REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Dofinansowanie dla bibliotek w latach 2016-2020

Biblioteka/ Fot. Fotolia
Biblioteka/ Fot. Fotolia
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

W ciągu 5 lat na wykonanie zadań programu z budżetu państwa zostanie przeznaczone 435 mln zł. Samorządy, które chcą wziąć w nim udział, będą musiały dołożyć wkład własny - 231 mln zł.

Rząd: w latach 2016-2020 blisko 670 mln zł na biblioteki, m.in szkolne

W latach 2016-2020 z budżetu państwa na Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa przeznaczonych zostanie 435 mln zł, w tym 150 mln zł dla bibliotek szkolnych i pedagogicznych - zdecydował we wtorek rząd. Cały program wraz ze środkami od samorządów wyniesie blisko 670 mln zł.

REKLAMA

"Dziś zajmowaliśmy się wieloma bardzo ważnymi sprawami, nie tylko sprawami dotyczącymi regionu, ale również sprawami dotyczącymi całego kraju. Zacznę od wartego 670 mln zł Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa. Nie bez powodu właśnie o tym mówiliśmy tu w bibliotece" - powiedziała premier na konferencji prasowej w Bibliotece Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego po wyjazdowym posiedzeniu rządu, które odbyło się w Bydgoszczy.

Zobacz również: Sposób ustalania wysokości stypendium szkolnego

Program przewidziany jest na lata 2016-2020. Zawiera trzy priorytety, za realizację dwóch odpowiadać będzie Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, za realizację trzeciego Ministerstwo Edukacji Narodowej.

W ciągu 5 lat na wykonanie zadań programu z budżetu państwa zostanie przeznaczone 435 mln zł (po 87 mln zł w każdym roku). Samorządy, które chcą wziąć w nim udział, będą musiały dołożyć wkład własny - 231 mln zł. W sumie będzie to ponad 660 mln zł.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Program stanowi spełnienie obietnicy złożonej przez premier w expose, w którym zapowiedziała, że jej rząd będzie dbał o bogatszą ofertę książek w bibliotekach.

REKLAMA

"Doświadczenia z poprzedniego pięciolecia uświadomiły nam, że skupianie się na bibliotekach publicznych, z pominięciem bibliotek szkolnych jest z dużą szkodą dla efektu, o który nam chodzi. To właśnie dzieci i młodzież są tymi, którzy najchłonniej podchodzą do zjawiska czytania, i wtedy wychowuje się przyszłych czytelników" - zauważyła minister kultury i dziedzictwa narodowego Małgorzata Omilanowska na wtorkowym posiedzeniem rządu. Dlatego - jak podkreśliła - porozumiała się z szefową resortu edukacji Joanną Kluzik-Rostkowską i wspólnie opracowały projekt.

Kluzik-Rostkowska dodała, że problemem bibliotek szkolnych jest to, że "są wyposażone w bardzo różnym stopniu i młodym ludziom trudno sięgać po te tytuły, które chcieliby czytać, bo ich po prostu w bibliotekach nie ma".

W ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa wyznaczono trzy priorytety. Jednym z nich jest zakup nowości wydawniczych do bibliotek publicznych. Operatorem jego będzie Biblioteka Narodowa w Warszawie. Na ten cel przewidziano 135 mln zł z budżetu państwa w ciągu 5 lat.

REKLAMA

Drugim priorytetem - prowadzonym przez Instytut Książki w Krakowie - jest poprawienie infrastruktury bibliotek. Na ten cel przewidziano 150 mln zł z budżetu państwa w ciągu 5 lat. W ramach tego priorytetu dofinansowywane będą modernizacja, budowa, przebudowa i wyposażenie budynków bibliotecznych, co podniesie ich standard. Adresatem tych działań będą biblioteki publiczne w gminach wiejskich, miejsko-wiejskich lub miejskich do 50 tys. mieszkańców.

Trzecim priorytetem będzie rozwijanie zainteresowań uczniów przez promowanie i wspieranie rozwoju czytelnictwa wśród dzieci i młodzieży, w tym zakup nowości wydawniczych. Operatorami w tym przypadku są wojewodowie i ministrowie edukacji i kultury. Na ten cel zostanie przeznaczone 150 mln zł w okresie 5 lat.

Zgodnie z przyjętym we wtorek przez rząd rozporządzeniem dotyczącym trzeciego priorytetu, dofinansowanie na zakup książek (nowości wydawniczych i lektur) będą mogły dostać zarówno szkoły publiczne jak i niepubliczne, a także szkoły, zespoły szkół i szkolne punkty konsultacyjne przy przedstawicielstwach dyplomatycznych, urzędach konsularnych i przedstawicielstwach wojskowych działające w ramach Ośrodka Rozwoju Polskiej Edukacji za granicą. O dofinansowanie ubiegać się mogą też publiczne i niepubliczne biblioteki pedagogiczne. Warunkiem przyznania wsparcia będzie zapewnienie przez organy prowadzące szkoły i biblioteki pedagogiczne co najmniej 20 proc. wkładu własnego na realizację zakupów.

