REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

18 mld euro dla smart city z programów operacyjnych

Pieniądze, finanse, monety. Fot. Fotolia
Pieniądze, finanse, monety. Fot. Fotolia
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

"Projekty związane z technologiami informacyjno-komunikacyjnymi otrzymają dofinansowanie praktycznie ze wszystkich programów krajowych i regionalnych na lata 2014-2020" – poinformowała wiceminister infrastruktury i rozwoju Iwona Wendel podczas swojego wystąpienia na Polsko – Indyjskim Forum IT.

Wiceminister mówiła też wsparciu rozwoju inteligentnych miast w nowej perspektywie.

REKLAMA

REKLAMA

Zwiększanie dostępności, stopnia wykorzystania i jakości technologii informacyjno-komunikacyjnych (TIK) to jeden z jedenastu tzw. celów tematycznych, czyli kierunków inwestowania funduszy UE w nowej perspektywie. Na ten obszar przeznaczono ponad 3 mld euro. Najwięcej - 2 mld - w krajowym Programie Polska Cyfrowa. To środki na budowę sieci szerokopasmowych, cyfryzację administracji (e-usług publiczne, usprawnienie wewnętrznych procesów w urzędach), digitalizację zasobów nauki i kultury oraz rozwój umiejętności cyfrowych mieszkańców Polski.

"Te 3 mld euro to nie wszystkie fundusze jakie w latach 2014-2020 przeznaczymy na rozwój technologii informacyjno-komunikacyjnych. TIK to narzędzie o charakterze przekrojowym. Dlatego wiele działań kluczowych dla cyfryzacji, związanych pośrednio z TIK, otrzyma wsparcie z różnych programów krajowych i w ramach pozostałych celów tematycznych" – podkreśliła wiceminister Wendel.

Takim wsparciem zostaną objęte m.in. projekty infrastrukturalne, zakładające wykorzystanie nowoczesnych technologii. Mogą one dotyczyć np. transportu (inteligentne systemy transportowe, lokalne centra sterowania ruchem, energetyki (inteligentne sieci energetyczne) czy ochrony środowiska (systemy automatyki i robotyki np. w oczyszczalniach ścieków, czy spalarniach). Fundusze na te cele znajdą się w Programie Infrastruktura i Środowisko i programach regionalnych.

Zobacz również: Bariery w wykorzystaniu środków unijnych

Dalszy ciąg materiału pod wideo

[Wiceminister infrastruktury i rozwoju Iwona Wendel podczas wystąpienia] Fot. Zbigniew Sulima, AGH

REKLAMA

Beneficjenci będą mogli też prowadzić badania w zakresie TIK oraz inwestować w wykorzystanie nowoczesnych technologii w firmach. Pozwoli to m.in. na automatyzację wielu procesów, rozwój e-handlu, budowę systemów wymiany danych. Takie przedsięwzięcia będą mogły otrzymać dofinansowanie z Programu Inteligentny Rozwój i programów regionalnych.

TIK można także wykorzystać do inwestycji w wiedzę i umiejętności. Ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego finansowane będzie podnoszenie kompetencji cyfrowych w obszarach związanych z rynkiem pracy, edukacją, czy włączeniem społecznym. Planuje się m.in. kontynuację programu „Cyfrowa szkoła”- powstaną nowe elektroniczne materiały edukacyjne, nauczyciele i uczniowie będą rozwijać swoje umiejętności cyfrowe, a szkoły otrzymają niezbędny sprzęt.

Wiceminister Wendel zwróciła też uwagę na możliwości jakie dają technologie informacyjno-komunikacyjne w rozwoju inteligentnych miast (tzw. smart city). Na działania związane z szeroko rozumianą ideą smart city przeznaczono w programach operacyjnych ponad 18 mld euro.

"Miasto smart to miasto dobrze zarządzane i przyjazne mieszkańcom. W budowaniu takiego miasta nie chodzi tylko o wykorzystanie nowoczesnych technologii w inwestycjach infrastrukturalnych. To jest ważne, ale na ideę inteligentnego miasta składają też inne elementy, np. inwestowanie w wiedzę i umiejętności, także cyfrowe, mieszkańców, dostępność e-usług, sprawne zarządzanie informacją i komunikacja z mieszkańcami w urzędach oraz większy ich udział w podejmowaniu decyzji" - zaznaczyła wiceminister.

Wiele elementów tej idei może liczyć na wsparcie z nowej puli środków unijnych. Oprócz wspomnianych już inwestycji infrastrukturalnych (np. inteligentne sieci energetyczne, systemy zarządzania sieciami wodociągowym, inteligentne systemy transportowe), które otrzymają dofinansowanie z Programu Infrastruktura i Środowisko i programów regionalnych, fundusze UE pomogą rozwinąć kompetencje mieszkańców miast i zwiększą ich aktywność zawodową. Umożliwią też włączenie grup społecznie wykluczonych. Dla inteligentnego miasta równie ważna jest działalność badawczo-rozwojowa i innowacyjna. Środki na ten cel znajdą się w Programie Inteligentny Rozwój. Kluczowa jest także ochrona środowiska, rozwój transportu publicznego i rewitalizacja, rozumiana nie tylko jako prosty remont, ale kompleksowe działanie w wielu obszarach.

Polsko-Indyjskie Forum IT odbyło się w dniach 8-9 lipca 2015 r. w Krakowie. Wiceminister Wendel wystąpiła podczas pierwszego dnia konferencji. Forum zorganizowały Akademia Górniczo-Hutnicza, województwo małopolskie oraz Fundacja Polsko-Indyjska Rada Biznesu.

Źródło: Ministerstwo Infrastruktury i Rozwoju

Polecamy serwis: Rozwój i promocja

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Sektor publiczny
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Kalendarz szczepień dorosłych [TABELA]

Kalendarz szczepień dorosłych. Kiedy i na co warto się zaszczepić? Które szczepionki są szczególnie zalecane dla seniorów? Ile dawek poszczególnych szczepionek? Polskie Towarzyszko Medycyny rodzinnej we współpracy z Fundacją MY PACJENCI opracowało kalendarz szczepień dla dorosłych.

Branża pirotechniczna chce wzmocnić potencjał obronny kraju

W odpowiedzi na zapowiadane przez rząd plany dotyczące szeroko zakrojonych szkoleń wojskowych, przedstawiciele branży pirotechnicznej, w liście wysłanym do ministrów obrony oraz spraw wewnętrznych i administracji, podkreślają swoje unikalne kompetencje i zasoby. Chodzi o wzmocnienie bezpieczeństwa państwa oraz efektywną współpracę ze strukturami obronnymi.

Od 1 stycznia 2026 r. nowy obowiązek jednostek sektora finansów publicznych. Chodzi o zmiany w zakresie rejestru umów

Od 1 stycznia 2026 r. nowy obowiązek jednostek sektora finansów publicznych. Chodzi m.in. o zmiany w zakresie rejestru umów. Projekt nowelizacji trafił do opiniowania. Projektodawcą jest Ministerstwo Finansów.

8400 zł brutto dla pracowników pomocy społecznej? 3-miesięczny urlop? Związkowcy przedstawili propozycje

Ile zarabia pracownik pomocy społecznej? A ile powinien zarabiać? Związkowa Alternatywa domaga się radykalnej poprawy warunków pracy i wynagrodzeń zatrudnionych w tym sektorze. Związek oczekuje skokowego wzrostu płac, dotrzymania przez rząd złożonych wcześniej obietnic, a także zapewnienia urlopu regeneracyjnego i warunków do rozwoju zawodowego dla wszystkich zatrudnionych w sektorze pomocy społecznej.

REKLAMA

Gminy mają problemy finansowe, bo słabo ściągają zaległe czynsze, podatki, kary i tym podobne zobowiązania

Podatki, czynsze za mieszkania komunalne, wodę, wywóz śmieci, alimenty i mandaty – takich opłat nie regulują konsumenci oraz firmy wobec gmin. Nazbierało się tego już ponad 17,5 miliarda złotych. Jednocześnie gminy narzekają na brak pieniędzy na remonty, budowę mieszkań i inne ważne przedsięwzięcia.

36 lat w oczekiwaniu na diagnozę. Pacjenci z chorobami rzadkimi wciąż czekają na zmiany

W Polsce ponad 3 miliony osób zmaga się z chorobami rzadkimi, a system opieki zdrowotnej wciąż nie jest odpowiednio przystosowany do ich potrzeb. Czas oczekiwania na diagnozę często rozciąga się na lata, co prowadzi do pogorszenia zdrowia pacjentów i stanowi ogromne obciążenie dla ich rodzin. Oto historie pacjentów, którzy latami czekali na diagnozę.

4666 zł dla każdego sołtysa? Wybory organizowane przez PKW?

Czy sołtysi otrzymają wynagrodzenia na poziomie ustawowej płacy minimalnej? Czy wybory na sołtysa będą organizowane przez Państwową Komisję Wyborczą, a kandydaci organizować będą kampanie w swoich wsiach? Profesjonalizacje działań najmniejszych jednostek administracyjnych zaproponował jeden z kandydatów na Prezydenta PR.

Status ochrony wilka. Komisja Europejska proponuje zmiany

7 marca 2025 r. weszły w życie zmiany dotyczące załączników do konwencji berneńskiej. Chodzi o zmianę statusu ochrony wilka. Komisja UE proponuje dostosowanie statusu ochrony wilka w prawodawstwie UE do konwencji berneńskiej.

REKLAMA

Poradnik kryzysowy. Pierwsze 72 h każde gospodarstwo powinno przetrwać o własnych siłach

Do końca roku do obywateli ma trafić tzw. poradnik kryzysowy. Robert Klonowski z MSWiA przekazał PAP: - Przez trzy dni wszyscy obywatele, każde gospodarstwo domowe, powinno przetrwać o własnych siłach.

Fundusz Kompensacyjny Zdarzeń Medycznych – alternatywa dla drogi sądowej

Zgodnie z obowiązującą ustawą z 16 czerwca 2023 r. o zmianie ustawy o prawach pacjenta i Rzeczniku Praw Pacjenta oraz niektórych innych ustaw od 1 lipca 2024 r. doszło do zniesienia wojewódzkich komisji ds. orzekania o zdarzeniach medycznych. W ramach pozasądowego trybu kompensaty szkód medycznych zastąpił je Rzecznik Praw Pacjenta będący dysponentem Funduszu Kompensacyjnego Zdarzeń Medycznych.

REKLAMA