| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Sektor publiczny > Wiadomości > Dofinansowanie dla bibliotek w latach 2016-2020

Dofinansowanie dla bibliotek w latach 2016-2020

W ciągu 5 lat na wykonanie zadań programu z budżetu państwa zostanie przeznaczone 435 mln zł. Samorządy, które chcą wziąć w nim udział, będą musiały dołożyć wkład własny - 231 mln zł.

Rząd: w latach 2016-2020 blisko 670 mln zł na biblioteki, m.in szkolne

W latach 2016-2020 z budżetu państwa na Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa przeznaczonych zostanie 435 mln zł, w tym 150 mln zł dla bibliotek szkolnych i pedagogicznych - zdecydował we wtorek rząd. Cały program wraz ze środkami od samorządów wyniesie blisko 670 mln zł.

"Dziś zajmowaliśmy się wieloma bardzo ważnymi sprawami, nie tylko sprawami dotyczącymi regionu, ale również sprawami dotyczącymi całego kraju. Zacznę od wartego 670 mln zł Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa. Nie bez powodu właśnie o tym mówiliśmy tu w bibliotece" - powiedziała premier na konferencji prasowej w Bibliotece Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego po wyjazdowym posiedzeniu rządu, które odbyło się w Bydgoszczy.

Zobacz również: Sposób ustalania wysokości stypendium szkolnego

Program przewidziany jest na lata 2016-2020. Zawiera trzy priorytety, za realizację dwóch odpowiadać będzie Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, za realizację trzeciego Ministerstwo Edukacji Narodowej.

W ciągu 5 lat na wykonanie zadań programu z budżetu państwa zostanie przeznaczone 435 mln zł (po 87 mln zł w każdym roku). Samorządy, które chcą wziąć w nim udział, będą musiały dołożyć wkład własny - 231 mln zł. W sumie będzie to ponad 660 mln zł.

Program stanowi spełnienie obietnicy złożonej przez premier w expose, w którym zapowiedziała, że jej rząd będzie dbał o bogatszą ofertę książek w bibliotekach.

"Doświadczenia z poprzedniego pięciolecia uświadomiły nam, że skupianie się na bibliotekach publicznych, z pominięciem bibliotek szkolnych jest z dużą szkodą dla efektu, o który nam chodzi. To właśnie dzieci i młodzież są tymi, którzy najchłonniej podchodzą do zjawiska czytania, i wtedy wychowuje się przyszłych czytelników" - zauważyła minister kultury i dziedzictwa narodowego Małgorzata Omilanowska na wtorkowym posiedzeniem rządu. Dlatego - jak podkreśliła - porozumiała się z szefową resortu edukacji Joanną Kluzik-Rostkowską i wspólnie opracowały projekt.

Kluzik-Rostkowska dodała, że problemem bibliotek szkolnych jest to, że "są wyposażone w bardzo różnym stopniu i młodym ludziom trudno sięgać po te tytuły, które chcieliby czytać, bo ich po prostu w bibliotekach nie ma".

W ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa wyznaczono trzy priorytety. Jednym z nich jest zakup nowości wydawniczych do bibliotek publicznych. Operatorem jego będzie Biblioteka Narodowa w Warszawie. Na ten cel przewidziano 135 mln zł z budżetu państwa w ciągu 5 lat.

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Beata Naróg

Usługi i Doradztwo Kadrowe. Szkolenia

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »