nauczyciel może otrzymać legitymację na starym wzorze.

    Rząd: Nowy wzór karty parkingowej dla osób niepełnosprawnych. Karty tylko terminowe

    Niestety nie będzie bezterminowych kart parkingowych dla osób niepełnosprawnych. Tak wynika z odpowiedzi na interpelację.

    Nowa era komunikacji. RDK może ułatwić Ci życie

    Rejestr Danych Kontaktowych, znany jako RDK, to baza danych zawierająca aktualne dane kontaktowe obywateli, do której mają dostęp urzędnicy administracji państwowej. Usługa ta, uruchomiona 22 grudnia 2019 roku, ma na celu usprawnienie komunikacji między urzędem a obywatelem.

    REKLAMA

    Wybory 2024 - druga tura. Czy cisza wyborcza będzie obowiązywać w całym kraju?

    Druga tura wyborów samorządowych 2024 odbędzie się w niedzielę 21 kwietnia. Cisza wyborcza rozpocznie się w nocy z piątku na sobotę i potrwa do godz. 21 w niedzielę. Czy będzie obowiązywać w całym kraju? 

    Dobrowolne ubezpieczenie w NFZ [WNIOSEK]

    Kto może się dobrowolnie ubezpieczyć w NFZ? Jak to zrobić? Kiedy trzeba uiścić opłatę dodatkową? 

    Oszuści podszywają się pod NFZ. Na te strony uważaj

    Oszuści próbują nowych sposobów, tym razem "na NFZ". W internecie pojawiły się fałszywe strony, które łudząco przypominają oficjalny serwis internetowy Narodowego Funduszu Zdrowia. Na czym polega oszustwo?

    Stop Smog. MKiŚ zapowiada zmiany w programie

    Resort klimatu chce uatrakcyjnić program "Stop Smog". Jakie zmiany proponuje? Które gminy mogą otrzymać środki na inwestycje?

    REKLAMA

    Minister edukacji: Będą kolejne zmiany w szkołach - edukacja zdrowotna zastąpi wychowanie do życia w rodzinie

    1 września 2025 r. w szkołach pojawi się nowy przedmiot. Edukacja zdrowotna zastąpi wychowane do życia w rodzinie – poinformowała Barbara Nowacka, minister edukacji. Uczniowie będą się uczyć m.in. o ochronie zdrowia psychicznego, odżywianiu i edukacji seksualnej.

    600 tys. zł na innowacyjny biznes. Jak się zgłosić do programu?

    Osoby z innowacyjnymi pomysłami na biznes mogą teraz zgłaszać się do Platform Startowych, które działają w ramach programu Fundusze Europejskie dla Polski Wschodniej. Pod okiem ekspertów będą mogli rozwijać swoje pomysły, a najlepsi mają szansę na dotację wynoszącą blisko 600 tys. zł.

    REKLAMA