REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Konkurs „Samorządowy Lider Zarządzania - Razem dla rozwoju”

Polska, rozwój regionalny/ Fot. Fotolia
Polska, rozwój regionalny/ Fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

To już druga edycja konkursu z cyklu „Samorządowy Lider Zarządzania”, zatytułowanego „Razem dla rozwoju”, którego celem jest zidentyfikowanie i nagrodzenie najciekawszych przykładów praktycznie stosowanych metod i narzędzi współpracy międzysamorządowej oraz współpracy jednostek samorządu z podmiotami z innych sektorów. Laureaci konkursu wezmą udział w wyjeździe studialnym do Norwegii.

Konkurs „Samorządowy Lider Zarządzania - Razem dla rozwoju”

W stronę lepszego partnerstwa

REKLAMA

Konkurs jest częścią projektu predefiniowanego, realizowanego przez Związek Miast Polskich ze środków Mechanizmu Finansowego EOG „Budowanie kompetencji do współ-pracy międzysamorządowej i międzysektorowej jako narzędzi rozwoju lokalnego i regionalnego”. Projekt realizowany jest w partnerstwie ze Związkiem Powiatów Polskich i Związkiem Gmin Wiejskich RP oraz Norweskim Związkiem Władz Lokalnych i Regionalnych.

REKLAMA

Wspólnoty samorządowe stoją przed wyzwaniami rozwojowymi w obliczu negatywnych tendencji demograficznych, społecznych czy gospodarczych, rosnących ograniczeń  finansowych i dostępności funduszy UE w latach 2014-2020. Zmierzenie się z nimi będzie związane z koniecznością współpracy pomiędzy JST i z innymi podmiotami publicznymi, społecznymi i gospodarczymi, które działają na danym terenie. Jest to podyktowane względami ekonomicznymi i społecznymi, takimi jak niższe koszty i ponadgminny charakter zadań. Wiąże się ponadto z wielkim wysiłkiem koncepcyjnym i organizacyjnym. Trzeba bowiem pamiętać, że w Polsce tradycja takiej współpracy nie jest zbyt bogata.

Zobacz również: Bariery w wykorzystaniu środków unijnych

REKLAMA

Przykłady, na które czekają organizatorzy konkursu, mają dotyczyć stosowanych metod i narzędzi współpracy międzysamorządowej oraz współpracy jednostek samorządu z  organizacjami pozarządowymi, podmiotami gospodarczymi, jednostkami naukowo-badawczymi, instytucjami administracji publicznej. Współpraca ta może być realizowana w formie stowarzyszeń JST, związków komunalnych, lokalnych grup działania lub wszelkich porozumień o współpracy opartych o umowę cywilno-prawną (umów partnerskich, w tym o współdziałaniu w ramach regionalnych lub subregionalnych ZIT-ów i innych form obszarów funkcjonalnych itp.).

Rozwiązania zebrane w konkursie wzbogacą i pozwolą lepiej zilustrować przygotowywany „Model współpracy międzysamorządowej i międzysektorowej”. Ma on być w zamyśle jego autorów swoistym drogowskazem i zbiorem praktycznych podpowiedzi, które mają podnosić jakość partnerstw zarówno tych już zawiązanych, jak i tych dopiero tworzonych. Model składa się z 10 standardów opisujących pożądany i docelowy kształt relacji i mechanizmów organizujących współpracę partnerów w kluczowych wymiarach zarządzania. Są to: skład partnerstwa, diagnoza zasobów i konkurencyjności obszaru funkcjonalnego, analiza powiązań funkcjonalnych w zakresie usług publicznych, programy rozwoju, integracja usług publicznych i infrastruktury, stopień integracji między dokumentami strategicznymi i operacyjnymi partnerów samorządowych a wspólnie przygotowanymi dokumentami partnerstwa, monitoring i ewaluacja działań, komunikacja z mieszkańcami i interesariuszami, przestrzeń debaty i dialogu między partnerami oraz komunikacja wewnętrzna i wzajemne zaufanie. Pierwszych siedem standardów dotyczy strategicznego zarządzania rozwojem terytorialnym, zaś pozostałe trzy – operacyjnego zarządzania relacjami w partnerstwie.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

W konkursie poszukiwane są realne przykłady, które pozwoliły na skuteczną realizację różnych aspektów działania partnerstw. Mogą być to rozwiązania odnoszące się do więcej niż jednego standardu, ale też ciekawe i innowacyjne działania w ramach jednego aspektu, a nawet jego części (np. nowatorski sposób prowadzenia konsultacji, nieszablonowy pomysł na biuletyn informacyjny, specyficzne procedury aktywizowania mieszkańców).

Zgłoszone do konkursu przykłady współpracy partnerów zostaną ocenione pod kątem 4 podstawowych kryteriów takich jak:

  • innowacyjność wdrożonego rozwiązania pod względem zastosowanego podejścia, szerokiego widzenia problemu, doboru narzędzi i metod, rozwiązań organizacyjno-zarządczych, wykorzystania nowoczesnych technologii (20% wagi oceny),
  • skuteczność w realizacji celu, jakiemu służy dane narzędzie w ramach konkretnego jednego lub więcej standardu w oparciu o przedłożone uzasadnienie i dokumenty (40% wagi oceny),
  • zgodność z modelem współpracy oraz stopień zaawansowania narzędzia lub podejścia w ramach danego standardu, w tym użyteczność narzędzia w realizacji jednego lub więcej standardu współpracy (20% wagi oceny),
  • replikowalność – łatwość adaptacji przez inne partnerstwa (20% wagi oceny).

