REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Konkurs „Samorządowy Lider Zarządzania - Razem dla rozwoju”

Polska, rozwój regionalny/ Fot. Fotolia
Polska, rozwój regionalny/ Fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

To już druga edycja konkursu z cyklu „Samorządowy Lider Zarządzania”, zatytułowanego „Razem dla rozwoju”, którego celem jest zidentyfikowanie i nagrodzenie najciekawszych przykładów praktycznie stosowanych metod i narzędzi współpracy międzysamorządowej oraz współpracy jednostek samorządu z podmiotami z innych sektorów. Laureaci konkursu wezmą udział w wyjeździe studialnym do Norwegii.

Konkurs „Samorządowy Lider Zarządzania - Razem dla rozwoju”

W stronę lepszego partnerstwa

REKLAMA

Konkurs jest częścią projektu predefiniowanego, realizowanego przez Związek Miast Polskich ze środków Mechanizmu Finansowego EOG „Budowanie kompetencji do współ-pracy międzysamorządowej i międzysektorowej jako narzędzi rozwoju lokalnego i regionalnego”. Projekt realizowany jest w partnerstwie ze Związkiem Powiatów Polskich i Związkiem Gmin Wiejskich RP oraz Norweskim Związkiem Władz Lokalnych i Regionalnych.

REKLAMA

Wspólnoty samorządowe stoją przed wyzwaniami rozwojowymi w obliczu negatywnych tendencji demograficznych, społecznych czy gospodarczych, rosnących ograniczeń  finansowych i dostępności funduszy UE w latach 2014-2020. Zmierzenie się z nimi będzie związane z koniecznością współpracy pomiędzy JST i z innymi podmiotami publicznymi, społecznymi i gospodarczymi, które działają na danym terenie. Jest to podyktowane względami ekonomicznymi i społecznymi, takimi jak niższe koszty i ponadgminny charakter zadań. Wiąże się ponadto z wielkim wysiłkiem koncepcyjnym i organizacyjnym. Trzeba bowiem pamiętać, że w Polsce tradycja takiej współpracy nie jest zbyt bogata.

Zobacz również: Bariery w wykorzystaniu środków unijnych

REKLAMA

Przykłady, na które czekają organizatorzy konkursu, mają dotyczyć stosowanych metod i narzędzi współpracy międzysamorządowej oraz współpracy jednostek samorządu z  organizacjami pozarządowymi, podmiotami gospodarczymi, jednostkami naukowo-badawczymi, instytucjami administracji publicznej. Współpraca ta może być realizowana w formie stowarzyszeń JST, związków komunalnych, lokalnych grup działania lub wszelkich porozumień o współpracy opartych o umowę cywilno-prawną (umów partnerskich, w tym o współdziałaniu w ramach regionalnych lub subregionalnych ZIT-ów i innych form obszarów funkcjonalnych itp.).

Rozwiązania zebrane w konkursie wzbogacą i pozwolą lepiej zilustrować przygotowywany „Model współpracy międzysamorządowej i międzysektorowej”. Ma on być w zamyśle jego autorów swoistym drogowskazem i zbiorem praktycznych podpowiedzi, które mają podnosić jakość partnerstw zarówno tych już zawiązanych, jak i tych dopiero tworzonych. Model składa się z 10 standardów opisujących pożądany i docelowy kształt relacji i mechanizmów organizujących współpracę partnerów w kluczowych wymiarach zarządzania. Są to: skład partnerstwa, diagnoza zasobów i konkurencyjności obszaru funkcjonalnego, analiza powiązań funkcjonalnych w zakresie usług publicznych, programy rozwoju, integracja usług publicznych i infrastruktury, stopień integracji między dokumentami strategicznymi i operacyjnymi partnerów samorządowych a wspólnie przygotowanymi dokumentami partnerstwa, monitoring i ewaluacja działań, komunikacja z mieszkańcami i interesariuszami, przestrzeń debaty i dialogu między partnerami oraz komunikacja wewnętrzna i wzajemne zaufanie. Pierwszych siedem standardów dotyczy strategicznego zarządzania rozwojem terytorialnym, zaś pozostałe trzy – operacyjnego zarządzania relacjami w partnerstwie.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

W konkursie poszukiwane są realne przykłady, które pozwoliły na skuteczną realizację różnych aspektów działania partnerstw. Mogą być to rozwiązania odnoszące się do więcej niż jednego standardu, ale też ciekawe i innowacyjne działania w ramach jednego aspektu, a nawet jego części (np. nowatorski sposób prowadzenia konsultacji, nieszablonowy pomysł na biuletyn informacyjny, specyficzne procedury aktywizowania mieszkańców).

Zgłoszone do konkursu przykłady współpracy partnerów zostaną ocenione pod kątem 4 podstawowych kryteriów takich jak:

  • innowacyjność wdrożonego rozwiązania pod względem zastosowanego podejścia, szerokiego widzenia problemu, doboru narzędzi i metod, rozwiązań organizacyjno-zarządczych, wykorzystania nowoczesnych technologii (20% wagi oceny),
  • skuteczność w realizacji celu, jakiemu służy dane narzędzie w ramach konkretnego jednego lub więcej standardu w oparciu o przedłożone uzasadnienie i dokumenty (40% wagi oceny),
  • zgodność z modelem współpracy oraz stopień zaawansowania narzędzia lub podejścia w ramach danego standardu, w tym użyteczność narzędzia w realizacji jednego lub więcej standardu współpracy (20% wagi oceny),
  • replikowalność – łatwość adaptacji przez inne partnerstwa (20% wagi oceny).

