REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

25-lecie samorządu a nowoczesna administracja samorządowa

Kongres Sekretarzy Polski Południowo-Wschodniej/ Fundacja Demokracji Lokalnej
Kongres Sekretarzy Polski Południowo-Wschodniej/ Fundacja Demokracji Lokalnej

REKLAMA

REKLAMA

Pod koniec września br. Fundacja Rozwoju Demokracji Lokalnej organizuje w Rzeszowie I Kongres Sekretarzy Polski Południowo-Wschodniej poświęcony nowoczesnej administracji samorządowej oraz wyzwaniom stojącym przed jednostkami samorządu terytorialnego po 25-ciu latach funkcjonowania w III RP.

Fundacja Rozwoju Demokracji Lokalnej, odpowiadając na inicjatywę sekretarzy jednostkami samorządu terytorialnego zrzeszonych w ramach samorządowych forów działających przy jej regionalnych ośrodkach organizuje wyjątkowe wydarzenie, stworzone przez samych sekretarzy I Kongres Sekretarzy Polski Południowo-Wschodniej. Odbędzie się on w Rzeszowie w dniach 23 - 24 września 2015 r. w Centrum Kulturalno Handlowym Millenium Hall przy ul. Majora Wacława Kopisto 1.

REKLAMA

Sekretarze zrzeszeni w forach działających przy ośrodkach Fundacji wyrazili potrzebę wymiany doświadczeń i opinii na temat spraw i problemów ważnych dla ich środowiska
w szerszym gronie niż tylko regionalnym.

Temat przewodni wydarzenia, 25-lecie samorządu a nowoczesna administracja samorządowa i jego założenia zostały wspólnie wypracowane przez komitet organizacyjny, powołany przez sekretarzy dla przygotowania tego wydarzenia. Kongres ma zainicjować dyskusję na temat nowoczesnego zarządzania w jst. na poziomie ponadregionalnym, w celu wypracowania nowych standardów pracy. Inicjatywa ta ma jednocześnie umożliwić debatę z przedstawicielami władz centralnych, podczas której zostaną przedstawione im oczekiwania sekretarzy wobec uchwalanego prawa. Konsolidacja opinii na poziomie ponadregionalnym powinna sprawić, że problemy jednostek samorządowych staną się bliższe władzom centralnym.

Zobacz również: Sekretarz jako wyjątkowa funkcja w urzędzie

REKLAMA

Pierwszego dnia Kongresu zostanie dokonane podsumowanie i ocena historii oraz aktualnego stanu polskiego samorządu. Dzień drugi będzie poświęcony debacie nt. wyzwań stojących przed nowoczesnymi urzędami. Oprócz podsumowania i próby wskazania sukcesów i porażek ostatniego ćwierćwiecza, przedstawione zostaną kwestie dotyczące szans i zagrożeń, potrzeby zmian w sposobie funkcjonowania nowoczesnych urzędów i ustrojowe.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Wśród prelegentów znajdą się znakomite osobistości z kraju i zagranicy m.in. Jerzy Stępień – Prezes Fundacji Rozwoju Demokracji Lokalnej, współtwórca reformy samorządowej, były Prezes Trybunału Konstytucyjnego, Janusz Sepioł – Senator RP, Przewodniczący Senackiej Komisji Samorządu Terytorialnego i Administracji Państwowej, Tadeusz Ferenc - Prezydent Miasta Rzeszowa, Ronny Frederickx – Prezes Europejskiej Federacji Dyrektorów Naczelnych (Sekretarzy) Samorządów (UDiTE), przedstawiciel amerykańskiej Fundacji The German Marshall Fund of the United States oraz przedstawiciele samorządów, którzy podzielą się swymi doświadczeniami i dobrymi praktykami.

Oprócz prelekcji i paneli dyskusyjnych przewidziano czas na spotkania z zagranicznymi gośćmi, pozwalające tworzyć sieć trwałych kontaktów, sprzyjających efektywnej wymianie informacji i doświadczeń samorządowych na poziomie międzynarodowym. Uczestnicy zwiedzą także rzeszowską starówkę i podziemną trasę turystyczną, znajdującą się pod rynkiem oraz obejrzą specjalny pokaz fontanny multimedialnej.

REKLAMA

Partnerem wydarzenia jest Stowarzyszenie Wspierania Samorządności w Mikołowie. Kongres został objęty Patronatem Prezydenta RP w ramach obchodów 25-lecia samorządności. Patronat honorowy nad wydarzeniem objęli: Marszałek Senatu RP Bogdan Borusewicz, Ministerstwo Administracji i Cyfryzacji, Wojewoda Podkarpacki, Marszałkowie Województw: Lubelskiego, Małopolskiego, Podkarpackiego, Śląskiego i Świętokrzyskiego oraz Prezydent Miasta Rzeszowa.

Patronat medialny objęły: Rzeczpospolita, Gazeta Samorządu i Administracji, Serwis Samorządowy Polskiej Agencji Prasowej, TVP Kielce, TVP Rzeszów, Gazeta Codzienna Nowiny, Radio Rzeszów, Radio Kielce, Echo Dnia.

Fundacja Rozwoju Demokracji Lokalnej (FRDL) została założona w 1989 r. Jest największą organizacją pozarządową wspomagającą samorządy terytorialne w Polsce. Misją FRDL jest szerzenie idei samorządności obywatelskiej rozumianej jako podstawowa forma demokracji. Fundacja jest ogólnopolską organizacją sieciową złożoną z 14 regionalnych ośrodków szkoleniowo-doradczych z filiami i biura zarządu w Warszawie.

Przy regionalnych ośrodkach FRDL funkcjonuje prawie 70 branżowych forów samorządowych grupujących ponad 20 środowisk zawodowych. Liczba członków forów wynosi około 4 tys. osób.

Fora samorządowe są jedną z najważniejszych stosowanych przez FRDL form kształcenia ustawicznego kadr administracji publicznej. Służą integracji środowisk zawodowych, ich wzajemnemu wsparciu, poszerzaniu wiedzy, Fora to platforma wymiany wiedzy i umiejętności związanych z wykonywaniem zawodu i pełnieniem misji publicznej przez pracowników administracji publicznej.  Fora działające przy Fundacji dedykowane są: wójtom, burmistrzom, prezydentom miast i starostom, sekretarzom, skarbnikom, przewodniczącym rad, pracownikom pomocy społecznej, wydziałów oświaty, USC, koordynatorom zarządzania kryzowego.

Fundacji Rozwoju Demokracji Lokalnej (FRDL)  

www.frdl.org.pl

Polecamy serwis: Organizacja

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Sektor publiczny
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Kto się załapie na bon energetyczny 300-1200 zł? Kryteria dochodowe są dość niskie

Wysokość świadczenia w postaci bonu energetycznego będzie zależna m.in. od osób w gospodarstwie domowym, jak również od kryterium dochodowego na osobę w gospodarstwie jednoosobowym lub wieloosobowym. Pieniądze w wysokości od 300 zł do 1200 zł są do wzięcia już od lipca 2024 roku. Jednak załapać się na to nowe świadczenie nie będzie łatwo dla lepiej zarabiających.

Ostrzeżenie dla Polaków podróżujących do Iranu. MSZ wydało ważny komunikat

Ze względu na rosnące napięcia między Iranem a Izraelem oraz ryzyko działań zbrojnych, Ministerstwo Spraw Zagranicznych zdecydowanie odradza podróże do Iranu. Polscy obywatele, którzy aktualnie przebywają w Iranie, powinni jak najszybciej opuścić ten kraj.

Ponad 27 mln zł dofinansowania na zajęcia sportowe dla osób z niepełnosprawnościami. Nabór wniosków rozstrzygnięty

Minister Sportu i Turystyki rozstrzygnął nabór wniosków na realizację Programu Upowszechniania Sportu Osób Niepełnosprawnych w 2024 r. Dofinansowanie z Funduszu Rozwoju Kultury Fizycznej wynosi 27 026 000 zł.

Nowa Strategia Cyberbezpieczeństwa Polski na lata 2024-2029. "Wkrótce zostaną zaprezentowane szczegóły"

Wiceminister cyfryzacji, Paweł Olszewski, zapowiedział w piątek, że szczegóły nowej Strategii Cyberbezpieczeństwa RP na lata 2024-2029 zostaną wkrótce zaprezentowane.

REKLAMA

Zakaz reklamy fast foodów na bilboardach. Powód: plaga otyłości. Kiedy w Polsce takie przepisy? Czego nie można reklamować już teraz?

Otyłość to problem coraz większej liczby nastolatków. Głównie z tego powodu lokalni politycy w Anglii zakazują reklamowania produktów wysokoprzetworzonych na billboardach. Ogólnokrajowych czy ogólnoeuropejskich zasad regulujących tę kwestię nie należy się spodziewać, ale eksperci podkreślają, że ten sam nośnik można wykorzystać do kampanii pro-zdrowotnej. 

Wystarczy 3 godziny dziennie i dolegliwości masz jak w banku. Może to dotyczyć nawet co drugiego Polaka

Najnowsze badania potwierdzają starą prawdę, że granie na komputerze nie służy zdrowiu. Dlaczego jednak profesjonalni gracze, którzy poświęcają na grę bardzo dużo czasu, nie cierpią bardziej niż amatorzy?

RPO: Nauczyciele mianowani są gorzej traktowani co do ochrony przedemerytalnej. MEN rozważy zmianę przepisów

Rzecznik Praw Obywatelskich wystąpił do ministra edukacji o rozważenie zmiany przepisów Karty Nauczyciela. Chodzi o zrównanie uprawnień nauczycieli mianowanych z uprawnieniami nauczycieli zatrudnionych na podstawie umowy o pracę, związanych z ochroną przedemerytalną i prawem do wynagrodzenia za cały okres pozostawania bez pracy w przypadku przywrócenia nauczyciela do pracy przez sąd pracy i podjęcia przez niego zatrudnienia. Barbara Nowacka, minister edukacji zapowiedziała powołanie Zespołu, który będzie analizował zgłaszane postulaty odnośnie sytuacji prawnej nauczycieli – także w zakresie ochrony przedemerytalnej i prawa do wynagrodzenia za cały okres pozostawania bez pracy w przypadku przywrócenia do pracy przez sąd pracy.

Ceny biletów komunikacji miejskiej nie wzrosną i nie zmniejszy się liczba miejsc w przedszkolach. Trzeba też zerwać łatkę miasta maczet.

Trzeba szukać oszczędności, ale ceny biletów komunikacji miejskiej nie wzrosną. Nie zmniejszy się też liczba miejsc w przedszkolach. Łukasz Gibała twierdzi też, że ma pomysł na Kraków bez partyjniactwa i opowiedział o tym w programie Gość INFOR.PL

REKLAMA

60 złotych brutto za godzinę dodatkowych zajęć dla nauczycieli. Będzie można wykorzystać 100 dodatkowych godzin

W programie „Aktywna Szkoła” właśnie wprowadzono istotne zmiany. Osoby prowadzące zajęcia dostaną wyższe wynagrodzenie. Poszerzy się też katalog osób prowadzących zajęcia.

Prezes NFOŚiGW dla "DGP": perspektywa ewentualnego wycofania dotacji dla pieców gazowych wywołuje niezadowolenie i niepewność

Decyzja o dalszym dofinansowaniu pieców gazowych w ramach programu Czyste Powietrze będzie musiała zostać podjęta w tym roku – powiedziała "Dziennikowi Gazecie Prawnej" prezes NFOŚiGW Dorota Zawadzka-Stępniak.

REKLAMA