Najciekawsze rozwiązania będą nagrodzone i szeroko promowane wśród jednostek samorządu terytorialnego i podmiotów z innych sektorów, służąc upowszechnianiu wiedzy o dostępnych i sprawdzonych metodach oraz narzędziach współpracy. Pozytywne doświadczenia będą mogły stanowić pomoc dla innych w rozwoju współpracy na swoim terenie.

Termin przesyłania wniosków to 13 listopada 2015 r. Rozdanie nagród nastąpi 15 grudnia br. w Warszawie.

Więcej informacji o konkursie (w tym formularz zgłoszenia) na stronie www.zmp.poznan.pl (http://www.zmp.poznan.pl/aktualnosc-1586-konkurs_samorzadowy_lider_zarzadzania.html), www.zgwrp.org.pl, www.zpp.pl, www.partnerstwa.jst.org.pl, www.wartowiedziec.org

(jp)

Polecamy serwis: Rozwój i promocja

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Sektor publiczny
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Duże zmiany w wojsku. Nowy plan MON

14 sierpnia nastąpi istotna zmiana w strukturach dowodzenia Wojsk Obrony Terytorialnej. Jak poinformował wiceszef Ministerstwa Obrony Narodowej, Cezary Tomczyk, podczas posiedzenia sejmowej Komisji Obrony Narodowej, WOT zostaną bezpośrednio podporządkowane Sztabowi Generalnemu Wojska Polskiego.

Bezpłatne szkolenia wojskowe dla każdego! - Trenuj z Wojskiem 5

Bezpłatne szkolenia wojskowe dla każdego ruszają. To już 5. edycja programu Trenuj z Wojskiem. Można nauczyć się posługiwania się bronią, strzelania na trenażerze, przetrwania, zachowania podczas alarmów, walki wręcz, a nawet rzutu granatem. Kiedy odbywają się szkolenia? Kto może się zgłosić?

Top 10 szkół przyjaznych LGBTQ+ w 2024 roku. Nowy ranking

W ramach 4. ogólnopolskiej edycji Rankingu Szkół Przyjaznych LGBTQ+, przeprowadzonej pod hasłem "Szkoła Zaufania", zebrano opinie 20 tys. osób. Po raz pierwszy wyniki zostały zaprezentowane w Ministerstwie Edukacji Narodowej. Szkoły, które zdobyły najwyższe miejsca, otrzymają tarcze z rysunkiem tęczy i napisem "Szkoła Zaufania".

Europejska karta parkingowa dla osób z niepełnosprawnościami. Parlament Europejski zatwierdził nowe przepisy

Parlament Europejski zatwierdził nowe przepisy, które mają na celu ułatwienie życia osobom z niepełnosprawnościami w całej Unii Europejskiej. Przepisy te wprowadzają ogólnounijną kartę dla osób z niepełnosprawnościami oraz europejską kartę parkingową dla osób z niepełnosprawnościami.

REKLAMA

Rada Krajowa KO zatwierdziła listy do Parlamentu Europejskiego. Sienkiewicz podał się do dymisji

Rada Krajowa Platformy Obywatelskiej zatwierdziła listy Koalicji Obywatelskiej do Parlamentu Europejskiego. Na czele list znajdują się znane postacie, w tym członkowie rządu.

Jak walczyć z przymrozkami? Gdzie? kiedy? Co z kwitnącymi sadami, ogrodami, plantacjami? [prognoza pogody]

Przymrozki 24-26 kwietnia. Gdzie? kiedy? Jakie? Co z kwitnącymi jabłoniami, gruszami, śliwami, borówką, porzeczkami?

Jaka jest liczba ludności w Polsce? Dane GUS

Liczba ludności w Polsce znów się zmniejszyła. Ile wynosi na koniec I kwartału 2024 r.? GUS podał dane. 

Różowe skrzyneczki w szkołach. MEN pracuje nad nowym projektem

Wiceminister edukacji Paulina Piechna-Więckiewicz poinformowała, że resort bierze pod uwagę kwestię dostępności w szkołach tzw. różowych skrzyneczek ze środkami higieny intymnej. Przekazała, że w środę spotka się w tej sprawie z przedstawicielami samorządu.

REKLAMA

ZNP: gwałtowna zainteresowanie nauczycieli urlopami dla poratowania zdrowia. Emerytury stażowe bez tego urlopu

W ciągu ostatnich trzech lat o 40 proc. wzrosła liczba wniosków nauczycieli o urlopy dla poratowania zdrowia, a także liczba zwolnień lekarskich. Nie skorzystają z urlopu nauczyciele na wcześniejszych emeryturach.

Nowa lista lektur. Co proponuje Ministerstwo Edukacji Narodowej?

W projekcie MEN znalazły się m.in. lektury szkolne wydane w ostatnich latach. Jakie pozycje zniknęły z listy?

REKLAMA