Najciekawsze rozwiązania będą nagrodzone i szeroko promowane wśród jednostek samorządu terytorialnego i podmiotów z innych sektorów, służąc upowszechnianiu wiedzy o dostępnych i sprawdzonych metodach oraz narzędziach współpracy. Pozytywne doświadczenia będą mogły stanowić pomoc dla innych w rozwoju współpracy na swoim terenie.

Termin przesyłania wniosków to 13 listopada 2015 r. Rozdanie nagród nastąpi 15 grudnia br. w Warszawie.

Więcej informacji o konkursie (w tym formularz zgłoszenia) na stronie www.zmp.poznan.pl (http://www.zmp.poznan.pl/aktualnosc-1586-konkurs_samorzadowy_lider_zarzadzania.html), www.zgwrp.org.pl, www.zpp.pl, www.partnerstwa.jst.org.pl, www.wartowiedziec.org

(jp)

Polecamy serwis: Rozwój i promocja

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Sektor publiczny
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
System kaucyjny od 1 października 2025 r. Ekspert pozytywnie o zmianach

System kaucyjny od 1 października 2025 r. Ekspert pozytywnie o poprawkach przyjętych przez podkomisję nadzwyczajną dotyczącą nowelizacji ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi. Chodzi m.in. o wyłączenie z systemu kaucyjnego opakowań mleka i produktów mlecznych.

W Tatrach ratownicy ogłosili zagrożenie lawinowe pierwszego stopnia

Pierwszy stopień zagrożenia lawinowego ogłosili w czwartek ratownicy TOPR. Obowiązuje od wysokości 1800 m n.p.m. Mogą samoistnie schodzić małe i średnie lawiny. 

Będą pieniądze na budowę i przystosowanie schronów. Nawet 6 mld zł rocznie

Szef MSWiA Tomasz Siemoniak poinformował, że ok. 6 mld zł rocznie będzie przeznaczonych na budowę i przystosowanie schronów w samorządach. Niebawem na ten cel zostanie przekazanych 0,15 pkt proc. PKB.

Znów rekord odprawionych pasażerów z Lotniska Chopina. Dokąd latamy najczęściej?

W ciągu 10 miesięcy Lotnisko Chopina odprawiło ponad 18 mln pasażerów. Tylko w październiku Okęcie odprawiło blisko 1,9 mln podróżnych. Najwięcej osób podróżowało w niedzielę, 6 października – 68 tys. 883.

REKLAMA

Rośnie liczba ubezpieczonych cudzoziemców. Na koniec października było ich 1 mln 191 tys. [Dane ZUS]

Zakład Ubezpieczeń Społecznych poinformował o wzroście liczby ubezpieczonych cudzoziemców. Jak wynika z najnowszych danych ZUS, na koniec października 2024 r. do ubezpieczeń społecznych w ZUS było zgłoszonych 1 mln 191 tys. cudzoziemców.

MEN: Jest 27 000 nauczycieli religii. 45% poradzi sobie z ograniczeniem godzin religii z 2 do 1 tygodniowo [Wykaz]

MEN podał informacje o liczbie katechetów w Polsce (w tym liczbę katechetów mających uprawnienia do nauki innego przedmiotu). Przeszło 27 000 nauczycieli wiąże swoje zajęcia zawodowe z nauczaniem religii. I taka jest liczba osób, które z niepokojem czekają na ostateczny kształt lekcji religii. Czy min. Barbarze Nowackiej uda się redukcja liczby godzin religii z 2 do 1 tygodniowo? Czy za drugą godzinę odbywającą się np. w salkach katechetycznych rząd wypłaci wynagrodzenia katechetom? Na ogólną liczbą 27 000 katechetów uczyć innego przedmiotu niż religia może 12 304 nauczycieli. 

W Sejmie: Dla krwiodawców nie 2 a 3 dni wolne od pracy. Państwo przejmuje koszt wynagrodzeń [Przykład]

W Sejmie propozycja: Nowy dzień wolny. I to państwo płaci za trzy dni wolnego od pracy dla krwiodawców. Od razu trzeba ocenić szansę na nowelizację przepisów na zerową, ale zobaczmy jak wyglądałyby przepisie po zmianie. I które trzeba zmienić. Może się kiedyś uda?

Szkoły nauczą dzieci odróżniania prawdy od manipulacji. Zmiany w systemie edukacyjnym w celu lepszego wykorzystania narzędzi cyfrowych

Do 2035 r. Polska ma zdrożyć jeden z kamieni milowych KPO - Politykę Cyfrowej Transformacji Edukacji. Chodzi m.in. o przemodelowanie kształcenia tak, by uczyć dzieci odróżniania prawdy od manipulacji, weryfikowania źródeł i korzystania z nich, a także mądrego używania narzędzi sztucznej inteligencji.

REKLAMA

Będzie zmiana zasad sporządzania sprawozdań budżetowych. Projekt rozporządzenia w sprawie sprawozdawczości budżetowej

Projektowane nowe rozporządzenie w sprawie sprawozdawczości budżetowej ma dostosować obecne zasady sporządzania sprawozdań do nowej ustawy o dochodach jednostek samorządu terytorialnego. Projekt zawiera m.in. nowe wzory i instrukcje sporządzania sprawozdań składanych przez JST.

Młodzieżowe Słowo Roku 2024. Znamy finałową dwudziestkę plebiscytu

Na liście 20 słów w plebiscycie na Młodzieżowe Słowo Roku 2024 znalazły się m.in. "aura", "skibidi", "yapping", "czemó" i "womp womp". Organizatorem plebiscytu jest Wydawnictwo Naukowe PWN.

REKLAMA