| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Sektor publiczny > Wiadomości > 18 mld euro dla smart city z programów operacyjnych

18 mld euro dla smart city z programów operacyjnych

"Projekty związane z technologiami informacyjno-komunikacyjnymi otrzymają dofinansowanie praktycznie ze wszystkich programów krajowych i regionalnych na lata 2014-2020" – poinformowała wiceminister infrastruktury i rozwoju Iwona Wendel podczas swojego wystąpienia na Polsko – Indyjskim Forum IT.

Wiceminister mówiła też wsparciu rozwoju inteligentnych miast w nowej perspektywie.

Zwiększanie dostępności, stopnia wykorzystania i jakości technologii informacyjno-komunikacyjnych (TIK) to jeden z jedenastu tzw. celów tematycznych, czyli kierunków inwestowania funduszy UE w nowej perspektywie. Na ten obszar przeznaczono ponad 3 mld euro. Najwięcej - 2 mld - w krajowym Programie Polska Cyfrowa. To środki na budowę sieci szerokopasmowych, cyfryzację administracji (e-usług publiczne, usprawnienie wewnętrznych procesów w urzędach), digitalizację zasobów nauki i kultury oraz rozwój umiejętności cyfrowych mieszkańców Polski.

"Te 3 mld euro to nie wszystkie fundusze jakie w latach 2014-2020 przeznaczymy na rozwój technologii informacyjno-komunikacyjnych. TIK to narzędzie o charakterze przekrojowym. Dlatego wiele działań kluczowych dla cyfryzacji, związanych pośrednio z TIK, otrzyma wsparcie z różnych programów krajowych i w ramach pozostałych celów tematycznych" – podkreśliła wiceminister Wendel.

Takim wsparciem zostaną objęte m.in. projekty infrastrukturalne, zakładające wykorzystanie nowoczesnych technologii. Mogą one dotyczyć np. transportu (inteligentne systemy transportowe, lokalne centra sterowania ruchem, energetyki (inteligentne sieci energetyczne) czy ochrony środowiska (systemy automatyki i robotyki np. w oczyszczalniach ścieków, czy spalarniach). Fundusze na te cele znajdą się w Programie Infrastruktura i Środowisko i programach regionalnych.

Zobacz również: Bariery w wykorzystaniu środków unijnych

[Wiceminister infrastruktury i rozwoju Iwona Wendel podczas wystąpienia] Fot. Zbigniew Sulima, AGH

Beneficjenci będą mogli też prowadzić badania w zakresie TIK oraz inwestować w wykorzystanie nowoczesnych technologii w firmach. Pozwoli to m.in. na automatyzację wielu procesów, rozwój e-handlu, budowę systemów wymiany danych. Takie przedsięwzięcia będą mogły otrzymać dofinansowanie z Programu Inteligentny Rozwój i programów regionalnych.

TIK można także wykorzystać do inwestycji w wiedzę i umiejętności. Ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego finansowane będzie podnoszenie kompetencji cyfrowych w obszarach związanych z rynkiem pracy, edukacją, czy włączeniem społecznym. Planuje się m.in. kontynuację programu „Cyfrowa szkoła”- powstaną nowe elektroniczne materiały edukacyjne, nauczyciele i uczniowie będą rozwijać swoje umiejętności cyfrowe, a szkoły otrzymają niezbędny sprzęt.

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

Compliance 2020

Eksperci portalu infor.pl

Ogólnopolskie Centrum Rozliczania Kierowców (OCRK)

Ogólnopolskie Centrum Rozliczania Kierowców to nowoczesna firma outsourcingowa, która świadczy kompleksowe usługi dla firm z branży TSL.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »