REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

MEN przygotowało poradnik dla rodziców najmłodszych uczniów

Subskrybuj nas na Youtube
Edukacja, poradnik/ Fot. Fotolia
Edukacja, poradnik/ Fot. Fotolia
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

W poradniku Ministerstwa Edukacji Narodowej rodzice sześcio- i siedmiolatków znajdą m.in. informacje dotyczące zmian w ustawie o systemie oświaty. Publikacja dostępna jest na stronie internetowej resortu edukacji.

MEN przygotowało poradnik dla rodziców sześcio- i siedmiolatków

Z myślą o rodzicach Ministerstwo Edukacji Narodowej przygotowało specjalny poradnik „Rodzice macie wybór! Wychowanie przedszkolne i edukacja szkolna dziecka sześcioletniego i siedmioletniego”. Jest on od środy dostępny na stronie internetowej resortu edukacji.

REKLAMA

Swój poradnik dla rodziców sześciolatków "Uwierzmy w maluchy" przygotowała także Platforma Obywatelska.

„Jeszcze trzy miesiące temu, kiedy konstruowaliśmy przepis, dający wolność rodzicom w decyzji czy sześcio- czy siedmiolatek idzie do szkoły, wydawało się, że prostszego nie można wymyślić, że rzeczywiście rodzic decyduje, czy jego sześciolatek jest w zerówce, w oddziale przedszkolnym przy szkole, czy też w I klasie” – powiedziała minister edukacji Anna Zalewska prezentując na konferencji prasowej poradnik.

Polecamy: Rodzina 500+ (PDF)

„Niestety, organizacyjnie okazało się to dosyć skomplikowane dla samorządów, ale tylko dlatego, że uznały one same, że chcą to skomplikować” – dodała minister.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

REKLAMA

„Dlatego – jak wyjaśniła szefowa MEN – w związku z licznymi, czasami setkami pytań rodziców, którzy są w różny sposób przymuszani, szantażowani w swoich przedszkolach decyzjami czy brakiem decyzji dyrektora przedszkola, że nie ma miejsca w przedszkolu (…) postanowiliśmy zareagować”.

W poradniku znajdują się m.in. informacje dotyczące zmian w ustawie o systemie oświaty, a także zasadach rekrutacji do przedszkola. Publikacja informuje o procedurze odwoławczej w rekrutacji oraz zadaniach gminy w organizacji i prowadzeniu placówek wychowania przedszkolnego. Poradnik wyjaśnia też kwestie związane z zasadami przyjmowania dzieci do klas I szkoły podstawowej, odraczania dziecka z orzeczeniem o potrzebie kształcenia specjalnego, czy ponownego zapisywania dziecka do klasy I i II szkoły podstawowej. Dodatkowo publikacja zawiera zestawienie najważniejszych pytań rodziców i odpowiedzi ekspertów resortu edukacji.

Szefowa resortu edukacji zapowiedziała, że poradnik trafi też do posłów PiS; a każdy z nich będzie miał obowiązek w przyszłym tygodniu zorganizować w swoim powiecie spotkanie dotyczące sześcio- i siedmiolatka w przedszkolu i szkole.

Zalewska przypomniała, że z myślą o rodzicach dzieci sześcio- i siedmioletnich uruchomione zostały w MEN cztery numery telefonów: 22-34-74-595, 22-34-74-717, 22-34-74-589 i 22-34-74-467. Eksperci resortu są dostępni pod nimi od poniedziałku do piątku w godzinach 8.15-16.15.

REKLAMA

„Dyskutujemy z samorządowcami pokazując im po pierwsze, że w swoich budżetach mają subwencje niezmienioną, taką, jaką mieliby na połączony rocznik siedmio- i sześciolatka (…), zwiększyliśmy dotację dla przedszkoli. Jednocześnie mówimy, że w przyszłym roku sześciolatek będzie objęty taką samą subwencją jak siedmiolatek w szkole” – poinformowała minister.

Powtórzyła także, że z informacji resortu wynika, że w przedszkolach jest wystarczająca liczba miejsc dla dzieci. Przypomniała, że prawo oświatowe daje samorządom możliwość skorzystania z zasobów, jakimi dysponują przedszkola niepubliczne.

„Nie ma możliwości powiedzenia rodzicowi, który ma sześciolatka, że nie będzie kontynuował swojej edukacji, bo nie ma miejsca w przedszkolu. Absolutnie jest to niemożliwe. Apeluję do rodziców: +nie dajcie sobie tego wmówić, składajcie deklaracje (o kontynuowaniu edukacji przedszkolnej w tej samej placówce – PAP)+” – powiedziała Zalewska.

Swój poradnik dla rodziców dzieci sześcioletnich "Uwierzmy w maluchy" przygotowała i promowała także w środę Platforma Obywatelska.

"Robimy konkurencję rządowi. Dziś minister Anna Zalewska pokazała swój poradnik dla rodziców, poradnik przygotowany przez MEN. My również przygotowaliśmy taki poradnik" - powiedziała była minister edukacji Joanna Kluzik-Rostkowska (PO), przedstawiając publikację na konferencji prasowej w Sejmie. "Mamy nadzieję, że nasz poradnik pomoże rodzicom podjąć właściwą decyzję" - dodała.

Jak mówiła, w poradniku rodzice znajdą m.in. "pięć kroków do podjęcia decyzji" mających pomóc rodzicom podjąć decyzję czy ich dziecko powinno pójść do szkoły w wieku 6 lat, czy też nie. Rodzice dowiedzą się też jak obserwować dziecko, na co zwracać uwagę, co powinno ono umieć robić, by można było ocenić czy rzeczywiście osiągnęło dojrzałość szkolną. Są rozmowy z ekspertami, są dane dotyczące przygotowania szkół, oceny jak dzieci sześcioletnie sobie radzą w szkole. W poradniku znalazły się też informację, co oznacza, lub co może oznaczać dla dziecka sytuacja, gdy rodzice zdecydują by zostało na drugi rok w tej samej klasie.

Poradnik ma jeszcze w środę być opublikowany na stronach internetowych Platformy Obywatelskiej i Instytutu Obywatelskiego oraz na platformie www.zamachnaedukacje.pl. Będzie również rozdawany w formie papierowej, na spotkaniach organizowanych w całej Polsce.

Marzec i kwiecień to czas, kiedy samorządy przeprowadzają rekrutacje do przedszkoli i zapisy do klas I szkół podstawowych; harmonogram ich jest indywidualną decyzją każdego samorządu.

Według mediów, po wejściu w życie uchwalonej w grudniu ub.r. nowelizacji ustawy o systemie oświaty znoszącej obowiązek szkolny dla sześciolatków, część samorządów - w obliczu braku miejsc w przedszkolach - zapowiedziała, że sześciolatki na ich terenie pójdą do zerówek nie w przedszkolach, ale w szkołach.

Minister edukacji wystosowała w tej sprawie specjalne listy do samorządów oraz dyrektorów przedszkoli i szkół podstawowych przypominając im, że nie można bez zgody rodziców administracyjnie decydować o miejscu korzystania przez dziecko z wychowania przedszkolnego oraz, że to rodzice decydują czy 6-latek ma chodzić do "zerówki" w przedszkolu czy w oddziale przedszkolnym w szkole.

Zgodnie z uchwaloną w grudniu ub.r. nowelizacją ustawy o systemie oświaty od 1 września tego roku zniesiony zostaje obowiązek szkolny dla sześciolatków i przedszkolny dla pięciolatków. Dzieci będą obowiązkowo rozpoczynać naukę w wieku siedmiu lat, po rocznym obowiązkowym przygotowaniu przedszkolnym dla sześciolatków.

W miejsce obowiązku przedszkolnego dla pięciolatków wprowadzone zostaje prawo dzieci pięcioletnich do wychowania przedszkolnego. Utrzymane zostaje też prawo do wychowania przedszkolnego dla dzieci czteroletnich. Prawo do wychowania przedszkolnego oznacza, że samorząd musi je zapewnić dziecku, jeśli o to wystąpią rodzice. W ustawie pozostawiony został zapis, zgodnie z którym dzieci trzyletnie prawo do wychowania przedszkolnego otrzymają od 1 września 2017 r.

Według noweli od nowego roku szkolnego dzieci sześcioletnie będą mogły pójść do I klasy pod warunkiem odbycia rocznego przygotowania przedszkolnego. Jeśli nie będą go miały, konieczna będzie pozytywna opinia poradni psychologiczno-pedagogicznej.

Nowelizacja umożliwia także rodzicom dzieci sześcioletnich, którzy w tym roku szkolnym posłali je do I klasy, ponowne zapisanie ich do I klasy w przyszłym roku. Będą mieli oni czas na złożenie takiego wniosku do 31 marca. Dziecko, którego rodzice tak zdecydują, nie będzie podlegało klasyfikacji rocznej, a tym samym nie otrzyma promocji do klasy II. Analogiczne prawo do ponownego zapisu do tej samej klasy otrzymali również rodzice dzieci, które są w tej chwili w drugich klasach, a także rozpoczęły naukę w szkole w wieku sześciu lat.