Wysokość środków przyznanych szkołom na zakup książek będzie zależeć od liczby uczniów. Maksymalne wyniesie: 2480 zł dla małych szkół (do 70 uczniów), 4 tys. zł dla średnich szkół (od 71 do 170 uczniów), 12 tys. zł dla dużych szkół (powyżej 170 uczniów). Biblioteki pedagogiczne będą mogły maksymalnie dostać 4,6 tys. zł. W przypadku szkolnych punktów konsultacyjnych wysokość środków wynosić będzie: 1,6 tys. zł (do 70 uczniów), 2,5 tys. zł (od 71 do 170 uczniów) i 4,5 tys. zł (powyżej 170 uczniów).

Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa jest odpowiedzią na niski poziom czytelnictwa wśród Polaków. Z badań przeprowadzonych w 2014 r. przez Bibliotekę Narodową wynika, że jedynie 11 proc. dorosłych czytało książki (siedem i więcej rocznie), a na dodatek odsetek czytelników maleje wraz z wiekiem. W 2014 r. aż 58,3 proc. Polaków nie przeczytało żadnej książki. Ponieważ dorośli sięgają po książki częściej, wtedy gdy mieli z nimi systematyczny kontakt od najmłodszych lat, dlatego postawiono na promowanie i wspieranie rozwoju czytelnictwa wśród dzieci i młodzieży. (PAP)

Polecamy serwis: Kultura

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: PAP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Sektor publiczny
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Dzień Matki. Nie wiesz, gdzie świętować? Stolica przygotowała multum atrakcji na ten weekend

W najbliższy weekend mieszkańcy Warszawy będą mogli skorzystać z wielu atrakcji. Na Saskiej Kępie odbędzie się piknik z okazji święta dzielnicy, a nad Wisłą rozpocznie się sezon turystyczny, który uświetni barwna parada łodzi.

Uwaga! GIS wydał ostrzeżenie dotyczące żywności. Partia produktu wycofana ze sprzedaży

Główny Inspektorat Sanitarny wydał ostrzeżenie w piątek, dotyczące wykrycia białka soi w partii mąki z ciecierzycy. Osoby z alergią na białko soi mogą doświadczyć reakcji alergicznej po spożyciu tego produktu.

1 czerwca ma ruszyć program in vitro. Ogłoszono wyniki konkursu

Minister zdrowia, Izabela Leszczyna, w piątek poinformowała o wynikach konkursu na realizację programu leczenia niepłodności metodą in vitro przez podmioty lecznicze. Program ma zostać uruchomiony już 1 czerwca.

Zasiłki dla poszkodowanych rolników. Zostanie wprowadzony stan klęski żywiołowej?

Sejmik województwa lubelskiego zdecydował o przyznaniu wsparcia finansowego dla trzech gmin: Opole Lubelskie, Chodel, Józefów nad Wisłą. Każda z nich otrzyma po 100 tys. zł na wypłatę zasiłków dla sadowników, którzy doświadczyli strat po ostatnim gradobiciu i przymrozkach.

REKLAMA

Dofinansowanie 2121 zł brutto miesięcznie, przez 3 m-ce, na 1 pracownika. Program: Odbuduj swoją przyszłość dla pogorzelców z Marywilskiej

W czerwcu 2024 r. powinna być gotowa część hali tymczasowej dla kupców, którzy stracili swoje stanowiska w pożarze centrum przy ul. Marywilskiej. Jak poinformował warszawski ratusz do 30 czerwca br. poszkodowani przedsiębiorcy mogą też składać wnioski o pomoc w postaci pieniędzy na wypłatę bieżących wynagrodzeń.

Płatne praktyki w energetycznym gigancie. Gdzie, dla kogo i do kiedy można aplikować?

Energetyczny gigant ogłosił rekrutację do programu letnich, płatnych praktyk. Program jest skierowany do studentów i absolwentów uczelni wyższych, którzy rozważają rozpoczęcie kariery w koncernie. W tym roku przygotowano 25 miejsc.

Kolejne alerty RCB o burzach i intensywnych opadach

Rządowe Centrum Bezpieczeństwa wydało ostrzeżenia dla 7 województw o burzach i intensywnych opadach. W jakich województwach najlepiej nie wychodzić z domu? 

Bon energetyczny a opłata mocowa. Niepotrzebny jest wniosek. Automatyczna oszczędność od 15,96 do 89,4 zł

Parlament rzutem na taśmę w ustawie wprowadzającej bon energetyczny dodał zwolnienie z opłaty mocowej. To jedna z opłat, jakie widzimy na rachunku za prąd. Do końca 2024 r. będzie wynosiła 0 zł. Czy to jest bonus dla każdego gospodarstwa domowego, czy tylko dla tych osób, które mają prawo do bonu energetycznego?

REKLAMA

Zakończenie roku szkolnego 2024 r.

Kiedy kończy się rok szkolny 2023/2024? Do kiedy potrwają wakacje? Czy wszyscy uczniowie rok szkolny kończą w tym samym czasie? 

Producenci owoców i warzyw twardo o Zielonym Ładzie. Oberwą rolnicy, ale też inne grupy społeczne

Producenci owoców i warzyw mówią, że Zielony Ład to bardziej ideologia niż idea. Dotknie nie tylko rolników, ale też inne grupy społeczne. Nie sprzeciwiają się idei produkcji żywności wyróżniającej się wyższą jakością, zwracają jednak uwagę na szereg problemów, które przy okazji mogą poważnie uderzyć w ich działalność. Wśród nich znalazła się biurokracja.

REKLAMA