Polecamy serwis: Oświata

Zapisz się na newsletter
Śledź na bieżąco nowe inicjatywy, projekty i ważne decyzje, które wpływają na Twoje życie codzienne. Zapisz się na nasz newsletter samorządowy.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: PAP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Sektor publiczny
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Nowa taryfa za prąd później! Rząd przesuwa termin, by umożliwić obniżki cen

Rząd planuje przesunąć start nowych taryf energii z lipca na październik 2025 roku. Powód? Lepsze warunki na rynku hurtowym dają szansę na niższe ceny prądu dla gospodarstw domowych. To może oznaczać realne oszczędności – ale trzeba będzie poczekać.

Badania cholesterolu w bilansie sześciolatka. Od kiedy?

Od 5 maja do programu badań bilansu zdrowia sześciolatka wchodzi lipidogram. Rzeczniczka praw dziecka Monika Horna-Cieślak uważa to za ogromny sukces, bo zwiększy się świadomość, że choroby serca mogą dotykać także młodych.

Jak i kiedy rezerwować wakacje, żeby było najtaniej?

Jak Polacy planują wakacje? Na ostatnią chwilę czy z wyprzedzeniem? Jak najtaniej zarezerwować hotel? Czy Polacy chętnie spędzają wakacje w kraju?

Kalendarz szczepień dorosłych [TABELA]

Kalendarz szczepień dorosłych. Kiedy i na co warto się zaszczepić? Które szczepionki są szczególnie zalecane dla seniorów? Ile dawek poszczególnych szczepionek? Polskie Towarzyszko Medycyny rodzinnej we współpracy z Fundacją MY PACJENCI opracowało kalendarz szczepień dla dorosłych.

REKLAMA

Branża pirotechniczna chce wzmocnić potencjał obronny kraju

W odpowiedzi na zapowiadane przez rząd plany dotyczące szeroko zakrojonych szkoleń wojskowych, przedstawiciele branży pirotechnicznej, w liście wysłanym do ministrów obrony oraz spraw wewnętrznych i administracji, podkreślają swoje unikalne kompetencje i zasoby. Chodzi o wzmocnienie bezpieczeństwa państwa oraz efektywną współpracę ze strukturami obronnymi.

Od 1 stycznia 2026 r. nowy obowiązek jednostek sektora finansów publicznych. Chodzi o zmiany w zakresie rejestru umów

Od 1 stycznia 2026 r. nowy obowiązek jednostek sektora finansów publicznych. Chodzi m.in. o zmiany w zakresie rejestru umów. Projekt nowelizacji trafił do opiniowania. Projektodawcą jest Ministerstwo Finansów.

8400 zł brutto dla pracowników pomocy społecznej? 3-miesięczny urlop? Związkowcy przedstawili propozycje

Ile zarabia pracownik pomocy społecznej? A ile powinien zarabiać? Związkowa Alternatywa domaga się radykalnej poprawy warunków pracy i wynagrodzeń zatrudnionych w tym sektorze. Związek oczekuje skokowego wzrostu płac, dotrzymania przez rząd złożonych wcześniej obietnic, a także zapewnienia urlopu regeneracyjnego i warunków do rozwoju zawodowego dla wszystkich zatrudnionych w sektorze pomocy społecznej.

Gminy mają problemy finansowe, bo słabo ściągają zaległe czynsze, podatki, kary i tym podobne zobowiązania

Podatki, czynsze za mieszkania komunalne, wodę, wywóz śmieci, alimenty i mandaty – takich opłat nie regulują konsumenci oraz firmy wobec gmin. Nazbierało się tego już ponad 17,5 miliarda złotych. Jednocześnie gminy narzekają na brak pieniędzy na remonty, budowę mieszkań i inne ważne przedsięwzięcia.

REKLAMA

36 lat w oczekiwaniu na diagnozę. Pacjenci z chorobami rzadkimi wciąż czekają na zmiany

W Polsce ponad 3 miliony osób zmaga się z chorobami rzadkimi, a system opieki zdrowotnej wciąż nie jest odpowiednio przystosowany do ich potrzeb. Czas oczekiwania na diagnozę często rozciąga się na lata, co prowadzi do pogorszenia zdrowia pacjentów i stanowi ogromne obciążenie dla ich rodzin. Oto historie pacjentów, którzy latami czekali na diagnozę.

4666 zł dla każdego sołtysa? Wybory organizowane przez PKW?

Czy sołtysi otrzymają wynagrodzenia na poziomie ustawowej płacy minimalnej? Czy wybory na sołtysa będą organizowane przez Państwową Komisję Wyborczą, a kandydaci organizować będą kampanie w swoich wsiach? Profesjonalizacje działań najmniejszych jednostek administracyjnych zaproponował jeden z kandydatów na Prezydenta PR.

REKLAMA